Hlavní navigace

Kupujeme byt

Sdílet

Prvním krokem k lepšímu bydlení by mělo být pečlivé rozmyšlení všech individuálních potřeb a přání a jejich porovnání s reálnými možnostmi jednotlivce nebo rodiny. Základem by se mělo stát důkladné zvážení vaší výchozí situace – někomu bude ke štěstí stačit rekonstrukce bytového jádra, přestavění příček v bytě po babičce nebo půdní vestavba v dvougeneračním rodinném domě, někdo bude muset začít hledat zcela nové bydlení.

Balkon

Pokud se vaše bytové potřeby nevyřeší přestavbou či modernizací a vy se budete muset pustit do hledání nové nemovitosti, plánování by mělo být více než důkladné. Měli byste především pečlivě zvážit, jestli chcete investovat raději do bytu nebo rodinného domu. Dnes se již nedá jednoznačně říci, co přináší větší komfort nebo pohodlí, záležet bude tedy především na individuálním rozhodnutí. Zájemci o rodinné domky by však neměli zapomenout, že péče o celou stavbu většinou přináší více starostí.

Většina odborníků se shoduje na tom, že nemovitost by se měla vybírat zejména podle parametrů, které nemůžete v budoucnu nijak ovlivnit. Zlatem se tedy vyvažují především kvalitní lokality s hezkým okolím, dobrou dopravní dostupností a dostatečnou občanskou a sociální vybaveností. Okolí by mělo být rozhodujícím faktorem také u jinak krásných a levných bytů. Nevěřte, že se vám bude líbit luxusní bydlení s výhledem na frekventovanou silnici nebo železniční trať.

Kaštan

Důležité je proto důkladně si okolí nemovitosti prohlédnout a seznámit se s územním plánem a chystanými stavbami ve vybrané oblasti – dálniční obchvaty či nové automobilky dokáží udělat i z panenské krajiny, hlučnou, prašnou a původně ideálnímu bydlení zcela nepodobnou noční můru. V podobných případech se spíše vyplatí slevit z nároků na vnitřní vybavení a koupit třeba byt v ne zcela ideálním stavu, zato v hezkém a dobře dostupném prostředí. Rekonstrukce totiž dokáže udělat hotové zázraky, zatímco továrnu, skládku, nebo rušnou dopravní tepnu vám už neodpáře vůbec nikdo.

Zásadní je také technický stav nemovitosti a její vybavenost. Někdo samozřejmě raději koupí byt v dokonalém stavu, kam se člověk může rovnou bez problémů nastěhovat a bydlet. Někdo ovšem dává přednost levnější nemovitosti, která má před rekonstrukcí a kterou si může sám upravit podle vlastních představ. V tom případě musí ovšem připočíst k ceně nemovitosti ještě cenu veškerých oprav a úprav. Zvláště při koupi rodinného domu se může vyplatit investovat do konzultace se stavebním odborníkem, který objeví i skryté vady nemovitosti a pomůže vám posoudit výhodnost celé investice i případné dodatečné náklady.

V případě, že budete byt nebo dům kupovat, měli byste si dát pozor na některé právní kličky a nenechat se v ničem nachytat. Všechno si raději dvakrát prověřte, snažte se zjistit maximum informací o právních vztazích týkajících se nemovitosti, o realitní kanceláři, o bytovém družstvu a jeho hospodaření a zajistěte si celou transakci kvalitními, odbornou rukou zpracovanými smlouvami. Předně si např. v obchodním rejstříku ověřte, zda má daná realitní kancelář oprávnění zprostředkova­telskou činnost provádět, popřípadě že bytové družstvo skutečně existuje. Nesmírně důležité informace vám poskytne katastr nemovitostí, zde se dozvíte, kdo je skutečným vlastníkem prodávané nemovitosti, jestli na nemovitosti neváznou věcná břemena nebo zde aktuálně neprobíhá nějaké řízení, ale i další podstatné informace.

Balkony sídliště I.

Jakmile se rozhodnete pro konkrétní nemovitost, bude pravděpodobně potřeba složit určitou zálohu v hotovosti. Pokud ji budete ukládat v realitní kanceláři, dobře si prostudujte podmínky její návratnosti, jestli je zahrnuta v ceně apod. Ne všichni realitní zprostředkovatelé bývají poctiví, proto žádejte veškerá potvrzení. Pokud po vás bude chtít zálohu přímý majitel, určitě trvejte na úschově peněz u třetí osoby – např. u notáře či advokáta. Jestliže takovému člověku předáte vyšší částku v hotovosti a navíc bez potvrzení, vystavujete se riziku, že už ho v životě neuvidíte a nemovitost také nedostanete.

Stejná opatrnost se vyplácí při uzavírání smlouvy o smlouvě budoucí a u vlastní kupní smlouvy. Nejenže byste je měli nechat zpracovat nebo alespoň zkontrolovat u nezávislého právníka, ale rozhodně byste předem neměli prodávajícímu nic platit. U bytu v osobním vlastnictví je dokonce záhodno, aby prodávající dostal všechny peníze až po vkladu vašeho vlastnického práva do katastru nemovitostí. Teprve v té chvíli se totiž stáváte skutečným vlastníkem nemovitosti; do té doby s ní může disponovat původní majitel. U družstevního bytu je pak rozhodujícím okamžikem podpis smlouvy o užívání bytu mezi vámi a družstvem. Řešit se to dá opět notářskou úschovou, ale také některými vázanými a vinkulovanými bankovními produkty, které vám zaručí, že peníze prodávajícímu budou uvolněny až po splnění všech podmínek a jemu naopak zaručí, že peníze skutečně včas dostane.

Katalog nemovitostí – široká nabídka volných domů a bytů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).