váš průvodce finančním světem
TOP spořicí účty
Účty a platby
Spoření
Půjčky
Dávky a důchody
Daňový portál
Kalkulačky
Pojištění
Práce a mzdy
Bydlení
Nákup bitcoin
Investiční crowdfunding
Spotřebitel
Měšec.cz do mailu
Fórum
Produkty
Zákony
Galerie
Katalog realit
Rejstřík firem a OSVČ
Hledat
Měšec.cz
»
Práce a mzdy
»
Články
Články v sekci Práce a mzdy
1 561
–
1 590
/
1 679
První strana
Předchozí strana
40
50
51
52
53
54
55
Následující strana
Poslední strana
Jak by se vám líbila půlroční výpovědní doba?
Ukončit pracovní poměr není jistě nic příjemného, ale současná nízká míra nezaměstnanosti a trvající ekonomický růst jsou velkou nadějí pro nalezení nového místa v relativně krátké době. Naše dvouměsíční výpovědní lhůta patří mezi dlouhé, ale stále je jen chudou příbuznou před jinými možnostmi.
Petr Gola
9. 4. 2008
Doba čtení:
4 minuty
Podpora v nezaměstnanosti není samozřejmost
Avizované zkrácení podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc nepotěší ty, kteří registraci na úřadu práce vnímají jako přilepšení. Jenže současná hranice doby registrace není výjimečná ani v jiných státech. A je hodně míst, kde si o podpoře můžete nechat jenom zdát.
Petr Gola
18. 2. 2008
Doba čtení:
4 minuty
Jak přimět zaměstnavatele, aby vám dal volno
V životě se vám může přihodit několik situací, kdy nutně potřebujete pracovní volno. A proč si ho nenechat zaplatit, když to platná legislativa umožňuje. Je však nutné splnit některé podmínky pro čerpání volna.
Michal Salmon
14. 2. 2008
Doba čtení:
5 minut
Auto zdarma a sekretářku k němu jako vstupní benefit k nové práci
Je pro vás důležitější služební automobil, dobrý plat nebo máte jiné priority při hledání zaměstnání? Zatímco mladí se častěji poohlížejí po šanci na kariérní vzestup, starší mají už jiné priority. Ani chtít jen peníze dnes už není v módě, důležitější jsou jiné výhody.
Michal Salmon
12. 2. 2008
Doba čtení:
3 minuty
Z poradny: S finančním úřadem se hra na kočku a myš nevyplatí
Jaká mi hrozí penalizace z finačního úřadu? Mohu zůstat na chodníku bez bytu? Jak si mohu přivydělat, abych mohla být vedena dále na úřadu z práce? Výběr z poradny, kterou pro vás Měšec.cz exkluzivně připravil.
Romana Rogalewiczová
6. 2. 2008
Doba čtení:
4 minuty
Změny pro pečující rodiče: mateřská dovolená
Rok 2008 přináší velké změny, které se dotknou téměř každého z nás. To se týká i rodin s dětmi, zvláště rodičovských příspěvků. Ani mateřská dovolená ale nezůstala beze změn, proto se nejprve podívejme na to, co čeká maminky první týdny před a po porodu.
Kateřina Sedláková Droščínová
8. 1. 2008
Doba čtení:
4 minuty
Najít nové zaměstnání nemusí být problém
Domácím ekonomikám členských zemí EU se daří. Zvyšuje se HDP na jednoho obyvatele, klesá nezaměstnanost, mzdy rostou. Míra nezaměstnanosti v některých regionech je již tak nízká, že je problém sehnat nového pracovníka. Praha se chlubí nejnižší mírou nezaměstnanosti žen ze všech evropských regionů.
Petr Gola
2. 1. 2008
Doba čtení:
3 minuty
Nízké daně, velké šance: Hurá za americkým snem!
Minimální mzda se v USA stát od státu liší. Někde je málo přes pět dolarů, jinde přesahuje devítidolarovou hranici. USA nejsou sociální ráj. Avšak platí, že kdo něco umí, v Americe se prosadí. Nemusí kopat jako božský David Beckham a vydělá miliony. Ženy však i v USA vydělávají méně než muži.
Petr Gola
12. 12. 2007
Doba čtení:
4 minuty
V pracovním tempu Evropa pokulhává za Asií
Týdenní pracovní doba se v různých zemích liší. V Evropské unii se pohybuje průměrně kolem 40 hodin týdně. Prodlužují ji však přesčasy. Ve vyspělých zemích mimo Evropu se pracuje většinou déle, mnohem volnější jsou také pracovně právní vztahy. V Asii se pracuje mnohem usilovněji než v Evropě a běžně i v neděli.
Petr Gola
19. 11. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Pracuji v Evropské unii a jsem chudý
V Evropské unii roste průměrná mzda a zároveň se zvyšuje počet chudých občanů. Zdá se však, že rovnostářského Česka se chudoba týká minimálně. Chudobou často trpí nezaměstnaní, není to však pravidlo. Ruku v ruce s chudobou jde také větší nemocnost a chudí mají perspektivu na kratší život.
Petr Gola
29. 10. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Najít práci v Praze? Žádný problém!
Kdo si chce v Praze najít dobrou práci, najde ji. Ačkoliv oproti Londýnu, ekonomicky nejvyspělejšímu evropskému regionu, má ještě Praha co dohánět. Nezaměstnanost v EU klesá, Evropané se jí už nemusejí tolik bát.
Petr Gola
17. 10. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Schváleno: vzhůru k daňovým reformám
V pátek prezident České republiky Václav Klaus oficiálně podepsal vládou předložené reformy. Připomeňme si, co vše se změní a kdo na změny nejvíce doplatí.
Dalibor Z. Chvátal
8. 10. 2007
Doba čtení:
5 minut
Zaměstnanecké výhody umí významně motivovat
Udržet si kvalitního zaměstnance by mělo být pro každou firmu stěžejní. Zaměstnanecké benefity jsou významným prvkem, který pomůže eliminovat nežádoucí odchod nebo malý výkon.
Dalibor Z. Chvátal
3. 10. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Polsko: Boj s nezaměstnaností a značné regionální rozdíly
Největším polským problémem je nezaměstnanost a nerovnováha veřejných financí. Rozlehlé Polsko však vykazuje velké regionální rozdíly. Jaké je zdanění v Polsku a co obnáší založení firmy? Jak jsou na tom zahraniční investoři?
Petr Gola
2. 10. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Škola může být lékem na nedostatek zaměstnanců
Nabídka volných pracovních míst převyšuje počet nezaměstnaných. Najít zaměstnance je stále náročnější. Společnosti jsou nuceny hledat různá řešení situace. Cestou může být založení vlastní vzdělávací instituce.
Jana Bohutínská
26. 9. 2007
Doba čtení:
6 minut
Minimální mzda: Jistota pro zaměstnance, nebo brzda podnikání?
V Česku je zákonem stanovena minimální mzda. V rámci celé Evropy to však zdaleka není pravidlem. Minimální mzda má navíc napříč Evropou své odpůrce i příznivce. Znamená práce za minimální mzdu chudobu? Proč pracují ženy za minimální mzdu ochotněji než muži?
Petr Gola
24. 9. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Zaměstnanec pod drobnohledem: Pozor, sledují vás kamery!
Technologický vývoj a pokroky v informačních systémech umožňují ruku v ruce s pojištěním kvalitně ochránit majetek podnikatele. Jednou z možností, jak majetek střežit, je instalace kamerového systému. Ovšem s ohledem na zaměstnance a jeho soukromí na pracovišti. Za jakých podmínek?
Linda Krakowski
21. 9. 2007
Doba čtení:
5 minut
Já to tedy beru, šéfe!
Počet nezaměstnaných v Česku je nejnižší za posledních deset let. V některých regionech firmy nabízejí náborové příspěvky a vyplácejí odměny každému, kdo přivede nového zaměstnance. O kvalifikované řemeslníky se přetahují náboráři přímo na stavbách.
Petr Bukač
20. 9. 2007
Doba čtení:
5 minut
Český zaměstnanec už není jen levný, ale i kvalifikovaný
Stabilní finanční situace, výhodná poloha ve střední Evropě a kvalifikovaná a ještě poměrně levná pracovní síla. To jsou hlavní důvody, proč patří Česko již několik let mezi 20 nejatraktivnějších trhů pro zahraniční investice a zakládání poboček světových firem. Jak dlouho ještě?
Petr Gola
19. 9. 2007
Doba čtení:
2 minuty
Přepracovaní Evropané už neumějí odpočívat
Práce je pro obyvatele Evropy nejen zdrojem peněz, ale podle průzkumů i velkého stresu. Ještě horší je ale zjištění, že Evropané přes veškerý pracovní stres zapomínají ve volných chvílích odpočívat.
Petr Gola
6. 9. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Italové mají obchod v krvi
Itálie je země s obchodní historií, jakou se může pochlubit málokterý stát. I dnes patří Itálii evropský primát v počtu drobných podnikatelů. Podniká tam téměř každý třetí muž a každá šestá žena. Díky cestovnímu ruchu k tomu mají ideální podmínky.
Petr Gola
3. 9. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Nezaměstnanost vs. zahraniční investoři
Nezaměstnanost v Česku dosáhla nejnižší hranice za posledních devět let. Příčin může být několik. Jednou z nich jsou zcela jistě přímé zahraniční investice. Jak velký díl si ale na pomyslném koláči nezaměstnanosti odkrajují právě zahraniční investoři?
Linda Krakowski
31. 8. 2007
Doba čtení:
5 minut
Irsko – vysoké příjmy, nízké dávky
Výkonnost malého Irska je ve všech ekonomických ukazatelích nadprůměrná. Země má třetí nejvyšší hrubý domácí produkt na hlavu v EU, nízkou nezaměstnanost a inflaci a vzdělané obyvatelstvo. Irové mají díky nízkým daním vysoké příjmy. Zato státní dávky skromné.
Petr Gola
27. 8. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Francouzi tráví v práci nejméně času. Zatím?
Francie je nejrozlehlejší a druhou nejlidnatější členskou zemí Evropské unie. Stála u zrodu Evropského hospodářského společenství a její vliv na chod a směr, jakým se bude EU v budoucnu orientovat, je velký. Francie je známým průkopníkem zkracování pracovní doby. Francouzi nyní mají nejkratší pracovní týden v Evropě - pouze 35 hodin. Nižší zákonnou pracovní dobu si Francie může dovolit, protože má po Lucembursku druhou nejvyšší produktivitu práce. Otázkou ale je, jak dlouho si budou moci Francouzi tento luxus dopřávat.
Petr Gola
20. 8. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Německo, země velkých mzdových rozdílů
Německo je bezesporu jedna z nejvyspělejších zemí světa. Životní úroveň občanů je vysoká, školství, zdravotnictví a státní aparát fungují s pověstnou německou přesností. Němci patří mezi nejbohatší Evropany a jenom za rekreaci utratí každoročně miliardy euro. Jejich výdělky ale hodně závisí na tom, v jaké spolkové zemi žijí.
Petr Gola
16. 8. 2007
Doba čtení:
3 minuty
Práce v Belgii? Počítejte s vysokými daněmi!
Belgie, jako jedna ze šesti zakladatelských zemí Evropské unie, se může pochlubit nízkou nezaměstnaností, rostoucí průměrnou mzdou i životní úrovní lidí. Hlavní město Brusel těží ze své role sídla a neoficiálního hlavního města EU, což s sebou nese spoustu dobře placených úřednických míst a možností pro podnikatele v oblasti služeb. Na druhou stranu ale Belgičané rozhodně nemají radost z nejvyššího zdanění příjmů v EU. Jak funguje belgický trh práce a jak se liší hrubá mzda od čisté?
Petr Gola
7. 8. 2007
Doba čtení:
5 minut
Povinnosti zaměstnanců a ochrana jejich práv
Ačkoliv se mnohým kritikům platného Zákoníku práce zdá, že moc „fandí“ zaměstnancům, najde se v něm celá řada ustanovení, která mohou být velmi mrštným bičem na zaměstnance, kteří si mnohdy pletou zaměstnání s místem, kde si mohou dělat co chtějí.
Jan D. Klášterecký
30. 7. 2007
Doba čtení:
2 minuty
Nezaměstnanost: Noční můra Evropanů
Nezaměstnanost trápí obyvatele napříč Evropou. V jednotlivých zemích se však liší míra nezaměstnanosti i obavy občanů ze ztráty zaměstnání. Jaký je rozdíl mezi nezaměstnaností žen a mužů? Kdo je jednička v poklesu nezaměstnanosti a kde pracuje nejvíce padesátníků?
Petr Gola
23. 7. 2007
Doba čtení:
4 minuty
Zákoník práce: Posudky a osobní spisy zaměstnanců
Zaměstnavatel vede o svých zaměstnancích spisy. Mohou obsahovat pouze informace nezbytné k výkonu práce. Kdo smí do složky nahlédnout? Po ukončení zaměstnání zaměstnavatel vyhotoví zápočtový list. Co musí obsahovat? A jak získat podklady pro podporu v nezaměstnanosti?
Jan D. Klášterecký
11. 7. 2007
Doba čtení:
2 minuty
Technologiím vládnou Švédové, internetu Korejci
Inovace, kvalita, rychlost. To jsou dnes tři rozhodující podmínky konkurenceschopnosti a úspěchu firem. Využívání nových technologií zvyšuje produktivitu práce a kvalitu poskytovaných služeb. Jak si stojí Česko ve světovém žebříčku technologické vyspělosti? Jakou příčku obsadilo v rámci EU?
Petr Gola
9. 7. 2007
Doba čtení:
4 minuty
1 561
–
1 590
/
1 679
První strana
Předchozí strana
40
50
51
52
53
54
55
Následující strana
Poslední strana
Mohlo by vás zajímat
Máslo za dvacku, cigarety za třicet. Vzpomenete si, za kolik jste nakupovali v půlce 90tek?
Učitel tvrdil, že žáka neuhodil, soudy mu ale nedaly šanci žáka vyslechnout. Zasáhl Nejvyšší soud
Na kartu v Albánii nespoléhejte, stoeurovky nechte doma a dejte pozor na poplatky za výběr z bankomatu
Úspěch s první hromadnou žalobou: Soud přiznal nárok na 1,6 mil. Kč. Jak vám může hromadné řízení pomoci?
Aktuální kurzovní lístek -
dne 18. 7. 2025
EUR
24,625
USD
21,124
Chcete nakoupit bitcoin? Využijte naši novou směnárnu!
TO CHCI
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji