Hlavní navigace

Americká hypotéka

Sdílet

Až do května roku 2004 byly hypotéky ze zákona definovány jako úvěry na investice do nemovitostí zajištěné zástavním právem k nemovitosti. Od 1.5.2004 je však v platnosti nový zákon o dluhopisech, díky němuž získaly hypotéky daleko širší možnosti použití. Ze zákona byla totiž vypuštěna pasáž, upravující nutnou účelovost použití úvěru na investice do nemovitosti a zůstala zde pouze podmínka ručení nemovitostí.

Mrakodrap

Pokud tedy máte jakoukoliv nemovitost, kterou lze dát do zástavy (neplatí to tedy pro družstevní ani obecní byty, případně podíly nemovitostí, jejichž spoluvlastníci o žádném zástavním právu nechtějí ani slyšet), můžete hypotéku použít vlastně na cokoliv, včetně získání podílu v bytovém družstvu nebo stavbu nemovitosti, kterou ještě nelze zapsat do katastru a dát do zástavy. Tento způsob úvěrování je oblíbený zvláště v USA, kde si klienti tímto způsobem pořizují např. spotřební zboží, auta, vybavení bytu, ale peníze mohou vložit také třeba do podnikání. Proto se u nás pro tyto úvěry zažívá název americká hypotéka.

Některé z nich totiž již před platností nového zákona z května roku 2004 nabízely úvěry jištěné nemovitostí na rozličné účely. Od května pouze tyto úvěry mohou být oficiálně označovány za hypotéku a mohou být pod tímto názvem také propagovány. Dá se však očekávat, že postupem času se jejich nabídka bude dále rozšiřovat.

Výhodou amerických hypoték je vedle jejich širokého použití např. příznivá úroková sazba, která je sice vyšší než u hypoték na pořízení nemovitosti, ale naopak nižší než u spotřebitelských úvěrů. Nevýhodou mohou být bankovní poplatky a složitá agenda, která je spojená s každou hypotékou, jako např. odhad nemovitosti či zápis zástavního práva do katastru nemovitostí. V případě, že bude americká hypotéka použitá na jiné než bytové účely, nelze na ni samozřejmě čerpat ani státní podporu a odečítat si její úroky z daní.

Je také možné dát při čerpání hypotéky do zástavy nemovitost, která se nachází kdekoliv na území členských států Evropské unie nebo jiných států tvořících Evropský hospodářský prostor, nejen tedy České republiky. Otázkou však je, jestli banka tuto nemovitost do zástavy přijme.

Katalog nemovitostí – široká nabídka volných domů a bytů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).