Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od jefim - V minulosti výpočtový vzorec umožnil se několika lidem...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 2. 2019 13:36

  jefim (neregistrovaný) 85.163.74.---

  V minulosti výpočtový vzorec umožnil se několika lidem (viz statistika ČSSZ) dostat se na vysoký důchod -2 lidi přes 100000 Kč atd. Regulace těchto důchodů je z morálních důvodů zřejmý, ekonomický přínos je sice malý, ale myslím že je na místě jejich snížení. O tom se ale nemluví. Pokud stát chce každému dát důchod ve výši minimální mzdy ať bude odvádět malou či velkou částku na soc.pojištění, tak je to pro ty , co vydělávají víc, nespravedlivé. Na druhou stranu je jasné, že nízkopříjmoví důchodci nemůžou umřít hlady, stejně pak čerpají různé dávky a tak se jim zvyšuje aspoň základ. Do budoucnosti se bude muset zvýšit věk odchodu do důchodu a možná i počet odpracovaných let pro nárok na důchod např. na 38 let. Poměr platu a důchodu je dnes cca 38 %, pokud se bude přidávat všem, tak poměr bude klesat . To znamená, že ti co jsou v důchodu déle, budou na tom postupem let o něco hůř s výší důchodu. Řešení je politikum - ale pokud se to nevyřeší, tak může dojít až ke scénáři jako v Řecku.
  U nás se všechno řeší pomalu a i dost špatně pro veřejnost, řešení se odkládají, nechává se to vyhnít. Je to hra o peníze různých lidiček a skupin,to jen tak na okraj.

 • 27. 2. 2019 13:59

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Schválně si zkuste spočítat, kolik ti lidé museli odvést na sociálním pojištění (a tedy i na důchody), aby dostali tak vysoký důchod. Nemyslíte si, že už jen tím je stát okradl až až? To je chcete okrádat ještě víc? Navíc v současnosti už je to okrádání vyšší - výše (nových) důchodu je omezena na 30 000.

 • 27. 2. 2019 15:25

  spravedlivý důchod? (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Ti, co jsou v důchodu budou na tom s postupem let o něco hůř s výší důchodu? Já teda nevím, ale podle letošního zvýšení důchodů dostali přidáno právě nejvíce ti, kteří jsou v důchodu nejdéle - nad zákonnou valorizaci v průměru 900,- kč ještě 1000 navíc pro důchodce nad 85 let. To se Vám zdá málo? Vadí mi tohle kastování důchodců podle věku, a to ve všem, viz například poslední úvaha našich politiků v případě jízdného - sleva až od určitého věku. Jednou jsou to důchodci, tak ať mají nárok stejný, nebo ať se to nezavádí, když na to nejsou peníze. Vždyť ti někteří novodůchodci na tom mohou být hůře, než ti starodůchodci. Spíš mám z toho pocit, že se snaží, aby postupně měli všichni stejně, bez ohledu na to, kolik let odpracovali a kolik toho za tu dobu na daních odvedli, ať hodně nebo málo, všichni stejné houby.

 • 27. 2. 2019 15:27

  Tomáš (neregistrovaný) ---.112.242.230.static.b2b.upcbusiness.cz

  Právě aby každý důchodce měl stejně je cíl. A blížíme se k němu dost rychle :-)

 • 27. 2. 2019 15:50

  Tomáš Marný

  Jak kde... V MHD v Praze jezdí zdarma důchodci od 65 let, v Plzni od 70 let, ovšem třeba v Mariánkách jsou na důchodce tvrďáci a tam jezdí za plnou platbu i 100letý stařík či stařenka (pokud si tedy nekoupí roční, kterou má do 70 za polovic a od 70 za kilo)...

 • 27. 2. 2019 16:38

  fugas (neregistrovaný) ---.IBI.core.ttnet.cz

  Odešel jsem do řádného důchodu v 64 letech,ale podle slev na dráze,vstupném na všelijaké akce nejsem důchodce,protože je mi méně než 65 let.
  Je to obyčejná diskriminace.Buď sleva patří všem důchodcům a když na ní stát nemá tak ať se nevytahuje se slevami.

 • 27. 2. 2019 21:27

  Tomáš Marný

  Chodíš na špatné akce a jezdíš špatnou dopravou... V pražské MHD je sleva pro seniory od 60 let, na řadě památek je sleva rovněž od 60 let a existují cestovní kanceláře se zajímavými nabídkami pro lidi od 55 let...

 • 27. 2. 2019 20:03

  borka (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Nezkoumala jsem tak důkladně statistiky, jako pisatel tohoto názoru, nicméně se již dnes v mém okolí vyskutují starobní důchodci, jejichž důchody oscilují kolem 25 tis. Kč. Jejich četnost a tím i podíl na populaci starobních důchodců se bude postupně zvyšovat. Osobně mám lehce nadprůměrný důchod a ještě si přivydělávám, takže si nestěžuji a ani nezávidím. Chápu starobní důchod jako jistou formu "sociální dávky", na kterou si občan v době svého aktivního pracovního života odkládal část výdělku, včetně podílu solidarity. A právě jako "sociální dávku" navrhuji důchody zastropovat. Základnou může být třeba násobek minimální mzdy, nebo výše průměrné mzdy. Vycházím ze skutečnosti, že lidé, kteří při současné struktuře výpočtu starobního důchodu dosáhnou výše současné průměrné mzdy, měli v době svého aktivního pracovního života řadu jiných možností, jak se na stáří zaopařit.

 • 27. 2. 2019 20:41

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.96.---

  Špatně se také nemají bývalí příslušníci bezpečnostních sborů. Jejich výsluhové příspěvky mohou být klidně ve výši několika desítek tisíc korun pobíraných (pokud jsou vyšší, než starobní důchod) až do smrti. Tito lidé berou dle odsloužených let až 50% svého hrubého příjmu. Proto i ti z ulice po 30 letech mohou brát například 25 tisíc rentu. Ti na vedoucích místech až 50 tisíc, nejvyšší management i 70 - 80 tisíc (tam bude záležet i na odměnách, které v průběhu roku dostanou) ta zvedají příjem o tisíce nahoru. Můj odhad je, že bývalý policejní prezident odešel s rentou blížící se 100 tisícům korun.

 • 27. 2. 2019 22:31

  ViR

  On je druhou redukční hranicí zastropován příjem, ze kterého je možné ten důchod vypočítat (letos max. 130 796 Kč), protože nad tuto hranici už se započítává nula. A nad první redukční hranici (letos 14388 Kč) se započítává jen 26 %. Těch zbývajících 74 % stát "znárodní" ve prospěch "chudých", invalidů, vdov, vdovců a sirotků...

  Takže letošní maximální výpočtový základ je 44654 Kč, a to z příjmů od 130796 Kč/měs výše, což odpovádá při 45 letech pojištění (střed mezi žemani a muži) důchodu lehce nad 33 tis. Kč. (a náhradovému poměru kolem 25 % či horšímu).

  Druhý parametr, což je sazba procentní výměry (1,5 % z výpočtového základu za odpracovaný rok) je ale problém omezit. Stát má zájem na tom, aby lidé pracovali co nejdéle (a odváděli pojistné). Ten člověk s výše uvedeným přjmem totiž zajišťuje svými odvody důchodového pojištění peníze pro cca tři průměrné důchodce. A když mu i toto omezíte, zařídí se jinak.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).