Hlavní navigace

Asistenční služby pro motoristy umí pomoci, ale musíte přesně znát svá práva

30. 10. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Asistenční služby jsou často součástí povinného ručení a havarijního pojištění. Motoristům mají pomoci při poruše nebo nehodě vozidla. Musíte však přesně vědět, na co máte nárok, jinak se nedoplatíte.

Nabídka asistenčních služeb pro motoristy je na trhu poměrně rozmanitá. Na některé ale dosáhnete jen přes sjednání povinného ručení nebo havarijního pojištění. Kdo tyto služby nabízí a na co si dát pozor před jejich sjednáním?

Využití povinného ručení nebo havarijního pojištění s sebou díky poměrně velké konkurenci na trhu přináší i benefit v podobě asistenčních služeb. Ty jsou často poskytovány v základní verzi, ke které je možné připojistit a rozšířit další rizika nebo úkony, které budou kryty. Podobné téma: Povinné ručení online je často spíše komfortní brzdou 

Dvě strany jedné mince

Na asistenční služby je možné pohlížet ze dvou úhlů. Ten první nabízí pohled na služby zakoupené přímo od společnosti, které asistenční služby přímo poskytují. Druhým pohledem můžeme nazírat na nabídku asistenčních služeb pro motoristy, které získá klient po sjednání povinného ručení nebo havarijního pojištění právě u pojišťovny.

V některých případech pojišťovny nabízejí asistenční služby i ve své režii, častěji ale využívají právě společností, které asistenci motoristům přímo poskytují. V rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění ale pojišťovny nezprostředkují všechny možné služby, které lze u těchto společností pořídit. Vybírají pouze určité z nich, které se rozhodnou svým klientům k produktu poskytnout.

Většinou je možné asistenční služby sjednat v několika variantách. Jedna obsahuje základní nabídku a druhá, se širším výběrem služeb, je poskytována jako připojištění. V rámci daného pojištění se limity u asistenčních služeb stanovují buď částkou, do jejíž výše je asistence kryta z pojištění nebo dobou, po kterou je poskytována. Někdy je možné narazit i na kombinaci obojího. Podobné téma: Za neodhlášené auto nemusíte platit tisíce na povinném ručení

Asistenční služby neposkytují pojišťovny přímo, nýbrž prostřednictvím specializovaných asistenčních společností. Těmi jsou jednak mezinárodní asistenční společnosti jako Coris Assistance, Europ Assistance, Mondial Assistance nebo SOS Assist, tak i tuzemské asistenční společnosti zaměřené přímo na motoristy. Mezi ně patří Global Assistance, Autoklub Bohemia Assistance (ABA), Autoclub Czech Assistance (ACA), RPS Czech nebo Ústřední automotoklub ČR (ÚAMK) známý jako Žlutý anděl. Právě asistenční firmy specializované na motoristy vydávají i vlastní klubové či asistenční karty, které umožňují jejich držitelům čerpat služby přímo od nich.

Než zavoláte na linku asistenční služby, měli byste si připravit informace, které jsou nejčastěji operátory vyžadovány:

 • vaše jméno resp. jméno pojistníka
 • číslo pojistné smlouvy
 • místo a popis nehody nebo události
 • SPZ vozidla event. jeho typ
 • telefonní číslo pro zpětný kontakt

Ve svém zájmu je také vhodné se poučit, zda je vaše smluvně sjednaná asistence určena vám nebo výhradně pro poškozeného. Paradoxně se tak můžete dostat do situace, že přivolaná asistenční služba podle smluvních podmínek pojišťovny pomůže poškozenému zdarma, ale pomoc vám si nechá zaplatit. Některé pojišťovny zase podmiňují například odtah vozu až od určité vzdálenosti od trvalého bydliště, typicky od 50 km. Jiné zase nekryjí opravu poruchy vozu ale pouze škody, které vzniknou výhradně ve spojitosti s dopravní nehodou.

Srovnání povinného ručení na Měšci

Vyberte si to nejlepší povinné ručení a sjednejte si ho online.

Asistenční služby k povinnému ručení navíc často kryjí jen škody, které se týkají povinného ručení. Takový sražený srnec dokáže pořádně zdemolovat vůz a jde o dopravní nehodu, ve vztahu k povinnému ručení se však nic neděje. Proto se vždy informujte, za jakých podmínek máte na tyto služby nárok a do jakých částek jsou kryty. Někdy má pojišťovna také například nasmlouvaný předražený tarif se soukromým dopravcem, který zajišťuje odtah vozu. V takové situaci se vám rozhodně více vyplatí se na odtahu domluvit přímo s ním, bez využití zprostředkování. Problém je, že toto zjistíte až v momentě, kdy pomoc dorazí. Jindy je zase možné v rámci služeb spojených s povinným ručením nebo havarijním pojištěním využít bezplatných úkonů, které by vás při využití zprostředkovatelů typu ÚAMK, ABA nebo ACA vyšly, i s využitím slevových karet, na tisíce. Podobné téma: I s platnou zelenou kartou mohou přijít komplikace 

skoleni_8_6

Anketa

Využíváte asistenční služby k povinnému ručení?

Společnosti, které poskytují nebo zprostředkují asistenční služby:

ABA (Autoklub Bohemia Assistance)

 • tel: 1240, ze zahraničí 261 000 124
 • prodej asistenčních karet

ACA (Autoclub Czech Assistance)

 • tel: 1213, ze zahraničí 222 551 144
 • prodej asistenčních karet

Coris Assistance

 • služby poskytuje výhradně firemní klientele, např. Triglav pojišťovna

Europ Assistance

 • služby poskytuje výhradně firemní klientele, např. Generali pojišťovna

Global Assistance

 • služby poskytuje firemní (Česká podnikatelská pojišťovna, Kooperativa pojišťovna) i soukromé klientele
 • tel: 1220, ze zahraničí 266 799 799
 • prodej asistenčních karet

Mondial Assistance (bývalá Elvis)

 • služby poskytuje výhradně firemní klientele, např. Allianz pojišťovna

Nehodová služba

 • tel: 725 725 725
 • technická asistence pro motorová vozidla i řešení formalit pro pojišťovnu a policii
 • prodej asistenčních karet

RPS Czech

 • tel: 773 100 773
 • řešení povinných formalit při dopravní nehodě, zapůjčení náhradního vozidla, odtah

SOS Assist

 • služby poskytuje výhradně firemní klientele, např. Česká pojišťovna

ÚAMK (Ústřední automotoklub ČR) – Žlutý anděl

 • tel: 1230
 • prodej asistenčních karet

Jednotlivým nabídkám, se kterými se na trhu můžete setkat, se budeme podrobně věnovat v dalším článku o asistenčních službách.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).