Hlavní navigace

Nezapomeňte na pojištění

Sdílet

Pojištění nemovitosti
Pojištění domácnosti
Pojištění odpovědnosti
Životní a rizikové pojištění

Při pořizování nové nemovitosti byste neměli zapomenout na různé druhy pojištění. Ušetří vám mnoho starostí v případě nepředvídatelné nepříjemné příhody a budete moci díky němu klidněji spát.

Pojištění nemovitosti

Sagrada

Pojištění nemovitosti je základním druhem pojištění, který byste jako vlastníci rodinného domku nebo i bytu měli mít. Vztahuje se na stavbu jako takovou, tedy na veškeré stavební součásti, zdi, střechy, sklepy, ale i související součásti jako jsou bazény, garáže nebo skleníky. Mělo by vás zajistit v případech, že vaši nemovitost poskytne živelní pohroma, vypukne v ní požár, někdo se ji pokusí zničit apod. Každá pojišťovna poskytuje trochu jiné pojistné podmínky, proto se vždy vyplatí všechno před uzavřením smlouvy dobře prostudovat.

Pokud koupíte nemovitost starší, je pravděpodobné, že předchozí majitelé na ní pojistku uzavřenou měli. Zjistěte si proto o ní veškeré informace a buď ji můžete nechat přepsat na sebe nebo požádejte o její ukončení a uzavřete co nejdříve pojistku novou, třeba u jiné pojišťovny. Nenechávejte však nemovitost bez pojištění příliš dlouho, nikdy totiž nevíte, kdy se něco může stát.

Pojištění nemovitosti se může vztahovat také na byty v bytových domech, častější však je, že majitel objektu uzavře pojistku na celý dům. Jestliže byt kupujete, ověřte si u například u společenství vlastníků bytů nebo u družstva, jestli je taková pojistka uzavřená a jestli je na dostatečnou pojistnou částku. Pokud neexistuje, pokuste se přesvědčit ostatní o její důležitosti nebo si alespoň nechejte pojistit vlastní bytovou jednotku.

V případě, že si budete bydlení pořizovat na úvěr a budete dávat do zástavy nemovitost, její pojištění, vinkulované ve prospěch banky, bude dokonce zásadní podmínkou poskytnutí úvěru. Banka se tak jistí proti situaci, kdy by zástavní nemovitost např. vzala voda a ona tak ztratila záruku, že jí půjčené peníze někdy splatíte.

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti je druhou nejdůležitější pojistkou, kterou byste měli u nového bydlení okamžitě uzavřít. Tentokrát se vztahuje na veškeré vnitřní vybavení bytu či domu, na nábytek, elektroniku, oblečení, cennosti a šperky, sportovní potřeby, knihy, ale i na domácí zvířectvo nebo květiny. Zvláště cenné předměty si většinou můžete speciálně připojistit. Opět budete jištěni pro případ základních živelních pohrom, proti vloupání a krádežím, vytopení od sousedů a dalším rizikům, v závislosti na pojišťovně a na typu pojištění, který zvolíte.

Pojištění odpovědnosti

Garáž

Pojištění odpovědnosti je posledním z trojlístku pojistných produktů, který by vašemu novému domovu neměl chybět. Existují dva základní typy. Prvním z nich je pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě a je určeno všem občanům. Vztahuje se zpravidla na všechny stálé obyvatele domácnosti, ke které je uzavřeno (a někdy dokonce i na jejich domácí mazlíčky), a týká se všech škod, které způsobí při běžných činnostech třetím osobám na zdraví i majetku. Může z něho tedy být hrazeno např. vytopení sousedů, okno, které rozbije vaše ratolest, ale dokonce i škody, které způsobíte jako cyklista projíždějícímu automobilu.

Druhým typem je pojištění odpovědnosti za škodu občana – vlastníka, držitele, nájemce nebo správce nemovitosti. Z tohoto pojištění mohou být zaplaceny škody, které nastanou např. v důsledku toho, že jako majitel nemovitosti zapomenete v zimě odklidit sníh z chodníku před domem nebo v případě, že se skácí strom z vašeho pozemku a poškodí sousedovo auto nebo třeba zahradní domek.

Životní a rizikové pojištění

Životní a rizikové pojištění s pořizováním nové nemovitosti přímo nesouvisí, přesto se vám v některých případech může hodit. Oceníte ho zejména tehdy, když budete čerpat hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření na vyšší částky. Jestliže o úvěr požádáte jako žadatel bez spoludlužníků (ze zákona jím je např. manžel/ka), je dokonce pravděpodobné, že po vás finanční instituce bude životní nebo rizikové pojištění vyžadovat jako podmínku pro poskytnutí úvěru. Pojištění u hypoték může (ale nemusí) zajistit, že dostanete příznivější úrokovou sazbu, ale především zajistí vaší rodině, že v případě nějaké tragické události nebude sužována vysokými splátkami úvěru.

Kapitálové životní pojištění je kombinace pojištění proti závažným zdravotním a životním rizikům a určité formy spoření, případně investičního zhodnocování vložených peněz. Po celou dobu jeho trvání tedy můžete mít jistotu, že v případě pojistné události budou vaše závazky vyrovnány a zároveň že po jeho skončení dostanete vyplacenou určitou zhodnocenou částku peněz. V případě použití pro zajištění úvěru musí být pojištění vinkulováno ve prospěch banky, což znamená, že když se něco s klientem stane, pojistná částka připadne bance jako úhrada úvěru. Někdy je kapitálové životní pojištění nabízeno v přímé kombinaci s hypotečním úvěrem , ovšem výhodnost tohoto produktu je spíše omezená a rozhodně neplatí pro všechny případy.

Rizikové pojištění bývá podstatně levnější než kapitálové životní pojištění a hodí se právě pro účelové zajištění úvěru. Většinou se sjednává pouze pro případ smrti, ale lze se připojistit i pro případ vážných onemocnění, trvalé invalidity, ušlého výdělku v případě pracovní neschopnosti, neschopnosti splácet v důsledku ztráty zaměstnání apod. Stejně jako v předchozím případě musí být vinkulováno ve prospěch finančního ústavu, ovšem na rozdíl od kapitálového životního pojištění vám po jeho skončení není vyplaceno nic. Lze ho sjednat na pevnou částku, která se bude rovnat výši úvěru, ale výhodnější je zajistit si pravidelné snižování pojistné částky v souvislosti se snižující se nesplacenou jistinou úvěru. Platit ho můžete v pravidelných splátkách, ale některé pojišťovny nabízejí také jeho jednorázovou úhradu.

Katalog nemovitostí – široká nabídka volných domů a bytů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).