Hlavní navigace

právo

V zákoníku práce jednoduchá řešení sporů nenajdete. Vysvětlily je až soudy

Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte na názor protistrany – zaměstnavatele a jeho právníků. Nespoléhejte, co jedna paní povídala. Zákon mohou závazně vyložit jen soudy.

Richard W. Fetter

Dnes 0:00 | právo
Doba čtení: 8 minut

Zaparkované auto shořelo a způsobilo škodu za miliony. Zaplatí ji pojišťovna z povinného ručení?

Povinné ručení se uzavírá kvůli odpovědnosti z provozu vozidla. Co všechno je ale provoz? Zaplatí pojišťovna i za škodu způsobenou vozidlem mimo jízdu? Při parkování? Co třeba požár v parkovacím domě kvůli závadě elektroinstalace?

Richard W. Fetter

12. 2. 2018 0:00 | povinné ručení
| 1
Doba čtení: 8 minut

Jak řešit spory v práci? Návod a radu vám mohou dát rozsudky soudů

Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte na názor právníků, kteří hájí zájmy jen jedné nebo druhé strany. Zákoník práce mohou závazně vyložit jen soudy. Máme přehled zajímavých rozsudků z loňského roku.

Richard W. Fetter

8. 2. 2018 0:00 | právo
| 2
Doba čtení: 8 minut

Co vám musí firma zaplatit, když vám dá neplatný vyhazov?

Náleží vám náhrada mzdy za dobu trvání sporu o neplatnost rozvázání pracovního poměru celá v hrubém, nebo snížená o odvody v čistém? A když jen čistá, musíte vracet rozdíl, když vám zaměstnavatel vyplatí celou hrubou částku?

Richard W. Fetter

6. 2. 2018 0:00 | právo
| 1
Doba čtení: 7 minut

Vlastník domu uspěl u Ústavního soudu se stížností proti regulaci nájemného

Spory o doplacení nájmu nad úroveň kdysi regulovaného nájemného, se musí řídit podle nových pravidel. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud, který vzal nově v potaz rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva z loňského července. Tip: Jaké jsou…

Jiří Hovorka

30. 1. 2018 17:52 |

Jaké jsou limity pro zvyšování nájemného z bytu? Projděte si podrobná pravidla

Při valorizaci nájemného z bytu má přednost dohoda. Ovšem jaká jsou pravidla u dlouhodobě obsazených bytů s regulovaným, respektive deregulovaným nájemným, když zájmy pronajímatele a nájemce jsou protichůdné?

Richard W. Fetter

29. 1. 2018 0:00 | právo
Doba čtení: 8 minut

Dostala neplatnou výpověď, na odškodnění ale nárok nemá. Stačila malá chyba

Zaměstnankyně dostala neplatnou výpověď a neplatné okamžité zrušení pracovního poměru. To první určil soud, to druhé uznal zaměstnavatel sám. Na odškodnění za neplatný vyhazov ale nemá nárok, ukazuje rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Richard W. Fetter

25. 1. 2018 0:00 | právo
Doba čtení: 4 minuty

Můžete si přivydělat, ale nesmíte konkurovat svému zaměstnavateli. Jak si tenkou hranu ohlídat?

Když si chcete přivydělávat v oboru, ve kterém podniká váš zaměstnavatel, musíte k tomu mít jeho souhlas. Platí to třeba i pro případ, kdy jste na rodičovské.

Richard W. Fetter

23. 1. 2018 0:00 | právo
| 1
Doba čtení: 4 minuty

Vynechal manželku a prohrál soud. Když žalujete pronajímatele, musíte se bránit společně

I když jste s protějškem rozhádaní, musíte se pronajímateli bránit společně. Pokud toho nejste schopni, musíte toho druhého také zažalovat. Ukazuje to rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR.

Richard W. Fetter

17. 1. 2018 0:00 | právo
| 4
Doba čtení: 5 minut

Co musíte dodržovat na „neschopence“. Mění se pravidla pro rodiny a těhotné

Od října 2017 musí dodržovat režim práce neschopného i nemocní uchazeči o zaměstnání, kteří nepobírají nemocenskou. Jaká jsou pravidla vycházek a jaké hrozí sankce?

Richard W. Fetter

11. 1. 2018 0:00 | nemocenské
Doba čtení: 6 minut

Jaký dluh má při splácení přednost, když máte více exekucí? Projděte si pravidla

I dlužníkovi, na kterého je uvalena několikerá exekuce srážkami ze mzdy, musí zůstat alespoň nezabavitelné minimum. Jak si rozdělí věřitelé to, co si vydělá dlužník navíc? Kdo se dočká peněz nejdříve?

Richard W. Fetter

9. 1. 2018 0:00 | exekuce
Doba čtení: 7 minut

Dlužníkům zůstane více peněz. Roste částka, na kterou exekutor nemůže

I tomu nejzadluženějšímu neplatiči, na kterého je uvalena i několikerá exekuce srážkami ze mzdy, musí zůstat alespoň nezabavitelné minimum. Jeho výše se každoročně mění, nejinak tomu je pro rok 2018, kdy se zvyšuje.

Richard W. Fetter

2. 1. 2018 0:00 | právo
Doba čtení: 6 minut

Pravidla pracovní pohotovosti: co vám může firma nařídit a jak vás musí odměnit?

Je možné držet pracovní pohotovost doma nebo i na pracovišti? Kolik hodin za rok po vás může zaměstnavatel chtít? A za jaké peníze? Lze ji mít i během dovolené?

Richard W. Fetter

28. 12. 2017 0:00 | právo
Doba čtení: 8 minut

Jste zpět na „pracáku“? Na co máte nárok a kolik si můžete přivydělat?

Co když se po kratší době vrátíte na úřad práce? Jestli dostanete podporu, záleží na tom, jak dlouho jste na ní byli předtím a kolik jste toho odpracovali. Jestli podporu nedostanete, aspoň si budete moci přivydělat, ale to už není tak výhodné jako dříve.

Richard W. Fetter

20. 12. 2017 0:00 | práce
| 9
Doba čtení: 7 minut

Máte v práci problém a nevíte, co s ním? Rozsudky soudů, které vám mohou pomoci

Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte jen na názor zaměstnavatele. Zákoník práce mohou závazně vyložit pouze soudy. Přinášíme čtvrtý přehled odpovědí na sporné otázky, které soudy vyřešily v roce 2017.

Richard W. Fetter

14. 12. 2017 0:00 | soud
| 2
Doba čtení: 14 minut

Kdo platí vaši lékařskou prohlídku při vstupu do zaměstnání? Nová pravidla jsou výhodnější

Od listopadu 2017 fungují nová pravidla, se kterými firmy přišly o možnost přenášet náklady na prohlídku na zaměstnance. Do kdy musí prohlídka proběhnout? Projděte si detaily.

Richard W. Fetter

12. 12. 2017 0:00 | právo
| 7
Doba čtení: 5 minut

Renty za poškozené zdraví se od ledna 2018 zvyšují. Projděte si pravidla

Od 1. ledna 2018 se zvyšují renty z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, a to samotného poškozeného a také pro případné pozůstalé po něm. O kolik? Jak se valorizace správně provádí? Musíte o ně žádat?

Richard W. Fetter

6. 12. 2017 0:00 | právo
Doba čtení: 6 minut

Kdy vám odměnu pro advokáta hradí poražená protistrana?

Vyhráli jste za pomoci advokáta soudní spor? Kdy vám musí jeho palmáre zaplatit neúspěšný protivník v plné výši a kdy pouze část? Co když jste neznali výši dluhu nebo škody a musel ji určit znalec?

Richard W. Fetter

30. 11. 2017 0:00 | soud
| 3
Doba čtení: 7 minut

O kolik se vám prodraží malý (tzv. bagatelní) dluh?

Spočítáme si, o kolik zaplatíte více, když včas neuhradíte svůj menší závazek a spor skončí u soudu. Spory do 10 000 Kč před soudem první instance a spory do 50 000 Kč před soudem odvolacím se totiž označují jako tzv. bagatelní spory.

Richard W. Fetter

24. 10. 2017 0:00 | soud
| 8
Doba čtení: 4 minuty

Notářská komora bude v Praze ve středu radit bezplatně

Notářská komora České republiky pořádá ve středu 25. října 2017 Den otevřených dveří. Ten se uskuteční v Praze v sídle společnosti, a to na adrese Apolinářská 12 od 9:30 do 16:00. V rámci Dne otevřených dveří můžete přijít do sídla společnosti a…

Veronika Doskočilová

23. 10. 2017 11:58 |

Jak si vybojovat pracovní smlouvu na dobu neurčitou?

Sjednávají s vámi protiprávně pracovní poměr na dobu určitou. Na více než 3 roky nebo více než 3× za sebou a pořád dokola. Jak se bránit neoprávněnému řetězení pracovních poměrů na dobu určitou? Ani soudy v tom nemají jasno, ale máme pro vás návod.

Richard W. Fetter

20. 9. 2017 0:00 | práce
Doba čtení: 6 minut

Kdy vám mohou zamítnout návrh na vypořádání spoluvlastnictví?

Důvodem pro zamítnutí návrhu na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví je jeho nevhodné načasování nebo hrozící újma některého spoluvlastníka. Nikoliv osobní poměry mezi nimi. Na příkladu si ukážeme, kdy a jak to může nastat a jak z toho ven.

Richard W. Fetter

14. 9. 2017 0:00 | majetek
Doba čtení: 14 minut

Registrace auta trvala úřadu téměř dva roky. S náhradou škody občan neuspěl

Nesprávným úředním postupem se banální zápis do registru vozidel protáhl téměř na dva roky. Mezitím se majitel na auto mohl jen dívat. Zažaloval proto úředníky o náhradu škody, u soudu ale neuspěl.

Richard W. Fetter

4. 9. 2017 0:00 | auta
| 9
Doba čtení: 5 minut

Festivalová pravidla a zákazy – na co mají pořadatelé právo?

Řadě návštěvníků festivalů vadí, že pořadatelé nedovolují vnášet do areálu jídlo a pití a nutí tak do nákupů produktů od tamních stánkařů. Někteří to vnímají jako omezování spotřebitelských práv. Na co mají pořadatelé právo? Podle Lukáše Zeleného,…

Gabriela Hájková

31. 8. 2017 13:03 |

Jaké právní přešlapy dělají začínající podnikatelé nejčastěji?

Začínající podnikatelé často kvůli neznalosti problematiky dělají řadu chyb co se týče právní stránky jejich podnikání. Které chyby se opakují nejčastěji? To shrnuje sesterský server Podnikatel.cz v článku 5 nejčastějších právních přešlapů začínajících podnikatelů

Gabriela Hájková

10. 8. 2017 10:07 |

Schválená novela od příštího července rozšíří státem garantovanou právní pomoc

Senátoři schválili novelu zákona o advokacii, která rozšiřuje státem zajištěnou právní pomoc i postihy za tzv. vinklaření. „Novela rozšiřuje státem garantovanou právní pomoc do oblasti mimo řízení před orgány veřejné moci formou právních porad, na…

Gabriela Hájková

24. 7. 2017 13:45 |

Nájemce nevrátil pronajatou věc? Už nemusíte rychle podávat žalobu, stačí výzva

K prodloužení nájmu, který měl skončit, může dojít, jen byl-li na dobu určitou a měl skončit uplynutím sjednané doby. Pronajímatel, který už nájem nechce, tak už není v časové tísni a nemusí hned běžet k právníkovi.

Richard W. Fetter

29. 6. 2017 0:00 | nájem
Doba čtení: 4 minuty

Co v zákoníku práce nenajdete: rady do zaměstnání a vysvětlení soudů

Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte na názor protistrany – zaměstnavatele a jeho právníků. Nespoléhejte, co jedna paní povídala. Ani co najdete na pochybných webech. Zákoník práce mohou závazně vyložit jen soudy. Poučte se ze sporů jiných.

Richard W. Fetter

19. 6. 2017 0:00 | zaměstnání
| 1
Doba čtení: 12 minut

Bitcoiny a právo: do jaké škatulky kryptoměnu zařadit?

Bitcoin už se rozšířil natolik, že ho stát nemůže jen tak ignorovat. Co je vlastně bitcoin zač, když není měnou? Podléhá platba jeho prostřednictvím EET? A co když vám ho ukradnou?

Gabriela Hájková

15. 2. 2017 0:00 | bitcoin
Doba čtení: 5 minut

Můžete si natáčet policistu, když vás pokutuje? A nahrávat jednání zastupitelstva?

Policista vám chce udělit pokutu a vy si jej budete při úkonu natáčet. Na jednání zastupitelstva budete pořizovat záznam. Někomu se to asi líbit nebude, rozebereme proto, zda jste v právu.

Petr Kolman

25. 1. 2017 0:00 | právo
Doba čtení: 4 minuty