Hlavní navigace

Reformy jsou nutné, jen se nesmí dotknout naší peněženky

Sdílet

Téměř celá česká populace (95 %) si přeje, aby stát přispíval na penzijní připojištění a stavební spoření. Češi podporují také myšlenku zdanění loterií a hazardu (87 %). Většina souhlasí také se zachováním stravenek jako zaměstnaneckého benefitu (83 %).  Naopak jen třetina Čechů je ochotna platit poplatky ve zdravotnictví (30 %), sjednotit sazby DPH (39 %) nebo zvýšit firmám daň z příjmu (40 %). Polovina populace pak souhlasí s tím, aby si lidé platili sami léky do hodnoty 50 Kč. To všechno jsou výsledky výzkumu agentury Ipsos Tambor. 

Ta dále zjistila, že lidé si uvědomují potřebu snižovat deficit státních financí.Výzkum tak poukázal na zajímavý paradox. Lidé  jsou pro reformy, ale nechtějí, aby se dotkly jejich peněženek.

Populaci není lhostejný současný stav státních financí i současná diskutovaná sociálně – ekonomická témata. Z výzkumu vyplývá, že populace je velmi citlivá na vše, co se dotýká jejich peněženky. Proto je, vedle často diskutovaných poplatků ve zdravotnictví, logicky proti jakýmkoliv krokům státu, které by omezily či zrušily příspěvky na penzijní připojištění a stavební spoření. Naopak velmi výrazně schvaluje vyšší zdanění loterií a hazardu a víceméně je příznivě nakloněna i progresivnímu zdanění, zvýšení daní firmám a hrazení levných léků do 50 Kč pacienty. Je rovněž patrné, že kroky politických stran ať pravicových či levicových pro řešení těchto témat  mohou ovlivnit finální rozhodnutí populace při dalších volbách, uvedl k výsledkům Tomáš Macků, Research & Communication Di­rector výzkumné agentury Ipsos.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 7. 2011 21:38

  Laďa (neregistrovaný) ---.sattnet.cz

  Je samozřejmé, že si lidé nepřejí, aby se "reformy" dotkli jejich
  peněženek. Dluhy státu a rozpočtové problémy vznikali posledních 20let
  a je za ně někdo zodpovědný. Na každé státní¨(veřejné) zakázce (zákoně, nařízení vlády) je podpis schvalujícího.
  Nikdo u nás nemá zájem dobrat se výsledku a říct Ty za to můžeš a tolik za to zaplatíš.
  Otázkou je, kam až nás pánové a dámy dovedou

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).