Hlavní navigace

Důchody

Důchodci možná dostanou přidáno

Ministr Škromach by rád prosadil navýšení důchodů o 3,5 %, průměrný důchod by se tak zvýšil o 249 Kč. Při nutnosti rozpoštových škrtů se však záměr bude určitě obtížně prosazovat.

Ján Simkanič

14. 8. 2003 13:54 |

Jak uživit důchodce v Evropské unii?

Jak vyladit penzijní systémy tak, aby jejich zátěž unesly státní rozpočty a uspokojily jejich příjemce? V kolika letech zvolit odchod do důchodu? Může současná generace žít na úkor svých dětí? To jsou otázky, jejichž odpověď musí rychle najít vlády většiny zemí Evropské unie.

Petr Gola

12. 8. 2003 0:00 | Důchody
Doba čtení: 2 minuty

Pracující cizinci do Česka

Ministr Škromach chce pustit do České republiky za prací cizince z východních zemí. Pracovní povolení obdrželo již několik set lidí i s rodinami, a přibudou další. Zaplní Bulhaři, Ukrajinci a jiní mezery na trhu práce, nebo vytlačí české zaměstnance nižšími mzdami?

Petr Zámečník

17. 7. 2003 0:00 | Daň z příjmů
Doba čtení: 2 minuty

Česko : Slovensko - boj o šťastné stáří

Česká republika připravuje reformu důchodového systému, o jejíž efektivitě se vedou líté spory. Mezitím naši sousedé připravují reformu mnohem radikálnější, a co víc, na zcela dobrovolném principu. Máme se co učit.

Petr Zámečník

8. 7. 2003 0:00 | Důchody
Doba čtení: 5 minut

Proč je penzijní systém špatný

Nejen česká vláda stojí na prahu reformy penzijního systému. Současný způsob vyplácení penzí je z dlouhodobého pohledu neudržitelný a je třeba ho změnit. Proč je ale systém, který úspěšně fungoval desítky let, špatný?

Petr Zámečník

24. 6. 2003 0:00 | Důchody
Doba čtení: 4 minuty

Důchod v zemích Evropské unie

Penzijní reforma je na spadnutí a politici v České republice musí co nejrychleji řešit tuto velice citlivou otázku. Jaký důchod mají penzisté v Evropské unii, Švýcarsku a ve Spojených státech?

Petr Gola

26. 5. 2003 0:00 | Důchody
Doba čtení: 5 minut

Jak si žijí penzisté v Evropské unii?

Odchodu zaměstnanců do důchodu věnuje Evropská unie velikou pozornost. Jednotlivé členské státy se snaží zabezpečit svým seniorům na podzim života co možná nejlepší podmínky. Důchodové výdaje v Evropské unii představovaly v loňském roce okolo 13 % HDP, z toho starobní důchody tvoří 75 % všech penzí.

Petr Gola

10. 3. 2003 0:00 | Důchody
Doba čtení: 3 minuty

Penzijní reforma: pružně, levně a s malými riziky

Ve světě, včetně ČR, už byly vypracovány stovky analýz fungování důchodových systémů. Týmy vědců a dalších odborníků, úředníků ministerstev a mezinárodních organizací už spotřebovaly miliony dolarů na jejich vypracování. Jak tedy provést penzijní reformu levně a bez rizika?

Kateřina Havlíčková

24. 10. 2002 0:01 | Důchody
Doba čtení: 3 minuty

Vyplatí se pracovat v důchodu?

Odchod do důchodu znamená odchod na odpočinek. Stát začne vyplácet penzi a důchodce odsune mimo svou pozornost. Ovšem běda, když se pokusí zlepšit si finanční situaci prací! Kolik si může důchodce vydělat, aby nepřišel o důchod?

Eva Adamčíková

7. 10. 2002 0:00 | Důchody
Doba čtení: 2 minuty

Spočítejte si důchod!

Chystáte se podat žádost o starobní důchod a stále nevíte, jak zjistit orientační výši penze? Výpočet není jednoduchý, ale přesto stojí za to. Kdy dosáhnete svého důchodového věku a jak dlouho se ještě odchod bude prodlužovat?

Petr Štola

16. 9. 2002 0:01 | Důchody
Doba čtení: 2 minuty

Důchod jako noční můra aneb Kde vzít a nekrást

Náš důchodový systém je v krizi! Konečně se i u nás (tak jako ve vyspělém světě už pěknou řádku let) začalo více hovořit o reformě penzijního systému. "Věrohodných" údajů, které se hodí do krámu tomu či onomu, se objevuje všude nepřeberně. V článku najdete pár zajímavých čísel (která si můžete sami ověřit) a souvislostí, o kterých se tolik nemluví.

Tomáš Pevný

29. 4. 2002 0:00 | Důchody
Doba čtení: 4 minuty

Ať žijí garance státu!

Stát nám garantuje zajištěné stáří. Alespoň to po dlouhá léta tvrdil. Státní penzijní systém nás však pomalu, ale nezadržitelně opouští a nám nezbude, než se o sebe postarat sami. Kdo se ale postará o ty, kdo jsou již v důchodu nebo se mu neodvratně přiblížili?

Petr Zámečník

16. 1. 2002 0:01 | Důchody
Doba čtení: 3 minuty