Hlavní navigace

Leteckým společnostem se každý rok ztratí až 25 milionů zavazadel. Nárok na odškodnění máte až 36 000

Sdílet

Lenka Kašparová 20. 8. 2019

Co máte dělat v případě, že se vám během letu ztratily kufry? Nebojte se ztrátu nahlásit, dostat můžete až 36 000 Kč. A pozor, většina letišť a leteckých společností má pro případ zatoulání zavazadla připravenou tzv. sadu na přenocování.

Jakmile po přistání zjistíte, že vaše zavazadlo nedorazilo, vyhledejte přepážku pro reklamaci zavazadel. Pokud na letišti není, vyhledejte zástupce letecké společnosti, se kterou jste letěli. Letecký dopravce je za vzniklou škodu odpovědný a musí vám ji nahradit, což je zaneseno v Montrealské úmluvě platné v podstatě po celém světě, vysvětluje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

Na přepážce musíte vyplnit dokument označovaný jako PIR (Property Irregularity Report). Vaše šance na nalezení zavazadla zvýší, když u sebe budete mít číslo rezervace (najdete jej na letence), zavazadlový lístek, popis zavazadla nebo případně jeho fotografii a také adresu a telefonní číslo, na kterém budete k zastižení. Vyplatí se uvést také bankovní spojení. Po nahlášení reklamace, obdržíte písemné potvrzení a referenčního číslo reklamace.

Informujte se u přepážky i v reklamačním řádu dané letecké společnosti, co všechno a do jaké výše vám bude ochotná uhradit. Většinou vám potom zpětně proplatí přinesené účtenky. S trochou štěstí někdy můžete rovnou dostat i hotovost nebo poukaz na nákup v místním obchodě, dodává Josef Trejbal.

Nejčastější příčinou ztráty zavazadla je poškození či utržení zavazadlového štítku, bez kterého není možné zjistit, kam má být doručeno. Většina takto zatoulaných zavazadel se ke svým majitelům vrátí do 48 hodin po oznámení jejich ztráty. Pokud se ale vaše zavazadlo nepodaří najít ani do 21 dnů, a je prohlášeno za ztracené, můžete leteckou společnost až do dvou let žádat o odškodnění. Maximální výše odškodnění na jedno zavazadlo je 1445 EUR, což je přibližně 36 000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).