Hlavní navigace

Šetříme při cestování

Sdílet

Můžete jezdit na výlet autem nebo vlakem, s cetstovkou i bez ní. Vše má své výhody i nevýhody, ale my víme, jak se dá při cestování ušetřit a na co nezapomenout.

Ušetřete tisíce korun za převod auta. Tip, jak neplatit ekologický poplatek

Češi jsou vynalézavý národ a potvrdili to i v případě tzv. ekologického poplatku za přepis vozidla. Stačí vědět jak a nemusíte jej platit, ušetříte tisíce korun. Od 1. 1. 2008 se při přihlášení do evidence motorových povinně sleduje, do jaké emisní skupiny patří přihlašované vozidlo. Vše má na svědomí nový zákon o odpadech, který řeší tzv. ekologický poplatek za autovraky.

Po Evropě autem, busem, letadlem či vlakem? Porovnali jsme ceny

Cestovat lze různě. Abyste věděli, co vás vyjde nejlevněji, porovnali jsme ceny u běžných dopravních prostředků. Na vás bude zvážit, jestli má větší hodnotu koruna nebo hodina. Pro váš jednodušší výběr toho správného dopravního prostředku jsme porovnali ceny u těch nejběžnějších. Na základě cenového srovnání dopravy do pěti často navštěvovaných evropských metropolí si tak budete moci udělat obrázek o výhodnosti jednotlivých dopravních prostředků.

Při cestování vlaky Českých drah ušetříte, ale musíte vědět jak

Novinky Českých drah v podobě slevových jízdenek lze rozdělit na dvě části: nepoužitelné anebo opravdu výhodné. Zaměřili jsme se na ty, se kterými ušetříte.

S miminkem letadlem po Evropě – ano či ne?

Léta cestujete po celém světě a jen máloco vás už na letištích, v hotelech či při využívání veřejné dopravy velkých světových metropolí může překvapit. Tedy až do okamžiku, kdy začnete cestovat s malým dítětem. Jaké jsou nástrahy cestování, pokud s sebou máte malé dítě? Je lepší pár let vydržet doma, nebo je cestování s miminkem reálné? A o kolik se vám zvýší náklady?

Asistenční služby pro motoristy umí pomoci, ale musíte přesně znát svá práva

Asistenční služby jsou často součástí povinného ručení a havarijního pojištění. Motoristům mají pomoci při poruše nebo nehodě vozidla. Musíte však přesně vědět, na co máte nárok, jinak se nedoplatíte. Na některé ale dosáhnete jen přes sjednání povinného ručení nebo havarijního pojištění. Kdo tyto služby nabízí a na co si dát pozor před jejich sjednáním?

Jak se levně vyřádit na sněhu? Zkuste sáňkařské dráhy a snowtubing

Máte rádi zimu, ale lyžím zrovna nefandíte? Co takhle oprášit tradiční saně a nebo zkusit jízdu na kruhu? Nudí vás sáňkování na krátkém kopci za domem? Dnes už můžete sáňkovat na několika kilometrových drahách a na vrchol kopce se nechat místo šlapání svézt. Pokud máte rádi rychlou jízdu, zajezdit si můžete i na kruhu. Poradíme vám, kde a za kolik najít dobrou sáňkařskou dráhu.

V Praze ušetříte za dopravu dětí přes 6 tisíc, dopravní podnik posunul bezplatnou hranici

Zatímco běžný standard u hromadné dopravy je poskytovat bezplatné jízdné dětem do 6 let, Praha přišla s výrazným prodloužením tohoto limitu. Dopravní podnik hlavního města Prahy posunul věkovou hranici dítěte pro nárok na bezplatnou přepravu v MHD. Několik desetiletí byla tato hranice stanovena věkem 6 let. Během prázdnin se však posunula až na 10 let. Všichni rodiče tedy ušetří za prostředky (dosud vydávané) na přepravu dítěte v MHD po dobu 4 let.

Placené parkoviště neznamená jistotu pro váš majetek

Kdo odpovídá za vykradené auto na parkovišti? Odpověď se zdá být jednoduchá, má ale háček. A jak je to s vašimi právy, pokud se vezete jako zákazník taxislužby? V praxi často lidem není zcela jasná otázka: Pokud mi vykradou  na placeném parkovišti moje auto,  mám nárok na náhradu vzniklé škody od majitele parkoviště?

Proč tak stoupá cena benzínu? Vyplatí se LPG?

Víme proč cena pohonných hmot atakuje historická maxima a vyhlídky na pokles neexistují. Nastává čas poohlédnout se po alternativách anebo více chodit pěšky. Je potřeba počítat i s tím, že namontování zařízení na LPG sebou přináší také praktické nepříjemnosti. Mezi ty patří například zmenšení zavazadlového prostoru, kam se umísťuje nádrž nebo to, že ne každý automechanik je znalcem tohoto systému.

Zpožděný nebo zrušený let: Víte, na co máte nárok? 

Jakou pomoc vám musí letecká společnost poskytnout, pokud čekáte na zpožděný let? Vrátilo se vám vaše zavazadlo zcela zničené a aerolinky se nemají k tomu, aby vám nahradily vzniklou škodu? Poznejte svá práva v letecké dopravě a braňte se.

Když jde o odškodnění, aerolinky hrají o slovíčka

Dozvěděli jste se až na letišti, že váš let byl zrušen? Odmítla vás letecká společnost pustit na palubu, i když jste měli platnou rezervaci a potřebné doklady? A za jakých podmínek máte nárok na náhradu škody? Poznejte svá práva v letecké dopravě a braňte se. 

Dovolená s ručením omezeným

Cestovní kanceláře se kvůli hospodářské recesi potýkají s nižší poptávkou po zahraničních zájezdech. Kdyby se jejich klienti seznámili s podmínkami, za kterých si tyto zájezdy kupují, pokles jejich zájmu by asi byl ještě výraznější. Ne každý je totiž ochoten riskovat, že za své peníze nezíská to, co si zaplatil, a že o ně může i přijít. 

Levné letenky po Evropě? S „lowcosty“ to stále jde

Nízkonákladové létání to je pro mnohé uši libozvučné slovní spojení. Nezapomínejte ale na to, že při létání s tzv. lowcosty lze ušetřit jen při dodržení základních pravidel. Tím hlavním, které si vytesejte na věčné časy do paměti, je, že výrazně ušetříte vždy, když svou cestu plánujete s několikatýdenním, lépe měsíčním, předstihem.

Dráhy vám zaplatí za zpoždění, musíte ale být ve vlaku. Těch „ale“ je více

České dráhy zkušebně zavádějí kompenzaci, budou cestujícím platit za zpoždění a nepohodu. Problém je v tom, že jde zatím o pilotní projekt s dosti zvláštními podmínkami. I když se jedná bez debat o chvályhodnou snahu společnosti připravit se na evropská pravidla kompenzací ve vnitrostátní dopravě s předstihem, nelze se u některých opatřeních zbavit dojmu, že jsou jen dobře znějícím marketingovým heslem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).