Hlavní navigace

Překlenovací úvěry

Sdílet

Pokud člověk nesplní některou z podmínek nutných pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření (např. spoří méně než dva roky, nevložil na účet dostatečný procentní podíl cílové částky nebo nedosáhl potřebné výše hodnotícího čísla), může požádat o překlenovací úvěr. Ten slouží především k rychlému získání finančních prostředků a k překonání doby mezi uzavřením smlouvy a získáním nároku na klasický úvěr. Může být vhodnou alternativou k hypotečnímu úvěru – bývá přidělen poměrně rychle a může být čerpán i ve vysokých částkách.

Zelí

Každá spořitelna nabízí několik druhů překlenovacích úvěrů rozdělených podle toho, v jakém okamžiku spoření o ně člověk požádá. Oblíbený je tzv. překlenovací úvěr s nulovou akontací, o který je možné požádat okamžitě po uzavření smlouvy o stavebním spoření a spořitelny jej poskytují také ve vysokých částkách. Většinou je spojen s výhodnější úrokovou sazbou, stejnou pro všechny klienty, kteří budou mít na úvěr nárok.

Pro ostatní překlenovací úvěry platí, že jsou tím výhodnější, čím kratší lhůta zbývá klientovi do přidělení klasického úvěru a čím je klient bonitnější. Nicméně, na poskytnutí překlenovacího úvěru neexistuje žádný právní nárok a klient musí pro jeho získání splnit podmínky stanovené spořitelnou, mimo jiné prokázat dostatečné příjmy a obstarat požadované zajištění úvěru. Podle toho je potom klient zařazen do některé z rizikových skupin a v závislosti na ní je mu přidělen úvěr s příslušnou úrokovou sazbou.

Překlenovací úvěry však nebývají nejlevnější. Pokud vám totiž spořitelna poskytne překlenovací úvěr (tímto způsobem lze získat i celou cílovou částku), rozdělí se vaše stavební spoření vlastně na dvě paralelně probíhající části: v „části spoření“ musíte i nadále spořit – vkládat smluvené částky na váš spořící účet a postupně tak zvyšovat svoje hodnotící číslo, abyste měli časem nárok na poskytnutí klasického úvěru ze stavebního spoření. Celý účet spoření musí být vinkulován ve prospěch spořitelny, a to až do doby přidělení klasického úvěru.

V „části překlenovacího úvěru“ vám pak bude přidělena celková požadovaná částka (úvěr tedy nebude představovat pouze rozdíl mezi vámi naspořenými prostředky a cílovou částkou, jako je tomu u klasického úvěru) a vy tak musíte splácet úroky z celkového objemu těchto peněz. Paradoxně tedy vlastně i z toho, co jste zatím naspořili na váš spořící účet.

Kamenem úrazu zde bývá fakt, že v rámci splátek překlenovacího úvěru nesplácíte žádnou jistinu. To znamená, že na rozdíl od splátek klasického úvěru ze stavebního spoření nebo hypotéky, se úroky v čase nezmenšují, stejně jako se nesnižuje dlužná částka. Překlenovací úvěr je splacen až přidělením klasického úvěru ze stavebního spoření. Teprve potom se začíná splácet jistina (teď už řádného úvěru ze stavebního spoření) a úroky se v čase snižují.

Katalog nemovitostí – široká nabídka volných domů a bytů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).