Hlavní navigace

Stravné

Stravné je příspěvek ze strany zaměstnavatele, který musí podle zákona kompenzovat zaměstnanci, jehož vyslal na pracovní cestu, zvýšené stravovací výdaje. 

Při vyplácení diet je jedno, zda zaměstnanec během pracovní cesty opravdu nějaké jídlo konzumoval, nebo ne, případně zda to bylo v podnicích veřejného stravování, nebo šlo o občerstvení doma připravené. Stravné je stanoveno paušální částkou závislou na době trvání cesty, nepožaduje se jakékoliv prokazování výdajů se stravováním spojených.

Sazby stravného pro tuzemské pracovní cesty jsou uvedeny v § 163 odst. 1 a v § 176 odst. 1 zákoníku práce. Paragraf 163 platí pro zaměstnance v podnikatelské sféře a paragraf 176 pro zaměstnance ve státní správě. Stravné na zahraniční cestě definuje § 170 zákoníku práce

Související témata: zaměstnání, nemocenské

Tuzemské stravné 2019: O kolik se zvyšují diety a náhrada za použití auta? (Příklady)

Od 1. ledna 2019 dochází k pravidelným změnám výše cestovních náhrad. Zvyšuje se stravné na pracovní cesty. Mírně se také zvyšuje náhrada za použití vlastního vozidla na pracovní cestě. Vyšší budou s ohledem na nárůst skutečných cen i náhrady za nákup benzínu či nafty, pokud neprokážete skutečně placenou cenu pokladním blokem.

Doba čtení: 8 minut

Jaké diety dostanete v roce 2019 za zahraniční pracovní výjezd?

Od 1. ledna 2019 dochází ke změnám v sazbách zahraničního stravného, které vyplácí zaměstnavatel, když vás vyšle pracovat mimo Českou republiku. Při cestách po Evropě si přilepšíte v Polsku a Nizozemsku.

Doba čtení: 7 minut

Může vám zaměstnavatel dát na jídlo na zahraniční pracovní cestu méně, než říká vyhláška?

Jak je to se snižováním státem předepsaných základních sazeb zahraničního stravného v podnicích? Kdy a o kolik je lze snížit? Co si může zaměstnavatel dovolit?

27. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co všechno můžete vy a vaše rodina získat od zaměstnavatele za pracovní cestu do zahraničí?

Cestovními náhradami zdaleka nejsou jen stravné a jízdné. Víte, že cestovní náhrady v zahraničí mohou dostávat od vašeho zaměstnavatele i vaši rodinní příslušníci?

3. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Tuzemské diety se v roce 2018 zvyšují. Kolik dostanete na jídlo a auto na pracovní cestě?

Od 1. ledna 2018 dochází k pravidelným změnám výše cestovních náhrad. Ve srovnání s valorizací prováděnou v minulých letech se výrazněji zvyšuje stravné. Mírně se také zvyšuje náhrada za použití vlastního vozidla na pracovní cestě. Vyšší jsou i náhrady za nákup benzínu či nafty, pokud neprokážete skutečně placenou cenu pokladním blokem.

Doba čtení: 8 minut

Jaké diety dostanete v roce 2018 za zahraniční pracovní výjezd?

Od 1. ledna 2018 dochází ke změnám v sazbách zahraničního stravného, které vám vyplácí zaměstnavatel, když vás vyšle pracovat mimo Českou republiku. Polepší si například ti, kdo jezdí do Bruselu.

Doba čtení: 4 minuty

Daňově nejvýhodnější stravenka má hodnotu 109 Kč

Podle zákoníku práce zaměstnavatel musí umožnit svým pracovníkům ve všech směnách stravování. Neukládá mu ale povinnost ho platit. Stravenky jsou tak dobrovolným příspěvkem zaměstnavatele a jejich používání se řídí zákoníkem práce a zákonem…

25. 1. 2017 8:20

Diety se zvyšují. Kolik dostanete na jídlo na pracovní cestě?

Od 1. ledna 2017 dochází k pravidelným změnám v sazbách stravného. Stravné se zvyšuje, o kolik si polepšíte?

Doba čtení: 6 minut

Zahraniční stravné a diety 2017 se v některých zemích zvyšují

Od 1. ledna 2017 dochází ke změnám v sazbách zahraničního stravného, které vyplácí zaměstnavatel zaměstnancům, když je vyšle pracovat mimo Českou republiku.

Doba čtení: 3 minuty

Můžete odmítnout jet na pracovní cestu?

Jezdíte rádi na pracovní cesty? S vysláním na pracovní cesty musíte souhlasit, jenže to podepisujete obvykle už v pracovní smlouvě. Lze tento souhlas později odmítnout?

Doba čtení: 3 minuty

Tuzemské diety a stravné 2016: jen nepatrné zvýšení (příklady)

Tuzemské stravné se od ledna 2016 opět valorizuje, ale zvýšení je doslova nepatrné. A za použití soukromého auta pro služební účely dostanete méně.

Doba čtení: 6 minut

Elektronické stravenkové karty startují na Moravě

Projekt elektronických stravenek dnes v Brně spustila společnost Edenred prostřednictvím stravenkových karet Ticket Restaurant® Card ve spolupráci s firmou MasterCard. Po zaměstnancích v Brně, kteří stravenky otestují, budou následovat zaměstnanci…

17. 6. 2015 18:59

Můžete dostat jak stravenku, tak stravné?

Zatímco stravné je nárokovou náhradou cestovních výdajů, stravenka je dobrovolným benefitem pro zaměstnance.

Doba čtení: 6 minut

Tuzemské diety se zvyšují doslova o pár korun

I letos došlo k pravidelné valorizaci tuzemského stravného. O kolik se sazby zvýšily?

Doba čtení: 6 minut

Stravné 2015: Příští rok si v zahraničí na dietách nepolepšíte

Vždy od 1. ledna dochází k pravidelným změnám v sazbách stravného, které vyplácí zaměstnavatel zaměstnancům vyslaným na pracovní cestu. Pro rok 2015 se však sazby zahraničního stravného nemění – nevalorizují.

Doba čtení: 6 minut

Stravné 2014: Na dietách v tuzemsku a v zahraničí dostanete víc

Pokud cestujete na služební cesty, dostanete v tuzemsku a zahraničí na dietách více, než v loňském roce. Pro všechny zahraniční destinace to ale neplatí.

Doba čtení: 11 minut

Stravné 2013: Na dietách v zahraničí dostanete více

Od 1. ledna 2013 dochází k pravidelným změnám v sazbách stravného, které vyplácí zaměstnavatel zaměstnancům vyslaným na pracovní cestu.

3. 1. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Na pracovní cestu dostanete opět více na jídlo

Od 1. ledna 2013 dojde k pravidelné valorizaci sazeb tuzemského stravného. S čím můžete počítat?

27. 12. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty