Hlavní navigace

Klasické úvěry

Sdílet

Žaluzie - okno - byt

Výhodou je bezesporu i úroková sazba platná po celou dobu splatnosti úvěru, garantovaná pro všechny žadatele splňující podmínky pro poskytnutí úvěru (to nemusí vždy platit pro překlenovací úvěry), nebo možnost splatit úvěr kdykoliv před koncem doby splatnosti bez sankčních poplatků. Úroky z úvěrů ze stavebního spoření si stejně jako u hypoték můžete odečíst od daňového základu.

Stavební spořitelny poskytují několik typů úvěrů. Výhodnější jsou klasické úvěry ze stavebního spoření, které však klient může získat až po předchozím minimálně dvouletém spoření. Jakýsi předstupeň k nim tvoří překlenovací úvěry, o které může klient požádat dříve, někdy dokonce okamžitě po založení smlouvy o stavebním spoření.

Úvěry ze stavebního spoření

Zákon říká, že tyto úvěry můžete získat nejdříve po 24 měsících od založení smlouvy, ovšem varianty spoření jsou většinou nastaveny tak, že nárok na něj získáte až po pěti nebo nově šesti letech spoření. Navíc musíte splnit podmínky stanovené spořitelnou, mezi které patří naspoření určitého procenta cílové částky, dosažení určité výše hodnotícího čísla (což je parametr, který vyjadřuje, jak dlouho a jak „pilně“ spoříte) a předložení důkazů o dostatečné bonitě, příp. zajištění úvěru (do určité částky vám spořitelna půjčí pouze na základě potvrzení o příjmu, ale s růstem objemu úvěru bude vyžadovat minimálně jednoho ručitele, případně zástavu nemovitosti). Získání úvěru můžete uspíšit vkládáním vyšších částek (nebo jednorázovým vložením celkového minimálního podílu cílové částky).

Úvěr může být použit pouze na řešení bytových potřeb a toto použití musí být řádně prokázáno. Přesný výčet všech možností je uveden v zákoně o stavebním spoření, a patří mezi ně mimo jiné stavba či koupě nemovitosti , převod členství v bytovém družstvu, opravy a rekonstrukce, splacení úvěru použitého na tyto účely a další.

Klient začíná úvěr splácet zpravidla hned po začátku jeho čerpání. Splácí ho v pravidelných měsíčních splátkách, které obsahují splátku jistiny úvěru a úroky z úvěru. V závislosti na zvolené variantě spoření je určena minimální měsíční splátka (jako procentní podíl z cílové částky) a klient splácí tak dlouho, dokud není celý dluh umořen (nejčastěji přibližně 10 let). Úvěr je ale možné bez problému splatit dříve a bez jakýchkoliv dodatečných nebo sankčních poplatků. Doba splatnosti tak více méně záleží na klientovi, při těch nejpomalejších variantách a minimálních splátkách však činí maximálně něco přes 20 let.

Katalog nemovitostí – široká nabídka volných domů a bytů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).