Hlavní navigace

Převod záruky

Pokud si od někoho oficiálně kupujete nějakou věc, která je ještě v záruční době, neznamená to, že právo na záruku na vás přechází automaticky. Pokud je na dokladu o koupi jméno třeba vašeho souseda, měli byste situaci řešit převedením záruky.

V opačném případě se vystavujete riziku, že vám právo na záruku nebude uznáno. Pokud se jedná o zboží, kde na kupním dokladu žádné jméno není, nemá prodejce šanci zjistit, že nejste prvním vlastníkem. (§ 524 občanského zákoníku).

Záruka se ale vždy vztahuje jen na zboží, které jste si zakoupili a ne ho získali například zdarma k jinému výrobku. Pokud tedy využijete akční nabídky ve smyslu dvoje boty plus třetí zdarma, je nutné vždy přesně vymezit, které jste získali zdarma a na ty se záruka vztahovat nebude. 

Pokud se bude jednat o akci 2+1 zdarma a půjde o identické výrobky, máte na záruku nárok, protože se vlastně jedná o množstevní slevu, kdy je každý kus zlevněn poměrnou částí ze standardní kupní ceny a vy byste proto měli mít nárok reklamovat každý kus tohoto zboží zvlášť.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).