Hlavní navigace

odstupné

Zda dostanete odstupné, nerozhoduje, co máte ve výpovědi nebo dohodě

I když nemáte ve výpovědi nebo dohodě o skončení pracovního poměru o odstupném ani slovo, můžete na něj mít nárok. Naopak, když ho máte sjednané, nic dostat nemusíte, jestliže se důvod jen předstírá.

Doba čtení: 8 minut

Jak zneplatnit řádnou výpověď a získat odškodnění, když se někdo vyzná?

Dostal bezvadnou výpověď a nepřevzal si ji na poště. Měla nastat fikce doručení a soudy ji uznaly za platnou. Až Nejvyšší soud řekl, že ji měl dostat osobně na pracovišti, takže asi nebude platit.

Doba čtení: 8 minut

Fikaně žádala doplnění dohody o skončení pracovního poměru, aby získala odstupné

Zaměstnavatel se stěhuje. Znamená to vždy, že dochází k jeho přemístění, což zakládá nárok na vaše odstupné, anebo ne? Kdy tedy máte nárok na odstupné, když zaměstnavatel nebo jeho část mění působiště?

Doba čtení: 4 minuty

Kdy musíte a kdy nemusíte vrátit odstupné?

Odstupné vracíte, když se vrátíte k zaměstnavateli, který vás propustil, předčasně. Ale platí to vždy? Co když se vracíte jen provizorně, na dobu trvání soudního sporu? Do kdy musí zaměstnavatel odstupné požadovat zpět?

Doba čtení: 5 minut

Spor o odstupné: Vypočetli mu ho z práce, kterou kvůli zdraví neměl dostat

Zaměstnanec se stal zdravotně nezpůsobilým k výkonu své práce, převedli ho na jinou, ale ta také nevyhovovala jeho zdraví. Dvanáctiměsíční odstupné mu neodpírali, ale vypočetli z nové, hůře placené práce. Jak rozhodly soudy?

29. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nabízejí vám povýšení? Co musíte udělat, abyste nepřišli o peníze?

Otázka v titulku vůbec není nesmyslná. I když vedoucí zaměstnanci dostávají vyšší mzdu než ti řadoví, nejsou s šéfováním spojeny jen výhody, ale i nevýhody a rizika – mohou být snadněji propuštěni, a to bez odstupného, nemají nárok na proplácení přesčasů. Poradíme vám, jak na nástrahy vyzrát.

Doba čtení: 7 minut

Za rok práce pro dráhy téměř devět milionů na odchodném? Nemravné, rozhodl soud

Devět let probíhal spor o odchodné počítané na miliony za rok práce v polostátní firmě, která tehdy dosáhla ztráty 5,3 miliardy korun. Rozhodnutí soudů se střídala: vyplatit, nevyplatit, vyplatit, nevyplatit.

Doba čtení: 4 minuty

Odstupné můžete získat, i když výpověď dáte sami. Ukazují to vyhrané soudy

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli, aby vám vyplatil odstupné, pokud vás propouští z organizačních nebo zdravotních důvodů. O odstupné si však můžete říci, ačkoliv ukončujete pracovní poměr vy sami. Přinášíme přehled nároků na odstupné.

Doba čtení: 6 minut

Zaměstnavatel stáhl vyhazov, ale podporu zaměstnanec stejně nedostal

Pokud je s vámi rozvázán pracovní poměr pro porušení pracovní kázně, nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ale co když se zaměstnavatel unáhlil, bere jej zpět a skončíte dohodou? Co udělat, abyste dostali podporu v nezaměstnanosti?

28. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Co vám vrcholné soudy poradily na obranu před obstrukcemi zaměstnavatele?

Začátkem roku 2018 soudy ukázaly, jak se bránit opakovanému vyhazovu z práce a zfalšované dohodě o skončení zaměstnání, zabývaly se i vaším nárokem na odstupné, pokud vám prací poškozené zdraví znemožňuje dále pracovat.

Doba čtení: 6 minut

Jak získat odstupné a kdy dostanete odškodné? Projděte si příklady z praxe

Pokud při změně zaměstnavatele jdete do horšího, můžete získat odstupné, i když dáte výpověď sami. Pokud rušíte pracovní poměr pro nevyplacení mzdy, nemáte nárok na odstupné, ale na dvouměsíční odškodnění. Lze ušetřit na odvodech?

19. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Jak vybojovat dvanáctiměsíční odstupné, když jej zaměstnavatel nechce dát?

Kdy můžete sami dát výpověď s nárokem na odstupné? Přinášíme první přehled nejvýznamnějších rozhodnutí vrcholných soudů České republiky z roku 2018, které se týkají rozvazování pracovního poměru v souvislosti s prací poškozeným zdravím a nároku na odstupné.

Doba čtení: 7 minut

Jak vybojovat 12měsíční odstupné, když vám nedávají náhradní práci ani výpověď?

Soud poradil, že jako zdravotně poškození zaměstnanci, abyste dostali dvanáctiměsíční odstupné, můžete dát výpověď i sami. Jenže není to tak jednoduché. Co musíte udělat, ocitnete-li se v podobné situaci – s poškozeným zdravím, bez náhradní práce a bez dvanáctiměsíčního odstupného?

Doba čtení: 8 minut

Jak vyřešit spor o odstupné? Projděte si, co poradily soudy

Odstupné je tou příjemnější stránkou skončení pracovního poměru. Zaměstnavatelé jej mnohdy neradi vyplácejí, když musejí, a zaměstnanci jej neradi vracejí, když musejí. Proto o odstupné vznikají spory. Jejich soudní řešení může dát návod a odpověď i vám.

Doba čtení: 8 minut

Firma v rekordní ztrátě a vysoké odchodné pro manažera. Jsou to dobré mravy?

Odchodné ve výši 9 milionů za rok nijak úspěšné práce. Normální, nebo proti dobrým mravům? Co je slušnost v zaměstnání?

Doba čtení: 6 minut

Jako důchodce, ale i v předdůchodovém věku máte nárok na navýšené odstupné

Důchodkyně si vybojovala 14 platů k 3 vyplaceným. Nárok na hmotné zabezpečení v případě propuštění bez vašeho zavinění totiž máte i jako důchodce.

6. 4. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Odstupné vám v exekuci nemohou sebrat celé

Jste-li propouštěni z práce s odstupným, nemáte dočasně nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jste-li zároveň v exekuci, nemůžete zůstat bez peněz. Každý měsíc vám náleží měsíční nezabavitelné minimum.

28. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Ze strojaře uklízečem. Nárok na odstupné máte i po převedení na jinou práci

V případě, že nemůžete vykonávat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo nemoc z povolání, váš nárok na odstupné nezaniká, ani když vás propouští z místa, na které jste proto byli převedeni.

2. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

Kdy je splatné odstupné a do kdy nejpozději ho vymáhat?

Byl ochotný počkat na odstupné jen pouhé 3 dny po výplatě. Nedostal jej. Až mnohem později ho vymáhal s vysokými úroky. Hodně prodělal a stal se dlužníkem.

Doba čtení: 7 minut

Kolik vám zbude, když máte exekuci a propustili vás s odstupným?

Odstupné nahrazuje budoucí příjem, proto by nemělo být jednorázově zabaveno. Každý měsíc byste z něj měli dostat exekuci nepodléhající nezabavitelnou částku.

29. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kolik vám srazí z odstupného?

O tom, zda z odstupného zaplatíte jen daň, nebo i pojistné odvody, rozhoduje, zda jde o odstupné zákonné, či smluvní. A co odstupné navýšené kolektivní smlouvou?

1. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 10 minut

Zkoušela dostat odstupné dvakrát, ale neprošlo jí to

Žena od firmy nedostala odstupné, tak si pro něj došla na Úřad práce. Poté zaměstnavatele zažalovala o celou výši odstupného, ale narazila.

Doba čtení: 8 minut

Třímilionové odstupné musel vrátit, přestože pracoval za nižší mzdu

Odstupné musíte vrátit, i když znovu nastoupíte za mnohem nižší mzdu. Neudělejte stejnou chybu.

Doba čtení: 4 minuty

Vracení odstupného – jak to je?

Když se zaměstnanec vrátí ke stejnému zaměstnavateli, vrací odstupné. Praktické otázky kolem této povinnosti řeší tento článek.

Doba čtení: 10 minut

Co když se zaměstnavatel stěhuje? Záleží na smlouvě, dostat můžete i odstupné

Pokud se neshoduje sjednané místo výkonu práce s tím, kam se zaměstnavatel nebo jeho část přemisťuje, jde o organizační výpovědní důvod.

Doba čtení: 7 minut

Pro odstupné si musel dojít až k Nejvyššímu soudu

Co když vám zaměstnavatel nevyplatí odstupné? Je nutné se soudit?

Doba čtení: 3 minuty

Sám dal výpověď, a přesto dostal odstupné. Jde to

Nejvyšší soud ČR uznal nárok na odstupné zaměstnance, který nedostal, ale naopak sám dal výpověď.

Doba čtení: 6 minut