Hlavní navigace

Hypotéky

Sdílet

Svícen

Základní podmínkou poskytnutí hypotečního úvěru je zástavní právo k nemovitosti zapsané ve prospěch hypoteční banky do katastru nemovitostí . Do zástavy je možné dát pořizovanou nemovitost (včetně rozestavěné, která je ovšem již zapsána do katastru nemovitostí), ale není to podmínkou. Stejný účel splní jakákoliv jiná nemovitost, kterou banka schválí. Někdy banky k této záruce požadují ještě další jištění, např. spoludlužníky, ručitele nebo životní pojištění vinkulované ve prospěch banky.

Než banka hypotéku poskytne, důkladně si prověří žadatelovu bonitu i veškeré detaily vztahující se k zástavní nemovitosti. Každý proto bude muset dodat velké množství požadovaných dokumentů a prokázat svoji schopnost splácet. V závislosti na jeho bonitě mu bude vypočtena úroková sazba, ačkoliv některé banky dnes nabízejí stejnou úrokovou sazbu pro všechny klienty.

Hypotéku je možné čerpat jednorázově (např. při koupi bytu), ale také postupně (při stavbě). Zpravidla se čerpá bezhotovostně, buď přímo jako úhrada na účet prodávajícího nebo formou plateb za faktury za materiál nebo poskytnuté služby.

Výhodou hypoték je stejně jako u stavebního spoření možnost odečítat si zaplacené úroky z daní. V některých případech jsou také tyto úvěry podporované státním příspěvkem ke komerčním úrokům. Nevýhodou oproti stavebnímu spoření je omezená možnost mimořádných splátek a celkového předčasného splacení úvěru. Překážkou mohou být také relativně vysoké bankovní poplatky a možnost čerpání úvěru až od určité částky v řádu stovek tisíc korun.

Katalog nemovitostí – široká nabídka volných domů a bytů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).