Hlavní navigace

Články v sekci Práce a mzdy

Vyhazují vás z práce? Co si mohou dovolit? Jaké jsou vaše nároky?

Kdy vám musejí nabídnout nové místo? Rozhoduje o vaší šanci pokračovat na jiném místě jen vaše kvalifikace, nebo i loajalita? Kdy lze propustit toho, kdo vykonává více profesí?

Doba čtení: 5 minut

Dohoda o provedení práce: vhodná smlouva nejen pro studentské brigády

Pro dočasné zaměstnání brigádníka lze doporučit s ohledem na výhody zaměstnavatelům i zaměstnancům dohodu o provedení práce. Jaká jsou pravidla smlouvy, jí založeného zaměstnání a odvodů z odměny?

20. 5. 2019 0:00
Doba čtení: 7 minut

Na letní brigádu mohou i „deváťáci“ a gymnazisté z kvarty. Mohou hned podepsat smlouvu

Blíží se letní prázdniny – doba výdělků sezónních zaměstnanců, včetně žáků a studentů. Nejlepší brigády se shánějí v předstihu. Jakou uzavřít smlouvu? A co když chtějí nezletilí podnikat?

16. 5. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jen čtyři dny pracovala u konkurence, ač neměla. Stálo ji to přes 400 tisíc

Sjednaný zákaz konkurence vůči bývalému zaměstnavateli musíte dodržet a vadí byť jen chvíle práce pro konkurenci. Poté zaplatíte pokutu. Zaměstnavatel však u soudů nejdříve dopadl jako pomyslní sedláci u Chlumce.

Doba čtení: 5 minut

Náhrada za plat od zaměstnavatele v insolvenci je od května vyšší

Zaměstnavatel je v insolvenci a dluží vám výplatu? O náhradu požádejte stát. Od května můžete dostat i víc peněz.

13. 5. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Vaše nároky na odstupné. Co nového vyložily soudy?

Vysvětlení sporných otázek a nejasností kolem nároku zaměstnance na odstupné a právu zaměstnavatele požadovat po zaměstnanci jeho vrácení.

Doba čtení: 3 minuty

Jak změnit negativní pracovní posudek?

Jak postupovat, když se domáháte změny negativního či vás poškozujícího pracovního posudku? Kdy má žaloba smysl? Jak zformulovat správně žalobní návrh, tedy to, co požadujete? A co můžete od soudu čekat?

Doba čtení: 11 minut

Jak si vzájemně se zaměstnavatelem odpovídáte za škodu?

Jak posoudit požadavky na odškodnění újmy na zdraví? Jak vypočítat poúrazovou rentu někomu, kdo ji nechtěl, ač na ni měl nárok? Jak se hodnotí psychická újma na zdraví? A naopak jak moc odpovídáte za škodu zaměstnavateli vy, když vám dal šéf protiprávní příkaz?

Doba čtení: 5 minut

Kdy k vaší výpovědi mohou využít kamerový záznam z pracoviště?

Zaměstnanec má právo na ochranu soukromí i na pracovišti, na druhou stranu zaměstnavatel má zase právo na kontrolu. Jak dopadl případ prodavačky, která v marketu věčně s někým klábosila?

Doba čtení: 4 minuty

Jak můžete zvrátit údajně neomluvenou absenci?

O vaší neomluvené absenci rozhoduje zaměstnavatel sám, odbory se za vás mohou jen přimluvit. Jenže vy můžete zaměstnavatelovo rozhodnutí napadnout soudně.

Doba čtení: 5 minut

Čím nesmíte konkurovat zaměstnavateli, když máte konkurenční doložku?

Zákaz konkurence – výkonu výdělečné činnosti, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, bez jeho souhlasu se týká všech zaměstnanců. Konkurenční doložka po skončení zaměstnání jen toho, kdo ji má dohodnutou.

30. 4. 2019 0:00
Doba čtení: 7 minut

Co lze brát jako příjmy podnikatele, když se počítá výše výživného?

Příjmy z daňového přiznání a příjmy osobní spotřeby podle peněžního deníku nelze sčítat. Pokud to soud udělá, hrubě tím zkreslí, tj. nepřiměřeně navýší příjmovou stránku toho, kdo platí výživné.

Doba čtení: 3 minuty

Jak nesmíte konkurovat zaměstnavateli, aby vás nevyhodil nebo jste neplatili pokutu?

Za nedodržení zákazu konkurence za trvání zaměstnání můžete být propuštěni z práce, za porušení po skončení zaměstnání i platit pokutu. Jaké formy činností zaměstnavateli konkurují? Kde jsou hranice vašich povinností a omezení?

25. 4. 2019 0:00
Doba čtení: 7 minut

Zaměstnancům v exekuci zůstane více peněz už ze mzdy za červen 2019

Zaměstnanci v exekuci už nebudou demotivováni více pracovat a více vydělávat. Lépe placeným zaměstnancům s exekučně obstavenou mzdou bude již od výplaty za červen zůstávat více peněz. Ke změně parametrů dojde již od 1. 6. 2019.

Doba čtení: 9 minut

Nezaměstnanost opět klesla. K práci přistupujeme jinak než v zahraničí

Český trh práce se od zahraničních v řadě věcí liší. My například vůbec nepreferujeme částečné pracovní úvazky. Naopak jsme ale nadprůměrní, co se týče znalosti cizích jazyků.

Doba čtení: 4 minuty

Šéfka z ministerstva byla odvolána. Soud o odstupné prohrála, poplatky ale platit nemusela

Výpověď pro nadbytečnost v důsledku reorganizace a po odvolání z vedoucí funkce není to samé. Kdy zakládá a kdy ne nárok na odstupné? Proč bývalá šéfka odstupné nevysoudila? Kdy máte nárok na odstupné vy?

Doba čtení: 4 minuty

Kdy po vás může zaměstnavatel požadovat přesčas a co už je za hranou zákona?

Přesčasy jsou pro řadu zaměstnanců běžnou součástí jejich profesního života, jelikož v mnoha profesích je dnes už mzda sjednávána „s přihlédnutím k práci přesčas“.

Doba čtení: 4 minuty

Jak přísný a rychlý bude vyhazov za neomluvené absence? (PŘÍKLADY A PŘÍPADY)

Co vám hrozí, když nepřijdete bez řádné omluvy do práce? Máte splín, světabol, kocovinu, nemáte sílu či chuť vstát z postele ani si zařídit marodění nebo neplacené volno… Kdy nepřijdete jen o peníze a dovolenou, ale rovnou poletíte ze zaměstnání?

11. 4. 2019 0:00
Doba čtení: 8 minut

Je možná částečná výpověď, když vykonáváte více druhů práce?

Jste všeuměl, zvládnete skoro všechno, pro zaměstnavatele vykonáváte více různých povolání. Co když ztratíte kvalifikaci jen pro jeden z více druhů práce, nebo odpadne potřeba některého druhu práce, nebo jej už nechcete vykonávat vy?

9. 4. 2019 0:00
Doba čtení: 6 minut

Zaměstnavatel krachuje a neplatí? Z úřadu práce můžete dostat přes 140 000 Kč

K 1. květnu 2019 dochází k pravidelné valorizaci částky náhradní výplaty, kterou může dostat zaměstnanec od státu namísto od zaměstnavatele, který je v platební neschopnosti.

4. 4. 2019 0:00
Doba čtení: 7 minut

Co vám hrozí, když nerespektujete hloupého šéfa?

Jste povinni splnit i šéfův hloupý příkaz, odmítnout můžete jen protiprávní. Jenže jak se v tom vyznat, který je hloupý a který nelegální? Vznikne-li protiprávním příkazem škoda, musíte ji totiž nahradit i vy.

Doba čtení: 4 minuty

Přehled významných soudních rozhodnutí: za vyhrožování okamžitý vyhazov

Co si v práci můžete a co nemůžete dovolit? Kdy váš odlišný názor nebo přístup může zaměstnavatel potrestat výpovědí, nebo dokonce okamžitým zrušením pracovního poměru?

Doba čtení: 7 minut

Na úřadu práce: Jaké příjmy můžete mít, když jste registrovaní, ale bez podpory?

Kromě příjmu z nekolidujícího zaměstnání ve výši do poloviny minimální mzdy můžete mít během evidence na úřadu práce další příjmy, pokud ještě nedostáváte podporu. Přehledně a podrobně, o jaké příjmy jde, jaké jsou limity a jaké podmínky.

Doba čtení: 5 minut

Zda dostanete odstupné, nerozhoduje, co máte ve výpovědi nebo dohodě

I když nemáte ve výpovědi nebo dohodě o skončení pracovního poměru o odstupném ani slovo, můžete na něj mít nárok. Naopak, když ho máte sjednané, nic dostat nemusíte, jestliže se důvod jen předstírá.

Doba čtení: 8 minut

Kdy musíte být před výpovědí varováni? Co když vás nevarují nebo varování spletou?

Před uplatněním dvou výpovědních důvodů musíte dostat vytýkací dopis. Bez takového upozornění je výpověď neplatná. Ty důvody se v praxi pletou, zaměňují, a když váš zaměstnavatel špatně varuje, můžete toho využít.

Doba čtení: 10 minut

Šéf a vedení firmy vám nedůvěřuje. Kdy je to důvod k výpovědi?

Může být ztráta důvěry ve vás důvodem k rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele? Kdy taková výpověď obstojí?

Doba čtení: 7 minut

Jak zneplatnit řádnou výpověď a získat odškodnění, když se někdo vyzná?

Dostal bezvadnou výpověď a nepřevzal si ji na poště. Měla nastat fikce doručení a soudy ji uznaly za platnou. Až Nejvyšší soud řekl, že ji měl dostat osobně na pracovišti, takže asi nebude platit.

Doba čtení: 8 minut

Fikaně žádala doplnění dohody o skončení pracovního poměru, aby získala odstupné

Zaměstnavatel se stěhuje. Znamená to vždy, že dochází k jeho přemístění, což zakládá nárok na vaše odstupné, anebo ne? Kdy tedy máte nárok na odstupné, když zaměstnavatel nebo jeho část mění působiště?

Doba čtení: 4 minuty

Kdy musíte a kdy nemusíte vrátit odstupné?

Odstupné vracíte, když se vrátíte k zaměstnavateli, který vás propustil, předčasně. Ale platí to vždy? Co když se vracíte jen provizorně, na dobu trvání soudního sporu? Do kdy musí zaměstnavatel odstupné požadovat zpět?

Doba čtení: 5 minut

Jak je to s možností výpovědi, když vykonáváte více druhů práce?

Vykonáváte v zaměstnání více funkcí – co když pro některou ztratíte kvalifikaci? A co když je jedna vaše práce nadbytečná? Kdy vás propustit mohou a kdy ne?

Doba čtení: 7 minut