Hlavní navigace

Více hrazených očkování, ale vyšší zálohy. Co ještě se od ledna mění ve zdravotním pojištění?

Sdílet

Od 1. ledna 2018 dojde v oblasti zdravotního pojištění k několika změnám. První z nich je snížení limitu, nad který budou zdravotní pojišťovny vracet zaplacené doplatky na léky. Nově bude tento limit snížen na 1000 Kč u dětí do 18 let a u pojištěnců starších 65 let. U pojištěnců nad 70 let bude limit snížen na 500 Kč. Věkové omezení se počítá včetně kalendářního roku, ve kterém jste daný věk dovršili. Pokud nespadáte ani do jedné kategorie, limit pro vás zůstává neměnný, a to ve výši 5000 Kč.

Nově také bude možné hrazeně očkovat proti papilomaviru i chlapce. Od 1. ledna tedy budou mít dívky i chlapci očkování hrazeno, pokud bylo zahájeno od dovršení 13. roku věku do dovršení 14. roku věku. Některé pojišťovny navíc na toto očkování přispívají v rámci benefitů.

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění bude nově hrazeno i očkování proti invazivním meningokokovým infekcím, pneumokokovým infekcím, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b a proti chřipce, a to u pojištěnců s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny, pojištěnců po transplantaci kmenových hemopoetických buněk, pojištěnců se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti, nebo u pojištěnců po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci.

U těhotných žen, kojících žen a dětí do 15 let budě nově hrazeno použití výplní stálých a dočasných zubů, pokud bude použit skloionomerní cement. Pokud nebude ze zdravotních důvodů možné jej použít, bude hrazen dózovaný amalgám. Dále budou těmto pojištěncům hrazen a samopolymerujícího kompozita v rozsahu špičáků včetně. Ostatní pojištěnci mají nadále z veřejného zdravotního pojištění hrazeny výplně z nedózovaného amalgámu, v rozsahu špičáků včetně jsou hrazena samopolymerující kompozita, u dětí do 18 let i fotokompozitní výplně, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

A jako každý rok, i v roce 2018 dojde k úpravě minimálních záloh u OSVČ, a to z důvodu zvýšení průměrné mzdy a s tím souvisejícím zvýšením minimálního vyměřovacího základu. Na místo dosavadních 1906 Kč zaplatíte měsíčně 2024 Kč. A zvyšuje se i minimální pojistné osob bez zdanitelných příjmů, a to na 1647 Kč z dosavadních 1485 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 12. 2017 14:36

    Zdenička (neregistrovaný) 89.24.33.---

    To je super zpráva, že bude více očkování hrazeno. U OZP u které jsme pojištěný využívám pro děti především očkování proti chřipce a já využival příspěvek na očkování proti rakovině děložního čípku. Tak budu jedině ráda, že bude více příspěvků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).