Hlavní navigace

ČBA: Reforma je třeba, ale neměla by být dobrovolná

Sdílet

Změny v důchodovém systému jsou potřeba. Dobrovolný přechod do druhého pilíře a jeho podobnost se třetím pilířem může vytvořit konkurenční stav a oslabit ochotu lidí se do penzijní reformy zapojit. Vyplývá to z analýzy České bankovní asociace (ČBA).

Výsledky také ukazují na to, že účast na důchodové reformě se vyplatí těm, kteří budou ochotni investovat měsíčně částku vyšší než stanoví limit pro poskytování státních příspěvku a daňových zvýhodnění ve třetím pilíři. Další pochybnosti má asociace o stabilitě druhého pilíře, kterou může narušit fakt, že účast na reformě je dobrovolná.

Reforma podle ČBA změní také strukturu aktiv domácností. Při plném využití druhého pilíře podíl penzijních úspor domácností může vzrůst za 20 let až 2,5krát. Podíl bankovních vkladů na aktivech domácností naopak může podle ČBA klesnout skoro o třetinu.


Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 7. 2011 13:52

  joma.mareji (neregistrovaný) 109.80.39.---

  žel z pohledu na bankovní instituce naprosto pravdivý.
  pokud je důchodce zavislý na potřebě z okolí, měla by důchodová reforma směrovat k cíli NEPOTŘEBY v důchodovém věku. Peníze ktere se maji rozdat mezi bankovní instituce a fondy by měly být investovány nikoliv do "snu" zúročení, ale do cíleného zabezpečení důchodců. Stát ví kolik je potřeba zajistit potravin, vody, sociálního zázemí, elektřiny atd. Stát by neměl duchod prodat jako komoditu ale vytvořit sociální system pro stáří. Směřujeme k němu všichni a každá koruna investovaná do zařízení a zajištění důchodců může ekonomice pomoci již dnes a nám všem na stáří ulevit.
  Peníze v bance se možná někomu otočí, ale klidné stáří postavené na odpírání sobě a své rodině střádáním na nejistotu není praktické a těžko logické. Zdůvodnitelné možná :-)
  Centra pro seniory, penziony důchodců, domovy důchodců, ústavy... veškeré tyto instituce by měly být zajištěny k soběstačnosti ve výrobě energie (místo dotací pro zisk). Zajištěny zemědělskými produkty z okolí... a dá se pokračovat do nekonečna. Stačí peníze neschovávat, ale investovat pro vývoj společnosti

 • 4. 7. 2011 13:55

  Praktik (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Bankám přece nejde o důchody lidí . ale o kšeft: kolik si smí strhávat za vedení účtů, za výpisy, za každou změnu... Vidí x-milionů nových účtů a od huby jim už kapou sliny. A což teprve, kdyby jim stát převedl miliardy z důchodového účtu ! To by si hned napočítali kde co - softwarem počínaje... A pak hurá - nakupovat řecké či Irské dluhopisy, ty mají přece největší výnosy (a dopadnou jako Islandské - na vytření zadku). A pak se střádálek dozví, že zvolil špatný fond a při tom to bylo jen a jen na něm ! A stoletý Kalousek bude kroutit hlavou, jak jsou ti lidé finančně nevzdělaní!

 • 4. 7. 2011 14:07

  kmet (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Máme doma zkušenosti: matce platil děda životní pojistku u pobočky (či dcery?) malé švýcarské banky v r. 1918 : milion korun byly tehdy peníze! A banka se ocitla v insolvenci...
  Mě tatínek pojistil na dožití 18ti let - taky na milion (v r. 1944) A také jsem dostal H ! Banka se po únoru jaksi vypařila domů.....
  Tak jen spořte v zemi, kde neexistuje česká banka, kde vládne korupce a podvodníkům říkame kontraverzní podnikatel. Kde největší zloději sedí ve vládě, sněmovně a senátu a i před prezidentem si lidé schovávají plnicí pera....Za čtyřicet let bude muset být minimální důchod třicetpět - čtyřicet tisíc - vzhledem k vývoji cen. Kolik asi musí člověk po celou dobu spořit, aby si naspořil na 20 let důchodu, tedy 6 - 10,000.000,-Kč??? Tak 10 - 15.000,-Kč měsíčně + úroky???

 • 5. 7. 2011 1:17

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  Je to nechutné. Když potenciální vlastníci vidí, že se jim myšlenka dobrovolného připojištění, rozumněj okrádání lidí - hroutí, prosadí si jí přes podplacené lobbysty jako povinnou. A přitom to není potřeba. Připojištění je tu už léta a každej si platí nějaké to penzijko. Když budu mít jistotu, že tam ty peníze najdu já a nebo dědicové, budu tam klidně sypat těch zmíněných 10 - 15 tisíc měsíčně. Není problém. Ale protože tuto jistotu nemám a nikdo mi ji dneska nedá, zařídím se jinak. Jeden můj dobrej přítel, co mi kdysi prodal skvělou životní pojistku mi nedávno říkal, nech to plavat, nevíme nikdo, co tu bude zítra, natož za pět let. A o nějakých dvaceti nemá smysl vůbec hovořit. Má to bohužel logiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).