Hlavní navigace

Ztratili jste platební kartu nebo vám ji ukradli a zneužili? Budete mít nižší spoluúčast

Sdílet

Senátoři schválili zákon o platebním styku, kterým se mění ochrana klientů bank. Nejvýraznější změna nastává v oblasti platebních karet a vaší spoluúčasti v případě, že platební kartu ztratíte nebo dojde k jejímu zneužití.

V současné době je spoluúčast pro uvedené případy nastavena na 150 eur (cca 3900 Kč) za transakce v rámci jednoho zneužití. Pokud by tedy zloděj vaši kartu použil a zaplatil s ní pod tuto částku, nikdo vám nic nevyplatí. To už ale nebude platit dlouho. Poté, co nabude účinnosti zákon o platebním styku, bude tato hranice snížena na 50 eur (cca 1300 Kč).

Zmíněné náklady nesete jen do chvíle, než o ztrátě, zneužití nebo krádeži informujete banku, která vám kartu vydala. Od té chvíle za zneužití zodpovídá banka a pokud by i po vašem nahlášení došlo ke zneužití, banka musí peníze vrátit.

Výjimkou jsou však situace, kdy by se zjistilo, že se z vaší strany jedná o podvod či nedbalost (například jste měli na kartě napsaný PIN nebo jste neměli kartu dostatečně pod dohledem apod.).

O tom, co přinese nový zákon o platebním styku, jsme vás informovali v článku Při ztrátě, krádeži a zneužití karty přijdete díky novému zákonu o méně peněz.

Zákon senátoři schválili i s pozměňovacím návrhem. V rámci něj bude stačit, aby při změně obchodních podmínek či ceníku poslala banka klientům odkaz na webovou stránku, kde se o změně dozví. Tento odkaz přitom stačí zaslat do schránky v internetovém bankovnictví. Původně přitom platilo, že při jakékoli změně musí klient najít v e-mailu pdf soubor, který je o změně informuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 10. 2017 15:45

    MC (neregistrovaný) ---.arc9.xyz

    Celá spoluúčast je v případě bezkontaktních transakcí nesmysl...
    Viz pravidla MasterCardu (VISA obdobně):

    With Mastercard's Zero Liability policy, you're protected from fraudulent uses on your account. You pay only for purchases that you have authorized on your Mastercard card. Fraud is any transaction that is not made by you. There are several forms of fraud.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).