Hlavní navigace

ČSSZ varuje: Nepřistupujte na černou mzdu, snižujete si důchod

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 8. 2011

Máte na výplatní pásce méně, než skutečně od zaměstnavatele dostáváte? Nejste sami. Česká správa sociálního zabezpečení varuje, že se setkává s případy, kdy se někteří občané, pobírající tzv. černou mzdu, pozastavují nad výší důchodu. Ten potom považují za neúměrně nízký. Celý problém se odvíjí od zaměstnavatele, který zaměstnanci vyplácí pouze minimální mzdu a zbytek dorovnává tzv. na ruku. Tak se zaměstnavatel vyhýbá odvodu vyššího pojistného, uvádí mluvčí ČSSZ Pavel Gejdoš.

Na následujících dvou příkladech ČSSZ dokládá, jaký dopad má tzv. černá mzda například na výši invalidního důchodu:

Příklad č. 1:

Muž, narozený 13. 9. 1982, je od 1. 7. 2011 invalidní pro invaliditu třetího stupně. Získal celkem 46 let pojištění (včetně dopočtené doby). Od nástupu do zaměstnání v roce 2000 mu byla měsíčně zúčtovávána jen minimální mzda, dostával však tzv. černou mzdu 5 000 Kč měsíčně. Výpočtový základ pro stanovení výše invalidního důchodu činí 8 874 Kč. Výše procentní výměry invalidního důchodu činí 69 % z uvedené částky, tj. 6 124 Kč. Invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně tohoto muže včetně základní výměry činí 8 354 Kč měsíčně.

Příklad č. 2:

Stejnému muži jako v příkladu č. 1 nebyla vyplácena část odměny za práci „načerno“, ale celá částka ve výši minimální mzdy navýšené o 5 000 Kč byla zúčtována. Výpočtový základ pro stanovení výše invalidního důchodu v takovém případě činí 15 326 Kč a procentní výměra důchodu 8 486 Kč. Invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně včetně základní výměry v tomto případě činí 10 716 Kč.

Černá mzda tak pro poživatele invalidního důchodu uvedeného v příkladu č. 1 znamená o 2362 Kč nižší důchod, než kdyby mu zaměstnavatel celou mzdu vyplácel řádným způsobem.Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 8. 2011 13:33

  kamil (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Není potřeba odvádět státu loterijní příspěvek ve formě daní a sociálního pojištění. Nikdy nevíte co za tento loterijní příspěvek nakonec obdržíte a zda vás stát vylosuje. Je lepší si odvádět své pojištění z černých peněz na svůj účet a pak se spoléhat na sebe, nikoli na tento stát! Pokud to jde, pracujte na černo!

 • 9. 8. 2011 13:38

  aa (neregistrovaný) ---.systinet.com

  Pri legalnim zpusobu mzdove naklady zamestnavatele jsou vyssi o 7000, cisteho zamestnanec uvidi 3800. Nacerno oba vydelaji mesicne 3200. Kdyz statni sprava neumi efektivne hospodarit, tak pak lze obcanum jenom doporucit, aby ji obchazeli.

 • 9. 8. 2011 14:21

  V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

  Chybí tam ješte výpočet, kdyby zaměstnavatel těch 5 tisíc bokem zahrnul do hrubé mzdy, o kolik méně by ten "černoch" dostal a jestli by důchod byl pak tak veliký, že by tuto ztrátu vyrovnal.

  A ještě je třetí varianta - kdyby si ten rozdíl člověk ukládal na spořivý účet, o kolik si mohl z něj navyšovat měsíční důchod.

 • 10. 8. 2011 13:12

  danielvs (neregistrovaný) ---.sychrovnet.cz

  Nejlépe se domluvit jaký mi dá zaměstnavatel plat a já si pak sám určím kolik z toho na černo a kolik odvedu. Samozřejmě nesmíme zapomenout spořit,investo­vat,atd. protože jinak bude důchod opravdu malý. Jediné kde to neplatí je invalidní důchod ale pokud se vám to stane až ve vyšším věku tak to nebude zase tak hrozné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).