Hlavní navigace

Jak na privatizaci bytu?

Nájemce obecního bytu má nárok na přednostní nabídku jeho odkupu, ale ne na uskutečnění privatizace, natož za určitých podmínek.

Vlastník domu při záměru byt (byty) v budově prodat má při existenci nájmu bytu povinnost přednostně byt nabídnout k převodu nájemci tohoto bytu. Povinnost přednostně nabídnout převod bytu nájemci samozřejmě platí i pro vlastníka, kterým je obec (město). Nicméně je výsadním oprávněním zastupitelstva obce (města) rozhodnout, za jakých podmínek k převodu (privatizaci) přivolí. Lze tedy lapidárně – jednoduše shrnout, že je (existuje) nárok – nájemce má nárok – na přednostní nabídku odkupu (privatizace) obecního bytu.

§ 22 odst. 1 zákona o vlastnictví bytů

(1) Při převodu vlastnictví k bytu, jehož nájemcem je fyzická osoba, má dosavadní vlastník bytu, popřípadě vlastník budovy povinnost nabídnout 4) převod bytu tomuto nájemci. Nepřijme-li nájemce tuto nabídku do šesti měsíců ode dne, kdy mu byla doručena, může být byt převeden jiné osobě.

Podrobnosti najdete ve článku Privatizace bytu: Nárok na přednostní nabídku vám obecní byt nezaručuje.

Pomohla Vám tato stránka?

Hodnocení stránky: 3

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).