Hlavní navigace

Tripartita dnes probere zrušení benefitů, minimální mzdu i předdůchody

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 8. 2011

Vláda dnes bude jednat se zástupci odborů a zaměstnavatelů o daňové reformě, zvýšení minimální mzdy i o novele horního zákona a otázce předdůchodů, tedy předčasných důchodech u lidí zaměstnaných v namáhavé profesi. 

Největším pomyslným horkým bramborem bude pravděpodobně téma daňové reformy, která by měla zrušit superhrubou mzdu a daňové výjimky, včetně zvýhodnění stravenek, režijních jízdenek nebo odstupného s nahrazením daňovým paušálem. Návrh daňové reformy se nelíbí ani odborům ani zaměstnavatelům. Nejvíce protestují tradičně proti plánovanému zrušení daňového zvýhodnění benefitů. V otázce zvýšení minimální mzdy se zase dají očekávat střety mezi odbory a zaměstnavateli. Odbory by ji chtěly zvýšit o 15 % z 8000 na 9200 Kč, zatímco podle zaměstnavatelů, kteří by si představovali nárůst o 300 – 400 Kč, je tento návrh nereálný. 

Jednat se bude také o předdůchodech. Podle předběžných informací by tak mohli odcházet lidé zaměstnaní v náročných profesích do důchodu o jeden až pět let dříve než stanoví zákon. Seznam profesí zatím není určen. Za tyto lidi by zaměstnavatel spořil na speciální účet u penzijního fondu 2 – 3 % jejich mzdy, ovšem nad její rámec. Z této částky by se pak vyplácely předdůchody.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).