Hlavní navigace

ERÚ: Regulované ceny elektřiny a plynu pro domácnosti příští rok mírně zdraží

Sdílet

Gabriela Hájková

Regulované ceny elektřiny pro příští rok v průměru klesnou pro zákazníky připojené na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Pro domácnosti a malé podnikatele naopak mírně vzrostou, stejně jako by tomu mělo být u zemního plynu. Informace vyplývají ze zprávy Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který stanovuje regulované ceny související s dodávkou elektřiny a plynu formou cenových rozhodnutí každý rok.

Kromě typu odběru bude pohyb regulovaných cen záviset také na lokalitě, resp. distribučním území.

Regulované ceny elektřiny pro příští rok v průměru klesnou pro zákazníky připojené na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí, mírně naopak vzrostou pro domácnosti a malé podnikatele. Průměrně by se měl nárůst regulovaných cen pro zákazníky na hladině nízkého napětí pohybovat na úrovni 2,5 % a po odečtení inflace tak půjde o změnu v desetinách procenta, informuje zpráva ERÚ.

Srovnatelné s letošním rokem by měly být i regulované ceny plynu. Podle typu odběru a distribučního území budou stagnovat, nebo porostou v jednotkách procent. Podle zprávy ERÚ bude poměr změny u maloodběratelů a velkoodběratelů opačný, než je tomu u elektřiny, menší nárůst čeká domácnosti. Průměrně regulované ceny porostou o 2,8 %, jejich dopad do výsledných cen plynu je ale díky nižšímu podílu regulované složky nižší než u elektřiny.

Podle typu odběru tvoří regulovaná část přibližně polovinu z výsledné ceny u elektřiny a čtvrtinu u plynu. Neregulovanou složku ceny ERÚ neovlivňuje, její výše je dána vývojem cen energií na trhu a obchodním modelem konkrétních dodavatelů.

  • 20. 12. 2017 13:13

    Zdenek Andrlík (neregistrovaný) 207.244.89.---

    A z toho celého mi vyplývá, že když dodavatelé mají zájem snížit ceny odběratelům, tak v cenách je opět vytlačí distributor. To je paráda. A když si to dám dohromady, tak aby mi moje bohemka mohla účtovat stejné ceny jako loni, tak u sebe musí s cenou slevit, aby se mohli vyrovnat předchozímu roku. Je to hold boj kdo bude silnější.. alespoň že jsem dobře volil dodavatele.