Hlavní navigace

Kouzla se starou smlouvou

Sdílet

Pokud potřebujete získat finanční prostředky na bydlení a máte přitom v rodině uzavřené alespoň jednu nebo dokonce více smluv o stavebním spoření , rozhodně se vyplatí alespoň zauvažovat o jejich zapojení do vašeho finančního plánu. I když totiž spoříte teprve krátkou dobu, nebo máte v rodině několik smluv v různé fázi spoření, je možné, že se vám podaří díky nim váš záměr alespoň zčásti zrealizovat.

Chata

Rozhodující budou samozřejmě parametry vaší smlouvy nebo smluv. Pokud o nich nemáte tak docela přehled, nahlédněte do patřičných listin a zjistěte si především, jak dlouho spoříte, jaká je vaše cílová částka, jaké procento jste z ní již naspořili, jakého jste dosáhli hodnotícího čísla a jakou minimální výši hodnotícího čísla vaše spořitelna vyžaduje pro přidělení úvěru.

Možností, jak byste vaše stavební spoření mohli využít pro vaše bytové plány, je nespočet a budou závislé právě na konkrétní situaci. V ideálním případě můžete např. zjistit, že již spoříte přibližně pět let a zanedlouho budete moci smlouvu buď vypovědět nebo požádat o úvěr ze stavebního spoření. Jestliže se rozhodnete smlouvu vypovědět a použít pouze vaše úspory (nezapomeňte, že výpovědní lhůta jsou tři měsíce a začíná běžet teprve od prvního dne následujícího měsíce po doručení výpovědi stavební spořitelně), můžete s vašimi penězi udělat doslova cokoliv – lze je použít jako akontaci pro získání hypotéky, lze za ně nakoupit vybavení bytu, na které by hypotéka poskytnuta nebyla, ale můžete je vložit i do záležitostí, které s bydlením nemají společného vůbec nic.

V případě, že se rozhodnete čerpat úvěr, může dojít k několika situacím – buď vám zvolená cílová částka bude pohodlně stačit, vy o ni doplníte vlastní prostředky a spokojeně si pořídíte bydlení vašich snů, nebo vám stačit nebude a vy se budete muset pokusit celou věc vyřešit jinak. Máte-li v rodině více smluv o stavebním spoření od jedné stavební spořitelny, můžete se je pokusit sloučit a čerpat jeden společný úvěr. Pokud tomu tak není, můžete se pokusit cílovou částku navýšit. Spořitelny by měli tuto operaci za určitý poplatek provádět celkem bez problémů zvláště u novějších smluv. Ovšem je také možné, že vás přitom zároveň donutí změnit tarifní variantu nebo vzdát se některých dřívějších výhod, případně (pokud spoříte již velmi dlouho a máte ještě smlouvu s vysokými úroky z vkladů), vám zvýšení cílové částky neumožní vůbec.

Skalka

Cílovou částku lze také samozřejmě snížit, což je však účelné pouze v případě, že se spokojíte s nižším úvěrem, hlavně když ho získáte dříve. Sice tak teoreticky přijdete o část poplatku, který jste dříve zaplatili za uzavření smlouvy, ale v daný okamžik se vám znovu přepočítá celé hodnotící číslo a změní se také poměr cílové částky a vy tak přidělení úvěru urychlíte.

Zajímavou možnost mají v současné době majitelé starších smluv s vyššími úroky z vkladů, kteří by rádi čerpali úvěr, ale nechtějí za něj platit vysoký úrok, který jim nabízí stará smlouva. Některé spořitelny totiž umožňují stávajícím klientům přejít na novější tarify s nízkými úroky z úvěrů. Než ale na tuto variantu přestoupíte, dobře si ověřte, co za to spořitelna bude chtít – je sice možné, že přechod bude zcela zdarma, ale může se také stát, že vás spořitelna donutí vzdát části úroků, které vám dosud byly připsány. Jestliže vám podmínky budou vyhovovat, můžete změnou varianty např. snížit vaši minimální splátku a prodloužit dobu splatnosti úvěru apod.

Pokud ještě na klasický úvěr ze stavebního spoření nárok nemáte, můžete požádat o překlenovací úvěr. Stavební spořitelny jich mají většinou v nabídce několik a přidělí vám takový, na který budete mít nárok podle délky spoření, naspořené částky a výše hodnotícího čísla. Čím blíže budete v tu chvíli přidělení klasického úvěru , tím lepší úrokovou sazbu získáte.

Možností, jak využít smlouvu o stavebním spoření pro řešení vaší bytové situace je mnoho. Mnohdy je dokonce spoření flexibilnější, než by se zdálo. Jestliže právě podobné otázky řešíte, bude nejjednodušší, když se co nejdříve obrátíte na vašeho spořitelního poradce a zjistíte, co je vám spořitelna schopná v daném případě nabídnout.

Je také možné, že pro vás využití stavebního spoření pro získání nového bydlení v danou chvíli nebude vůbec výhodné. Může se např. stát, že máte uzavřenou smlouvu za výhodných podmínek, s vysokým úrokem z vkladů a původní výší státní podpory. Pokud máte šanci získat prostředky na bydlení z jiných zdrojů, možná se vám vyplatí si podobnou smlouvu uchovat jako výhodný spořící produkt a „železnou rodinnou rezervu“.

Katalog nemovitostí – široká nabídka volných domů a bytů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).