Hlavní navigace

Vybíráme hypoteční banku

Sdílet

Thermal okna

Při porovnávání jednotlivých produktů byste měli sledovat zejména několik základních vlastností. Jednou z nejdůležitějších je úroková sazba. Vzhledem k objemům, ve kterých jsou hypotéky často poskytovány, a vzhledem k dlouhým dobám splatnosti, může i několik desetin procenta často znamenat v celkovém součtu úspory tisíců nebo dokonce desetitisíců korun. Vyplatí se tedy vybrat banku, která vám bude ochotna půjčit nejlevněji.

Zde se ovšem objevuje nepříjemný problém. Hypoteční banky, až na některé výjimky, odvozují úrokovou sazbu klienta od jeho bonity a uvádějí pouze minimální sazby hypotečních úvěrů (známé sazby „od…“), na které mají nárok jen ti nejlepší klienti. „Za kolik“ vám banka skutečně půjčí, se stejně dozvíte až při podrobnější konzultaci s bankovním poradcem. Šanci na lepší výběr rozhodně zvýšíte, když oběhnete několik poboček různých bank. Nedejte se přitom zmást nominálně nízkými procentními částkami. Většinou se jedná o úroky zafixované pouze na dobu jednoho roku, které nemusí být vždy výhodné (více viz Jak nastavit parametry úvěru).

Výhodné může být zeptat se na podmínky hypotéky nejprve v bance, která vás alespoň nějakým způsobem zná – např. vede vám běžný účet nebo jste u ní kdysi řádně spláceli úvěr. Je totiž možné, že vám nabídne lepší podmínky než banka, pro kterou byste byli zcela novým a neznámým klientem. Při výběru přitom můžete rovnou vyloučit banky, které vám hypotéku neposkytnou na vámi požadovaný účel (některé banky nemají v nabídce např. úvěry na stavbu nemovitosti, koupi pozemku apod.).

Chystáte se při koupi nemovitosti využít hypoteční úvěr? Podívejte se, jaká je aktuální nabídka hypotečních bank.

Důležitým parametrem jsou bankovní poplatky. Největší zátěží většinou bývá prvotní poplatek za schválení úvěru, který se většinou pohybuje v řádu tisíců korun a je odvozen od výše hypotéky. Druhým hlavním poplatkem je cena za vedení účtu, která se většinou pohybuje v řádu stokorun měsíčně a je mírně vyšší u úvěrů se státní podporou. Banky dále vybírají poplatky při určitých mimořádných požadavcích a úkonech – např. změnách smlouvy nebo expresním čerpání úvěru.

Secesní okna

Rychlost poskytnutí úvěru by měla být další věcí, kterou byste při výběru banky měli zohlednit. Nejlépe si ji samozřejmě můžete ověřit v referencích stávajících klientů, kteří vám mohou přiblížit i ochotu a profesionalitu pracovníků banky. Obecně však většina bank slibuje vyřízení úvěru přibližně v horizontu jednoho nebo dvou týdnů od doručení veškerých podkladů. Je ale třeba počítat s tím, že než vyřídíte všechny potřebné dokumenty, bude vám to také nějakou dobu trvat.

Celkově se tedy dá hypotéka vyřídit za několik týdnů, pokud ale půjde o složitější úvěrový případ, počítejte raději s lhůtou delší. Jestliže potřebujete peníze skutečně velmi rychle (např. kvůli koupi nemovitosti), vyplatí se pokusit se vyjednat podmínky hypotéky ještě před výběrem konkrétního bytu nebo domu a nechat si v bance vystavit potvrzení, že vám banka hypotéku poskytne. To může budoucí jednání velmi urychlit. Důležité také může být zjistit si, jestli banka umožňuje hypotéku čerpat až po vkladu zástavního práva do katastru nemovitostí nebo jí bude stačit podání návrhu na tento vklad. Na některých katastrálních úřadech se totiž na vklad musí čekat dokonce několik měsíců, což by vám mohlo situaci nepříjemně zkomplikovat.

Pokud uvažujete o hypotéce pouze na několik málo stovek tisíc korun nebo naopak o úvěru na několik miliónů, ověřte si nejprve, které banky takové úvěry poskytují. Výše úvěru totiž bývá často, zejména zdola omezena. Horní hranici úvěru pak činí určitá procentní výše hodnoty nemovitosti. Většina bank je sice dnes již schopna úvěrovat celých 100 % odhadní ceny nemovitosti, ale některé banky nabízejí úvěry např. pouze do 90 %, 85 % nebo 70 % hodnoty nemovitosti. Pokud nemáte žádné vlastní prostředky a nemůžete je sehnat ani jiným způsobem, budete muset zvolit banku, která vám požadované financování poskytne.

Hypoteční banku byste měli rovněž vybírat podle toho, jakou škálu možností vám nabídne při nastavování parametrů hypotečního úvěru.

Katalog nemovitostí – široká nabídka volných domů a bytů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).