Valorizace důchodů by měla být pro všechny starobní důchodce stejná,tedy stejná částka všem ne podle výše důchodu.Všichni důchodci přece mají stejné potřeby a je to částka ze státního rozpočtu,která není podle zásluhovosti.Inflace je pro všechny stejná.Výměra řádného důchodu je
přeci podle zásluhovosti a to by mělo stačit.Navrhuji znovu proto valorizaci všem stejně!Byly jsme třeba s každým dítětem na ma-
teřské 2 roky při dvou dětech 4 roky,neměly jsme roční příjmy pro výpočet řádného důchodu a tím malé důchody. .Je to dlouholetá
velká křivda,nespravedlnost,diskriminace žen,kterou prosím alespoň nyní napravi, za což zdvořile děkuji.Alespoň tou pětistovkou
na každé porozené dítě.
Je vidět, že tomu jak se počítají důchody ani valorizaci moc (či vůbec) nerozumíte. A že jste ve škole, když se probírala procenta a přímá úměra, nedávala pozor, nbo byla nemocná.
Doba, kdy jste byla na mateřské, byla započítána jako 100% náhradní, stejně, jako kdyby byla odpracovaná. Tedy pokud jste "na mateřské" nebyla s každým dítětem déle, než čtyři roky. Tohle fakt ženy neznevýhodňuje. Pokud jste vychovala dvě děti a byla s nimi celkem 4 roky na mateřské, máte to z pohledu důchodu stejné, jako byste v tu dobu pracovala (dělá to 800 - 1200 Kč na vyměřeném důchodu).
Pokud se týká valorizace, hlavním cílem je aby si konkrétní důchodce po valorizaci mohl koupit přibližně stejné množství zboží, jako si mohl koupit před valorizací. Pokud ba se valorizovalo o stejnou částku, vztaženou k průměrnému důchodu, ti s průměrným důchodem by si mohli koupit stejně, ti "bohatší" méně, a ti "chudší" naopak více.
V praxi se valorizuje tak, že všichni důchodci mají stejnou základní výměru a to ve výši 10 % průměrné mzdy. Tato část se všem valorizuje o stejnou částku. To zvýhoďňuje (a to výrazně) ty důchodce, kterým byl vypočítán důchod z podprůměrného příjmu a z krátké doby pojištění. (U průměrného důchodu to dělá cca jeho 1/4, u podprůměrného více než 1/4, u nadprůměrného naopak méně, než 1/4.)
Procentní výměra, která má odrážet zásluhovost, ji spravedlivě odráží jen u důchodů vypočítaných z platů do 40 % průměrné mzdy! Když někdo vydělával víc (a odváděl na pojištění víc), tak "to navíc" se mu při vyměření jeho důchodu zkrátilo o 74 %. Tím už byl takový člověk dostatečně potrestán za to, "že si dovolil" vydělávat více, než lidé s podprůměrnou mzdou.
Co ovšem není při stanovení procentní výměry kráceno, a je to tak správně, to je prosím DOBA POJIŠTĚNÍ, tedy zejména doba odpracovaná a doba 100% náhradní, jako je mateřská (do 4 let na dítě) a nebo u mužů vojna.
Procentní výměra se valorizuje dle pravidel přímé úměry, tedy o stejné procento, aby byla zásluhovost zohledněna i po několika valorizacích. Kdyby tomu tak nebylo, byla by po více valorizacích zásluhová složka důchodu prakticky smazána. (I tak jsou ovšem, díky rovnému navyšování základní složky, vyšší důchody valorizovány pomaleji, než důchody nízké.)
Jasně, a postupně budou mít všichni důchodce stejně, ať už odváděli na daních méně, nebo více a odpracovali 25 nebo 35 let,že? A co tedy takhle, aby tedy všichni odváděli stejnou částku na daních. To by se Vám asi moc nelíbilo. Navíc si myslím, že současná komise pro "spravedlivé důchody" se už těch, kteří jsou nyní v důchodu stejně týkat nebude, je to spíše pro důchodce budoucí. A zase nic nevyřeší, stejně jak ty všechny komise předešlé. Budou jednat a jednat o snaze vyřešit a napravit nějakou nespravedlnost vůči některým skupinám důchodců a výsledkem bude to, že zase vytvoří nějakou jinou nespravedlnost vůči druhým skupinám důchodců. Jenom se chtějí zviditelnit, aby si ty své vysoké platy nějak zdůvodnili a lidé si mysleli, že pracují pro ně.