Hlavní navigace

V Praze ušetříte za dopravu dětí přes 6 tisíc, dopravní podnik posunul bezplatnou hranici

Zatímco běžný standard u hromadné dopravy je poskytovat bezplatné jízdné dětem do 6 let, Praha přišla s výrazným prodloužením tohoto limitu.
Karel Doležal
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Alespoň jedna pozitivní zpráva čeká se začátkem nového školního roku na rodiče školáků v Praze. Server Měšec.cz zjistil, že Dopravní podnik hlavního města Prahy bez většího zájmu médií posunul věkovou hranici dítěte pro nárok na bezplatnou přepravu v MHD. Několik desetiletí byla tato hranice stanovena věkem 6 let. Během prázdnin se však posunula až na 10 let. Všichni rodiče tedy ušetří za prostředky (dosud vydávané) na přepravu dítěte v MHD po dobu 4 let.

Vzhledem k tomu, že měsíční jízdenka pro dítě vyjde na 130 Kč, může úspora podle nových podmínek dosáhnout až na 6240 Kč. To však předpokládá, že rodina doposud dítěti kupovala měsíční jízdenku i o prázdninách, což se většinou neděje. I tak ale úspora dosahuje zajímavé částky v tisícových řádech.

Posunutí věkové hranice se zároveň vztahuje pouze na tarif P+0 (tedy na Prahu samotnou), což znamená, že děti od 6 do 10 let nemohou bezplatně cestovat také na příměstských a regionálních linkách.

Ušetřit ale mohou i ti, kteří jsou povinni obstarat si jízdenku. Pokud zůstaneme u dětí (od 10 do 15 let), tak ty platí za dopravu po Praze při měsíční jízdence 130 Kč. Pořídí-li si však čtvrtletní, ušetří za tento časový úsek 30 Kč. Markantnější je tato úspora u klasického jízdného pro dospělé. Tam na čtvrtletní jízdence oproti měsíční ušetříte 170 Kč, pokud si koupíte rovnou celoroční, pak oproti měsíčním jízdenkám ušetříte 1850 Kč.

Držiteli předplatných jízdenek pro dospělé je dále umožněno, aby se s ním bezplatně přepravovalo o sobotách, nedělích a svátcích 1 dítě do věku 15 let. Při dopravní kontrole má přitom cestující povinnost prokázat věk dítěte.

Standard český i zahraniční

Pražský dopravní podnik tímto krokem výrazně postavil na hlavu dosavadní zvyklosti. Letmým pohledem na dopravní podmínky lze snadno zjistit, že 6letá hranice pro bezplatné jízdné je běžná v Česku (Plzeň, Brno, Ostrava, Liberec, Hradec Králové, České Budějovice…) i v zahraničí (např. Mnichov a Vídeň). Toto pravidlo „porušuje“ vedle Prahy také Londýn, ten tak ovšem činí opačným směrem. Za autobusovou městskou dopravu zde nemusí platit předškoláci do 5 let věku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).