Hlavní navigace

Změny a novinky v roce 2018

Co všechno se pro vás změní v roce 2018? Zvyšují se třeba diety nebo podpora, zavádí se otcovská. Na tomto místě najdete přehled všech novinek a změn.

Důchody se zvýší o 7,3 %. Jde o historicky největší navýšení

Ministerstvo práce a sociálních věcí zareagovalo na údaje o průměrných mzdách za první pololetí roku 2018. Tyto údaje promítlo do definitivního výpočtu valorizace penzí od 1. ledna 2019. Od nového roku tak dojde k historicky největšímu navýšení…

Sociální pojištění 2018: vyšší odvody, ale i vyšší nemocenské

Platíte za sebe odvody nebo minimální zálohy? A víte, o kolik si letos připlatíte? Přinášíme souhrn novinek z oblasti sociálního pojištění. Kromě zvýšení odvodů se zvyšuje i nemocenské.

Doba čtení: 5 minut

Únorové novinky: Zdražila pošta, startuje otcovská a operátora změníte snadněji

Začátek února přináší řadu novinek. Co konkrétně se mění? Telefonní číslo při změně operátora přenesete rychleji. Zatímco dosud měli operátoři na přenesení telefonního čísla ke konkurenci čas až do konce výpovědní lhůty, a v praxi tak nejčastěji…

1. 2. 2018 9:32

Zdravotní pojištění 2018: o kolik si připlatíte a kam peníze zasílat?

Platíte za sebe odvody nebo minimální zálohy? A víte, kam peníze zasílat a v jaké výši? Přinášíme souhrn novinek z oblasti zdravotního pojištění. Kromě zvýšení záloh vznikla i nová kategorie státních pojištěnců.

Tuzemské diety se v roce 2018 zvyšují. Kolik dostanete na jídlo a auto na pracovní cestě?

Od 1. ledna 2018 dochází k pravidelným změnám výše cestovních náhrad. Ve srovnání s valorizací prováděnou v minulých letech se výrazněji zvyšuje stravné. Mírně se také zvyšuje náhrada za použití vlastního vozidla na pracovní cestě. Vyšší jsou i náhrady za nákup benzínu či nafty, pokud neprokážete skutečně placenou cenu pokladním blokem.

Doba čtení: 8 minut

Od ledna zaplatíte benefitními poukázkami či kartami i za knihy

Od ledna 2018 budou knihy daňově uznatelným benefitem. Vlivem novely zákona o daních z příjmů vám tak budou moci zaměstnavatelé od ledna poskytovat příspěvek na knihy s daňovým zvýhodněním. Informovala o tom společnost Sodexo Benefity. Dosud takto…

19. 12. 2017 12:42

Propustili vás? Od ledna 2018 dostanete vyšší podporu, pokud ale počkáte

Od ledna 2018 se výrazně zvyšuje podpora pro propuštěné zaměstnance. Pokud jste ale nezaměstnaní a bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, výhodně si nepřivyděláte.

Doba čtení: 14 minut

Více hrazených očkování, ale vyšší zálohy. Co ještě se od ledna mění ve zdravotním pojištění?

Od 1. ledna 2018 dojde v oblasti zdravotního pojištění k několika změnám. První z nich je snížení limitu, nad který budou zdravotní pojišťovny vracet zaplacené doplatky na léky. Nově bude tento limit snížen na 1000 Kč u dětí do 18 let a…

Jaké diety dostanete v roce 2018 za zahraniční pracovní výjezd?

Od 1. ledna 2018 dochází ke změnám v sazbách zahraničního stravného, které vám vyplácí zaměstnavatel, když vás vyšle pracovat mimo Českou republiku. Polepší si například ti, kdo jezdí do Bruselu.

Doba čtení: 4 minuty

Režijní jízdné od nového roku podraží. Uznávat jej chce nově i LEO Express

Pokud využíváte režijní jízdné, připlatíte si za něj v roce 2018 o 10 %. Cena jízdenky totiž stoupne na 1100 Kč. (Na režijní jízdné mají nárok zaměstnanci Českých drah a Správy železniční dopravní cesty.) Cena režijní jízdenky pro bývalé…

5. 12. 2017 14:35

Na vyšší odpočty se OSVČ těší, ale GDPR a zvýšení záloh vnímá negativně

Podnikatele čeká v roce 2018 mnoho legislativních změn, na které se musí připravit. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR tak zveřejnila několik opatření s pozitivním, neutrálním či negativním dopadem na živnostníky a malé a…

29. 11. 2017 8:15

ERÚ: Regulované ceny elektřiny a plynu pro domácnosti příští rok mírně zdraží

Regulované ceny elektřiny pro příští rok v průměru klesnou pro zákazníky připojené na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Pro domácnosti a malé podnikatele naopak mírně vzrostou, stejně jako by tomu mělo být u zemního plynu. Informace…

Od kdy máte nárok na zvýšenou náhradu mzdy a nemocenské dávky?

Máte nárok na vyšší náhradu příjmu či nemocenské a jiné dávky z důvodu těhotenství, mateřství nebo péče o blízkou osobu, i když je začnete pobírat už v roce 2017, anebo jen v případě, že je získáte až v roce 2018? Odpovídáme na časté dotazy.

Doba čtení: 11 minut

Zdravotní pojištění 2018: Vyšší minimální zálohy a více státních pojištěnců

Příští rok výrazněji vzroste minimální záloha na zdravotní pojištění. Kromě toho také vznikne nová kategorie státních pojištěnců, do které budou spadat vysokoškolští studenti, kterým už bylo 26 let.

Sociální pojištění 2018: Kolik příští rok zaplatíte na zálohách?

Příští rok výrazněji vzroste minimální záloha na sociální pojištění. Tím ale změny v této oblasti nekončí. Přibudou dvě nové dávky a u dalších dojde ke zvýšení.

Nemocenské dávky v roce 2018 stoupnou, zvyšují se redukční hranice

Od 1. 1. 2018 dochází k valorizaci tzv. redukčních hranic vyměřovacího základu, tedy příjmu, z něhož se vypočítávají nemocenské dávky. Z příjmu se pro stanovení výše dávky započte více, a proto budou dávky vyšší.

Doba čtení: 8 minut

Nemocní dostanou v roce 2018 víc peněz. Hlavně dlouhodobí marodi

Náhrada příjmu i nemocenské budou od 1. ledna 2018 vyšší, a to v důsledku pravidelné každoroční valorizace redukčních hranic. Navíc bude vyšší i nemocenské při dlouhodobých pracovních neschopnostech.

Rok 2018: Které novinky přilepší rodinám s dětmi?

Příští rok rodinám s dětmi přilepší hned několik opatření. Podívejte se, díky čemu vám zůstane v peněžence víc. Zaměřili jsme se na ty, které podpoří rodiny s dětmi.

Doba čtení: 6 minut

Přídavky na děti 2018: Více peněz pro více lidí

Příští rok vznikne nárok na přídavky více rodinám. Některým se měsíční dávka i zvýší. Podle jakých pravidel? Některé novinky v souvislosti s přídavky ale začaly platit už od letošního října. A ty nemusí těšit všechny.

Doba čtení: 4 minuty

Zaměstnanci mohou od příštího roku podepsat daňové tiskopisy i elektronicky

Od roku 2018 budou moci zaměstnanci vyplňovat a podepisovat Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti i v elektronické formě. Vždy však bude záležet na rozhodnutí zaměstnavatele, jakou formu prohlášení k dani u svých…

20. 10. 2017 15:11

Které daňové změny se projeví už v příštím daňovém přiznání?

Změny v daních tradičně přichází k začátku nového roku. Letos ale začala platit ještě porce navíc už během toho letošního. Které změny se tak projeví už v příštím daňovém přiznání za rok 2017?

Doba čtení: 7 minut

Které úseky dálnic budou od nového roku patřit mezi nezpoplatněné?

Ministerstvo dopravy vyjme od příštího roku další úseky dálnic ze zpoplatnění dálničním kupónem. Jedná se zhruba o 40 kilometrů dálnic na pěti úsecích. „Starostové měst, skrze které projíždí stovky až tisíce aut denně, které mohou využívat…

16. 10. 2017 8:57

Ztratili jste platební kartu nebo vám ji ukradli a zneužili? Budete mít nižší spoluúčast

Senátoři schválili zákon o platebním styku, kterým se mění ochrana klientů bank. Nejvýraznější změna nastává v oblasti platebních karet a vaší spoluúčasti v případě, že platební kartu ztratíte nebo dojde k jejímu zneužití. V současné době je…

Komu zdraží povinné ručení? Podívejte se, u koho je to nejpravděpodobnější

Průměrná cena povinného ručení je 2764 Kč. Záleží však na segmentu, do kterého vás pojišťovna zařadí. Pokud patříte do toho, který pojišťovně nevydělává, je možné, že vám pojistné zvýší.

Minimální mzda 2018: lidé bez příjmů zaplatí víc, pracující nezaměstnaní více vydělají

Zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2018 přinese vyšší odvody na zdravotní pojištění samoplátcům. Naopak uchazeči o zaměstnání bez nároku na podporu v nezaměstnanosti si mohou více vydělat v tzv. nekolidujícím zaměstnání.

Při ztrátě, krádeži a zneužití karty přijdete díky novému zákonu o méně peněz

Nový zákon o platebním styku od příštího roku více ochrání držitele karet. Při její ztrátě, krádeži a zneužití ponesou nižší náklady, od obchodníků získají i přesné informace o blokaci peněz na účtu.

Doba čtení: 4 minuty

Důchody 2018: Vyšší valorizace a pětistovka navíc

Důchodci si příští rok přilepší o necelou pětistovku. Je to tím, že valorizace penzí bude od roku 2018 výrazně vyšší než dosud.

Doba čtení: 4 minuty

Potvrzeno: poplatek za nepojištěná auta, více zabavených řidičáků i dlouhodobé ošetřovné

Prezident podepsal několik důležitých novel, které by měly začít platit během příštího roku. Tou první je tzv. dlouhodobé ošetřovné, které má umožnit rodině pečovat o své blízké v domácím prostředí, aniž by se museli vzdát svého pracovního místa…

5. 9. 2017 11:40

Od operátora odejdete rychleji a automatické prodloužení smlouvy musíte nově odsouhlasit

Od 2. září 2017 se na všechny smlouvy s poskytovateli služeb elektronických komunikací (nové i dříve uzavřené) vztahují nová pravidla. Změna vyplývá z novely zákona o elektronických komunikacích, o které informoval Český telekomunikační úřad. Nová…

5. 9. 2017 10:39

Minimální mzda 2018: pro někoho i 24 400 korun

Další zvýšení minimální mzdy ovlivní nejen zaměstnance, ale například i příjemce daňového bonusu nebo OSVČ platící minimální zálohy na zdravotní pojištění. Jak ovlivní vás?