Hlavní navigace

Vláda bude muset najít 30 mld. Kč

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chce od ledna přidat policistům, hasičm, důchodcům a lidem na sociálních dávkách. Vláda se ale zavázala dodržet rozpočtový deficit ve výši 95 mld. Kč (plus 19 mld. Kč ztráty České konsolidační…

16. 6. 2004 11:44

Uživí se penzista s penzijním připojištěním?

Penzijní reforma je nutná. Současný systém je neudržitelný, stát nemá prostředky na výplatu penzí a bude hůř. Rada je jednoduchá: spořte sami. Jednou z možností je penzijní připojištění, které se nabízí již podle názvu. Může být vhodným doplňkem. Může ale státní penzi zcela nahradit?

Doba čtení: 3 minuty

Sociální výdaje v Evropské unii rostou

Kdo se o vás postará, až nebudete moci? Stát! V Evropské unii se stará o všechny potřebné a stará se stále více. Sociální výdaje rostou tempem nevídaným i v jiných ekonomicky rozvinutých koutech světa. Kde se zastaví? Výdaje na sociální politiku platíme všichni. Chceme to?

Doba čtení: 3 minuty

Děti a důchodci dostanou

V rámci změn zákona o DPH stát slíbil mimořádný příspěvek pro rodiny s dětmi, pobírajícími přídavky na děti, které za každé děcko dostanou 2 000 Kč, a pro penzisty, z nichž každý obdrží 1 000 Kč. Mimořádný příspěvek by měli obdržet na svůj účet…

Stát nemá na penzijní reformu

Vláda nestihne utvořit potřebnou rezervu na změnu penzijního systému v tomto volebním období. Minsitr Škromach sice připravuje návrh zákona o přesunutí výtěžků z privatizace ČEZu a Čepro na účet České správy sociálního zabezpečení, ale nestihne ho…

1. 6. 2004 10:59

Důchodové reformy se (možná) dožijeme

Kdo by se nechtěl mít po létech strávených v pracovním nasazení dobře! Aby si mohl užívat spokojeného stáří, musí mít dostatečný příjem i v důchodu - a ten mu současný systém nezajistí. Změna se ale blíží a "světlejší zítřky" přijdou možná už pozítří. Co nás čeká a nemine?

25. 5. 2004 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Škromach chce vyšší důchody a příspěvky na děti, jinak odstoupí

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach hrozí demisí, pokud vláda neschválí jeho záměr zvýšení důchodů v průměru o 500 až 600 Kč a zvýšení přídavků na děti k 1. lednu 2005. Jen na starobní penze chce vydat o 15 mld. Kč více, přičemž již…

24. 5. 2004 13:35

Penzijní připojištění v Evropě

Zajištění prostředků na stáří je v přestárlé Evropě velmi úspěšným tématem. Různé státy se mohou prezentovat různými pilíři důchodového systému, srovnatelnými s naším penzijním připojištěním. Který stát disponuje nejoriginálnějším zabezpečením svých občanů?

Doba čtení: 3 minuty

Nezapomeňte na sociálku!

Živíte se podnikáním nebo jste v minulém roce měli příjmy ze samostatné výdělečné činnosti vyšší než 3 700 Kč měsíčně? Pak nezapomeňte do konce dubna správě sociálního zabezpečení odevzdat Přehled o příjmech a výdajích. Jaké sankce hrozí při porušení povinností?

Doba čtení: 6 minut

Důchody v Evropské unii - můžeme se těšit?

Evropští penzisté cestují po světě, věnují se vnoučatům a užívají si zasloužený odpočinek. Ovšem tak snadné to zase není. V každé zemi Unie naleznete jiný penzijní systém, a kdo se o sebe nepostará sám, místo finanční jistoty bude dřít bídu s nouzí.

14. 4. 2004 0:00
Doba čtení: 10 minut

Veřejné výdaje na starobní důchody pro ČR v letech 2000 a 2050

Podle demografické studie je dnešní poměr ekonomicky aktivních lidí vůči lidem v důchodovém věku 2:1. Podle nejrůznějších prognóz se tento stav, bez provedení jakýchkoliv důchodových reforem, bude v roce 2050 přibližovat hranici 1:1. Svědčí o tom…

13. 4. 2004 19:23

Desetník: Další souboj o hypotéky

O hypotéky se strhl další boj. O slovo se přihlásila ČSOB a Česká spořitelna jí skáče do řeči. Nemlčí ani vládní koalice a navzdory neshodě o kondomy schválila změny v DPH a sociální kompenzace. Mlčet by naopak měl pan Mlynář a také Kofi Annan se zpravodajskými službami v zádech.

1. 3. 2004 0:00
Doba čtení: 5 minut

Důchod - co nás čeká? Nic moc!

Populace stárne, výdaje státního rozpočtu se zvyšují, vládní reforma veřejných financí zůstala sotva na půli cesty a skutečně systémové řešení není na dohled. Krizi penzijního systému nikdo neřeší a řešit nechce. Situace je zlá a nejspíš bude ještě hůř!

Doba čtení: 8 minut

Důchodový systém má být efektivnější a spravedlivější

Vláda se dnes shodla na cílech reformy penzijního systému, o jeho konkrétní podobě budou dále jednat představitelé parlamentních stran. Cílem je, aby byl nový systém výkonnější, spravedlivější a finančně udržitelný. Vláda se kloní ke Švédskému modelu.

4. 2. 2004 17:07

Evropa diskriminuje muže?

O tom, že ne všechny myšlenkové proudy pramenící z evropských orgánů vycházejí ze zdravých úvah, občas zaslechne každý. O tom, že přebujelá administrativa je doménou právě Evropské unie, se také leccos ví. Evropská unie vydává směrnice a nástupnické země je vesele implementují. Pokrokoví úředníci z Bruselu mají nyní na mušce životní pojištění.

Doba čtení: 3 minuty

Do penze s nejvyšším důchodem!

Penzijní systém je chudý a bez reformy nebude mít za několik málo let na výplatu důchodů. Maximální důchod ale můžete získat správným načasováním odchodu do penze. Kdy se vyplatí odejít a jakou státní penzi dostanete? Předběžný výpočet si můžete udělat sami.

Doba čtení: 4 minuty

Jak se zabezpečit na důchod

Chcete-li se na důchod těšit a ne se ho obávat, pak pro to budete muset včas něco udělat! Kdo nebude myslet na zadní kolečka, může se na stará kolena dostat do vážných existenčních problémů. Jakým způsobem si můžete vytvořit potřebnou finanční rezervu?

Doba čtení: 6 minut

Do důchodu s úsměvem

Šťastný úsměv na tváři čerstvého důchodce bude za pár let buď příznakem počínající senilní demence nebo důkazem toho, že se jedná o předvídavého člověka, který se na stará kolena dobře finančně zabezpečil. Nechcete-li počítat každou korunu a nakupovat pouze ve výprodejích, nezbývá vám než myslet na své stáří dlouho dopředu.

Doba čtení: 5 minut

Jak se daří penzijním fondům?

Penzijní fondy mají za sebou další úspěšný rok. Zájem občanů o penzijní připojištění neklesá, objem finančních prostředků spravovaných fondy utěšeně roste a přitom se jim je daří slušně zhodnocovat. Špatný není ani výhled do budoucna. Kolik vydělaly penzijní fondy?

Doba čtení: 4 minuty

Jaký dostanete důchod v EU?

"Škatulata, škatulata, hýbejte se!" říká Evropská unie pracovníkům, kteří mohou hledat práci bez ohledu na státní hranice v celém prostoru Unie. Jakým způsobem budou ale "mezinárodní" zaměstnanci a podnikatelé odměňováni v důchodu? Evropská unie stanovila jasná pravidla.

15. 12. 2003 0:00
Doba čtení: 5 minut

Evropská unie nemá na důchody

S nedostatkem peněz se nepotýká pouze Česká republika. I bohaté země Evropské unie se dostávají díky štědrosti sociálních systémů do finanční tísně, která ústí v nedostatek prostředků na vyplácení penzí. Kolik Evropané za důchody "utrácejí" a kolik mají důchodců?

15. 9. 2003 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Důchodci možná dostanou přidáno

Ministr Škromach by rád prosadil navýšení důchodů o 3,5 %, průměrný důchod by se tak zvýšil o 249 Kč. Při nutnosti rozpoštových škrtů se však záměr bude určitě obtížně prosazovat.

Jak uživit důchodce v Evropské unii?

Jak vyladit penzijní systémy tak, aby jejich zátěž unesly státní rozpočty a uspokojily jejich příjemce? V kolika letech zvolit odchod do důchodu? Může současná generace žít na úkor svých dětí? To jsou otázky, jejichž odpověď musí rychle najít vlády většiny zemí Evropské unie.

Doba čtení: 2 minuty

Pracující cizinci do Česka

Ministr Škromach chce pustit do České republiky za prací cizince z východních zemí. Pracovní povolení obdrželo již několik set lidí i s rodinami, a přibudou další. Zaplní Bulhaři, Ukrajinci a jiní mezery na trhu práce, nebo vytlačí české zaměstnance nižšími mzdami?

Doba čtení: 2 minuty

Česko : Slovensko - boj o šťastné stáří

Česká republika připravuje reformu důchodového systému, o jejíž efektivitě se vedou líté spory. Mezitím naši sousedé připravují reformu mnohem radikálnější, a co víc, na zcela dobrovolném principu. Máme se co učit.

Doba čtení: 5 minut

Proč je penzijní systém špatný

Nejen česká vláda stojí na prahu reformy penzijního systému. Současný způsob vyplácení penzí je z dlouhodobého pohledu neudržitelný a je třeba ho změnit. Proč je ale systém, který úspěšně fungoval desítky let, špatný?

Doba čtení: 4 minuty

Důchod v zemích Evropské unie

Penzijní reforma je na spadnutí a politici v České republice musí co nejrychleji řešit tuto velice citlivou otázku. Jaký důchod mají penzisté v Evropské unii, Švýcarsku a ve Spojených státech?

Doba čtení: 5 minut

Jak si žijí penzisté v Evropské unii?

Odchodu zaměstnanců do důchodu věnuje Evropská unie velikou pozornost. Jednotlivé členské státy se snaží zabezpečit svým seniorům na podzim života co možná nejlepší podmínky. Důchodové výdaje v Evropské unii představovaly v loňském roce okolo 13 % HDP, z toho starobní důchody tvoří 75 % všech penzí.

Doba čtení: 3 minuty

Penzijní reforma: pružně, levně a s malými riziky

Ve světě, včetně ČR, už byly vypracovány stovky analýz fungování důchodových systémů. Týmy vědců a dalších odborníků, úředníků ministerstev a mezinárodních organizací už spotřebovaly miliony dolarů na jejich vypracování. Jak tedy provést penzijní reformu levně a bez rizika?

Doba čtení: 3 minuty

Vyplatí se pracovat v důchodu?

Odchod do důchodu znamená odchod na odpočinek. Stát začne vyplácet penzi a důchodce odsune mimo svou pozornost. Ovšem běda, když se pokusí zlepšit si finanční situaci prací! Kolik si může důchodce vydělat, aby nepřišel o důchod?

Doba čtení: 2 minuty