Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od Meda - Valorizace důchodů by měla být u všech stejná...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 2. 3. 2019 15:46

  Meda (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Valorizace důchodů by měla být u všech stejná - zásluhovost přece zůstává už při vyšší výměře důchodu .

  U žen je velmi nespravedlivé , že byli na mateřské a vychovávali děti - další poplatníky a mají proto nižší důchod

  A také všichni důchodci žijí na hranici chudoby - i když třeba mají takzvaně pěkný důchod třeba 14 tisíc

  zaplatí třeba 8 000 kč za bydlení / to je nejméně / a něco za léky a na jídlo a ošacení moc nezbyde . Hrůza nastane třeba když je potřeba koupit novou ledničku .

  Důchodová komise by měla pracovat rychle . Peníze vygenerovat / najít/ státní rozpočet bude muset počítat na výdajové stránce s důchody a ne se spoléhat , že vše pokryje sociální pojištění . Jinak to asi nepůjde .
  Stát bude muset prostě hospodařit jinak - a úspory se určitě najdou v každém rezortu

 • 2. 3. 2019 19:04

  Whyki (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz

  No to jste řekla pěkně, ale tohle ta komise neudělá. Tahle řeší spíše jak jinak rozdělit hromádku peněz co je na důchody.

  Omezovat výdaje státu je složité a nepopulární. Stát utratí spoustu za státní zaměstnance a najít ty dělají nepotřebnou práci je těžké a vysvětlit to lidem ještě složitější.

 • 3. 3. 2019 13:07

  ViR

  Základní výměra důchodu se valorizuje všem o stejnou částku (což zvýhodňuje nízkopříjmové důchodce) a procentní výměra se valorizuje přímo úměrně, tedy o stejné procento. Zkuste si zopakovat přímou úměru (učilo se to za mne v páté či šesté třídě). Pokud by se valorizovalo všem a všechno o stejnou částku, tak se po větším počtu valorizací zásluhovost smaže.

  Cílem valorizace je hlavně kompenzování inflace, tedy to, aby si v lednu po valorizaci důchodci mohli koupit (přibližně) stejně, jako před rokem. Pokud by se přidávala všem stejná částka, tak ti s průměrným důchodem by na tom byli sice stejně, ale ti s původně vyššími důchody hůře a ti s nízkými důchody naopak lépe. A zásluhovost by šla do kopru.

  Ad ženy - mateřská (do 4 let věku dítěte) je 100% náhradní dobou, nebo-li, počítá se za odpracovanou. V tom problém není. Nízké důchody žen (zejména tzv. "průměrné") jsou ze 2/3 způsobené jednak dřívějším odchodem do důchodu (u současných důchodkyň o 3 - 7 let) oproti mužům stejného ročníku narození, a z toho plynoucí kratší době pojištění, a jednak větším počtem valorizací (v průměru o osm) během doby pobírání důchodu, kdy každá valorizace snižuje relativní hodnotu vypláceného důchodu v porovnání s nově přiznaným (ze stejných výdělků).

  Jinak, platit za bydlení jedné osoby 8 tis. Kč by se mi hodně nechtělo, i když rozumím tomu, že kdo se včas nestaral jak bude k stáru žít, tak tolik (i více) platí. Já se bez problémů i s energiemi, telefonem a internetem vejdu do poloviny a moje maminka také.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).