Hlavní navigace

Ztratili jste platební kartu nebo vám ji ukradli a zneužili? Budete mít nižší spoluúčast

Veronika Doskočilová

Senátoři schválili zákon o platebním styku, kterým se mění ochrana klientů bank. Nejvýraznější změna nastává v oblasti platebních karet a vaší spoluúčasti v případě, že platební kartu ztratíte nebo dojde k jejímu zneužití.

V současné době je spoluúčast pro uvedené případy nastavena na 150 eur (cca 3900 Kč) za transakce v rámci jednoho zneužití. Pokud by tedy zloděj vaši kartu použil a zaplatil s ní pod tuto částku, nikdo vám nic nevyplatí. To už ale nebude platit dlouho. Poté, co nabude účinnosti zákon o platebním styku, bude tato hranice snížena na 50 eur (cca 1300 Kč).

Zmíněné náklady nesete jen do chvíle, než o ztrátě, zneužití nebo krádeži informujete banku, která vám kartu vydala. Od té chvíle za zneužití zodpovídá banka a pokud by i po vašem nahlášení došlo ke zneužití, banka musí peníze vrátit.

Výjimkou jsou však situace, kdy by se zjistilo, že se z vaší strany jedná o podvod či nedbalost (například jste měli na kartě napsaný PIN nebo jste neměli kartu dostatečně pod dohledem apod.).

O tom, co přinese nový zákon o platebním styku, jsme vás informovali v článku Při ztrátě, krádeži a zneužití karty přijdete díky novému zákonu o méně peněz.

Zákon senátoři schválili i s pozměňovacím návrhem. V rámci něj bude stačit, aby při změně obchodních podmínek či ceníku poslala banka klientům odkaz na webovou stránku, kde se o změně dozví. Tento odkaz přitom stačí zaslat do schránky v internetovém bankovnictví. Původně přitom platilo, že při jakékoli změně musí klient najít v e-mailu pdf soubor, který je o změně informuje.

Našli jste v článku chybu?