Stát již nebude dorovnávat slovenské důchody

Kdo v minulosti pracoval na Slovensku a chtěl by v budoucnu požádat o dorovnání důchodu, ten bude mít nově nejspíš smůlu. To, ve zkratce, řekla České televizi mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Důchodcům, kteří již doplatky nyní inkasují, budou penzijní kompenzace dál poskytovány.

Ministerstvo tak reaguje na postoj Soudního dvora Evropské unie. Ten takovéto dorovnávání důchodů nedoporučil, neboť podle něj v takovém případě Česko diskriminuje občany ostatních států Evropské unie, kteří zde v minulosti pracovali.

Důvodem aktuálního opatření je obava, že při pokračování současné praxe, by se na stát začali obracet se žádostí na dorovnání důchodu především slovenští občané, kteří dříve pracovali na území Česka. To by státní kasu mohlo přijít na několik miliard korun ročně. Takové navýšení důchodových nákladů by si vyžádalo výrazný zásah do státního rozpočtu a případně i zvýšení pojistného, řekla České televizi Plívová.Výdajové paušály pro OSVČ v ohrožení, ministr financí mění názor Soud: Daň na výnosy solárních elektráren je protiústavní