Hlavní navigace

ERÚ: Regulované ceny elektřiny a plynu pro domácnosti příští rok mírně zdraží

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 11. 2017

Regulované ceny elektřiny pro příští rok v průměru klesnou pro zákazníky připojené na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Pro domácnosti a malé podnikatele naopak mírně vzrostou, stejně jako by tomu mělo být u zemního plynu. Informace vyplývají ze zprávy Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který stanovuje regulované ceny související s dodávkou elektřiny a plynu formou cenových rozhodnutí každý rok.

Kromě typu odběru bude pohyb regulovaných cen záviset také na lokalitě, resp. distribučním území.

Regulované ceny elektřiny pro příští rok v průměru klesnou pro zákazníky připojené na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí, mírně naopak vzrostou pro domácnosti a malé podnikatele. Průměrně by se měl nárůst regulovaných cen pro zákazníky na hladině nízkého napětí pohybovat na úrovni 2,5 % a po odečtení inflace tak půjde o změnu v desetinách procenta, informuje zpráva ERÚ.

Srovnatelné s letošním rokem by měly být i regulované ceny plynu. Podle typu odběru a distribučního území budou stagnovat, nebo porostou v jednotkách procent. Podle zprávy ERÚ bude poměr změny u maloodběratelů a velkoodběratelů opačný, než je tomu u elektřiny, menší nárůst čeká domácnosti. Průměrně regulované ceny porostou o 2,8 %, jejich dopad do výsledných cen plynu je ale díky nižšímu podílu regulované složky nižší než u elektřiny.

Podle typu odběru tvoří regulovaná část přibližně polovinu z výsledné ceny u elektřiny a čtvrtinu u plynu. Neregulovanou složku ceny ERÚ neovlivňuje, její výše je dána vývojem cen energií na trhu a obchodním modelem konkrétních dodavatelů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 12. 2017 13:13

    Zdenek Andrlík (neregistrovaný) 207.244.89.---

    A z toho celého mi vyplývá, že když dodavatelé mají zájem snížit ceny odběratelům, tak v cenách je opět vytlačí distributor. To je paráda. A když si to dám dohromady, tak aby mi moje bohemka mohla účtovat stejné ceny jako loni, tak u sebe musí s cenou slevit, aby se mohli vyrovnat předchozímu roku. Je to hold boj kdo bude silnější.. alespoň že jsem dobře volil dodavatele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).