Hlavní navigace

Za použití elektromobilu na služební cestě dostanete nově vyšší náhrady

16. 3. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Kaufland Česká republika v.o.s.
Zdražování energií se už projevuje u cestovních náhrad. Jako první se letos zvyšuje vyhlášková cena elektřiny, když zaměstnanec při pracovní cestě použije elektromobil.

Zvýšení cen u vyhláškových sazeb cestovních náhrad pro případy, kdy nemáte účtenku a chcete proplatit pohonné hmoty, se projevuje s určitým zpožděním.

Pokud jste na pracovní cestu jeli automobilem a tankovali nebo nabíjeli a máte a předložíte účtenku, dostali jste nebo dostanete od zaměstnavatele proplaceno to, co jste zaplatili. Jenže pro případy, že zaměstnanec neprokáže cenu pohonných hmot (kupř. v situaci, kdy ztratí účtenku), se vychází z cen podle vyhlášky.

A právní předpisy, včetně právě vyhlášky o náhradách za používání silničních motorových vozidel, o výši stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot reflektují cenovou realitu se zpožděním.

Kdo si asi tak nepovšiml, že skoro všechno zdražuje a pohonné hmoty nebo elektřinu nevyjímaje. Jako první reaguje vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí č. 47/2022 Sb., kterou se mění vyhláška č. 511/2021 Sb. O vyhlášce stanovící cestovní náhrady pro rok 2022 jsme psali v článku Tuzemské stravné a náhrady PHM za auto 2022.

Zmíněná novela vyhlášky o cestovních náhradách pro rok 2022 s účinností od 12. března 2022 zvyšuje průměrnou cenu za 1 kWh elektřiny pro elektromobily ze 4,10 Kč na 6,00 Kč.

Navýšení je proporcionálně značné, i když v jednotkách korun nepůsobí tak dramaticky. Ovšem je třeba si uvědomit, že původní vyhlášková cena za 1 kWh elektřiny pro rok 2021 byla 5 Kč, pak byla snížena od 1. 1. 2022 na 4,10 Kč. Proto s ohledem na nárůst cen elektřiny budou patrně následovat další a podstatnější změny, další a významnější navýšení vyhláškové ceny, která je stanovena vždy až s odstupem poté, co úřady zjistí a zohlední, za kolik se skutečně prodává.

Kdy se valorizují vyhláškové ceny

Běžně se vyhláškové ceny určují vždy k 1. lednu nového kalendářního roku. A tyto ceny dříve platily po celý rok. V mimořádném termínu se ceny mění, jakmile se podle údajů Českého statistického úřadu některá z cen ode dne účinnosti poslední úpravy obsažené ve vyhlášce zvýší nebo sníží alespoň o 20 %. Takže letos můžeme klidně očekávat smršť novel cestovních náhrad, které si musí zaměstnavatelé uhlídat.

Samozřejmě i vám se vyplatí si hlídat vyhláškové ceny, o jejichž vývoji se vás budeme snažit informovat. Pokud máte třeba natankováno za nižší ceny, tak i když máte účtenku, můžete si, pokud budete vysláni svým zaměstnavatelem na pracovní cestu s použitím vlastního automobilu, říci o vyšší náhradu odpovídající valorizovaným vyhláškovým cenám.

Ono asi moc lidí-zaměstnanců svým elektromobilem na služební cesty nejezdí. Kolik lidí, zvláště pokud jsou řadovými zaměstnanci, asi tak nahradilo svůj automobil, jezdící na benzín, naftu, případně plyn, elektromobilem, že? Mnohem zajímavější a nyní dramatičtější bude zdražování právě fosilních paliv.

Kdy podle vyhlášky a kdy podle účtenky?

Vůbec se nemusíte řídit vyhláškovými cenami, i když v současnosti to pro vás může být nejspíš výhodné, protože se průběžně zdražuje. Každým dnem narůstají ceny pohonných hmot.

Zaměstnanec může požadovat proplacení pohonných hmot (popř. elektřiny) v cenách, za jaké je skutečně zakoupil, pokud k vyúčtování pracovní cesty připojí doklad o nákupu, z něhož je patrná souvislost s pracovní cestou (zejména časová, tedy nákup v přiměřené době před pracovní cestou nebo během ní). Pokud zaměstnanec tankoval vícekrát, může cenu dokládat více nákupními doklady, cena pro účely vyplacení cestovní náhrady se pak vypočítá aritmetickým průměrem zaměstnancem prokázaných cen.

Jestliže však zaměstnanec hodnověrným způsobem cenu pohonné hmoty zaměstnavateli neprokáže, použije zaměstnavatel pro určení výše náhrady průměrnou cenu příslušné pohonné hmoty stanovenou právě vyhláškou. Tento postup stanoví § 158 odst. 3 zákoníku práce.

Začalo to elektřinou, přijde benzín a nafta a posléze stravné

Dříve či později se projeví zvýšení cen elektřiny a pohonných hmot (fosilních paliv) i v sazbách stravného, protože podniky veřejného stravování budou mít vyšší náklady na elektřinu, resp. budou nakupovat suroviny, které byly vyrobeny či dopraveny za vyšší ceny pohonných hmot atp.

Stávající platné výše cestovních náhrad už dávno neodpovídají realitě, takže můžeme brzy čekat valorizaci těchto vyhláškových cen určených od 1. 1. 2022.

Aktuální platné vyhláškové průměrné ceny PHM pro výpočet náhrad

  • 37,10 Kč/l za benzín 95
  • 40,50 Kč/l za benzín 98
  • 36,10 Kč/l za naftu
  • 6 Kč/kWh elektřiny pro dobíjení elektroaut (bylo 4,10 Kč)

Autor článku

Nenadávejte právníkům, zákony netvoří zdaleka jen oni. Oni je pak jen zašmodrchávají ve prospěch svých klientů, třeba zrovna vás. Budu se však snažit vám je vysvětlovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).