Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od Astacus - Dobrý den. Pracoval jsem plných 50 let, tj....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 28. 2. 2019 13:15

  Astacus (neregistrovaný) 80.95.114.---

  Dobrý den. Pracoval jsem plných 50 let, tj. 4 roky nad rámec. Do pracovního procesu jsem se zapojil a ještě mě nebylo 15 let. Udělal jsem chybu v tom, že jsem při dovršení důchodového věku neodešel do důchodu a dále jsem měl pracovat a každé 2 roky požádat o přehodnocení samotného důchodu. Bral bych důchod a přitom bych dále pracoval a 4 roky jsem si mohl platit penzijní připojištění ve výši 10 000,00 Kč/měsíčně a byl bych na tom lépe než dnes. Ovdověl jsem a pobírám vdovský důchod, přičemž manželka pracovala jako doručovatelka s nástupním platem 516,00 Kč/měsíc z čehož byl vyměřen důchod a z toho vdovecký důchod, takže jde pro mě o zanedbatelnou částku. Nacházejí se občané, kteří mě závidí tu tisícovku navíc. Já jsem ppřesvědčen, že tu tisícovku jsem si zasloužil, a to bez ohledu na závist. Dále podotýkám, že mě dovoleno studovat denní školu, takže jsem absolvoval 5ti letou výuku od 14,00 do 19,00 hodin při normálním zaměstnání, plné služebních cest.
  S pozdravem
  T. Astacus

 • 1. 3. 2019 13:08

  ViR

  Zda pracovat "nad nárok" a jak dlouho, to je otázka "osobní strategie předpokládaného dožití" S ohledem na to, že průměrná doba pobírání důchodu u mužů je cca 19 let, a návratnost práce nad nárok ve zvýšeném důchodu je cca 12 - 15 let (po zvýšení základní výměry na 10 % průměrné mzdy je delší), tak ty Vaše 4 roky práce navíc jsou docela na hraně.

  Nicméně, pokud jste skutečně pracoval nad nárok na nenechal si vyplatit důchod zpětně, tak jste získal navíc 16 čtvrtletí (a za každé 1,5 procentního bodu výpočtového základu). To prezentuje, o 3200 až 4800 Kč vyšší procentní výměru, než by Vám příslušela při práci jen do nároku (t.j. patrně 46 let).

  Jak byste na tom byl s tím penzijním připojištěním, to je otázka. Já si dělal nějaké "simulace" sám pro sebe, a nemělo to jednoznačný výsledek. Ono bohužel záleží na míře inflace, a i když známe "cílovanou" (cca 2 %) a průměrnou, tak skutečná se může lišit i výrazně. A zatímco státní důchod byl převážně valorizován o více než činila míra inflace, tak penzijní společnosti (běžně) nevalorizují, nemáte-li zvyšování dávky přímo nasmlouváno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).