Hlavní navigace

Platby za energie: ERÚ a ČOI varují před výhružnými SMS

7. 3. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Obdrželi jste SMS zprávu, v níž vám dodavatel či zprostředkovatel energií dává 48 hodin na uhrazení pohledávky? Vyhrožují vám exekucí? Zachovejte klid a hlavně nic neplaťte, na nic takového nemají právo.

V létě roku 2018 zaznamenaly úřady Česká obchodní inspekce (ČOI) a Energetický regulační úřad (ERÚ) vlnu stížností na dodavatele a zprostředkovatele energií. Příčinou stížností byly výhružné SMS zprávy nebo doporučené dopisy obsahující požadavek na uhrazení pohledávky ve výši pár tisíc korun. Ve většině případů se tímto způsobem snažily inkasní společnosti vymáhat pohledávky koupené od dodavatelů a zprostředkovatelů energií. Ti na to sice nemají právo, hodně lidí se ale hrozby exekuce zalekne a pohledávku raději uhradí.

Na podobné chování si u České obchodní inspekce stěžovaly desítky spotřebitelů. Inspektoři proto spustili celostátní kontrolní akci zaměřenou na nabídky a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním smluv o dodávkách energií.

V rámci této kontrolní akce bylo zatím provedeno 18 kontrol, v 15 případech (tj. 83,33 %) zjištěno porušení zákona. Nejčastěji se jednalo o nekalou obchodní praktiku (§ 4, § 5 zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele). Ve třech případech dokonce agresivní obchodní praktiku, což s přihlédnutím k věcným souvislostem výrazně zhoršuje nebo může zhoršit volbu nebo chování spotřebitele, uvedl pro Měšec.cz Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI.

ERÚ: nepřípustná forma komunikace

Máte 48 hodin na zaplacení dluhu ve výši 2900 Kč a zaslání dokladu o úhradě, jinak se vystavujete riziku vydání platebního rozkazu a následné exekuci. Takto nějak vypadaly zprávy rozesílané inkasními společnostmi v naději, že se většina oslovených zalekne a pohledávku obratem uhradí.

ERÚ považuje podobné nátlakové metody za nepřípustnou formu komunikace se zákazníky. Bohužel se setkává s případy zákazníků, kterým chodí takové zprávy téměř denně. Zadržovat klienty pod pohrůžkou vysokých pokut nebo rovnou exekucí do zdravého konkurenčního prostředí nepatří, řekl nám Vladimír Outrata, předseda Rady Energetického regulačního úřadu.

Podle názoru oddělení Mimosoudního řešení sporů České obchodní inspekce je tento poplatek zpravidla požadován bez právního důvodu a ze strany společnosti, která takto postupuje, může docházet k bezdůvodnému obohacení, vydírání, poškozování spotřebitele nebo jiného trestněprávního jednání, potvrdil za ČOI Jiří Fröhlich. Dodává, že ve většině případů se jedná o plané výhrůžky bez právního opodstatnění a neví o žádné exekuci, k níž by došlo na základě takovéto výzvy.

O provedení exekuce smí rozhodnout pouze soud a ten je povinen důkladně prozkoumat oprávněnost požadavku, než nařízení vydá.

Srovnání cen a změna dodavatelů plynu i elektřiny

Změnit dodavatele elektřiny či plynu není nic těžkého a zvládne to opravdu každý. Vše se dá vyřešit z pohodlí domova prostřednictvím internetu. Na specializované kalkulačce si srovnáte ceny dodavatelů energií a vyberete si toho, který je pro vás nejvýhodnější.

Neoprávněné pohledávky neplaťte, peníze zpátky dostanete jen s obtížemi

Rada postiženým zákazníkům zní jednoduše. Nečekejte, že zprávy zničehonic přestanou chodit, nic neplaťte a jednejte. Je-li nárok neoprávněný, požadujte písemnou reakci na svou žádost o vysvětlení. Pokud neobdržíte žádnou reakci a výhružné zprávy pokračují, obraťte se na příslušný úřad. Jde-li o problém s dodavatelem, oslovte ERÚ. V případě potíží se zprostředkovatelem jednejte o řešení s ČOI. Bude-li to nutné, úřady si v případě nutnosti podnět předají mezi sebou.

FIN21

Získat jednou zaplacené peníze zpět není jednoduché. ČOI je pouze kontrolní orgán a nemá právo zasahovat od uzavřených obchodních vztahů. Nemá právo přinutit prodejce, aby spotřebiteli vrátil peníze, i přestože se jednalo o podvodnou službu. Svých práv se spotřebitel musí domáhat soudní cestou. V opačné rovině, kdy je po spotřebiteli vyžadována částka, radíme neplatit neoprávněné požadavky na uhrazení za službu, která nebyla poskytnuta. A je možné se obrátit také u zprostředkovatelů na mimosoudní řešení sporů České obchodní inspekce, upozorňuje Jiří Fröhlich.

Je-li zasílání výhružných zpráv bez oprávnění kvalifikováno jako přestupek, hrozí odesílateli pokuta ve výši až 200 000 Kč. Podobným praktikám se snaží zamezit Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ERÚ a ČOI. Ministr Tomáš Hüner připravuje novelu zákona, která by měla obsahovat klauzule ještě více omezující nekalé praktiky a neseriózní prodej, ať už se jedná o fintu s LED žárovkami nebo výhružnými zprávami. Také podomní prodej by měl být úplně zakázán. Předložení návrhu novely je plánováno nejpozději do 30. června 2019.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).