Hlavní navigace

Novinky v dubnu: pošta přes Zásilkovnu, levnější hypotéky a okamžité platby

2. 5. 2019
Doba čtení: 30 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Zásilkovna přišla s novým produktem a někdy se vám vyplatí poslat balík přes ni než jít na poštu. Rekola spustila provoz v Kladně a Prahu dobývají další carsharingové společnosti. V dubnu se toho ale stalo mnohem víc. Banky zavádějí okamžité platby, zlevňují hypotéky a přidávají multibanking.

Pojišťovnictví

Allianz: u životního pojištění kryjeme i civilizační choroby

Allianz pojišťovna rozšířila v dubnu své služby nabízené v rámci životního pojištění. U produktu Allianz ŽIVOT je nově možné vstoupit do pojištění až do 75 let věku. A v případě onemocnění v konečném stadiu pojišťovna nově vyplatí peníze a zaplatí i pobyt v lázních, léčebnách dlouhodobě nemocných a v hospicích.

Pokud se stanete invalidním a budete v pracovní neschopnosti, nově pojišťovna plní i u civilizačních chorob, jako jsou například vyhřezlé plotýnky.

Česká podnikatelská pojišťovna: k povinnému ručení přidáme i cestovní

Česká podnikatelská pojišťovna spustila časově omezenou akci, v rámci které nabízí k povinnému ručení i bezplatné cestovní pojištění.

V praxi to funguje tak, že při sjednání obdržíte na cestovní pojištění voucher. Ten je určen na pojištění léčebných výloh pro 4 osoby na 10 dní bezplatně.

Akce je platná do 10. června 2019.

Pojišťovna chystá do budoucna i další novinky. Aktuálně pracuje na inovaci produktové řady Autopojištění Combi Plus.

Česká pojišťovna: levnější asistence u pojištění karavanů a obytných vozů

Česká pojišťovna od dubna nabízí výhodnější pojištění pro ty, kteří by si u ní chtěli pojistit karavan nebo obytné auto.

V rámci pojištění obytného vozu vám mimo jiné zohlední bonus z osobního auta, čímž vám může cena pojištění klesnout. K obytnému autu pak nabízí možnost sjednat si asistenční službu POHODA Extra na zvýhodněnou cenu 700 Kč.

Tuto asistenční službu si můžete sjednat i pro karavan, a to za totožnou cenu. Kromě toho můžete na karavan zkopírovat asistenci v rámci povinného ručení z vašeho osobního vozu v případě, že máte pojištěnou asistenci POHODA Super nebo máte sjednané povinné ručení ve variantě Comfort.

Pro karavan a obytný vůz si pak můžete pojistit movité věci, osobní věci uložené ve vozidle a jízdní kola.

V případě movitých věcí se pojištění týká toho, co je pevně spojeno s obytným vozem či karavanem (tedy např. vestavěná kuchyň, toaleta, vytápění apod.).

Pojištění osobních věcí, které máte uloženy ve vozidle, si můžete sjednat jako připojištění. Vztahuje se na riziko odcizení a poškození či zničení věcí během nehody nebo vinou živelní škody. Pojištěny máte věci uložené v uzamčeném vozu či v karavanu vyjma hotovosti, dokladů a výpočetní techniky.

Pojištění jízdních kol vás pojistí pro případ poškození při nehodě, živelní škodě a odcizení. U odcizení vám ale pojišťovna vyplatí peníze jen v případě, že bylo kolo uloženo uzamčeném zavazadlovém prostoru nebo v uzamčeném nosiči např. na zádi obytného automobilu.

ČSOB Pojišťovna: při sjednání pojistky rovnou zařídíme inkaso

ČSOB Pojišťovna přišla v dubnu se zajímavou nabídkou. Pokud máte běžný účet u Československé obchodní banky a sjednáte si nějaké pojištění u ČSOB Pojišťovny, můžete při podpisu smlouvy nahlásit, že chcete pojistné strhávat inkasem, a pojišťovna ho sama zařídí ve vaší bance.

Služba s názvem Inkaso bez starostí je určena jen těm, co mají účet i pojištění u ČSOB. Pokud máte účet u jiné banky, i nadále si samozřejmě můžete sjednat platbu inkasem. V tomto případě ale musíte se svou bankou sami vykomunikovat, v jaké výši a na jaký účet chcete inkaso nastavit.

ERV pojišťovna: Storno cesty nově uplatníte téměř z jakéhokoli důvodu

ERV pojišťovna začala nově nabízet pojištění storna cesty, kdy můžete svou dovolenou stornovat téměř z jakéhokoli důvodu. Produkt nabízí ve dvou variantách – Storno a Storno Plus.

Varianta Storno se vztahuje pouze na zdravotní potíže a Storno Plus zahrnuje širší okruh pojištěných osob a právě oněch více důvodů pro storno. Obě varianty storna shodně pojistí cenu cestovních služeb až do hodnoty 300 tisíc korun. Evropská se neomezila pouze na zdravotní důvody bránící cestě, u varianty Storno Plus můžete stornovat téměř z jakéhokoli důvodu, říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Storno je možné koupit nejen na celý zájezd, ale i na jednotlivé cestovní služby, jako například letenky nebo ubytování. Využít jej můžete i na cesty po ČR.

Tabulka limitů pojistného plnění. Autor: ERV Evropská pojišťovna

Tabulka limitů pojistného plnění.

Pojistné se počítá procentuálně z ceny zájezdu, z ceny letenky nebo samostatné cestovní služby, na kterou si jej sjednáváte. Pokud si toto pojištění sjednáte k cestovnímu pojištění, pak u varianty Storno je cena 2,5 % z ceny služby a u varianty Storno Plus pak 5 %. Pojištění storna si můžete sjednat i samostatně, ale pak je cena vyšší, viz tabulku. 

Pojištění storna lze standardně uplatnit v případě zdravotních potíží. Varianta Storno Plus se vztahuje i na celou řadu dalších doložitelných důvodů, kvůli kterým klient nemůže na dovolenou odjet. Může jít např. o ztrátu zaměstnání, rozvodové řízení, poškození bydliště, zrušení schůzky obchodním partnerem, dopravní nehodu cestou na letiště nebo třeba předvolání k soudu. V případě hospitalizace cestujícího dokonce klient dostane zpět 100 % zaplacených prostředků, dodává Vlastimil Divoký.

Slavia pojišťovna: pojistnou událost nahlásíte i přes aplikaci

Slavia pojišťovna začala nabízet nové pojištění bytu, domu a domácnosti, a to pod názvem Šťastný Domov. Jednou z novinek je například možnost vyřízení pojistné události přes aplikaci v chytrém telefonu včetně zaslání fotodokumentace.

Aplikace je dostupná pro mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS.

V praxi bude nahlašování fungovat tak, že nejdříve zavoláte na call centrum pojišťovny, nahlásíte škodu, dostanete přidělené číslo pojistné události a to zadáte do aplikace. A následně už přes aplikaci nafotíte škodu. Po odeslání se případ přidělí konkrétnímu likvidátorovi a ten potvrdí převzetí, případně si od vás vyžádá doplňující informace.

Pojištění obsahuje ochranu proti škodám, které mohou způsobit přírodní živly, technické vlivy a třetí osoby. Jak pro pojištění stavby, tak i domácnosti jsme skupiny rizik rozdělili do balíčku Základ, Jistota a Jubileum. Základ zahrnuje nejčastější a zjevná rizika, v případě pojištění staveb vichřice, pád stromu nebo úder blesku. Jistota a zejména Jubileum umožňují pojistit i rizika, která nejsou příliš obvyklá, jako je poškození plotu zvěří, poškození vnitřního zateplení zvířaty nebo porosty na zahradě, uvádí Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.

UNIQA pojišťovna: inovujeme životní pojištění, kryjeme více škod

UNIQA pojišťovna upgradovala životní pojištění DOMINO. Aktuálně nabízí dvě varianty:

 • DOMINO Risk 2019, ve které je pouze riziková složka,
 • DOMINO Invest 2019, které obsahuje rezervotvornou složku na základě zvolené investiční strategie.

U obou variant se změnil systém slev a přirážek podle BMI a podle toho, jestli jste kuřáci, či nikoli. Nejvýhodnější sazbu dostanou nekuřáci a ti, co mají BMI v rozmezí 18 – 30. Pokud spadáte do obou kategorií, ušetříte na pojistném asi 28 %. Oproti tomu nekuřáci s nadváhou ušetří jen 10 % a kuřáci naopak zaplatí až dvojnásobek nejvýhodnější ceny. Otázka kouření je nově posuzována podle toho, jestli jste kouřili v posledních 12 měsících.

Kromě toho došlo k rozšíření úrazového pojištění. Namísto dosavadní až šestinásobné progrese u velmi závažných trvalých následků je nově možné čerpat až desetinásobek sjednané pojistné částky. Navýšen byl i limit pro trvalé následky úrazu u dětí, a to na 1,5 milionu korun.

V hodnocení invalidity došlo k širšímu pokrytí duševních poruch, kdy pojišťovna nově plní už v případě II. stupně invalidity (doposud až u III.). U diagnózy schizofrenie vyplatí odškodnění i u I. stupně invalidity.

U připojištění závažných onemocnění byla zkrácena čekací doba na 3 měsíce. Jednotlivé diagnózy byly rozděleny podle příbuznosti a souvislostí do 5 skupin, přičemž dojde-li k výplatě plnění za diagnózu z jedné skupiny, závažné choroby z ostatních nesouvisejících 4 skupin jsou nadále kryty v plném rozsahu. Byla prodloužena maximální délka plnění v pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti na 18 měsíců. Nyní lze sjednat i zpětné plnění u pojištění denní dávky od 28. dne a měsíční dávky od 61. dne. V takovém případě plní pojišťovna dávku od prvního dne, resp. prvního měsíce PN, jakmile dosáhne její celková délka 28, resp. 61 dnů.

Další změnou je úprava pojištění pro případ prvního z rizik pro čerpání úvěru. Dojde-li v průběhu trvání smlouvy ke smrti nebo události s následkem nejtěžšího III. stupně invalidity, vyplatí vám pojišťovna jednorázové plnění ve výši aktuální lineárně klesající pojistné částky a pojištění končí. Má-li vaše zdravotní újma za následek I. anebo II. stupeň invalidity, bude vám vyplácena měsíční renta odpovídající sjednané pojistné částce a délce pojištění.

Pojišťovna také zjednodušila proces a administrativu při zkoumání zdravotního stavu na vstupu do pojištění k zabezpečení úvěru. Velká lékařská zpráva už nebude potřeba u částky do 5 milionů korun a věku do 45 let. Nečerpáte-li úvěr, pak nepotřebujete velkou lékařskou zprávu až do 55 let a pojistné částky až 3 miliony korun.

Bankovnictví

Air Bank: pouštíme okamžité platby a další multibanking

Air Bank pokračuje v napojování dalších bank na svůj multibankovní systém. V dubnu přibyla k současným možnostem i Raiffeisenbank. Aktuálně nabízí banka možnost nahlížet na zůstatky a historii plateb na účtech v České spořitelně, Equa bank, Komerční bance, MONETA Money Bank a v Raiffeisenbank.

Nyní pracuje na připojení Československé obchodní banky.

Jaké banky si můžete v Air Bank připojit? Autor: Air Bank

Jaké banky si můžete v Air Bank připojit?

A kromě toho banka spustila také okamžité platby. Ty byly doposud dostupné jen v internetovém bankovnictví, ale od dubna je můžete využívat i v mobilní aplikaci My Air.

Okamžitá platba funguje na principu, kdy je platba připsána na účet příjemce v jiné tuzemské bance do 10 vteřin. A to 24 hodin denně 7 dní v týdnu včetně svátků. Podmínkou ale je, aby okamžité platby podporovala i banka příjemce.

U Malého tarifu stojí okamžitá platba 1 Kč. U Velkého tarifu je okamžitá platba bezplatná.

Dále banka snížila úrokové sazby o 0,2 procentního bodu. Pokud si u ní vezmete úvěr nad 1 500 000 Kč, dostanete úrokovou sazbu začínající na 2,79 % ročně.

Nové úrokové sazby v Air Bank. Autor: Air Bank

Nové úrokové sazby v Air Bank.

Sazby platí pro nové hypotéky na koupi nemovitosti nebo na refinancování hypotéky z jiné banky s fixací na 5 let.

V rámci hypotéky máte bezplatnou změnu výši splátek, změnu termínu splácení a mimořádnou splátku. Dále neplatíte za schválení a poskytnutí hypotéky ani za vedení běžného účtu.

A nově si u ní mohou sjednat účet i mladí od 15 let. Při sjednání dostanete stejné podmínky, jaké má účet pro dospělé. Sjednání je možné provést i online v mobilní aplikaci nebo přes webové stránky banky.

Na výběr tedy máte ze dvou typů běžného účtu – Malého tarifu a Velkého tarifu. Malý tarif je bezplatný a obsahuje bezplatné příchozí i odchozí tuzemské platby, trvalé příkazy a inkasa, výběry z bankomatů Air Bank, dvě debetní karty a jednu platební nálepku a možnost platit mobilem s aplikací My Air (Android) a Apple Pay (iOS).

Za Velký tarif zaplatíte 100 Kč měsíčně a obsahuje navíc bezplatné výběry ze všech bankomatů v celé Evropské unii nebo bezplatné výběry na 1300 terminálech Sazky po České republice. Bezplatné jsou také příchozí a odchozí SEPA platby anebo okamžité platby.

Pokud platíte kartou, můžete získat na běžném účtu i úrok. Při platbě kartou, nálepkou či chytrým telefonem alespoň pětkrát za měsíc nákup v jakékoliv výši vám banka následující měsíc úročí 1 % p.a. zůstatek na běžném účtu až do výše 100 000 Kč.

A nově také banka umožňuje převést si k ní účet z jiné banky i čistě online v rámci internetového bankovnictví.

Převedení účtu bude trvat 13 pracovních dní, ale na vaše přání může banka účet převést i k pozdějšímu datu, které si sami určíte.

Banka CREDITAS: okamžité platby a neveřejná nabídka na spořicím účtu

Další banka, která okamžité platby spustila, je Banka CREDITAS. Klienti si můžou zvolit, zda chtějí platbu realizovat jako běžnou, nebo okamžitou. Okamžitá se připíše na účet příjemce během několika vteřin, říká Kamil Rataj, ředitel úseku provozu a IT Banky CREDITAS.

Standardní platba je na účet příjemce připsána nejpozději následující obchodní den.
Expresní platba, pokud je zadána do 14 hodin, je na účet příjemce připsána ještě ten samý den.
Okamžitá platba je na účet příjemce připsána během několika vteřin, a to v režimu 24/7.

Okamžité platby zatím banka nabízí v internetovém bankovnictví, ale v dohledné době je chce umožňovat i skrze mobilní bankovnictví a aplikaci Richee.

A kromě toho banka nabízí vybraným klientům spořicí účet s úrokovou sazbou 1,25 % p.a., a to bez dalších podmínek. Bohužel nejsou známa kritéria pro výběr „preferovaných klientů“, lze čerpat pouze informace z diskusních fór.

Zatím nejspolehlivější metodou pro „pozvánku“ se jeví výběr vyšší částky ze spořicího účtu, pozvánka přišla i některým klientům s častějšími platbami kartou. Naopak nefunguje si o vyšší úrok do banky napsat – odpověď je, že akce již byla skončena, přestože nabídky stále chodí.

Česká spořitelna: zlevníme hypotéky a inovujeme systém na vyhledávání podvodných transakcí

Několik novinek si pro klienty v dubnu připravila i Česká spořitelna. U všech fixací hypoték snížila úrokovou sazbu o 0,2 procentního bodu. Nové úrokové sazby platí pro hypotéky do 80 % hodnoty nemovitosti.

Změna úrokových sazeb u hypoték do 80 % LTV. Autor: Česká spořitelna

Změna úrokových sazeb u hypoték do 80 % LTV.

Nabídka platí pro nové i americké hypotéky s fixací delší než 1 rok. Kromě toho můžete do 3. května využít pojištění domácnosti či nemovitosti na rok bezplatně. Pojistnou smlouvu k hypotéce je možné uzavřít do 15. května 2019.

V dohledné době pak banka plánuje spustit systém na detekci podvodných transakcí při platbách kartou na internetu a v rámci internetového bankovnictví. Bude ji provozovat pod názvem OLIN.

Aktuálně se systém nachází ve finální fází vývoje a spořitelna jej spustí v průběhu roku 2019 v závislosti na výsledcích pilotního provozu.

Stávající detekční systém pracuje s předdefinovanými vzorci typického chování skupin klientů. Systém OLIN nepracuje jen se vzorci vytvořenými na základě předpokladu lidí, ale s tzv. big daty. Tedy s velkými soubory anonymizovaných a agregovaných dat, které reprezentují miliony klientských platebních transakcí.

V oblasti hypoték si pak banka připravila ještě jednu novinku, a tou je produkt Prvobydlení. Tato hypotéka je určena pouze těm, kteří podle Katastru nemovitostí ještě nikdy nevlastnili žádnou nemovitost.

Speciální hypotéku bude možné čerpat až do 90 % hodnoty nemovitosti, což usnadní situaci při skládání vlastních financí bance. Maximální výše úvěru je 5 000 000 Kč.

Nabídka této hypotéky je ale omezena. Česká spořitelna se při jejím poskytování bude řídit doporučením České národní banky, podle kterého mohou 90% hypotéky tvořit pouze 15 % z celkového objemu poskytnutých hypoték.

Prvobydlení je proto určeno speciálně pro ty klienty, kteří zatím žádnou nemovitost nevlastní a chtějí financovat nákup prvního bytu. Klienti mají samozřejmě nárok na standardní úrokové sazby a fixace z našeho hypotečního ceníku, říká Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny. Podle ceníku spořitelny začínají úrokové sazby na 2,89 % ročně.

ČMSS: stavebko bez poplatku

Českomoravská stavební spořitelna se do konce května 2019 rozhodla zvýhodnit klienty, kteří si v rámci rodiny uzavřou více smluv o stavebním spoření. Každou druhou smlouvu totiž spořitelna uzavře bez poplatku za uzavření.

Sleva 100 % ze vstupního poplatku pro druhou smlouvu o stavebním spoření platí pro cílové částky do 200 000 Kč.

Kromě toho také spořitelna snížila úrokové sazby úvěrů, a to o 0,15 procentního bodu. Zajištěné úvěry tak nově začínají úrokovou sazbou 2,34 % ročně. Snížení se týká nových klientů i těch, kteří chtějí refinancovat.

ČSOB: kupujeme ČMSS a máme karty s motivy sportovních klubů

Československá obchodní banka si pro klienty připravila řadu novinek. Brzy bude například vlastnit 100% podíl v Českomoravské stavební spořitelně. ČSOB (člen skupiny KBC Group) a německá stavební spořitelna Bausparkasse Schwäbisch Hall (BSH) totiž uzavřely dohodu, na základě které získá ČSOB od BSH 45% podíl v Českomoravské stavební spořitelně. Tím se zároveň stane 100% vlastníkem společnosti a jejím jediným akcionářem.

Transakci v hodnotě 240 milionů eur ještě musí schválit antimonopolní úřad. Konečné uzavření se očekává před koncem druhého čtvrtletí 2019, tedy do konce června.

Kromě toho banka klientům začala nabízet platební karty v barvách osmi sportovních klubů. V případě fotbalových klubů můžete vybírat z těchto:

 • FC Viktoria Plzeň,
 • FC Slovan Liberec,
 • FC Hradec Králové.

U hokejových klubů jsou dostupné tyto:

 • HC Kometa Brno,
 • HC Dynamo Pardubice,
 • HC Motor České Budějovice,
 • HC VERVA Litvínov.

A poslední variantou je Golf Club Hostivař.

Kartu se speciálním designem je možné sjednat na vybrané pobočce Československé obchodní banky nebo Era/Poštovní spořitelny, případně online s novým běžným účtem.

S kartou je spojena i řada výhod, jako sleva na nákup ve fanshopech, na nákup pohonných hmot či v zákaznickém programu Svět odměn od ČSOB. Slevové akce jsou také regionální a vztahují se vždy k danému klubu.

Některé platební karty mohou sloužit i jako permanentka. Na platební karty se můžete podívat v naší fotogalerii.

Ke změně došlo i u termínovaných vkladů. Nově banka nabízí termínovaný vklad na 6 měsíců s úrokovou sazbou 0,7 %, případně na rok s úrokovou sazbou 1 %. Předčasný výběr do 20 % do výše 1 milionu korun vkladu je bezplatný. Musíte si však termínovaný vklad založit do 29. června 2019. Minimální výše vkladu činí 5000 Kč. Maximálně lze uložit 30 milionů Kč.

A poslední novinkou ČSOB jsou příspěvky na charitu. Banka ve spolupráci se společností Mastercard zavedla novou službu ke kreditní Premium Kartě. Z každé platby, kterou provedete zmíněnou kreditní kartou, půjde 0,1 % na výchovu a výcvik vodících psů pro nevidomé.

Stejným dílem pak přispěje banka i Mastercard, takže se příspěvek ztrojnásobí. Částka bude směřovat na účet Nadačního fondu Mathilda.

Náklady na výcvik vodicího psa se pohybují mezi 250 000 až 300 000 Kč, a i když většinu nákladů lze žádat od státu, platí to pouze u úspěšných výcviků. Proto jsme se rozhodli tuto aktivitu trochu rozhýbat. Čím více lidí se přidá, tím více může být vycvičených psů, kteří někomu zvýší samostatnost a podstatně změní život k lepšímu, říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Součástí karty je také pojištění v nejvyšších variantách (cestovní pojištění, pojištění ztráty a krádeže i pojištění nákupu a prodloužená záruka) a další benefity v oblasti cestování, jako jsou VIP vstupy do letištních salónků čí partnerský program Premium.

Výše daru se vám bude zobrazovat v měsíčním výpisu z úvěrového účtu, jednou ročně pak dostanete potvrzení pro daňové účely.

Equa bank: snižujeme úrokové sazby a budeme mít Apple Pay

Equa bank snížila úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, a to o 1,1 procentního bodu. Snížení se týká Minutové půjčky a RePujčky – Konsolidace.

Nová úroková sazba začíná na 4,8 % ročně místo původních 5,9 % ročně.

Kromě toho banka oznámila chystané novinky. Mimo jiné plánuje zvýšit počet bankomatů s možností vkladu. Ty nainstaluje během léta a budou rozmístěny na nejvytíženějších pobočkách napříč Českou republikou. Bankomaty budou umožňovat výběry a vklady v CZK, EUR a USD na cizoměnové účty.

Dále dojde k otevření nových obchodních míst v několika městech. Na konci července banka otevře pobočku ve Znojmě a v druhé polovině roku v České Lípě a v Příbrami.

V mobilní aplikaci banka zpřístupní možnost si sjednat i cestovní pojištění. To bude rozšířeno o možnost pojištění proti stornu zájezdu nebo pobytu.

Dále banka zavede tzv. push notifikace o pohybech na účtu, online statistikách příjmů a výdajů, potvrzování plateb přes mobilní aplikaci namísto SMS nebo možnost online chatu s klientským centrem. Do mobilní aplikace bude přidána možnost provádět zahraniční platby a také přehled o investicích a možnost sestavování vlastních adresářů příjemců plateb.

Od 1. května došlo ke zvýšení úrokové sazby u spořicích produktů. Na spořicím účtu HIT došlo ke zvýšení na 1,2 % p.a. Ovšem jen v případě, že provedete kartou 3 platby v měsíci, nebo budete mít u banky zainvestováno alespoň 50 000 Kč. Sazbu 3 % pak budete mít na 3 měsíčním termínovaném vkladu při nákupu stejné částky investic.

Ve třetím čtvrtletí spustí banka okamžité platby, které bude poskytovat bezplatně. Apple Pay se pak dočkáte na konci roku 2019.

Fio banka: spouštíme Google Pay

Fio banka je další bankou, která ke svým službám přidala možnost platit mobilním telefonem přes aplikaci Google Pay. Aktuálně takto můžete kromě klasických plateb v obchodě i vybírat z bankomatů nebo platit na e-shopech.

Aplikace pracuje s digitální verzí karty, která je pro každé mobilní zařízení unikátní. Obchodník se tak o vás nedozví žádné reálné údaje.

U plateb do 500 Kč stačí telefon pouze rozsvítit a přiložit k terminálu. U vyšších částek je potřeba telefon ještě odemknout, což slouží místo zadání PIN kódu.

Aplikace i její používání je bezplatné. Operační systém Android ale musíte mít ve verzi 5.0 a vyšší a telefon musí být vybavený technologií NFC, která je nutná pro bezkontaktní placení. S aplikací také můžete vybírat z bankomatu, pokud podporuje bezkontaktní výběry. Opět stačí telefon rozsvítit, přiložit a zadat PIN.

Pokud váš telefon NFC nemá, můžete pomocí Google Pay platit jen na e-shopech. Aktuálně je možné do aplikace přidávat debetní i kreditní karty Mastercard a Maestro.

Kromě toho banka na konci dubna změnila svůj ceník. Zrušila poplatky za příchozí i odchozí europlatby v EUR.

Klientům nyní garantuje jeden bezplatný výběr z cizího bankomatu v ČR. Banka standardně nabízí bezplatně 10 výběrů ze svých bankomatů měsíčně a až 5 bezplatných výběrů z cizích bankomatů dle bonusového schématu, kdy klient výběr z cizího bankomatu získá za každé 4000 Kč zaplacené danou kartou. Nově ale banka těm, kteří na začátku měsíce nemají žádný výběr k dispozici, dává jeden výběr bezplatně. Máte tak každý měsíc k dispozici minimálně jeden výběr z cizího bankomatu. Poplatek za každý další výběr z bankomatu se snižuje ze 30 Kč na 25 Kč.

Jeden bezplatný výběr každý měsíc získáte nově také v zahraničí. A dále banka zlevnila další výběry na pevný poplatek 80 Kč a zrušila 0,5 % z vybírané částky, které bylo doteď součástí poplatku.

Nově už neplatíte ani za změnu PINu v Internetbankingu nebo v bankomatu. Stejně tak neplatí děti a mladiství do 15 let za zaslání PINu poštou. Poplatek za prioritní platbu, která dorazí na účet příjemce v jiné bance ještě týž den, v českých korunách je nově 29 Kč.

Poslední úpravou je snížení cen SMS hlásičů na 1 Kč.

A další novinkou je zlevnění hypoték. U tříleté a pětileté fixace nově začíná úroková sazba na 2,48 % ročně místo původních 2,58 % ročně. Aktuálně je ale stále nejnižší roční fixace úvěru se sazbou od 2,38 % ročně.

Běžný i úvěrový účet je v bance veden bez poplatků. Ani za poskytnutí a čerpání hypotéky si banka nic neúčtuje. Kdykoli také můžete bezplatně splatit jakoukoli část hypotéky.

ING nesmí přijímat nové klienty

Po čtyři měsíce trvající inspekci zakázala italská centrální banka Banca d'Italia nizozemské bance ING přijímat nové klienty, a to z toho důvodu, že ING nedostatečně bránila tzv. praní špinavých peněz.V září dostala ING doma v Nizozemí jednu z nejvyšších pokut udělených bance, a to v přepočtu téměř 20 miliard českých korun v souvislosti se stejným proviněním.

Komerční banka: investice přes mobilní banku

Komerční banka přidala ve své mobilní aplikaci další funkcionalitu. Nově můžete skrze aplikaci uzavřít smlouvu o investování, a to do fondů investiční společnosti Amundi Czech Republic.

Možnosti investování můžete začít využívat ihned po uzavření smlouvy. Vybírat můžete z jednorázové či pravidelné formy investic. V online prostředí vyplníte i dotazník MIFID podle směrnice o společném tržním a regulatorním režimu pro poskytování investičních služeb.

Další novinkou je zobrazování firemních log v historii plateb, zadaných platbách a blokacích. Novinkou je i možnost online zamykání/ odemykání a stoplistace digitální verze tokenu pro Google Pay.

Novinky a úpravy, o které jsme rozšířili bankovní aplikace pro systémy iOS a Android, fungující v telefonech i tabletech, uvedl David Barczi, Tribe leader Digital Channels v Komerční bance.

Modrá pyramida: Hypoúvěr nově začíná na 2,88 % ročně

Modrá pyramida stavební spořitelna zlevnila Hypoúvěr do výše 80 % hodnoty zastavené nemovitosti. Pokud podáte žádost o úvěr do 15. května 2019, bude vaše úroková sazba začínat na 2,88 % p.a.

Spořitelna navíc v rámci akce odpouští i poplatek za zpracování úvěru a za ocenění nemovitosti.

Hypoúvěr musí být zajištěný nemovitostí, přičemž dobu splatnosti je možné zvolit až 30 let.

MONETA Money Bank: snižujeme úroky u všech hypoték

Úrokové sazby u hypoték snížila i MONETA Money Bank. Snížení se týká všech fixací, které banka nabízí. U fixací na 1, 3, 5 a 7 let došlo ke snížení úrokové sazby o 0,3 %. V případě 10leté fixace se úroková sazba snížila o 0,2 %.

Nové úrokové sazby hypoték od dubna 2019. Autor: MONETA Money Bank

Nové úrokové sazby hypoték od dubna 2019.

Zlevnění se týká jen standardních účelových hypoték s pevnou sazbou, které banka nabízí pod názvem Pružná hypotéka s fixní sazbou.

Abyste získali výhodnější úrokovou sazbu dle tabulky, musíte si sjednat pojištění schopnosti splácet od BNP Paribas Cardif Pojišťovny a zároveň dostávat na běžný účet u banky alespoň 15 000 Kč měsíčně.

Raiffeisenbank: výhodnější půjčky pro podnikatele

Raiffeisenbank se rozhodla zvýhodnit podnikatele s ročním obratem do 50 milionů korun a nabídnout jim lepší podmínky některých svých služeb.

Podnikatelský úvěr tak banka nabízí s úrokovou sazbou v maximální výši 5,9 % ročně. Dále nabízí bezplatný účet pro složení základního kapitálu, platební terminál s výhodnějšími podmínkami atd. Nově založená firma může získat bezplatně na jeden rok vedení podnikatelského eKonta SMART.

Banka dále umožní financování nového vozu se sazbou 3,99 % ročně s možností nulové akontace.

Raiffeisen stavební spořitelna: na stavebním spoření až 1,2 % ročně

Raiffeisen stavební spořitelna navýšila úrokovou sazbu na stavebním spoření pro všechny nad 26 let.

Úroková sazba pro stavební spoření pro osoby nad 26 let je 1,2 % ročně a je garantovaná minimálně po celou dobu trvání vázací lhůty smlouvy, což je šest let. Spolu s plnou státní podporou lze získat celkové roční zhodnocení až 3,8 %.

Sberbank: lepší podmínky na spořicím účtu

Sberbank nabízí neveřejný spořicí účet s úrokem 1,15 % p.a. pro vklady mezi 1 a 10 miliony korun. Musíte však na internetu „odchytit“ reklamní banner, kde vyplníte, jaký aktuálně máte spořicí účet a jakou máte úrokovou sazbu a své telefonní číslo, následně vám bude nabídnut tento neveřejný produkt.

Ačkoli to není špatná nabídka, aktuálně jsou jiné, zajímavější, alternativy:

 • Hello bank – 1,5 % p.a. na spořicím účtu do částky 300 000 Kč
 • Richee (brand Creditas) – 1,5 % p.a. na běžném účtu do částky 300 000 Kč
 • Expobank – 1,2 % p.a. na běžném účtu (NEO účet) pro částky mezi 100 000 Kč a 13,5 milionu Kč
 • TRINITY BANK – 1,18 % p.a. na spořicím účtu Výhoda+ bez omezení výše vkladu

Speciální nabídky

 • Air Bank – standardní úroková sazba je 1 % p.a. na běžném (do 100 000 Kč) i spořicím účtu (do 250 000 Kč). Nicméně prvních 10 000 klientů má doživotní bonus 0,2 % p.a. k sazbě na spořicím účtu, tedy spořicí účet je až do částky 250 000 Kč úročen 1,2 %
 • ING Bank – banka nabízí 2 % p.a., ovšem za poměrně složitých podmínek. Touto úrokovou sazbou jsou úročeny pouze nové vklady do 300 000 Kč měsíčně a pouze po dobu 6 měsíců a bonusovou úrokovou sazbou jsou úročeny až od následujícího měsíce po vkladu. V případě výběru jsou prostředky přednostně vybírány ze zvýhodněných vkladů. Ostatní prostředky na účtu jsou úročeny pouze 0,5 % p.a.

Zvýšení úrokových sazeb připravuje i Equa bank. Aktuální úroková sazba spořicího účtu HIT je 1 % p.a. při zůstatku do 200 000 Kč a splnění podmínky 3 plateb kartou na běžném účtu. Dle informace banky se úroková sazba zvýší na 1,2 % p.a.

SSČS: i u nás úrokové sazby padají

Úrokové sazby u hypoték snižovala v dubnu i Stavební spořitelna České spořitelny, a to o 0,2 procentního bodu u Hypoúvěru.

Změna úrokových sazeb. Autor: Stavební spořitelna České spořitelny

Změna úrokových sazeb.

Na nejnižší úrokové sazbě 2,85 % ročně začínají úvěry od 1 milionu korun s šestiletou fixací. Snížení sazeb platí pro všechny poskytované účely a délky fixací. Při úvěru pod 1 milion korun je ale úroková sazba vyšší o 0,1 % ročně.

Hypoúvěr je poskytován bezplatně, splácení probíhá anuitně a spořitelna garantuje úrokový strop, tedy maximální výši úrokové sazby, kterou nelze po celou dobu splatnosti úvěru překročit. Sazba tedy nemůže přesáhnout hranici 5 % ročně.

Pro získání úvěru není nutné mít smlouvu o stavebním spoření. Do 30. června 2019 navíc můžete získat bezplatné ocenění nemovitosti.

Další novinkou je pak možnost sjednat si úvěr i čistě online. Potřebovat k tomu budete internet, funkční e-mail, občanský průkaz, přístup do internetového bankovnictví a mobilní telefon. Dále musíte být občanem ČR starším 18 let a musíte mít osobní účet, na který vám chodí výplata, u jedné z těchto bank:

Pro získání úvěru není potřeba mít smlouvu o stavebním spoření ani mít nějaké úspory. Pokud celý proces proběhne v pořádku, slibuje spořitelna, že peníze vám přijdou na účet do 15 minut. Následně vás do 24 hodin kontaktují telefonistky a informují se, jestli potřebujete s něčím poradit.

Maximální výše úvěru je 370 000 Kč bez zajištění nemovitostí. Splatnost si můžete nastavit na maximálně 18 let. Vedení úvěrového účtu je bez poplatků. Splácení úvěru pak probíhá anuitně, takže od první splátky současně s platbou úroku umořujete i jistinu.

Zaplacené úroky si pak můžete odečíst z daňového základu.

Wüstenrot: poplatek za uzavření smlouvy vám odpustíme

Wüstenrot si pro své nové klienty připravil na jaře řadu novinek. Půjčku ProBydlení můžete jako nový klient do 30. června 2019 získat bez poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření. Není přitom důležité, jestli ručíte nemovitostí, nebo ne.

U Hypotéky pro vlastní bydlení, Hypotéky dopředu a Hypotéky na cokoliv je pak do 30. června 2019 odpuštěn poplatek za zpracování a poskytnutí úvěru ve výši 2400 Kč.

A dále došlo ke zvýšení úrokových sazeb na termínovaných vkladech, a to až o 0,5 procentního bodu. Největší navýšení se týká jednoletého termínovaného vkladu, který nově přinese výnos 1,40 % ročně místo dosavadních 0,9 % ročně.

Změna úrokových sazeb u termínovaných vkladů. Autor: Wüstenrot

Změna úrokových sazeb u termínovaných vkladů.

Zvýšily se ale úrokové sazby i u vkladů na delší dobu. Výjimkou je termínovaný vklad na 5 let, u kterého úroková sazba zůstala beze změny.

Investice

Swiss Life Select: nabízíme investice do ETF iShares

Společnost Swiss Life Select Česká republika začala klientům nabízet produkt s názvem ETF Constellation, který umožňuje investovat do volitelných aktivně řízených investičních strategií složených z fondů ETF iShares. Jednotlivé strategie produktu se liší rizikovým portfoliem a výnosovým potenciálem.

Strategie Virgo a Gemini jsou konzervativní, Libra a Sagittarius jsou vyvážené strategie a dynamickou strategií je Taurus. Každá ze strategií je složená z diverzifikovaného portfolia více než desítky ETF iShares. Jedná se především o fondy zaměřené na dluhopisy a akcie společností z vyspělých zemí, doplněné o ETF investující do akcií společností z rozvíjejících se zemí a alternativních investic, jako jsou nemovitosti a komodity.

Měnové zajištění do české koruny poskytuje společnost Colosseum, která je zároveň poskytovatelem investiční služby obhospodařování majetku této investiční strategie.

Očekávaný výnos v pětiletém horizontu je závislý na strategii a pohybuje se od 3,45 % p.a. u strategie Virgo až po 6,21 % p.a. u strategie Taurus.

Dávky a důchody

Příspěvek na péči se zvýšil. Žádat nemusíte, je to automatické

V dubnu došlo ke zvýšení příspěvku na péči pro osoby ve IV. stupni závislosti, a to z 13 200 Kč na 19 200 Kč.

Zvýšení se týká jen těch, kterým nejsou poskytovány pobytové sociální služby (domov pro osoby se zdravotním postižením, domov pro seniory, domov se zvláštním režimem, chráněné bydlení nebo sociální služby ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče). Těm, kterým jsou tyto služby poskytovány, náleží i nadále příspěvek ve výši 13 200 Kč.

K další změně dojde od pondělí 1. července 2019. Dojde totiž ke zvýšení příspěvku na péči pro osoby ve III. stupni závislosti, a to z 9900 Kč na 13 900 Kč u dětí a z 8800 Kč na 12 800 Kč u dospělých. I v tomto případě se zvýšení dotkne pouze těch, kterým nejsou poskytovány pobytové sociální služby.

dan_z_prijmu

Ke zvýšení příspěvku na péči dojde automaticky. To znamená, že není třeba, abyste o něj žádali. Poprvé vyplatil Úřad práce ČR zvýšenou částku už v průběhu dubna 2019.

Inovované weby a elektronické žádosti

Ministerstvo práce a sociálních věcí v dubnu oznámilo, že do začátku prázdnin inovuje své webové stránky. Novinkou bude například rychlé vyhledávání informací k řešení nejrůznějších životních situací a možnost elektronického podání žádostí.

Elektronické řešení vaší situace ale bude možné jen v případě, že máte občanský průkaz vydaný po 1. červenci 2018. Tento občanský průkaz totiž obsahuje čip, jehož elektronickou funkcionalitu si musíte aktivovat. Následně se přihlásíte přes Národní identitní autoritu, kde pak můžete řešit svoji konkrétní životní událost přímo z domova.

Ke spuštění nového webového portálu dojde 28. června 2019. Po dobu jednoho měsíce ale bude k dispozici ještě i stará verze webových stránek, abyste měli možnost si na nový vzhled přivyknout pomalu.

K inovaci dojde v rámci projektu Jednotné portálové řešení práce a sociálních věcí (JŘP PSV), v rámci kterého budou postupně sjednoceny všechny platformy všech resortních institucí, jako je Česká správa sociálního zabezpečení, Úřad práce ČR a další.

Důchody vzrostou. Vláda schválila fixní částku nad rámec valorizace

Vláda schválila v pondělí 1. dubna 2019 nárůst důchodů, a to o 900 Kč. Během jednání byl schválen konkrétní princip valorizace, který nad běžné zákonné navýšení zvedá všechny důchody o fixní částku.

Tato částka bude stanovena podle vývoje ekonomiky v tomto roce a bude se blížit 200 Kč.

Vláda rozhodla, že výše pevné částky, o kterou budou současným penzistům důchody navýšeny, bude stanovena tak, aby spolu se zákonnou valorizací daly dohromady nárůst o 900 Kč u průměrné penze. Pevná částka bude stanovena tímto způsobem, protože valorizace procentní výměry důchodů závisí na růstu mezd a inflace v tomto roce.

Spotřebitel

Carsharing v Praze: půjčování aut je samoobslužné

Řada novinek se týká i carsharingu. Jednou z nich je nová společnost, která zavítala na pražský trh. Je jí italská společnost Anytime carsharing.

Zatím ale auta k půjčení nenabízí. Aktuálně je možné se pouze registrovat skrze mobilní aplikaci, která je dostupná pro mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS. Po provedení registrace je potřeba vyfotit průkaz totožnosti, řidičský průkaz a udělat si selfie. Následně nahrajete platební kartu.

Objednání vozidla by mělo podle společnosti být dostupné začátkem května 2019. Služba umožní vyhledávat, rezervovat a odemykat auta přímo z mobilní aplikace. Rezervace, vyzvednutí i vrácení je samoobslužné.

Pronájem vozidla je možné počítat po minutách, hodinách nebo dnech. Ceny služby začínají na 1,99 Kč za minutu, která zahrnuje benzin, mytí auta a pojištění vozu. Součástí je i možnost bezplatně parkovat na modrých a fialových zónách. Po ukončení pronájmu se platba automaticky strhne z platební karty.

V nabídce bude mít společnost několik set vozidel Toyota Yaris Hybrid s automatickou převodovkou a parkovací kamerou. Část vozů má ve výbavě i Bluetooth.

Kromě Anytime carsharing poskytuje v současné době v Praze sdílení aut i například CAR4WAY. V březnové aktualitě jsme vás informovali o tom, že pokud cestujete se společností RegioJet do Prahy nebo do Brna, získáte společně s lístkem také poukaz na 999 Kč právě na využití CAR4WAY.

A další novinkou je otevření pickup pointu v obchodním Centru Chodov, které otevřela carsharingová služba HoppyGo.

Pickup point je umístěn v garážích obchodního centra v –1. patře v rámci žlutého parkoviště v blízkosti automyčky u výjezdu na ulici Roztylská. Vymezena jsou tu 3 parkovací místa.

Pickup point carsharingové společnosti HoppyGo v pražském obchodním Centru Chodov. Autor: HoppyGo

Pickup point carsharingové společnosti HoppyGo v pražském obchodním Centru Chodov.

V pickup pointu je možné si auta půjčovat i vracet. Dostupnost aut zjistíte vždy přes aplikaci, kde si zároveň vůz můžete rezervovat. Aplikace je dostupná pro chytré telefony s operačním systémem Android a iOS. Po rezervaci vás aplikace provede procesem převzetí vozu. Auto stačí dle pokynů vyfotit, zaplatit za vypůjčení a poté můžete odjet. Při vracení vozidla auto opět pouze vyfotíte a vrátíte klíče.

Na pickup pointu budou zpočátku k dispozici vozy z vlastní flotily HoppyGo, které bude v první fázi předávat pracovník v garážích Centra Chodov. Později budou vozy osazeny bezklíčovým technologickým řešením Xmarton, které umožní si auto odemknout za použití mobilního telefonu a aplikace. Vůz tak bude možné vyzvedávat a vracet bez asistence.

V budoucnu budete moci využívat místa v Centru Chodov i pro sdílení aut mezi sebou.

Cena půjčovného se liší podle zvoleného typu vozu.

Rekola nově i v Kladně

Bikesharingová společnost Rekola spustila provoz v dalším městě, a to v Kladně. Růžová kola tu nahradila elektrokola společnosti Freebike, která činnost ukončila na podzim 2018.

V Kladně se aktuálně pohybuje 60 kol, přičemž celkový počet ještě o 20 vzroste. Stejně jako v jiných městech i tady platí, že prvních 10 jízd do 15 minut máte bezplatné, a to díky spolupráci Rekol a Hello bank! Po vyčerpání tohoto limitu bude stát 30 minut jízdy 16 Kč. A s MultiSport kartou můžete využít 2 jízdy denně do 60 minut bezplatně.

Případně si můžete zřídit předplatné. Za 195 Kč měsíčně získáte neomezený počet 30minutových jízd ve všech městech. Pokud máte kartu od Hello bank!, pak se vám předplatné snižuje na 97 Kč měsíčně.

Aktuálně můžete Rekola využívat v těchto městech:


Město Cena za 30 minut
Praha 24 Kč
Brno 18 Kč
České Budějovice 16 Kč
Olomouc 16 Kč
Liberec 24 Kč
Frýdek-Místek 12 Kč
Ostrava 20 Kč
Kladno 16 Kč

Ještě letos přitom společnost plánuje přidat další dvě města. O jaká jde, ale nesdělila. V polovině května 2019 však v Praze přibudou elektroRekola.

VIP kurzy skončily. Na zrušení směny máte 3 hodiny

Začátkem dubna vstoupila v účinnost novela zákona o směnárenské činnosti. Nově tak máte právo na storno směnárenského obchodu do 3 hodin od jeho provedení.

Na dokladu o provedení směny také musíte dostat informace o webové stránce České národní banky věnované směnárnám, kterou banka za tímto účelem spustila.

Největším přínosem novely je z mého pohledu zvýšení transparentnosti směnárenského obchodu. Zákazníci směnáren navíc veškeré informace o svých právech najdou na nové webové stránce ČNB, jejíž adresa bude uvedena na každém dokladu o provedení směnárenského obchodu, říká viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký.

Skončily i VIP kurzy a směnárna si nesmí účtovat poplatek za směnu. Může ho pouze zakalkulovat do kurzů měn.

Zásilkovna: spouštíme posílání pošty mezi soukromými osobami

Na konci dubna spustila nový produkt také Zásilkovna. Nazvala jej Mezi Námi a slouží k posílání balíčků mezi soukromými osobami. Je však nutné mít k dispozici mobilní telefon a aplikaci Zásilkovny, jelikož téměř vše probíhá digitálně.

Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali v článku Zásilkovna vs. Česká pošta: Balík od soukromé firmy je někdy levnější. Potřebujete ale mobil.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).