Sledoval jsem paní profesorku v OVM. Nic neříkající fráze, opakování stále stejného. Zřejmě jediná inovace je bádání nad rozdíly v otázce gender spravedlnosti. Nic z ní nevypadlo. Zase jedna zbytečná komise, která ničemu nepomůže. Po letech dobrého bydla vše vyšumí do ztracena. Zřejmě velmi špatná manažérka.
Další komise, která nic převratného nevybádá. Ženy prostě rodí děti a s malými dětmi jsou nějaký čas doma, protože se ukázalo, že je to z celospolečenského hlediska nejlepší řešení. Když (stále ještě, ale ještě to několik let trvat bude) odcházely do důchodu dříve než muži, tak oproti stejně starému muži měly odpracováno méně let, z čehož vyplynula právě ta genderová nerovnost. Tu napravily už minulé korekce důchodového systému postupným prodlužováním věku odchodu do důchodu tak, aby se postupně věk odchodu do důchodu srovnal a muži i ženy odcházeli stejně. Tak nad čím chtějí proboha ještě bádat? Nad nesmrtelností chroustů? Když už teda chtějí nad něčím bádat, tak ať bádají nad tím, proč nejsou dostatečné služby pro domácnosti, proč je málo zkrácených úvazků, případně jak započítat ženám snížené výdělkové možnosti v době, kdy jsou děti malé a v mnoha případech více nemocné a je tedy zapotřebí častější OČR (= ošetřování člena rodiny, kdyby někdo nevěděl).
Vy jste nepochopila, že uvedená komise vznikla jen pro očekávané bonusy jejich aktérů? Paní ministryně Maláčová si lidsky rozumí se stejně smýšlejícími dámami. Ty tvoří onu komisi. Jak má žena dvě příjmení, jsem vždy na pozoru. Když se alespoň jedno z nich navíc nepřechyluje, jsem ještě více ostražitý. Takže se čas od času sejdou, konstatují, že vše je při starém a zase se na čas rozejdou. Za každé setkání jim na jejich účty /spíše to bude chodit pravidelně měsíčně/ přistane zajímavý finanční obnos. A to je celé. Jednou za rok sesmolí opsanou zprávu o činnosti komise. Za 2 - 3 roky (do příštích voleb) se komise potichu rozpustí bez konkrétních výsledků, jen vágních, obecných doporučení a každá z dam bude o hezkých pár stovek tisíc spokojenější. Hezký život.
Zjistěte si prosím fakta, než začnete kritizovat. Viz www.mpsv.cz/cs/34976 Ze 44 členů komise mají dvě příjmení 3 paní a žádná v nepřechýlené podobě.
Mně stačí, že jedna ze svou dam, které osobně představila paní Maláčová na tiskové konferenci má dvě příjmení. Tyto "feministky" a bojovnice za práva žen jsou pro mě vždy krajně nedůvěryhodné. Tak dokonce 44 členů? Paní Maláčová nás obden přesvědčuje, že má zřejmě peníze na rozhazování. Její předchůdkyně byla také takto vyhraněna, po jejím odchodu zbyly jen dodnes nevysvětlené dluhy. Socialisté mají ve své DNA rozhazovat. Takže vlastně nic nového.
Tedy, řekl bych, že jste dost jednoduchý exemplář, když posuzujete kvalitu člověka, v tomto případě ženy, podle toho, kolik používá příjmení. Počítám, že když vám ve škole sdělovali něco o českém spisovateli, který se jmenoval Karel Matěj Čapek-Chod, tak jste se musel mít tuplem na pozoru. Vždyť přeci šlo o chlapa! A ty vaše řeči o odměnách pro členy komise? Jen jste opět potvrdil to, co říkám hodně let: Prosťáčkové v českém národě se poznají zejména podle toho, že závidí všem kolem sebe i nos mezi očima. A samozřejmě, když se jich zeptáte, proč je v nich tolik nenávistné závisti, tak sdělí, že oni přeci nikomu nezávidí...
A, jak soudím podle připsaných plusů, tak můžete být klidný, protože ani zdaleka nejste jediný závistivý chudák.
Jednoduchý určitě nebudu. Pokud jsem vystudoval dvě plnohodnotné VŠ a uspěl i v SRN, tak až tak jednoduchý nejsem. Někteří exempláři z řad diskutujících reaguji jen povrchně, zaujme je forma, obsah nepochopí či jim do značné míry utíká. Nemám chuť se s Vámi přít a už vůbec Vám cokoliv vysvětlovat. Zbytečné.
…. a hlavně ať především zdůvodní, proč si bezostyšně, prachsprostě politici navýšili platy o nehorázných 20%, když přitom měli plnou pusu kritických připomínek k letošní valorizaci - navýšení- důchodů? To to těm důchodcům tolik záviděli a nesnesli to pomyšlení, že to ve vládě prošlo, tak si honem museli navýšit už tak nehorázně vysoké platy za ty paskvily, co tam vyrábějí a sami si odhlasují. Jeden větší blábol za druhým a pak to po nich další vláda musí napravovat! Je mi z nich nanic!! To jejich navýšení platů se mohlo použít právě tam, kde nás nejvíce bolí pata. Ale to ta jejich nenasytnost prostě nedovolí!! Jen se tam hádají a házejí klacky p. Babišovi pod nohy, protože nesnesou pomyšlení, že mu vše, co si předsevzal a voličům slíbil, postupně plní! A to se jim nehodí do krámu!! Každý si tam honí jen svoje ego a plní kapsy na úkor nás všech! A ještě by chtěli zdaňovat důchod??? Fuj tajbl!!! A že oni si ty svoje penízky a výhody nezdaňují??? Proč? Jsme si snad v demokratické společnosti , kterou mají plnou pusu, rovni, nééé??? Ale kdepak, oni se tam chovají jako vrchnost a občané jsou pro ně jen ta lůza!! Jejich chování je stejné jako za buržoasie!! Ať si v prvé řadě sníží navýšení platů a co zbyde se přerozdělí tam, kde to nejvíce bolí, tj. ženy na mateřské, samoživitelky, nemocné invalidy apod...
je to tak! díky bohu za laskavého a mylého babiče, který svůj plat rozdává na charitu nam chudobnym! a ty jeho anoferty oni maju dvě miliardy zisku a k temu ještě další dvě miliardy dotaci - ale hodny a laskavy babič ty dotace nestrka do vlastní kapse, on je rozdava nam chudobnym. konečně někdo tem svinim bužržoasnim ukazal jak se s chudym lidem azachazi. vždycky most!!! a vždycky kobliha!
Vzrostla minimální mzda, tak vzrostly i jejich platy, co se na tom furt hlasuje nevim, je to dáno jako násobek. Stejně tak některý daně jsou vypočtený z MM. Příště si to zjistěte, až zas budete mávat vlaječkou že roste MM.
Samoživitelky jsou reakce s kladnou zpětnou vazbou, nevim co si jako slibujete od jejich dotování. Co takhle úplná rodina?
No na čí úkor. Přeci těch středně příjmových, jako vždy. Ti vysoce příjmoví se budou bránit, třeba u ÚS, těm nízkopříjmovým se sebrat nemůže - mají málo, takže to zase odskáčí ti, co mají průměr nebo lehce nad ním, protože těch je nejvíc. Vždy na každou změnu nejvíce doplatila střední třída. Nikdo se jí nezastane.
VŮBEC NIC SE NEZMĚNILO Tato funkce je dočasně zablokovaná Před nedávnem jste zveřejnil(a) obsah, který porušuje zásady Facebooku. Tuto funkci jsme vám proto dočasně zablokovali. Další informace najdete v centru nápovědy. Pokud chcete do budoucna podobnému blokování předejít, prostudujte si zásady komunity na Facebooku. Blokování bude ještě aktivní 22 hodiny. Pokud si myslíte, že to není proti našim zásadám komunity, dejte nám vědět.
Za 42,5 roku mám starobní důchod 7700 kč z toho je 450 kč příplatek za neoprávněné věznění ( totality ) Starobní důchod vypočítávají v PRŮMĚRU ale až od roku 1986 ( dle Drábka ) do té doby jen POČET let. Takže za práci na šachtě (plno odměn) v lomu ( vedoucí vrtací soupravy ) 5 let ,stavby ve výškách a úkolem po celé republice práce v noci v zimě .Do důchodového systému jsem odevzdával nejvyšší daně .Starobní důchod mají vypočítat v průměru za CELÝ PRACOVNÍ ŽIVOT ,Kdy jsme jeden čas odevzdávali nejvyšší daně ,Klaus naše peníze 300 miliard použil k vyrovnání státního rozpočtu ,ukradl je .
Máte to fakt pomotané. To že se počítají osobní vyměřovací základy z rozhodného období, které začíná rokem následujícím po dovršení 18 let, nejdříve však od r. 1986, a končí rokem předcházejícím přiznání důchodu, je dáno zákonem 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, a platí to (resp. je to účinné) od roku 1996, tedy nějakých 23 let.
S tím fakt Drábek (ač za něj bylo vymyšleno mnoho hloupostí) nic společného nemá.
Jinak, předtím se důchody počítaly nějakou chvíli z "rozhodného období" nejlepších 5 let v deseti letech před rokem přiznání důchodu, a ještě předtím z posledních (po sobě jdoucích) pěti let před rokem přiznání důchodu, nebo deseti let, podle co bylo pro nastávajícího důchodce výhodnější. (A ještě dlouho předtím jen z posledních pěti let...).
Když se nad tím zamyslíte, je zřejmé, že před zavedeném současného systému byly odpracované doby sledovány a evidovány od ukončení základní školní docházky, ale příjmy jen za posledních pět a později za deset let. Pokud by se tedy při začátku platnosti současného zákona mělo prodloužit sledované období výrazně nad deset let (čímž by ovšem byli silně zvýhodněni m.j. exponenti předchozího režimu za dobu normalizace a pod.), musely by se nárazově ručně zpracovat všechny ELDP od r. 1950, a to pro desítky tisíc lidí! Proto se vzalo za základ nového "rozhodného období" podrobně sledované období dle předchozího předpisu, což bylo deset let, a každý rok se k němu rok přidal. (A i tak to trvalo docela dlouho, než se v tom udělal pořádek.)
Jinak ten bolševický blábol, že Klaus ukradl 300 mld. (Nebo Topolánek, nebo Kalousek) prostě není pravda, nehledě na to, že 300 mld. by v bilanci důchodů bylo analogické tomu, když dáte volovi malinu. Kumulované schodky důchodového účtu (vždy dorovnané ze státního rozpočtu) jsou poněkud větší.
Tak jak to je prostě jde o dosažení rozumně možného zohlednění dlouhodobých, resp. celoživotních, výdělků.. (Mně by také pomohlo, kdyby to rozhodné období šlo před rok 1986. Ale mnoho lidí by zase uvítalo ten předchozí systém, pěti nejlepších let z posledních deseti, protože před důchodem měli největší příjmy.)
Pomotané to máte Vy .kde mám peníze na důchod ,když jsem odevzdával jedny z nejvyšších daní ? Kde je ta spravedlnost ,když říkáte ,že starobní důchod se dostává podle výši odvodů do důchodového systému -Proč nemám tedy vyšší výpočet když jsem odevzdával nejvíce daní : je to účelové okrádání
Za heslem REFORMA DŮCHODŮ hledejme podnikatele/majitele penzijních fondů, kteří usilují o poplatcích do svých kapes (v tom lepším případě) a nebo o odletu se všemi penězi na Bahamy; je jasné, že výše poplatků i peněz odlétajících do zámoří stoupá s množstvím platících do fondu. A aby byla jistota "desetinásobku" zbohatlíkům zaručena, bylo by nejlepší zavést povinně platby do fondu tak, jak to už zavedla v minulosti zlodějská ODS se svými spoluzloději TOP09. Naštěstí to bylo ještě včas zrušeno.
Protože je jen iluze, že by fond zhodnotil uložené peníz o víc, než o inflaci - takže to celé fondování ztrácí prakticky smysl.
Pochopil. Spoření do penzijních fondů má smysl jen tehdy, pokud přispívá stát. Jinak NE, Takže nakonec až fond vyplatí střadatele, tak ten dostane své peníze co tam dal (nominálně to samé, co spořil - čili hodnotově ponížené o inflaci) plus tu částku, co mu dal stát, a zase nominálně to samé, co zaplatil - čili hodnotově ponížené o inflaci.
Suma sumárum, obě složky se vyplatí zpět nominálně. Bilance: zase stát dal ze svého rozpočtu, ale dotyčný nakonec dostane hodnotu nižší o inflaci.
K vaší větě "aby lidé v penzi nebyli 100% závislí na státu" lze jen dodat: jste naivní, jestli si myslíte, že fondama se člověk stane na státu nezávislý a fondy ho na penzi budou financovat. Odeesácká fikce, reklama fondových zlodějů.
Nerozumite mi, nerekl jsem, ze ja se stanu nezavylislim na statu, ale stat bude moci rict ze jsem si mel vice sporit. A kdyz jsem to neudelal tak nizky duchoch je v poradku, protoze stat zajisti jen zaklad.
Tvrdim ze kdyz bude mit vetsina lidi penzijni sporeni, tak stat rekne ze uz budou jen rovne, nizke, zakladni duchody, misto zasluhovosti bude stat dal prispivat, napriklad do nejakeho fondu.
Pepo nevím o kterých fondech jste teď mluvil... když já se podívám na kumulovanou vykonnost dynamickych ucastnickych fondu od jejich zalozeni 2013 tak nejhorsi byl asi +13%(k q1 2018), to je pořád lepší než kumulivana inlace ktera v danych letech byla 6%... Takže za mě to není tak špatně jak to popisujete... uvidíme za dalších 10 let.
Pokud jste řešil transformované fondy, tak tam je nízká výkonnost jasná, nesmí generovat ztrátu a kupují státní dluhopisy, za které se i platilo...
Obecně bych řekl že prehanite.
Whiky, pokud budu chtít někoho nalákat do fondu, budu hýřit desítkami procent, až se bude blížit čas výplaty, budu mít dostatek nejen Řeckých dluhopisů, které to srovnají. Lidé nemohou svůj důchod svěřit do rizikových podniků, z jednoduchého důvodu. Pokud budou existenčně závislí na těchto penězích, nesmí riskovat.
Myslím si že Průběžná penze je základ, v tom s vámi souhlasím. Fondy nejsou/nemusí byt jistota a sám netuším jestli na konci budu spokojený s výsledkem, ale doufám, že budu, že to nebude podvod jak se domníváte.
Do důchodového fondu posílám menší část volných peněz, možná dělám chybu, ale v současnosti si myslím že po vlastním bydlení je to to nejlepší co můžu udělat... jak říkám uvidime treba za 10 let.
Asi tak, vybral jsem si doživotní vyplácení z fondu. Chodí mi vypočítaná částka každý měsíc, stejná po několik let. To znamená, že tato částka se mi zmenšuje každým rokem o inflaci. Pokud bude inflace 3%, tak za 10 let je to 30% /zjednodušuji vědomě výpočet/. Dávám to jako varování pro všechny, penzijní fondy jsou pro účastníky ztrátové.
P., Díval jsem se na poslední pořád,, máte slovo" s p. Jílkovou o důchodech a kde financovat budoucí přilepšení v důchodu, paní tam přišla o výslužnou penzi po manželovi, cca o 200 tisíc korun a dva pánové měli své akcie zcela znehodnocený na halíře a pár desetikorun i ze 190 tisíc, jeden z nich bývalý ministr financí, takže proti mám opravdu ekonomický profík. Nikdo nám nedá záruku, je nutné udržet průběžný, státní důchod, šmejdů i v ministerských postech tady bylo požehnaně. I předsedkyně na důchod. reformu je z hnízda modrých ptáků a v hlavě to má řadně vymeteno, stačí si ji jen poslechnout.
Manžel té vdovy se ovšem zachoval jako de*bil, tedy pokud byla pravda, že "spořili společně", protože nesjednal pozůstalostní penzi, ale jen starobní! Z toho ovšem těžko vinit penzijní společnost. (Paní říkala, že "zapomněl". ale spíš to udělal proto, že bez té sjednané pozůstalostní penze je ta dávka starobní vyšší. Jen jaksi nepočítal s vlastní smrtelností.)
A pokud se týká té ztráty na akciích, nejednalo se o fondy, ale o konkrétní podnik. Tu ztrátu cca 190 tis. tam uváděl bývalý odborový předák (tuším na akciích OKD), který prostě vsadil na jediného koně. A kůň holt během závodu utrpěl vážný úraz a nedoběhl. Tu ztrátu pak komentoval bývalý ministr financí Pilný, s tím že jemu se to stalo u některých podniků také, ale že je právě proto důležité investice DIVERZIFIKOVAT, což může investor buď sám, případně to běžně dělají fondy. (Dalším diskutujícím to bylo komentováno tak, že je dnes problém v nevýnosnosti dluhopisových fondů, ale akciové jsou zase rizikovější. A že je důležité se podívat na poplatky, které se fondu platí, nikoli jen na výnos.)
ViR, pokud jsou nastaveny parametry tak, že jeden z manželů rozhodne o společných penězích tak, že poškodí druhého, je to úmyslné zneužití. Nevím kdo a jakým způsobem pána ovlivnil. Pokud další pánové šli do koupi akcií sami a výnos je po letech, vzhledem k investovaných částkám nula, tak i nejen oni, ale i zůčastněné fondy zajisté tratily. Tady je toto velké úskalí, k penězům se účastníci nedostanou. Těch neznalých bude asi více a částka je doslova neuvěřitelná pro normálního člověka. PRO DALŠÍ ÚČASTNÍKY BY TO MĚLO BÝT POUČENÍM. Kdo dnes například ví, jak budou znehodnocený úspory inflací za 30-40 let? Kolik bude občana stát vstup ČR do eurovalu a podobně. Diverzifikovat? Stále je to tombola. Tady se přikláníme ke spoření v důchodovém fondu před cca 10-15ti léty před důchodem, děti jsou odchovány, vlastní bydlení snad pořízeno, plat asi nejvyšší, peníze jsou určitě k dispozici, pokud nebudou vykradený, i s celým majetkem, dnešními zákony, například novým dědickým zákonem. Samozřejmě když podniky dotují svým zaměstnancům toto spoření, tak toho využít. Riziko vykradení fondů tady je, dříve úspory garantoval stát.
Stát podporuje fondy, protože ty mají tím samým státem nařízeno, že musí investovat do dluhopisů toho samého státu, Tak si stát zajišťuje odbyt pro své dluhopisy, které by jinak měly mnohem menší cenu (byli-li by vůbec prodejné). Jen tak je možené, že před pár lety měly státní dluhopisy Německa dokonce záporný výnos - prostě byly instituce, které je musely koupit, i kdyby na tom prodělaly kalhoty. A samozřejmě, při státním krachu pak krachne i ten fondový pilíř a důchodci se půjdou pást.
at stat dava na duchody alespon evropsky prumer HDP a nemuseji se zakladat duchodove komise. Polovinu sveho zivota /asi 23let/ delame ciste na stat /a to nam plati nemalou castku jeste zamestnavatel/ Duchody jsou ciste na preziti a to se porad jeste vyhrozuje ze bude hur . Stydte se a hlavne at na vam zustane /do vasich kapes/ co nejvic
Jen na okraj podotýkám, že stát disponuje pouze tou částí HDP, kterou vezme občanům a podnikům ve formě daní a sociálního pojištění. A i když nadáváme na nákladný stát, ve srovnání s mnoha zeměmi si bere z toho HDP ještě málo.
(Další věc je, že významná část HDP odteče investorům do zahraničí jako dividendy, protože zejména socialistické vlády, ale nikoli jen ony, masově rozdávaly investiční pobídky, často namísto podpory českých podnikatelů a na jejich úkor, s odůvodněním "vytváření pracovních míst". Ale investor vždy investuje za účelem dosažení zisku a nikoli z charitativních důvodů, že.)
Realista, pokud na počátku někomu něco zdání, pak v zájmu ,, jejich spravedlnosti" zdání všem, nebo to vyberou jinak. To je dosavadní praxe. Doplatí na to novum všichni, nechte se překvapit, proč myslíte, že dělají tu reformu. Dá se udělat jinak, přebytky na důchodovém účtu vždy investovat a reinvestování, tím se účet náplní. Bohužel jej znovu politici rozkradou, začarovaný kruh. Někteří důchodový účet popírají, to jsou znalci, na které nedejte.
A stát lidem nevrátí ani 10%. Rovný důchod a nerovné daně. Mladí odsud utečou do Německa, když socialisti budou vytahovat tyto marxisticko leninistické vize. Ti jež nepracují a mohou a ti jež žijí ve švarcsystému to musí pocítit. Ženám na mateřské stačí započítat tuto dobu s průměrným příjmem je jen účetní operace. Stát potřebuje děti a dělá jen překážky, aby se nerodily ekonomický aktivním ale asociálům..
Tento rovny duchod od sameho pocatku nastavila ODS. Nikoli socani. A taky valorizovali prevazne fixni castku.
Po komunistech zde byly duchody znacne rozdilne.
Valorizacemi fixni castky se zrovnostarili.
Puvodne byla ODS nastavena daleko vetsi rovnost nez dnes. A Klaus to hajil. Ze si lidi maji sporit.
I kdyz i dnes 70% duchodu je FIX.
Spravedlivý důchod si představuji krom toho, že by neměl být rozdíl mezi mužem a ženou, také v tom,
proč mají z průměru vypočtený důchod lidé, kteří se práci vyhýbali. Mají vyšší důchod než lidé, kteří poctivě pracovali celý život.
Ženy mají nižší důchod, ale aby se srovnala věková hranice, připočítávají se jí 4 měsíce oproti mužům, těm jen 2.
Kde to jsme?
Také by se určitě měla řešit otázka , proč nezohledňovat matky s počtem vychovaných dětí. Je to nesmysl.
Když už se teda chce komise zabývat diskriminací, tak proč se nezabývá diskriminací mužů při výchově dětí? Když odchází do důchodu žena, ptají se jí, kolik vychovala dětí, musí se o ně starat nejméně po dobu 10 let. Proč se ale totéž nezohledňuje u mužů, kteří ovdověli nebo se rozvedli a děti vychovávali oni? Pravda, je jich málo, ale proč se jim vychované děti nezapočítávají do doby odchodu do důchodu?
Je potřeba rozlišovat PÉČI a to jakoukoli, pro účely uznání náhradní doby pojištění, ta se týká kohokoli, tedy i mužů, a POČET VYCHOVANÝCH DĚTÍ pro stanovení důchodového věku. A to se týká pouze žen. Přitom u žen není rozhodné, zda to dítě porodily (ač se často argumentuje tím, že ten nižší důchodový věk je hlavně z toho důvodu, že porody mají výrazný dopad na zdravotní stav), ale jen to, zda to dítě měly odpovídající dobu ve své péči.
To "zrušení" bude ještě chvíli trvat. Minulý rok dosáhly do konce srpna důchodového věku ženy ročník narození 1957 (jinak řečeno mé spolužačky), které vychovaly dvě děti (v naší generaci standard), a to ve věku 60 let a 8 měsíců.
Muži stejného data narození dosáhnou důchodového věku přesně o tiř roky později, tedy ve věku 63 let a 8 měsíců (4/12 z nich v r. 2020 a zbytek do srpna 2021. Na stejný důchodový věk se ženy a muži srovnají až v roce 2030, tj. za 11 let. (To vyrovnání a současně prodlužování důchodového věku bylo stanoveno na 25 let, takže jsme lehce za polovinou.)
Jen jako zajímavost - pokud vypočteme u těch "holek" ročníku 1957 z loňské mediánové mzdy žen a průměrné doby pojištění tohoto ročníku důchod, dojdeme v současné hodnotě peněz k částce lehce nad 14,5 tis./měs. Takže než odejdou do důchodu stejně staří "kluci", dostanou ty "holky" z penzijního účtu za těch 36 měsíců 522 tis. v současné hodnotě peněz. "Kluci pak sice budou mít důchod vyšší (o kolik přesně se neví, ale odhadem z mediánové mužské mzdy a při průměrné mužké době pojištění asi o 1600 až 1800 Kč). Nicméně, "v průměru" už na celkové částce ty "holky" nikdy nedohoní, protože dříve než by se tak stalo, tak umřou! Zatímco "holky" budou svůj (nižší ale valorizovaný) důchod po smrti svých vrstevníků pobírat dalších cca 4 - 5 let. Podotýkám, že jde o statistiku a konkértní ženy a muži mají samozřejmě ten průběh rozdílný.
Zajímavé je, jak se pitomosti lavinovitě šíří jak mor, i když už bylo 1 000 000x napsáno a řečeno, že je to pitomost.... K tomu důchodu z průměrné mzdy bych doporučil podívat se jednak na stránky ČSSZ, způsob výpočtu se tam nechá najít (případně si hodit do Google "důchod způsob výpočtu", píše se o tom i na jiných webech). Druhak bych se podíval na www.hoax.cz, tam se o té pitomosti o výpočtu důchodu z průměrné mzdy píše taky.
Protože dříve ženy odcházely dle počtu dětí i v 53 letech. Dnes se jen vyrovnává disproporce mezi muži a ženami. Ženy jsou zase zvýhodněny a to podstatně průměrnou délkou dožití. Muž asi 74 - 75 let, žena asi 80-82 let. Takže spíše by se měli vzít v ochranu muži. Většina žen své muže přežije. Odhaduji, tak 9/10.
Statistická rocenka ČSSZ říká celkem jasně, že průměrný muž pobárá důchod 19,1 roku (a pak jde pod kytky), zatímco průměrná žena pobírá důchod 27,9 let. Rozdíl v době čerpání důchodu je tedy téměř osm let. (Z toho plyne i ten zajímavý jev, že průměrná důchodkyně, ač má nižší důchod, vyčerpá za život z důchodového účtu cca o 600 tis. Kč více, než průměrný důchodce (muž). A zatímco důchodců mužů je méně než milion, žen důchodkyň je více nez 1,5 milionu, přičemž půl milionu jsou vdovy.
Nejde až tak o to, že ženy žijí déle, ale o to, že při vyšším věku dožití mají navíc i nižší důchodový věk. Máte pocit, že postupné srovnání důchodového věku žen a mužů v průběhu 35 let (od r. 1996 do r. 2030), nebo-li po krůčcích prováděná redukce pouze "politicky motivované" výhody nižšího důchodového věku u žen, je trestem?
I tak pořád budou mít za současného stavu "civilizace" ženy vyšší věk dožití, jak je obvyklé v průmyslově vyspělých státech již zhruba posledních sto let.
Mimochodem, není bez zajímavosti, že díky srovnání důchodového věku se významně zmenší rozdíly mezi nově vyměřovanými důchody mužů a žen, protože ženy tím získají o tři roky delší dobu pojištění (pokud vychovaly 2 děti, což je u těch co nyní odchází do důchodu zatím standard).
Konkrétně u důchodů vyměřených letos ze mzdového mediánu 4.Q 2018 (medián mezd ve výpočtu beru jako osobní vyměřovací základ, Ž = 25206 Kč, M = 29842 Kč) vychází důchod ženy při 44 letech pojištění 14623 Kč a důchod muže při 47 letech pojištění 16246 Kč, a rozdíl je tedy 1623 Kč. Pokud však žena získá také 47 let pojištění, bude mít důchod 15396 Kč a rozdíl se sníží na 850 Kč.
TAK CHTĚJI PČESTAT PLATIT ZDRAVOTNI POJIŠTĚNI DĚTEMA SENIORŮM !!!??TO UŽ BY BYLO MOC NOVODOBÍ JANOŠICI !! TO SE DĚLALO JINAK BOHATÝM BRALO A CHUDÝM DÁVALO A NE NAOPAK !!!!!!!!!!!!!! PROČ JE VDRTIVÉ VĚTŠINĚ STÁTU PROGRESIVNÍ DAŇ !!!!!!!!!!!! PROČ SE NEUDĚLÁ POŘÁDEK S ZE SOLARNIMI BARONY !!!! NEZNAMI VLASTNICI BY NEMĚLI NIC DOSTAT !!!!!! JINAK TO DOPADNE JAK S DOLY, NAFOVYMI DOLY ATD, POKOM BUDOU VYMÁHAT LIKVIDACI SOLÁRNÍCH PARKU KDYŽ NEVÍ KOMU TO PATŘÍ !!!!! A TI CO TO VLASTNI LEGÁLNĚ A TĚCH JE MÁLO BY MĚLI DOLOŽIT SVÉ PŘÍJMY KDE NA TO VZALI !!!!!
Všichni se diví kde komunisté brali na to aby život byl lepší jak dnes. Tehdy výrobní prostředky, obchodní řetězce a další patřily statu, tudiž výnosy a daně zůstávaly doma . Nyní to vše patří cizákům a daně a výnosy utíkají za nimi. Proč se vše co bylo dobré rozprodalo a nám nyní zůstaly jen otázky jak uživit lidi tohoto státu.
Název komise se slovem "spravedlivý" je podivný. Komise má navrhnout změny v současném systému, který je sám o sobě nespravedlivý, protože výše důchodu nezáleží při dosažení důchodového věku jen na částce do té doby uhrazeného pojištění a koeficientu vývoje inflace. Všechny ty redukční hranice, náhradní doby, základní výměry a jiné tuto spravedlnost na jednoduchém principu deformují a deformují ji výrazněji než v jiných zemích Evropy. Míní je zrušit? Nemyslím.
Určitě ne takový, že zase nejvíce přidáno dostanou ti, kteří jsou v důchodu nejdéle a nejméně odváděli. V důchodu jsou více let, než odpracovali a dostávají důchod, který je několika násobně vyšší, než byl jejich příjem v době, kdy pracovali. Když to takto bude pokračovat, budou na tom tito starodůchodci stejně, nebo ještě lépe než ti, kteří odcházejí do důchodu nyní nebo do něj odešli před několika málo lety, měli nebo mají také nižší nebo průměrné příjmy, ale na rozdíl od nich museli a musejí odpracovat více let, aby jim vznikl nárok na pobírání starobního důchodu.
Starodůchodci (což jsou většinou ženy) mají důchody vypočtené z historických výdělků výrazně nižší než "novodůchodci". Je to dáno tím, jak byly v minulosti (ale i nyní) již vyměřené důchody valorizovány a jak je "valorizován" příjem v jednotlivých letech pro stanovení osobního vyměřovacího základu při výpočtu důchodu.
Zatímco při výpočtu nového důchodu se historické výdělky od r. 1986 zvyšují o celý index růstu mezd (včetně inflace), již přiznané důchody se nyní valorizují o inflaci + o 1/2 čistého růstu mezd (tedy růstu po odečtení inflace). Do minulého roku byl po dlouhou dobu růst mezd zohledňován jen z 1/3, několik let po poslední recesi dokonce vůbec (zohlednila se jen inflace - viz známá valorizace o cca 40 Kč). A devadesátá léta byla zcela chaotická, neb se valorizovalo až při poměrně vysoké inflaci (4 - 5%) a samozřejmě nikoli zpětně, ale dopředu. A na druhé straně občas něco vlády přihodily" mimo" pořadí, zejména před volbami.
Díky tomuto "binci" a nastaveným pravidlům však docházelo a dochází k tomu, že výdělky např. za období let 1986 až 2001 vycházejí při stanovení vyměřovacího základu po přepočtu podtatně vyšší (a tím i z nich vyměřené důchody) než valorizované důchody, vyměřené dle těchto výdělků v minulosti.
Jinak řečeno, každá valorizace "rozevírá nůžky" mezi "starodůchodci" a "novodůchodci" a situace starodůchodců je tím horší , kolik bylo valorizačních cyklů. (Znatelný je už i jen jediný valorizační cyklus - důchod vyměřený k 1. lednu vždy byl, s výjimkou jediného případu, od r. 1996 vyšší, než valorizovaný důchod, vyměřený za jinak stejných podmínek k 31. prosinci předchozího roku.) Ta tisícovka, přidaná od letoška důchodcům nad 85 let, je jen nesystémové plácnutí.
Jinak, potřebný větší počet let pro nárok na důchod má společného s jeho výší akorát to, že když je někdo takové "netáhlo" aby splňoval právě jen to minimum, tak má o ty odpracované roky vyšší procentní výměru důchodu, a tedy i důchod jako celek. U většiny lidí to je jedno, protože mají dnes dobu pojištění běžně nad 40 let.
Tisícovka přidaná od letoška důchodcům nad 85 let není jen nesystémové plácnutí, ale nespravedlnost vůči ostatním důchodcům, kteří mají třeba také nízké důchody, ale bohužel jim ještě není tolik let. Nejsem pro to, aby bylo přidáno všem stejně. Ale mám obavu, že to zase dopadne tak, jako to bylo před několika lety (myslím, že se to nazývalo malá důchodová reforma), kdy si kdosi stěžoval u ÚS, že jeho důchod je nižší, než by měl, vzhledem k odvedeným daním. Takže se to udělalo tak, aby se mohlo přidat více na důchodech těm vysokopříjmovým, byli oškubáni ti s průměrnými a mírně nadprůměrnými důchody, protože těm, co je měli nízké už nebylo možné jim je snížit. Teď se to zase udělá opačně. Aby se mohlo přidat těm nízkopříjmovým důchodcům, oberou se zase ti uprostřed, protože ti s vysokými důchody by si opět stěžovali u ÚS. Myslím si, že komise pro spravedlivé důchody nevyřeší nic, stejně, jako komise předešlé, ať už se nazývaly jakkoliv.
ViR, píšete o nesystémovém plácnutí o tisícovce navíc, pro starodůchodce, souhlasím, ale jak chcete systémově nízké důchody pro tyto lidi napravit aby se toho tito lidé dožili, jak dlouho by to trvalo, aby se tyto důchody napravily. Jednou to bude platit i důchodech vypočtených z let 2001 a později. O změně financování důchodů jsem psal již dřív, bez jakéhokoliv zatěžování státního rozpočtu, popřípadě zvedání odvodů pro pracující a firmy. Je to protikorupční a odstaví to zlodějské politiky částečně, od jejich nenechavými pazourků, budou na tom vydělávat jen důchodci.
Proboha, přece není možné srovnat důchody žen a mužů ze dvou důvodů:
1. ženy už teď spotřebovávají více důchodových prostředků než muži vzhledem k době dožití
2. muži vykonávají náročnější profese než ženy. Jiná věc je stejná profese. Tam je nutno především srovnat platy a diferencovat podle výkonu.
Máte pravdu. Za co se jedině přimlouvám je fakt, že i mnohem schopnější žena má mnohem těžší pozici v pracovním kolektivu než muž. Muži jen neradi do vedení pustí i mnohem schopnější, rozhodnější, inteligentnější ženy. Bohužel je tomu tak stále. To vnímám jako nespravedlnost.
Na druhé straně, dcera pracuje v IT a svého času v jedné nadnárodní společnosti přemlouvala pár svých poměrně schopných kolegyň k přechodu do svého týmu (měla jako podřízené jen samé chlapy) a nepřemluvila z nějakých pěti či šesti dam ani jedinou.
Všechny raději seděly na klidných administrativních pozicích za "průměrnou" (tedy nikoli vyloženě špatnou) mzdu, "dělaly papíry" a vařily pánům kávu, než aby přešly na místa placená dvojnásobně i více, ale s větší osobní odpovědností. (A někdy i potřebou odolávat tlakům některých šéfů, aby "pustily dál" nedodělanou či nedostatečně otestovanou věc.) Klid a pohoda byly prostě důležitější, než peníze a kariérní postup.
Když se u této společnosti srovnaly platy žen a mužů, tak ženy neměly ani polovinu toho co muži. Když se ale porovnaly platy žen a mužů na stejné pozici a při stejném množství a kvalitě odvedené práce a zkušenostech, nebyly podstatné rozdíly.
Jenže "zadarmo" holt zaměstnavatelé peníze nedávají.
Kdyby byla pravda to, s čím se ohánějí "genderové aktivistky", často se svatým fanatickým zápalem Jany z Arku v očích, totiž, že ženy na stejných pozicích a za stejnou práci mají nižší platy, tak by, minimálně v soukromé sféře, ženy našly práci naprosto bez problémů, zatímco chlapi by ostrouhali. "Kapitalisti" kašlou na nějakou mužskou solidaritu, fakt že jo. Jde jim v první řadě o ekonomiku.
Jenže opak je pravdou. Nejen na fyzicky náročných pozicích je větší než malé procento žen (čest výjimkám) méně výkonných a méně odolných stresu. A bohužel často i méně spolehlivých, což je jednak dáno objektivními okolnostmi, ale i osobními preferencemi. (Slíbený výlet s dětmi v pátek odpoledne má přednost před dobrovolným doděláním zakázky, i když hoří termín a děti hlídá babička.)
Typický muž má z hlediska "každodenní operativy" pořadí 1. práce, 2. soukromé záležitosti (včetně rodinných), přičemž práci a trvalou úspěšnost v ní vnímá jako prostředek k zajštění rodiny . Typická žena to má přesně naopak a zaměstnání často bere jako "nutné zlo". (Samozřejmě jsou individuální odchylky, jak u žen, tak u mužů.)
Už jsem několikrát psal, že pokud by byly ženy za stejnou práci placeny méně než muži, tak přece si můžou udělat firmu ze samých žen a ta svou nevídanou produktivitou a levnou produkcí musí každou firmu s muži za pár týdnů smést z povrchu Země. Že k tomu nedochází, je jasným důkazem toho, že k žádné platové diskriminaci žen nedochází.
Většinou jsem pak v diskusi označen za demagoga, ale nevím proč. Asi proto, že jiné argumety nemají.
Stačí adekvátně zvýšit pojistné (2/3 zaměstnavatelm 1/3 zaměstnanec) a je vymalováno. Máme jedny z nejnižšíích nákladů na pracovní sílu, (jedna třetina ve srovnání třeba s Rakouskem, což je země nám celkově nejližší), takže zvýšení odvodů nemůže představovat žádný problém!!!
Skutenčý problém představuje nenažranost bank a investičních fondů, kterým se už třesou ruce při představě jak budou "spravovat" stovky miliard leteckého paliva...
Nějak jsem si nevšiml, že by ubývalo platících lidí. Máme jednu z nejvyšších zaměstnaností v historii. A zvýšení produktivity práce díky náhradě lidské práce stroji obecně zisky zvyšuje jen dočasně a jen někdy. Ona ta automatizace je docela investičně náročná a navíc potřebuje k obsluze kvalifikované (a tedy lépe placené) zaměstnance, za něž je odváděno vyšší pojistné.
To že nekvalifikovaní jedinci jsou pak v průmyslu někdy obtížně zaměstnatelní, to je fakt. Ale ve službách (třeba v obchodě) berou téměř každého, kdo má ruce a nohy.
Pro výpočet důchodu (zjednodušeně) platí, že ti co pobírali do 14700,-kč v zaměstnání, tak se jim vypočtený důchod rovná jejich čisté mzdě!!! Takž při odchodu do důchodu jejich životní úroveň neklesne,spíše naopak,- nemají náklady spojené z cestou do zaměstnání a pod.!?! Ten komu se plat blíží k dvaceti tisícům a výše, tak odchodem do důchodu se prakticky srovná s životní úrovní nízkopříjmových lidí (důchodců) !?!Suma sumárum je neskutečně předimenzovaná solidárnost na úkor zásluhovosti !!!!!!!!!! Kdyby byla zásluhovost procentuálně vyšší, tak nepřizpůsobiví (kteří nedodávali systému...)by neměli tak královské důchody!?! Je zajímavé, že se tohoto segmentu "potřebných" nikdo nezajímá, ale OSVČ mají neustále na tapetě ?!? Přitom OSVČ platí jako jedinec pochopitelně bez příspěvku zaměstnavatele, protože žádného nemá stejné, ne li vyšší odvody na sociálku a pravidelně mu to zvedají!!
Ale napadat OSVČ se vždy hodí před volbami, to přináší politické body levičákům...!?!
Tak, to není takový problém to přepočítat, že. Když vezmu, že tedy ten výše zmíněný osobní vyměřovací základ je 14700 Kč, tak Výpočtový základ z něj bude 14388 + 26 % z 312 Kč = 14469 Kč.
Obvyklá doba pojištění u mužů nyní odcházejících do důchodu je 46 - 48 tedy cca 47 let. Za každý rok pojištění náleží 1,5 % procentní výměry důchodu z výpočtového základu. Tedy za 47 let je to 70,5 % z výpočtového základu 14469 Kč => procentní výměra důchodu je 10201 Kč. Jelikož základní výměra je pro všechny stejná = 3270 Kč, tak důchod z osobního vyměřovacího základu 14700 Kč, při 47 letech pojištění, je 10201 Kč + 3270 Kč = 13471 Kč.
(Pro 44 let pojištění, což je běžné pro ženy, které odchází nyní do důchodu o cca 3 roky mladší než muži, vychází důchod 12820 Kč. A pro toho, kdo by splnil jen minimální dobu pojištění 35, let vychází důchod 10866 Kč.)
Podle mzdové kalkulačky zde na Měšci i na serveru vyplata.cz činí (při hrubé mzdě 14700 Kč) čistá mzda 12197 Kč, tedy méně, než vypočtený důchod při 47 i 44 letech důchodového pojištění.
Naprostá pitomost... 14 388 Kč (nikoliv 14 700 Kč) je spodní redukční hranice pro rok 2019, příjmy do této částky jsou započítávány pro výpočet důchodu ze 100%, příjmy do 130 796 Kč z 26%, nad tuto hranici je to 0. Ovšem není to důchod, je to základ pro výpočet, z toho se to pak počítá procenty podle doby pojištění, data odchodu do důchodu atd.
Kdo si to chce nastudovat, má možnost např. tady http://www.duchody-duchodci.cz/ nebo přímo na webu ČSSZ,
V minulosti výpočtový vzorec umožnil se několika lidem (viz statistika ČSSZ) dostat se na vysoký důchod -2 lidi přes 100000 Kč atd. Regulace těchto důchodů je z morálních důvodů zřejmý, ekonomický přínos je sice malý, ale myslím že je na místě jejich snížení. O tom se ale nemluví. Pokud stát chce každému dát důchod ve výši minimální mzdy ať bude odvádět malou či velkou částku na soc.pojištění, tak je to pro ty , co vydělávají víc, nespravedlivé. Na druhou stranu je jasné, že nízkopříjmoví důchodci nemůžou umřít hlady, stejně pak čerpají různé dávky a tak se jim zvyšuje aspoň základ. Do budoucnosti se bude muset zvýšit věk odchodu do důchodu a možná i počet odpracovaných let pro nárok na důchod např. na 38 let. Poměr platu a důchodu je dnes cca 38 %, pokud se bude přidávat všem, tak poměr bude klesat . To znamená, že ti co jsou v důchodu déle, budou na tom postupem let o něco hůř s výší důchodu. Řešení je politikum - ale pokud se to nevyřeší, tak může dojít až ke scénáři jako v Řecku.
U nás se všechno řeší pomalu a i dost špatně pro veřejnost, řešení se odkládají, nechává se to vyhnít. Je to hra o peníze různých lidiček a skupin,to jen tak na okraj.
Schválně si zkuste spočítat, kolik ti lidé museli odvést na sociálním pojištění (a tedy i na důchody), aby dostali tak vysoký důchod. Nemyslíte si, že už jen tím je stát okradl až až? To je chcete okrádat ještě víc? Navíc v současnosti už je to okrádání vyšší - výše (nových) důchodu je omezena na 30 000.
Ti, co jsou v důchodu budou na tom s postupem let o něco hůř s výší důchodu? Já teda nevím, ale podle letošního zvýšení důchodů dostali přidáno právě nejvíce ti, kteří jsou v důchodu nejdéle - nad zákonnou valorizaci v průměru 900,- kč ještě 1000 navíc pro důchodce nad 85 let. To se Vám zdá málo? Vadí mi tohle kastování důchodců podle věku, a to ve všem, viz například poslední úvaha našich politiků v případě jízdného - sleva až od určitého věku. Jednou jsou to důchodci, tak ať mají nárok stejný, nebo ať se to nezavádí, když na to nejsou peníze. Vždyť ti někteří novodůchodci na tom mohou být hůře, než ti starodůchodci. Spíš mám z toho pocit, že se snaží, aby postupně měli všichni stejně, bez ohledu na to, kolik let odpracovali a kolik toho za tu dobu na daních odvedli, ať hodně nebo málo, všichni stejné houby.
Nezkoumala jsem tak důkladně statistiky, jako pisatel tohoto názoru, nicméně se již dnes v mém okolí vyskutují starobní důchodci, jejichž důchody oscilují kolem 25 tis. Kč. Jejich četnost a tím i podíl na populaci starobních důchodců se bude postupně zvyšovat. Osobně mám lehce nadprůměrný důchod a ještě si přivydělávám, takže si nestěžuji a ani nezávidím. Chápu starobní důchod jako jistou formu "sociální dávky", na kterou si občan v době svého aktivního pracovního života odkládal část výdělku, včetně podílu solidarity. A právě jako "sociální dávku" navrhuji důchody zastropovat. Základnou může být třeba násobek minimální mzdy, nebo výše průměrné mzdy. Vycházím ze skutečnosti, že lidé, kteří při současné struktuře výpočtu starobního důchodu dosáhnou výše současné průměrné mzdy, měli v době svého aktivního pracovního života řadu jiných možností, jak se na stáří zaopařit.
Špatně se také nemají bývalí příslušníci bezpečnostních sborů. Jejich výsluhové příspěvky mohou být klidně ve výši několika desítek tisíc korun pobíraných (pokud jsou vyšší, než starobní důchod) až do smrti. Tito lidé berou dle odsloužených let až 50% svého hrubého příjmu. Proto i ti z ulice po 30 letech mohou brát například 25 tisíc rentu. Ti na vedoucích místech až 50 tisíc, nejvyšší management i 70 - 80 tisíc (tam bude záležet i na odměnách, které v průběhu roku dostanou) ta zvedají příjem o tisíce nahoru. Můj odhad je, že bývalý policejní prezident odešel s rentou blížící se 100 tisícům korun.
On je druhou redukční hranicí zastropován příjem, ze kterého je možné ten důchod vypočítat (letos max. 130 796 Kč), protože nad tuto hranici už se započítává nula. A nad první redukční hranici (letos 14388 Kč) se započítává jen 26 %. Těch zbývajících 74 % stát "znárodní" ve prospěch "chudých", invalidů, vdov, vdovců a sirotků...
Takže letošní maximální výpočtový základ je 44654 Kč, a to z příjmů od 130796 Kč/měs výše, což odpovádá při 45 letech pojištění (střed mezi žemani a muži) důchodu lehce nad 33 tis. Kč. (a náhradovému poměru kolem 25 % či horšímu).
Druhý parametr, což je sazba procentní výměry (1,5 % z výpočtového základu za odpracovaný rok) je ale problém omezit. Stát má zájem na tom, aby lidé pracovali co nejdéle (a odváděli pojistné). Ten člověk s výše uvedeným přjmem totiž zajišťuje svými odvody důchodového pojištění peníze pro cca tři průměrné důchodce. A když mu i toto omezíte, zařídí se jinak.
Schodek důchodového systému je umělý problém. Jak strana příjmů, tak i výdajů, je dána několika málo koeficienty, které kdysi kdosi stanovil, aby to v té době vycházelo vyrovnané. Jsou to procenta sociálních odvodů, koeficienty pro výpočet důchodů apod. Vše lze bez problémů upravit tak, aby to vycházelo i nadále.
Daleko efektivnější by bylo to od rozpočtu nijak neoddělovat, odvody zahrnout do daní a vyplácet to, co je aktuálně k dispozici.
Rada pro mladé, nejlépe si uložíte své těžce vydělané peníze, když si pořídíte své bydlení, které si pomalu budete splácet přes hypotéku. Fondy nikoho nezachrání ba naopak, ve fondech můžete přijít o vše.
Státní důchody je to nejlepší řešení pro současné i přístí důchodce .
Doba odchodu do důchodu je přepísknutá protože nelze např. ještě v 60-ti plnohodnotně pracovat ve všech profesích.
Jen to nové bydlení nesmí být hned od počátku hodně cenově přestřelené. Nemohu si pomoci, ale nový byt (často trpící mnoha vadami) nemůže v dnešní době stát například 10 miliónů korun, když příjem je zde v průměru 25 tisíc čistého. Takový byt v reálu ani nejsou schopni splatit až do důchodu.
Tak si ,ty chytrolíne, zkus být jen rok OSVČ, bez placené dovolené a minimální nemocenské a pak budeš mluvit jinak.
Zřejmě jsi státní zaměstnanec se všemi výhodami a jako OSVČ by ses vůbec neuživil. Snad bys měl jít Ty chvíli za katr,
ale to bysme Tě museli zase živit.
Strašně se mě líbí že poslanci a senátoři pokud se jedná o jejich penízky tak jsou hotoví hned jak se jedná o obyčejného občana tak je času na jednání a než něco sch válí tak uběhne rok . CHtěl bych vědět na co máme tolik darmožroutů a už nepochopím proč a naco máme ten slavný senát odpadlích a starých politiků zrušte HO a budou peníze na důchody.Dále bych chtěl vědět když se tolik média a hlavně čt1 zajímá o p. Babiše a Cˇapí hnízdo kdy se bude ptát p.Topolánka někdo třeba ,,čt1"kdy vrátí ty peníze co si půjčil za svoji slavné vlády podporované slavným zlodějem per Klausem z důchodového fondu. A závěrem si myslím kdyby těch poslanců byla polovina taky by se nic nestalo oni někteří stejně spí a nebo si vyřizují vlastní kšefty já takhle dělat jak oni tak si nevydělám ani na slannou vodu STYDTE SE DARMOZˇROUTI jste voleni lidem tak pro něj také začnite něco kloudného dělat.
Peníze nebudou, zrušením senátu se ušetří na jednoho starobního důchodce 21 korun měsíčně.
Počet starobních důchodců byl na konci roku 2018 2395382, zdroj https://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/43D6771E-1D6C-4E02-83AA-BEE628418B73/0/Ukazatele_prosinec2018.pdf
Rozpočet senátu na rok 2019 je 605,2 milionu Kč, zdroj třeba https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-bude-mit-v-rozpoctu-na-pristi-rok-389-4-milionu-A-co-Senat-558518.
Měl by jste svůj zdroj informací nejdříve porovnat se skutečností a nepsat tady nesmysly.
Podpořte rodiny s dětmi, aby se rodilo více dětí, ale jen pracující rodiny.. A zrušte Senát, který si stejně jen na něco hraje a zredukujte poslance, stejně ta druhá polovina jen zahřívá židle. Nevydržujte nepřízpůsobilé, kteří se desitky let jen doma válí. A další instituce, které na sebe nevydělají, tak omezit. A peněz bude dost na všechno.
Podpořit mladé, aby měli děti. Jenže to je problém. Bytů je málo a při jejich dnešních cenách se na něj zmůže jen málokdo z nich. Pokud nemají na šetřeno - a to většina z nich při nástupu do pracovního procesu z průměrného platu (pokud na něj vůbec dosáhne), nemá šanci si bydlení pořídit, pokud jim nemohou pomoci rodiče. Při současném nastavení podmínek pro získání nároku na hypotéku, kdy musejí mít našetřeno několik set tisíc, aby ji dostali, se k vlastnímu bydlení nedostanou. Jedině k nájemnímu, a to vzhledem k nedostatku volných bytů je také dost vysoké, a tam kde není, nejsou zase tak dobré pracovní příležitosti. A potom - splácet hypotéku nebo platit vysoké nájemné, k tomu služby, když je žena na mateřské a muž má průměrný plat, není žádná legrace. Dnešní mladí s dětmi už nechtějí žít v jednom panelákovém bytu s rodiči, kde ani jedni nemají své soukromí, jako to bylo za života jejich rodičů a prarodičů. Navíc je jiná doba, než byla dříve. Studují, mají možnost cestování, hranice mít děti se posunuje do vyššího věku. A při pomyšlení na splácení hypotéky až téměř do důchodu, se jim ani moc nedivím, že se do rodičovství moc nehrnou. Vůbec jim nezávidím. Dokud se bytová situace pro tuto mladou generaci nezlepší, sotva bude více dětí. Pořiďte si děti, když s nimi nemáte kde bydlet.
Chcete říct, že dřív byl bytů dostatek? Bytů je relativně dost, jen některé jsou tam,kde není moc práce, takže jsou buď neobydlené nebo za pár šušňů. Rovnoměrné rozložení pracovních příležitostí by měla řešit vláda na celonárodní úrovni.
Kdybyste si měl vybrat, co byste bral radši? Čekat na přidělení nájemního bytu 20-25 let, nebo koupi bytu na hypotéku, bydlet hned a 20-30 let ten byt splácet? Člověče, proberte se! Bytů je málo hlavně v Praze nebo ve velkých městech, ale problém vlády je, že neřeší rozložení pracovních příležitostí. když sepojedete podívat na venkov, ale nikoli do vesnice do 12 km od města, ale do některé vzdálenější, tak tam uvidíte prázdných domů, jéje, až až. Jenže co tam? Autobus tam (už) nejede, prodejna potravin tam není, zkrachovala i pojízdná prodejna, doktor tam není, práce málo... Ký div, že se odtud lidi odstěhovali do města. A ty prázdné domy už nejsou ani v nabídce realitek, protože jsou de facto neprodejné.
Ale já přeci nepíšu, že dříve byl bytů dostatek. V mém příspěvku se dočtete, že dnešní mladí nestojí o to, bydlet s dětmi v jednom bytě, jako třeba žili jejich rodiče u prarodičů. Pouze uvádím, že při dnešních podmínkách, tj. mít našetřeno několik statisíců korun pro nárok na přiznání hypotéky je pro mladé, kteří by si chtěli založit rodinu a mít děti těžké, pokud jim nemohou pomoci třeba rodiče. A splácení hypotéky 20 - 30 let také není také žádná procházka růžovou zahradou, zvlášť když potom žena zůstane na mateřské a jede se z jednoho platu. Je to dlouhá doba s stát se může cokoliv. Stačí nemoc, pokles příjmu a je problém. A do předražených nájmů se jim prostě nechce. Proto si myslím, že pokud mladí nebudou mít podmínky k bydlení, dětí moc přibývat nebude. V tom ostatní souhlas, ale zatím žádná vláda se nějakým rozložením pracovních příležitostí nezabývala a pochybuji, se se někdy zabývat bude.
Oni ani dřívější mladí nestáli o to, aby žili s rodiči a prarodiči v jednom bytě. Akorát jim nic jiného nezbývalo, než si podat přihlášku do pořadníku a čekat. To přece můžou dneska taky, ne? Na obecní malometrážní byty - pokud už se teda nějaký uvolní, se třeba u nás hlásí taky stovka zájemců. Prostě bydlení je drahá legrace. Když dřív nechtěli lidi čekat 20 let na byt, tak sháněli stavební parcely a poté stavěli svépomocí. Bez hypoték, nejddřív vydělali na stavební materiál, pak ho koupili a teprve potom mohli stavět. Na to mi řeknete, že to dnešní mladí taky dělat nebudou, páč se jim nechce. Zato pomoc od rodičů by brali? A pokud jim pomůžou rodiče našetřit základ na byt, našetří oni zase na oplátku svým dětem? Víte, ony ty předchozí generace taky neměly nic zadarmo a věděly, že na bydlení se musí dost dlouho makat a občas si nějaké věci dokonce i odříct. Některé odříkání šlo docela snadno: nebyly počítače, nebyly ajfouny, ob dva roky nová televize přes celou stěnu. Kdyby si ty současné mladé generace občas něco odřekly a místo čumění do fejsbúku hejbly zadkem, tak by nemusely brečet, jak je to bydlení děěsně drahé.
PS: doporučuju exkurzi do některého ze skanzenů. Tam uvidíte, jak se bydlelo před 100 roky. Když si třeba ve skanzenu Vysočina prohlédnete domek, který měl JEDNU světnici s jednou postelí, na které spali rodiče s nejmladším dítětem, ostatní na podlaze na slámě nebo na půdě (v tom domku bydlela rodina s 10 dětmi), tak si budete vážit i dnešního paneláku.
1) Myslite ty obecni byty ktere stat/obec uz prodala nebo snazi se co nejdrive udat?
2) neznam nikoho kdo by si kazde 2 roky kupoval televizi spres celou stenu.
3) iPhony to je kategorie sama pro sebe , vetsiniu to jsou nesvepravni lide
4) ja bych si klidne takovou svetnicku koupil neb je vetsi nez moje 2+1.. nebo postavil, ale nemuzu si ji postavit i kdyz mam pozemek, protoze uzemni plan, a abych si sehnal parcelu tak na to aktualne nejsou penize. U nas se prodavaji za 3k/m2 a to nejsme ani krajskem meste.. a mohl bych pokracovat....
Ne každý měla za předka továrníka s vilou nebo majitele pražského činžáku. Moji předkové byli třeba venkovani, už ne sice chudina, protože měli domečky a cca 2 hektary polí. To je ale neuživilo, takže vedle zemědělských prací provozovali řemeslo. Jedni prarodiče měli domek o dvou místnostech + chlévy, krytý doškovou střechou. Děti měli 4, ale 2 zemřely ještě jako kojenci. Druzí prarodiče měli domeček s jednou místností a černou kuchyní + chlév. Dětí měli 8, dospělosti se dožilo 6. Domek těchto druhých prarodičů byl později externí expozicí muzea, protože byl přímo ukázkovým domkem, jak se kdysi v té oblasti bydlelo. Krom toho byl postavený z vepřovic.
Neřekla bych, že to, co je ve skanzenu,je pravda jak z Rudého práva. Ono když už se v 19.stol. stěhovali mladí z venkovské chudiny do měst, aby ve městě pracovali ve fabrice a bydleli v nájemním bytě 1+1 v pavlačovém domě, kde měli vodu i suché WC venku na pavlači, tak to považovali za neskutečný pokrok ve svém životě, svůj samostatný byt považovali za luxus!, protože najednou bydleli daleko líp, než jejich rodiče. Jak vyprávěla babička, tak bydleli po chlévech a stravovali se u hospodáře, kolikrát neměli ani vlastní místnost. Hospodyně běžně vařila i pro čeládku, takže třeba i pro15-20 lidí.Takže pokrok, kterého jsme dosáhli za cca 150 let, je přímo úžasný.
Máte pravdu nechtějí žít v panelákovém bytě s rodiči, je jiná doba - mají svobodu - dokonce mohou cestovat, ale také mohou pracovat v cizině a vydělat 10 x tolik co tady a pak si tady koupit byt, nebo si koupit byt v Mnichově, když jsem tady četl na internetu, že je tam levnější než v Praze. Ale mladí chtějí mít všechno hned, mají na to přece nárok, zač by ten život jinak stál, Pracovat se jim moc nechce, kdo by dělal od rána do večera, ono se jim ani nechce moc studovat a dělat práci co je nebaví no to tedy už vůbec ne. Ale jak to udělat, aby se stali celebritami a mohli chodit na ty večírky?To je fakt problém.
Ať stát vrátí do důchodového účtu peníze,které od r.1948 důchodcům ukradl! Naši rodiče,prarodiče,praprarodiče dle daných zákonů do účtu přispívali. Do dneška není důchodový účet oddělen od státního rozpočtu a stát s penězi určenými na tento účel nezákonně "hospodaří". V r.1989 mělo OF,potažmo ODS ve volebním programu osamostatnění penzijního účtu,leč nestalo se tak. To je ale demokracie,platíme podle zákona ale našimi penězi hospodaří nepověření lidé!
A stejně "znárodnili" ti bolševici jen paběrky, protože s výjimkou fondů, které byly za první republiky dceřinné od rakouských či německých společností již aktiva "odklonili" za okupace nacisti. A u těch zbývajících to bez skrupulí jako "říšký majetek" zkonfiskovali Sověti. Takže stejně ty fondy (do kterých si ovšem spořili konkrétní lidé, a nešlo o všeobecné důchodové pojištění) byly již od r. 1945 "zmrazené", protože evidované nároky výrazněš převyšovaly jejich majetek.
HDP se fakt do důchodového fondu (notabene když stát důchodový fond nemá, jen "evidenční" účet) neodvádí. HDP je jen suma všech hodnot, které se za rok v ČR vytvoří (výrobky, služby atd.).
Na důchodový účet se odvádí důchodové pojištění, a když ty odvody na vyplácené důchody nestačí, což je většinou, tak je stát podle zákona povinen důchodový účet dorovnat z "jiných kapitol".
Oni poslanci a senátoři nejsou zaměstnanci, to je právě ten omyl. Zaměstnanec vykonává "závislou" práci, čili pracuje podle cizích pokynů. Oni jsou v postavení obdobném, jaké má v korporaci správní rada, mezi zasedáními valné hromady (analogie voleb). To jest, zprostředkovaně vykonávají vlastnická práva, a tedy naopak o té práci rozhodují.
Ano, máte mírně nadprůměrný důchod. A je to dáno právě tím, že jste jednak celý život evidentně opravdu pracovala bez nepojištěných či redukovaných pauz, a jednak tím, že jste patrně měla delší dobu pojištění, než většina žen z Vaší (i mojí) generace (vzhledem k tomu, že jste nejspíš vychovala jen jedno dítě a tedy měla cca o rok a půl vyšší důchodový věk oproti "dvoudětným" ženám).
Lidé obecně dobu poujištění podceňují, ale ona je do značné míry významnější, než vyšší průměrný příjem. Pokud máte uznané třeba dva roky pojištění do získání nároku na důchod navíc, zvýší Vám to důchod obdobně, jako kdybyste (v současné hodnotě peněz) měla celý život průměrnou měsíční mzdu o cca 3000 - 3200 Kč vyšší (bez té doby navíc).
Jen na okraj - stejný efekt má po dosažení důchodového věku odpracovaných 180 dnů (pojištěných), bez pobírání důchodu.
Nejsem proti zvýšení důchodů u žen. Naproti tomu muži v průměru pobírají důchod o 7 let méně než ženy. Tedy logicky, muži budou chodit do důchodu o 7 let dříve.
Zvýšení povinných odvodů u OSVČ je stále stejná písnička - lež ČSSD a vlády. Mám zkušenosti jako zaměstnanec i OSVČ a říkám, že přístup k OSVČ je v tomto směru naprosto skandální. Nejenže momentálně hradí OSVČ minimální zálohy na sociální pojištění ve výši 2.388,-- Kč každý měsíc, což odpovídá hrubému příjmu zaměstnance cca. 42 tis. Kč, ale navíc v tom hrazeném pojištění není zahrnuto nemocenské pojištění, které si OSVČ musí hradit zvlášť a částka 2.388,-- Kč je vztahována k minimálnímu vyměřovacímu základu, který je v současnosti pro OSVČ v hlavní činnosti 98.100,-- Kč. To znamená, že pokud OSVČ hradí měsíčně 2.388,-- Kč, není nemocensky pojištěna, hradí sociální pojištění na úrovni hrubé mzdy 42 tis. Kč a její základ pro výpočet započitatelných příjmů pro výpočet důchodu je jen 98.100,-- Kč. A teď ještě chtějí, aby OSVČ platily podstatně více. Krádež za bílého dne a vykořistˇování OSVČ vládou.
U odvodu zamestnance na zdravotni nepocitate odvod ktery za zamestnance posila zamestnavateli. Ten odvod je soucasti mzdy zamestnance, dokonce z nej plati dan a neni jen dalsi "buzeraci/zdanenim" zamestnavatele. Je je dusledkem prace politiku: kdyz chteji zvysit odvody tak je pruchodnejsi kdyz to udelaji povinnym odvodem u zamestnavatele. Tim se zvysi cena prace, ale na ukor podnikatelu a firem ne zamestnancu.
Celkove zdravotni pojisteni zamestnance s hrubou mzdou 42000 je 5670.
S hrubou mzdou 18 000 to je 2430.
Prominte vy jste mluvil o socialnim, tam funguje stejny princip:
Celkovy odvod za zamestnance na socialni pojisteni s minimalni mzdou 13350 je 4206 mesicne ( suma zamestnanec i zamestnavatel). Tady je videt ze i clovek s minimalni mzdou odvadi vice nez vetsina zivnostniku.... on i ten duchod podle toho bude vypadat.
Dobrý den. Pracoval jsem plných 50 let, tj. 4 roky nad rámec. Do pracovního procesu jsem se zapojil a ještě mě nebylo 15 let. Udělal jsem chybu v tom, že jsem při dovršení důchodového věku neodešel do důchodu a dále jsem měl pracovat a každé 2 roky požádat o přehodnocení samotného důchodu. Bral bych důchod a přitom bych dále pracoval a 4 roky jsem si mohl platit penzijní připojištění ve výši 10 000,00 Kč/měsíčně a byl bych na tom lépe než dnes. Ovdověl jsem a pobírám vdovský důchod, přičemž manželka pracovala jako doručovatelka s nástupním platem 516,00 Kč/měsíc z čehož byl vyměřen důchod a z toho vdovecký důchod, takže jde pro mě o zanedbatelnou částku. Nacházejí se občané, kteří mě závidí tu tisícovku navíc. Já jsem ppřesvědčen, že tu tisícovku jsem si zasloužil, a to bez ohledu na závist. Dále podotýkám, že mě dovoleno studovat denní školu, takže jsem absolvoval 5ti letou výuku od 14,00 do 19,00 hodin při normálním zaměstnání, plné služebních cest.
S pozdravem
T. Astacus
Zda pracovat "nad nárok" a jak dlouho, to je otázka "osobní strategie předpokládaného dožití" S ohledem na to, že průměrná doba pobírání důchodu u mužů je cca 19 let, a návratnost práce nad nárok ve zvýšeném důchodu je cca 12 - 15 let (po zvýšení základní výměry na 10 % průměrné mzdy je delší), tak ty Vaše 4 roky práce navíc jsou docela na hraně.
Nicméně, pokud jste skutečně pracoval nad nárok na nenechal si vyplatit důchod zpětně, tak jste získal navíc 16 čtvrtletí (a za každé 1,5 procentního bodu výpočtového základu). To prezentuje, o 3200 až 4800 Kč vyšší procentní výměru, než by Vám příslušela při práci jen do nároku (t.j. patrně 46 let).
Jak byste na tom byl s tím penzijním připojištěním, to je otázka. Já si dělal nějaké "simulace" sám pro sebe, a nemělo to jednoznačný výsledek. Ono bohužel záleží na míře inflace, a i když známe "cílovanou" (cca 2 %) a průměrnou, tak skutečná se může lišit i výrazně. A zatímco státní důchod byl převážně valorizován o více než činila míra inflace, tak penzijní společnosti (běžně) nevalorizují, nemáte-li zvyšování dávky přímo nasmlouváno.
Předně, žádná revoluční reforma státních důchodů není třeba. Dnes jsou odvody na důchodové pojištění 28% hrubé mzdy (6,5% zaměstnanec + 21,5% zaměstnavatel) a na jednoho důchodce připadá cca 2,2 lidí v produktivním věku. Z toho plyne, že náhradový poměr by mohl být potenciálně až 62%, tedy že průměrný důchod by mohl být 2,2 * 28% * 32700 = 20 326,-Kč! Zajímavá diskuze by mohla být na téma, proč tomu tak není.
Pokud díky všem demografickým vlivům poklesne počet produktivních lidí na jednoho důchodce na 1,5 (hodně pesimistický odhad) pak potenciální náhradový poměr klesne na 42% (dnes je údajně 38/) a potenciální průměrný důchod v současných cenách by klesl na 13 700,-Kč, což +/- odpovídá současnému stavu. Tedy žádná pohroma, kvůli které bychom měli troubit na poplach, nás nečeká.
Proto jsou namístě pouze částečné zásahy do aktuálního systému. Jedním z takových zásahů by mohlo být zavedení povinného spoření na důchod pro bezdětné ve státním fondu (spravovaného ČNB), který by garantoval reálné zhodnocení ve výši 0% p.a., tedy nominální zhodnocení ve výši inflace. Proč? Protože bezdětní by takto nahradili svou investici do nové generace plátců důchodů v průběžném důchodovém systému. Bezdětní by tak odváděli sociální odvody stejně jako všichni ostatní, avšak namísto investice do dětí by spořili ve státním důchodovém fondu.
Po té co by odešli bezdětní do důchodu, by státní důchodový fond začal vyplácet bezdětnými naspořené peníze do průběžného systému, z něhož by dostávali důchod všichni i bezdětní, a to v souladu se současným pr všechny jednotným způsobem výpočtu důchodů. Namísto odvodů neexistujících dětí by do systému připlouvaly bezdětnými ve státním fondu naspořené peníze. Pokud předpokládáme 10% bezdětných pak by tímto způsobem začalo do důchodového systému plynout o 10% více peněz, a to právě v období, kdy v ekonomice začnou chybět ony nenarozené děti. Takto by samozřejmě došlo také k vytvoření prostoru pro navýšení vyplacených důchodů o cca 10%, (záleží na tom, jaké by bylo rozložení příjmů ve skupině bezdětných oproti skupině rodičů).
Současně by platilo, že jakmile by se narodilo 1. dítě, začal by fond rodičům vyplácet jimi naspořené peníze a do fondu by nadále posílali již jen polovinu. Po narození druhého dítěte by rodiče přestali spořit ve fondu zcela a fond by začal rodičům vyplácet i tu druhou rodiči naspořenou část peněz. V tomto případě by se vyplácely konkrétně individuálně naspořené peníze (100% zásluhovost). Narození potomka by tak nepředstavovalo pro rodinu tak obrovský propad v životní úrovni, jako je tomu dnes.
Fulda, otázkou je, z čeho by bezdětní platili to důchodové, rodiny s dětmi jsou různě státem zvýhodňované, což je nutné, protože pokud ne, porodnost by ještě klesla. Znovu, je to otázka malých platů, jak rodin s dětmi, tak bezdětných, ti odvádějí vyšší daně a tím platí i na tyto děti, školné, zdravotní atd. Vychoval jsem dvě děti, to neznamená, že bezdětní mají být trestání.
Bezdětní by platili do státního fondu ze svých příjmů (cca 17% z hrubé mzdy). Rodiny s dětmi jsou zvýhodněny, a to by mohlo být zohledněno v procentu, které jsou povinni odvádět do státního fondu bezdětní. Odhaduje se, že podíl bezdětných na nákladech na výchovu nové generace je okolo 20% z celkových nákladů. Nikdo zde nepíše o trestání bezdětných. Píšu o tom, abychom přestali trestat rodiče tím, že jejich potomci musí v důchodu živit i bezdětné, kteří na výchovu této nové generace přispěli jen z cca 20%.
Fulda, někomu něco brát není šťastné, mám kolegu který měl první dítě v pokročilém věku a poté dvojčata. Jeho odvedené, dle Vás, peníze do státního fondu za 30 let by neměly jinou, než úsměvnou hodnotu. Peníze ukládané na 40 a více let, na jakýkoliv účel, strácí hodnotu a tím jakýkoliv smysl. Trestat někoho za to, že nemá, nebo dokonce nemůže mít děti? Cestu vidím v naplnění důchodového účtu jinými způsoby. Kauza dopravního podniku Prahy s exekutorem p. Podkonickým jen potvrzuje to ,že špatně sepsaná smlouva v neprospěch státu a lidí dnes stojí neslýchané částky. A co teprve fotovoltaika, církevní restituce( Ústavní soud nebral vůbec v úvahu, jak se k těmto částkám fakticky došlo). Dnes se uvažuje o dostavbě jaderných bloků, to bude další tunel, pokud tuto smlouvu budou sepisovat bývalí machři, stále se deroucí k moci, na české smlouvičky s krachující firmou Westinghouse a zatím by to mohl být dobrý základ, z jejichž výnosů by byl naplňován důchodový účet, při investicích do této stavby z důchodového účtu.
Nikdo nikomu nechce nic brát. Bezdětní by si toliko spořili na své důchody. To neznamená, že se někomu něco vezme. Váš intuitivní závěr k hodnotě úspor po 30-ti letech spoření, jejichž inflační znehodnocování by bylo kompenzováno centrální bankou pomocí úročení úrokovou sazbou ve výši inflace, je jednoduše nesprávný. Kupní síla úspor by v takovém případě zůstala nezměněna. Opakuji, že mnou navrhované nikoho nijak netrestá a ani to není účelem toho návrhu.
Fulda,odvádět 17% z hrubé mzdy, takže nízkopříjmoví bezdětní, invalidní, ve výkonu trestu a nezaměstnaní by chodili na sociálku pro tuto částku, aby splnili zákonnou povinnost? Částka po 40-50 letech by byla bezvýznamná a dorovnávat mrtvou úsporu tolik let státem je finančně neúnosné. Tady by už nešlo o miliardy!
Nízkopříjmoví by platili ze svého nízkého příjmu. Invalidé by neplatili nic, neboť by se jich týkal invalidní, nikoliv starobní důchod. Nezaměstnaní by neplatili nic, avšak pro všechny (i pro bezdětné) by platilo, že pro vznik nároku na starobní důchod musí odpracovat stanovený počet let, tak jako to platí v průběžném systému. Vězni by platili ze svého výdělku. Pokud by neměli výdělek, neplatili by. Opět i zde by platila povinnost odpracovat daný počet let. Úročit peníze úrokovou mírou odpovídající míře inflace nestojí reálně nic a ten, kdo je příjemcem takového úroku taky nic nevydělá. Bankám centrální banka jejich vklady na rezervním účtu úročí. Stát vydával dluhopisy jejichž úročení se odvíjí od míry inflace, takže by to šlo. Úročení ve výši inflace je totiž neutrální jak pro toho, kdo úrok platí tak pro toho, kdo jej přijímá. Ale to už pro Vás asi bude vyšší dívčí. Miliardy stojí třetí pilíř. Zbytečně do luftu vyhozené miliardy na spoření, které v dlouhodobém horizontu nejspíš nepokryje ani inflaci.
Tady nejde o to, aby ty peníze někomu něco vydělaly. Jde o to, aby se peníze naspořené neznehodnotily. Když chcete peníze zhodnocovat, musíte se vystavit riziku, že se nakonec znehodnotí. A stát by neměl být v roli gamblera, který bude s důchodovými penězi hrát v kapitálovém kasínu.
Fulda, opravdu to není dobrý nápad, vytáhnout lidem z kapes obrovské finance, stát by zkrachoval. Ekonomice se daří i proto, že lidé utrácejí. Chtít po lidech, při dnes nastavených odvodech z platu, DPH a ostatních daních další peníze, není průchozí varianta. Najděte člověka který by dával tyto peníze na nejistý důchod za cca 50 let, i kdyby , tak na to nemají. Proč si každý z těchto lidi takto nešetří? Penzijní připojištění je dotování státem přímo a i daňovou úlevou, stejně tam lidé dávají jen několik stovek, nevyúživají ani ten 230 Kč příspěvek v plné výši, nemají na to a tady je návrh na 17%, dnes je to z průměrného platu, (kdo ho má), 5440 Kč, lidé mají problém dát na spoření desetinu z Vaší částky, i když je dotovaná, nešetří všichni. Snad i bezdětní mají nárok si pořídit své bydlení. Zkuste to sečíst z průměrného platu, ti lidé by buď bydleli pod mostem, nebo umřeli hlady. Vyhánět z republiky bezdětné není rozumné.
A ptá se někdo rodičů, kde vezmou peníze potřebné na výchovu dětí? A ptá se někdo těch dětí, jestli jim přijde správné, aby platili důchody i těm, kteří žádné děti, které by odváděly sociální odvody, nevychovali? Jde o odstranění "investiční" propasti mezi rodiči, kteří investici do potomků učiní a ostatními, kteří takovou investici neučiní, avšak v důchodu by měli "sklízet" plody takové investice v podobě důchodů placených dětmi těch ostatních.
17% je jen hrubý nástřel. Pokud si budete spořit 17% z hrubého platu 5440 na vlastní důchod a podaří se Vám peníze zhodnotit tak, že je neznehodnotí inflace, pak Vám takto naspořené peníze vystačí na 20 let v důchodu, kdy budete brát 40% průměrné mzdy. Pokud má průběžný systém vyplácet 40% průměrné mzdy průměrně 20 let, pak 17% spoření zhruba vytvoří obdobné "aktivum", jaké výchovou svých dětí vytvoří rodiče. Současně uvedené "zátěže" spořit na důchod bude možné se zbavit tím, že si pořídíte a vychováte s partnerkou alespoň 2 děti. Samozřejmě, že se může rozhodnout tak, že to bude třeba jen 10%, aby se uvedený fenomén černého pasažerství bezdětných alespoň v nějaké míře eliminoval.
Argument, že by se tím snížila kupní síla agregátní poptávky beru a taky to je moje zásadní výhrada ke snahám o postupný přechod z průběžného do kapitálového systému. Je otázkou, jak velký výpadek kupní síly by to znamenalo (bezdětných je do 10% populace v produktivním věku). Předpokládám, že by mnou navrhovaný systému nabíhal postupně, tedy že by do něj vstupovaly pouze nově na pracovní trh přicházející ročníky. Starší ročníky bezdětných by spořili ve státním fondu podle degresivně stanovených sazeb (např. tedy do 20 let, 17%, do 30 let 12%, do 40 let 7%, nad 40 let 2%). Degresivní sazby by platily pro dané věkové skupiny jen v náběhovém období. Ten kdo by začal platit např. 12% by tuto sazbu odváděl až do odchodu do důchodu (pokud by si nepořídil děti). Pouze lidé, kteří by měli v době zavedení do 20-ti let a nově do systému vstupující lidé by platili trvale nejvyšší sazbu. Nešlo by tedy o žádnou revoluci. Šlo by o postupné kumulování prostředků, které by byly určeny k posílení důchodového systému až v době, kdy se projeví dosavadní negativní demografický vývoj porodnosti.
Současně po odstranění citlivosti průběžného systému na vývoj porodnosti, by se také vytvořil prostor pro adekvátní snížení sociálních odvodů.
Fulda, já vidím řešení v tom, že pokud se hovoří o snížení daňové zátěže 15% ze superhrubé mzdy na 18-19% z hrubé mzdy , mohly by se tyto peníze využít adresně. Daň nesnižovat. Při růstu platů by to nemusel být takový problém, beru na zřetel i inflaci. Pokud jsou tady lidé , kteří odchovali děti, jsem pro, aby tyto procenta z nesnížené daně z příjmů, těchto odchovaných pracujících potomků šly na důchod jejích rodičů, tady by záleželo na tom, zda tyto děti pracují a jak úspěšná byla jejich výchova. Mít děti ještě neznamená, že ty budou, pracovat. A můžou s tímto systémem, po zavedení do zákona začít hned, popřípadě peníze vyplácet jen matkám v důchodu. Pokud nejsou rodiče v důchodu, tyto částky by mohli pobírat jejich prarodiče. Opravdu si myslím, po rozkradení průmyslu, pozemků ,nemovitosti, zlata atd. se najdou další a další politici, kteří jsou schopni vykrást komukoliv, cokoliv a za úplatek prodat vše za ,, zlomek ceny" Můj návrh je neprůchozí, těmto politikům nepřinese do vlastních kapes nic. Zda si bezdětní lidé našetří na zvýšení důchodů, bych nechal na jejich rozhodnutí. Stát by vyplácel základní výměru, zásluhou výměru a dotující výměru, placenou jen jejich pracujícími dětmi. Zvyšovat odvody jakoukoliv formou na důchody ,v době kdy jejich výše ,poměru k HDP, jsou nižší, než ve vyspělých státech Evropy ,je jen ukázkou ,jak nízké jsou u nás platy, po 30ti letém působení našich politických stran a jejich vlád. Důchody se dají financovat i jiným způsobem. Investováním přebytků na důchodovém účtu na státní zakázky, například jaderné bloky s jejich návratností a další reinvestice, při těžbě lithia, a pod. Dobré investice jsou protiinflační. Ukládat jakékoliv částky v naší republice se nevyplatí. Toto je největší problém, zákon nemusí znamenat spravedlnost. Bezdětní se podílejí velkou měrou na naší ekonomice, výchově dětí atd. tohle oni nevyuživají, nejsou v žádném případě, přítěží. Z jejich daní se platí investice a z každé investice by měl účastník něco mít , nejsou obnošené boty ,které se vyhodí. Dříve se důchody platily z výkonu ekonomiky, nemůžou za to ,že je vykradená. Ať zloději vrátí náš ukradený a zašmelený majetek našich otců, dědů, předků a bude i na důchody. Naší dědové a otcové nežili z odvodů uvalených na děti. Vše si vybudovali sami, i to důchodové zabezpečení. Mnozí bezdětní přinesli nejen ekonomický pro naši republiku víc, než některé generace rodin s dětmi.
Fulda, zajímalo by mne, pokud by pracující bezdětní, po dožití svých rodičů, začali dotovat bezdětné důchodce svými procenty a následně tito pracující, po odchodu na starobní důchod, by i oni byli takto dotování, průměrem všech těchto pracujících bezdětných, jak by na tom v porovnání s ostatními důchodci, kteří by byli dotování svými dětmi, byli. Možná by jste byl překvapený. Pokud budeme spravedliví, museli bychom započítat těmto bezdětným důchodcům, ženám i částku kterou berou ženy jako rodičovskou a mateřskou na průměr 1,7 dítěte na rodinu a náklady na děti a paragrafy rodičů, daňové úlevy atd.
oni se totiž na těch nákladech podílejí svými celoživotními odvody. Ještě jste přesvědčen, že bezdětní jsou černými pasažéry v důchodu? Podotýkám, mám odchováné dvě děti a osobně si myslím, že bezdětní nejsou žádnými parazity. Velice mne mrzí, že se tady vždy vybere nějaká skupina lidí, důchodci, bezdětní, nemocní a začnou do nich kopat lehce ovlivnitelní lidé, kteří mají velký problém se nad věcí zamyslet. Kde je to lidské solidární myšlení, mladí se starými ( každý má doma babičku, maminku, předky a je ten důchod taky možná čeká), zdraví s nemocnými ( každý si obě strany časem,užije na vlastní ,, kůži") atd.
To je přece jednoduché. Bezdětní přispívají prostřednictvím daní a odvodů na zdravotní pojištění cca 20% na výchovu nové generace ve srovnání s tím, kolik přispívají rodiče těch dětí. Takže by z cca 20% měly být financovány důchody bezdětných z odvodů těch dětí. A zbytek do 100% by si bezdětní spořili. Po odchodu do důchodu by se odvody spojily s penězi, které by fond vyplácel pro bezdětné a z takto sloučených peněz by se vyplácely 100% důchody všem, kdo splnili podmínky pro vznik nároku na důchod, bez ohledu na to, zda a kolik dětí vychovali.
Fulda, můj názor je ten, že jakákoliv úspora, v této republice, bude jako dosud rozkradená, samozřejmě, jak jinak, ve jménu toho nejlepšího úmyslu. Tak se snažím najít variantu jak tyto zloděje odstavit, od páchání jejich dobrá. Peníze, více než 5%, z rozdílu daně mezi superhrubou a hrubou mzdou z příjmů hned vyplatit adresně, jen rodičům těchto pracujících, tady bude i zvýšená snaha rodičů o výchovu, vzdělání a úspěšnost svých potomků, budou na ni přímo, ve stáří zainteresováni, přebytky na důchodovém účtu investovat do státních investic s odpovídajícím ziskem a znovu reinvestování, pro budoucí silné důchodové ročníky. Tady už byl politický a fakticky provedený záměr vykrást a vyvézt peníze, které ještě nebyly na důchodovém účtě. Penězovod již byl nastaven. Druhý důchodový pilíř. Bohudík byl zrušen. Chytrý člověk se nechá obelhat jen jednou, pokud se nepoučí, tak to není chytrý člověk. Ano, ve slušné společnosti se dá i šetřit. Jsme slušnou společnosti s odpovědnými politiky? Odpovědi je 30ti letá zkušenost.
Fulda, pane i tady bychom se mohli posunout v názoru na řešení financování důchodů. Můj návrh není v rozporu s Vašim. Mé řešení může platit už letos, po přípravě a zavedení do zákonů. Již pro dnešní důchodce. Nikomu nic nenařizuje, vyplyne to ze slibu o zrušení zdanění superhrubé mzdy a pomůže to ihned. V tom vidím velký přínos.
Valorizace důchodů by měla být pro všechny starobní důchodce stejná,tedy stejná částka všem ne podle výše důchodu.Všichni důchodci přece mají stejné potřeby a je to částka ze státního rozpočtu,která není podle zásluhovosti.Inflace je pro všechny stejná.Výměra řádného důchodu je
přeci podle zásluhovosti a to by mělo stačit.Navrhuji znovu proto valorizaci všem stejně!Byly jsme třeba s každým dítětem na ma-
teřské 2 roky při dvou dětech 4 roky,neměly jsme roční příjmy pro výpočet řádného důchodu a tím malé důchody. .Je to dlouholetá
velká křivda,nespravedlnost,diskriminace žen,kterou prosím alespoň nyní napravi, za což zdvořile děkuji.Alespoň tou pětistovkou
na každé porozené dítě.
Je vidět, že tomu jak se počítají důchody ani valorizaci moc (či vůbec) nerozumíte. A že jste ve škole, když se probírala procenta a přímá úměra, nedávala pozor, nbo byla nemocná.
Doba, kdy jste byla na mateřské, byla započítána jako 100% náhradní, stejně, jako kdyby byla odpracovaná. Tedy pokud jste "na mateřské" nebyla s každým dítětem déle, než čtyři roky. Tohle fakt ženy neznevýhodňuje. Pokud jste vychovala dvě děti a byla s nimi celkem 4 roky na mateřské, máte to z pohledu důchodu stejné, jako byste v tu dobu pracovala (dělá to 800 - 1200 Kč na vyměřeném důchodu).
Pokud se týká valorizace, hlavním cílem je aby si konkrétní důchodce po valorizaci mohl koupit přibližně stejné množství zboží, jako si mohl koupit před valorizací. Pokud ba se valorizovalo o stejnou částku, vztaženou k průměrnému důchodu, ti s průměrným důchodem by si mohli koupit stejně, ti "bohatší" méně, a ti "chudší" naopak více.
V praxi se valorizuje tak, že všichni důchodci mají stejnou základní výměru a to ve výši 10 % průměrné mzdy. Tato část se všem valorizuje o stejnou částku. To zvýhoďňuje (a to výrazně) ty důchodce, kterým byl vypočítán důchod z podprůměrného příjmu a z krátké doby pojištění. (U průměrného důchodu to dělá cca jeho 1/4, u podprůměrného více než 1/4, u nadprůměrného naopak méně, než 1/4.)
Procentní výměra, která má odrážet zásluhovost, ji spravedlivě odráží jen u důchodů vypočítaných z platů do 40 % průměrné mzdy! Když někdo vydělával víc (a odváděl na pojištění víc), tak "to navíc" se mu při vyměření jeho důchodu zkrátilo o 74 %. Tím už byl takový člověk dostatečně potrestán za to, "že si dovolil" vydělávat více, než lidé s podprůměrnou mzdou.
Co ovšem není při stanovení procentní výměry kráceno, a je to tak správně, to je prosím DOBA POJIŠTĚNÍ, tedy zejména doba odpracovaná a doba 100% náhradní, jako je mateřská (do 4 let na dítě) a nebo u mužů vojna.
Procentní výměra se valorizuje dle pravidel přímé úměry, tedy o stejné procento, aby byla zásluhovost zohledněna i po několika valorizacích. Kdyby tomu tak nebylo, byla by po více valorizacích zásluhová složka důchodu prakticky smazána. (I tak jsou ovšem, díky rovnému navyšování základní složky, vyšší důchody valorizovány pomaleji, než důchody nízké.)
Jasně, a postupně budou mít všichni důchodce stejně, ať už odváděli na daních méně, nebo více a odpracovali 25 nebo 35 let,že? A co tedy takhle, aby tedy všichni odváděli stejnou částku na daních. To by se Vám asi moc nelíbilo. Navíc si myslím, že současná komise pro "spravedlivé důchody" se už těch, kteří jsou nyní v důchodu stejně týkat nebude, je to spíše pro důchodce budoucí. A zase nic nevyřeší, stejně jak ty všechny komise předešlé. Budou jednat a jednat o snaze vyřešit a napravit nějakou nespravedlnost vůči některým skupinám důchodců a výsledkem bude to, že zase vytvoří nějakou jinou nespravedlnost vůči druhým skupinám důchodců. Jenom se chtějí zviditelnit, aby si ty své vysoké platy nějak zdůvodnili a lidé si mysleli, že pracují pro ně.
Valorizace důchodů by měla být pro všechny starobní důchodce stejná,tedy stejná částka všem ne podle výše důchodu.Všichni důchodci přece mají stejné potřeby a je to částka ze státního rozpočtu,která není podle zásluhovosti.Inflace je pro všechny stejná.Výměra řádného důchodu je
přeci podle zásluhovosti a to by mělo stačit.Navrhuji znovu proto valorizaci všem stejně!Byly jsme třeba s každým dítětem na ma-
teřské 2 roky při dvou dětech 4 roky,neměly jsme roční příjmy pro výpočet řádného důchodu a tím malé důchody. .Je to dlouholetá
velká křivda,nespravedlnost,diskriminace žen,kterou prosím alespoň nyní napravit, za což zdvořile děkuji.Alespoň tou pětistovkou
na každé porozené dítě.
Valorizace důchodů by měla být pro všechny starobní důchodce stejná,tedy stejná částka všem ne podle výše důchodu.Všichni důchodci přece mají stejné potřeby a je to částka ze státního rozpočtu,která není podle zásluhovosti.Inflace je pro všechny stejná.Výměra řádného důchodu je
přeci podle zásluhovosti a to by mělo stačit.Navrhuji znovu proto valorizaci všem stejně!Byly jsme třeba s každým dítětem na ma-
teřské 2 roky při dvou dětech 4 roky,neměly jsme roční příjmy pro výpočet řádného důchodu a tím malé důchody. .Je to dlouholetá
velká křivda,nespravedlnost,diskriminace žen,kterou prosím alespoň nyní napravit, za což zdvořile děkuji.Alespoň tou pětistovkou
na každé porozené dítě.
Sice jste během vojny nic nevydělal, nebyla za Vás odvedena ani koruna důchodového pojištění, a byl to děsný "vopruz", ale je to 100% náhradní doba, na kterou se při výpočtu procentní výměry důchodu hledí jako na odpracovanou.
(A pokud by šlo o vojnu v tzv. "rozhodném období", byla by to doba vyloučená, a proto by nezhoršovala "osobní vyměřovací základ" => průměrný měsíční příjem v rozhodném období v aktuální hodnotě peněz, vstupující do výpočtu procentní výměry důchodu.)
Shrnuto - doba Vaší základní vojenské služby je zohledněna v procentní výměře důchodu, a to vzávislosti na příjmech a celkové době pojištění částkou 400 - 600 Kč (200 - 300 Kč/rok).
Mimochodem, stejně se zohledňuje péče o děti, běžně do 4 let věku dítěte, jde-li o dítě lehce postižené (i. stupeň) tak do 10 let věku. Pokud je pečováno o osoby ve II. a vyšším stupni postižení (a jde o osoby blízké, nebo žijící ve společné domácnosti), zohlední se celá doba péče. Započtení péče se týká zejména žen, ale může se týkat i mužů. (Na rozdíl od nižššího důchodového věku za vychované děti, který se týká pouze žen, byť by děti byly ve výhradní péči "muže samoživitele".)
Po přečtení příspěvků ač nerada, musím taky něco napsat. Je mi 60 let. Denně chodím po práci za svou maminkou. Před týdnem jsem dojela a poprosila, jestli si můžu uvařit kafe. Maminka se na mě dívá a říká, že vypadám nějak zdrchaně. Tak jsem jí odpověděla, že ona, když byla v mém věku, byla už 5 let v důchodu a já musím ještě 3 roky do důchodu dělat. Nikdy jsem nevěřila, že člověku věkem ubývá sil, až když jsem to poznala na sobě. K důchodu si, jako snad každý z mé generace, dle možností spořím a věřím tomu, že se důchodu dožiji a alespoň nějaký čas si ho i užiji. Z mého pohledu nesouhlasím s odchodem do důchodu v tak vysokém věku, nesouhlasím s vyplácením důchodů lidem kteří nepracovali, fluktuantům, těm kteří vědomě zneužívali daných výhod státu a tím pádem si nezaslouží důchod. Přála bych si, aby byly důchody dány opravdu dle náročnosti práce. Toto je pohled obyčejného člověka, ale můžu říct, že se mi vcelku ulevilo, taky vím, že s tím nic nenadělám, ale jsem ráda, že si i můj názor někdo přečte.
To tak prostě je. U mne, jelikož jsem muž, bude řádný důchodový věk skoro o devět let vyšší, než byl u mé matky. A ona fakticky odešla z pracovního procesu ještě o půl roku a kousek dříve, protože zaměstnavatel pro ni tehdy (v r. 1991) neměl kvůli reorganizaci práci. Ale byl solidní a dal jí odstupné za sedm měsíců.
Šla jsem do důchodu v 58 letech ( po dvou dětech ) a nedokážu si představit, že bych pracovala ještě skoro deset.
A to jsem neměla těžkou práci.
Ale pokud bych v práci celý den seděla a jenom zvedala při hlasování ruku, tak bych byla taky pro. ( když se mě to netýká ).
Jenomže co ti lidé, kteří pracují těžce ( zedníci, ti co pokládají dlažby a třeba staví domy a jiní.) Ti jsou už v 55 udření
a unavení a taky nemocní. ( Zkuste si to třeba jen na měsíc.) Zřejmě předpokládáte, že, všichni sedí u stolu.
Skuste zajít do reality a pak hlasovat.
Valorizace důchodů by měla být u všech stejná - zásluhovost přece zůstává už při vyšší výměře důchodu .
U žen je velmi nespravedlivé , že byli na mateřské a vychovávali děti - další poplatníky a mají proto nižší důchod
A také všichni důchodci žijí na hranici chudoby - i když třeba mají takzvaně pěkný důchod třeba 14 tisíc
zaplatí třeba 8 000 kč za bydlení / to je nejméně / a něco za léky a na jídlo a ošacení moc nezbyde . Hrůza nastane třeba když je potřeba koupit novou ledničku .
Důchodová komise by měla pracovat rychle . Peníze vygenerovat / najít/ státní rozpočet bude muset počítat na výdajové stránce s důchody a ne se spoléhat , že vše pokryje sociální pojištění . Jinak to asi nepůjde .
Stát bude muset prostě hospodařit jinak - a úspory se určitě najdou v každém rezortu
No to jste řekla pěkně, ale tohle ta komise neudělá. Tahle řeší spíše jak jinak rozdělit hromádku peněz co je na důchody.
Omezovat výdaje státu je složité a nepopulární. Stát utratí spoustu za státní zaměstnance a najít ty dělají nepotřebnou práci je těžké a vysvětlit to lidem ještě složitější.
Základní výměra důchodu se valorizuje všem o stejnou částku (což zvýhodňuje nízkopříjmové důchodce) a procentní výměra se valorizuje přímo úměrně, tedy o stejné procento. Zkuste si zopakovat přímou úměru (učilo se to za mne v páté či šesté třídě). Pokud by se valorizovalo všem a všechno o stejnou částku, tak se po větším počtu valorizací zásluhovost smaže.
Cílem valorizace je hlavně kompenzování inflace, tedy to, aby si v lednu po valorizaci důchodci mohli koupit (přibližně) stejně, jako před rokem. Pokud by se přidávala všem stejná částka, tak ti s průměrným důchodem by na tom byli sice stejně, ale ti s původně vyššími důchody hůře a ti s nízkými důchody naopak lépe. A zásluhovost by šla do kopru.
Ad ženy - mateřská (do 4 let věku dítěte) je 100% náhradní dobou, nebo-li, počítá se za odpracovanou. V tom problém není. Nízké důchody žen (zejména tzv. "průměrné") jsou ze 2/3 způsobené jednak dřívějším odchodem do důchodu (u současných důchodkyň o 3 - 7 let) oproti mužům stejného ročníku narození, a z toho plynoucí kratší době pojištění, a jednak větším počtem valorizací (v průměru o osm) během doby pobírání důchodu, kdy každá valorizace snižuje relativní hodnotu vypláceného důchodu v porovnání s nově přiznaným (ze stejných výdělků).
Jinak, platit za bydlení jedné osoby 8 tis. Kč by se mi hodně nechtělo, i když rozumím tomu, že kdo se včas nestaral jak bude k stáru žít, tak tolik (i více) platí. Já se bez problémů i s energiemi, telefonem a internetem vejdu do poloviny a moje maminka také.
Nejvíce se mi líbí že Řecko ač je nejvíce zadlužené, dává nejvíce na důchody a my jsme někde na chvostu. Nedává to smyl. Takže pravda je taková, za komunistů byl důchod ve výši 67 % z platu v průměru a dnes je pod hranicí 40 % a dle pravice má ten podíl klesat ( zřejmě potřebují ještě více krást) a tak díky ANO a ČSSD se to pomalu mění aspoň reálný důchod neklesá.
Jasně, takže horníci, hutníci a další zaměstnanci spadající do 1. důchodové kategorie byli asi také státní zaměstnanci, podle té logiky... Můj kamarád, který od 15 let fáral na šachtě, pak dělal 20 let báňského záchranáře, šel do důchodu v 50 (stačil to v podstatě v poslední zatáčce). Doufám, že autor příspěvku pukne vzteky.
Drobná chybka je, že to vzdělání je v oborech politologie a politické ekonomie (pozor - to nemá "opravdu, ale opravdu", nic společného s ekonomikou) a pracovně se zabývala zejména "institucionální komunikací" (tedy lhaním veřejnosti) na úřadu vlády a posléze rodinnou politikou na MPSV. Shrnuto - velmi dobře ví, jak komunikovat s veřejností a manipulovat "dav", ale o vydělávání peněz prací má jen velmi mlhavé představy :-)
Paní Maláčová dostala p. Kalouska do prekérní situace, dnes u p. Moravce se musel rozhodnout, zda podpoří výrok o nižším poměrového důchodu k průměrnému platu v dnešní době, než za jeho ministrování a tím přiznat oprávněný požadavek na zvedání důchodů, samozřejmě podpořil svůj odpor k zvedání důchodů, kdo by chtěl krvácet v přímém přenosu, i když je to pravda. Paní ministryně Schillerova to trefně okomentovala budoucím koaličním partnerstvím ČSSD a TOP 09. Kdo by se z levice dočkal pochvaly z úst p. Maláčové, ministryně a místopředsedkyně ČSSD, na sjezdu ČSSD, pochvaly p. Kalouska za vyšší důchody k poměru k platů, při jeho ministrování. Někdy je to zábavné a to je ve hře znovu sudetoněmecký lancmančaft a jeho nároky. Pro ně si p. Maláčová jezdí na jejich srazy. O dalším místopředsedovi ČSSD p. Petříčkovi, taky ministrovi, jeho postoji k benderovcům je známý a netřeba psát. Nějak nám ta ČSSD zahnědlá. ČSSD má docela jiné starosti, než by jeden čekal.
Do důchodu v 65 - 67 letech ?
Vždyť v dnešní době je problém se dožít důchodového věku 63. let.A když už tak s obrovskými zdravotními problémy.
Podívejte se kolem sebe.Kolik je úmrtí lidí kolem 50 - 60. let.
Naši rodiče a prarodiče se dožívají věku 80 - 85 let, vyjímky jsou 90.Bohužel naše generace a generace našich dětí při tomto způsobu života - jídlo, vzduch, voda , stres se 67 let ani nedožije .
Až půjdu já do důchodu budu mít odpracováno 49 let a 8 měsíců , mnohdy dost tvrdé práce , díky níž jsem invalida 2 stupně.Tudíš již nemohu práci kterou jsem dělal vykonávat,dělám za podstatně méně peněz , ale to je každému jedno přesto se snažím dělat na plný úvazek.Když pak vidm , že průměrný důchod za téměř 50 let práce bude cca 12 600,- je mi z toho špatně.Když pak vidím pohled do poslanecké sněmovny jak si při projednávání ti darmožrouti čtou noviny , odcházejí na dlouhou dobu a musí je svolávat od levného alkoholu zpět do sněmovny tak je mi hodně smutno nad tím , že jsme před 30 lety cinkali klíčema,proboha za co???Nemluvě o tom , že někteří tam prach sprostě chrápou , to už je hnus , co tam to lidé dělají???Tristní je i pohled do sněmovny kdy , si vybavuji jednotlivá jména poslanců a marně hledám někoho kdo se někdy nezapletl do zlodějin , snad krom pirátů , ti se teprve rozkoukávají ale jim zatím věřím.Přesto jsou tito poslanci stále voleni i když se ví že téměř každý , se podílel na nějaké zlodějině , prostě zabezpečí sebe a svoji rodinu.Pak se podívám na částku (průměrnou) svého budoucího důchodu a je mi z toho smutno moc smutno,ne jen za mě ale i za své děti , které jak je opatrně avizováno budou mít důchod spíše symbolický a ještě za více let práce...Co dodat...???
Jarin, tak schválně, kdopak ,, těžil " kryptoměnu, než ho čapli v poslanecké ubytovně, kdopak chodí žalovat k prezidentovi a kdo jezdí bonzovat do Bruselu? Nebyl to předseda pirátů a jeho poslanci? Důvěra je pěkná vlastnost, tak proč ti piráti nejdou s tím, nejen vaším důchodem, něco dělat. Nezajímáte je. Nikdy nebudete.
Snaha srovnat důchody mužů a žen je jen jiný způsob, jak ubrat těm, kteří mají zaslouženě více. Jsou ovšem i důchody vysoké nezaslouženě (bývalí prominenti,důstojníci z povolání, politici a pod.). Jediné dva správné ukazatele pro stanovení výše důchodu by měly být - výpočet ze souhrnu výdělků za celý život a event. navýšení za dobu odpracovanou navíc po vzniku nároku na starobní důchod. Ostatní nároky řešit jinak - např. dřívějším odchodem do důchodu, případně mimořádným navýšením u osob, které ze zdravotních důvodů měly omezený výběr povolání.
Forejt, již jste někdy viděl, že by si kapři vypustili rybník? Bývalí prominenti, politici nebo jejich děti, to jsou ti, kteří o tom rozhodují. Připomínám platy jsou započítány, na výpočet důchodu, od roku 1986 , takže dřívější vysoké platy papalášů v tom výpočtu již nehrají roli. Platy současných papalášů si ti novodobí, ve výpočtu důchodu, v parlamentu a senátu pohlídají a dohlédné na to, jak se již stalo, Ústavní soud. Setnout ostatním, skutečně zasloužený, příjem nad 14388 Kč, pro výpočet zásluhové části o 74% na započitatelných 26% je myslím dost velkým trestem. Jejich životní úroveň jde rapidně dolů. Že si měli našetřit? Oni taky nedoporučují život o chlebu a vodě ostatním. Sami odváděli státu mnohonásobně více než ostatní. Jakou například mají skutečnou daň nízkopříjmoví, při daňové slevě na poplatníka 2070 Kč/ měsíčně. To berte jako konstatování faktu. O platbě na sociální a zdravotní, za celý aktívní život ani raději nepíší. Je to ale rozdíl.
Neni co badat. Vy jste za 30 nlet od socialismu nevalorizovali duchody primou umerou na stavajici naklady. To je systemova chyba, kterou pravicaci nevyresili za 30 let. Pak duchodci premysli, jestli si maji koupit jeden, nebo dva platky sunky. Kdyby jste byvali tohle udelali, dnes jste mohli mit tri piliriovy system jako v mnoha jinych zemich. Prvni system, kde odvadi zamestnavatel zamestnanci na budouci duchod, druhy system na zaklade kolektivni dohody se zamestnancem, ktery dava zamestnavateli rocne 2,5% platu na osobni umisteni, to je burza, fondy nebo tradicni pripojisteni na duchod. Tam se ukaze, kdo premysli a dovoli si riskovat na burze nebo na fondech. Jedna se o maly obnos, ktery za 30-40 let na burze dokaze udelat zazraky, ovsem clovek musi fondy i burzu sledovat. Nechce ji li sledovat, tak to umisti na tradicni pripojisteni, kde to za nej dela stat. Posledni pilir je osobni pripojisteni na penzi, kde si clovek umistuje penize jako setreni na penzi bud na burze, fondech nebo tradicni sporeni. Tohle je dobrovolne a neprinasi zadne ulevy. A jsme opet na zacatku, kdyby byly penzi valorizovany pred 30 lety, tak by si dnes lide mohli setrit ve tretim piliri. Vseobecne je znamo, ze clovek ma setrit na penzi 10% svych prijmu. Jak to muze delat, kdyz mu zbydou 2000 korun na zivobyti? Nezahrivejte sve zidle za vysoke platy a pomozte narodu, ten vas dosadil tam kde dnes jste a vy jste jejich zastupitele, jinak odejdete, nebot neplnite vuli lidu. Samozrejme financni moznosti jsou omezene, ale kdyby se tohle delalo succesivne, dnes by bylo hotovo. Nediskutujte sve platy a pridani, kantynu ve snemovne, ktera ma byt realnym odrazem nakladu normalnich lidi a ne aby jste zili v nejakem vakuu, jezdete tramvaji a zastupujte vuli naroda.