Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od Ada - Podpořte rodiny s dětmi, aby se rodilo více...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 2. 2019 16:43

  Ada (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

  Podpořte rodiny s dětmi, aby se rodilo více dětí, ale jen pracující rodiny.. A zrušte Senát, který si stejně jen na něco hraje a zredukujte poslance, stejně ta druhá polovina jen zahřívá židle. Nevydržujte nepřízpůsobilé, kteří se desitky let jen doma válí. A další instituce, které na sebe nevydělají, tak omezit. A peněz bude dost na všechno.

 • 28. 2. 2019 11:31

  spravedlivý důchod? (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Podpořit mladé, aby měli děti. Jenže to je problém. Bytů je málo a při jejich dnešních cenách se na něj zmůže jen málokdo z nich. Pokud nemají na šetřeno - a to většina z nich při nástupu do pracovního procesu z průměrného platu (pokud na něj vůbec dosáhne), nemá šanci si bydlení pořídit, pokud jim nemohou pomoci rodiče. Při současném nastavení podmínek pro získání nároku na hypotéku, kdy musejí mít našetřeno několik set tisíc, aby ji dostali, se k vlastnímu bydlení nedostanou. Jedině k nájemnímu, a to vzhledem k nedostatku volných bytů je také dost vysoké, a tam kde není, nejsou zase tak dobré pracovní příležitosti. A potom - splácet hypotéku nebo platit vysoké nájemné, k tomu služby, když je žena na mateřské a muž má průměrný plat, není žádná legrace. Dnešní mladí s dětmi už nechtějí žít v jednom panelákovém bytu s rodiči, kde ani jedni nemají své soukromí, jako to bylo za života jejich rodičů a prarodičů. Navíc je jiná doba, než byla dříve. Studují, mají možnost cestování, hranice mít děti se posunuje do vyššího věku. A při pomyšlení na splácení hypotéky až téměř do důchodu, se jim ani moc nedivím, že se do rodičovství moc nehrnou. Vůbec jim nezávidím. Dokud se bytová situace pro tuto mladou generaci nezlepší, sotva bude více dětí. Pořiďte si děti, když s nimi nemáte kde bydlet.

 • 28. 2. 2019 15:29

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Chcete říct, že dřív byl bytů dostatek? Bytů je relativně dost, jen některé jsou tam,kde není moc práce, takže jsou buď neobydlené nebo za pár šušňů. Rovnoměrné rozložení pracovních příležitostí by měla řešit vláda na celonárodní úrovni.
  Kdybyste si měl vybrat, co byste bral radši? Čekat na přidělení nájemního bytu 20-25 let, nebo koupi bytu na hypotéku, bydlet hned a 20-30 let ten byt splácet? Člověče, proberte se! Bytů je málo hlavně v Praze nebo ve velkých městech, ale problém vlády je, že neřeší rozložení pracovních příležitostí. když sepojedete podívat na venkov, ale nikoli do vesnice do 12 km od města, ale do některé vzdálenější, tak tam uvidíte prázdných domů, jéje, až až. Jenže co tam? Autobus tam (už) nejede, prodejna potravin tam není, zkrachovala i pojízdná prodejna, doktor tam není, práce málo... Ký div, že se odtud lidi odstěhovali do města. A ty prázdné domy už nejsou ani v nabídce realitek, protože jsou de facto neprodejné.

 • 28. 2. 2019 16:41

  spravedlivý důchod? (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Ale já přeci nepíšu, že dříve byl bytů dostatek. V mém příspěvku se dočtete, že dnešní mladí nestojí o to, bydlet s dětmi v jednom bytě, jako třeba žili jejich rodiče u prarodičů. Pouze uvádím, že při dnešních podmínkách, tj. mít našetřeno několik statisíců korun pro nárok na přiznání hypotéky je pro mladé, kteří by si chtěli založit rodinu a mít děti těžké, pokud jim nemohou pomoci třeba rodiče. A splácení hypotéky 20 - 30 let také není také žádná procházka růžovou zahradou, zvlášť když potom žena zůstane na mateřské a jede se z jednoho platu. Je to dlouhá doba s stát se může cokoliv. Stačí nemoc, pokles příjmu a je problém. A do předražených nájmů se jim prostě nechce. Proto si myslím, že pokud mladí nebudou mít podmínky k bydlení, dětí moc přibývat nebude. V tom ostatní souhlas, ale zatím žádná vláda se nějakým rozložením pracovních příležitostí nezabývala a pochybuji, se se někdy zabývat bude.

 • 28. 2. 2019 17:47

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Oni ani dřívější mladí nestáli o to, aby žili s rodiči a prarodiči v jednom bytě. Akorát jim nic jiného nezbývalo, než si podat přihlášku do pořadníku a čekat. To přece můžou dneska taky, ne? Na obecní malometrážní byty - pokud už se teda nějaký uvolní, se třeba u nás hlásí taky stovka zájemců. Prostě bydlení je drahá legrace. Když dřív nechtěli lidi čekat 20 let na byt, tak sháněli stavební parcely a poté stavěli svépomocí. Bez hypoték, nejddřív vydělali na stavební materiál, pak ho koupili a teprve potom mohli stavět. Na to mi řeknete, že to dnešní mladí taky dělat nebudou, páč se jim nechce. Zato pomoc od rodičů by brali? A pokud jim pomůžou rodiče našetřit základ na byt, našetří oni zase na oplátku svým dětem? Víte, ony ty předchozí generace taky neměly nic zadarmo a věděly, že na bydlení se musí dost dlouho makat a občas si nějaké věci dokonce i odříct. Některé odříkání šlo docela snadno: nebyly počítače, nebyly ajfouny, ob dva roky nová televize přes celou stěnu. Kdyby si ty současné mladé generace občas něco odřekly a místo čumění do fejsbúku hejbly zadkem, tak by nemusely brečet, jak je to bydlení děěsně drahé.
  PS: doporučuju exkurzi do některého ze skanzenů. Tam uvidíte, jak se bydlelo před 100 roky. Když si třeba ve skanzenu Vysočina prohlédnete domek, který měl JEDNU světnici s jednou postelí, na které spali rodiče s nejmladším dítětem, ostatní na podlaze na slámě nebo na půdě (v tom domku bydlela rodina s 10 dětmi), tak si budete vážit i dnešního paneláku.

 • 28. 2. 2019 18:31

  Tomáš (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  1) Myslite ty obecni byty ktere stat/obec uz prodala nebo snazi se co nejdrive udat?
  2) neznam nikoho kdo by si kazde 2 roky kupoval televizi spres celou stenu.
  3) iPhony to je kategorie sama pro sebe , vetsiniu to jsou nesvepravni lide
  4) ja bych si klidne takovou svetnicku koupil neb je vetsi nez moje 2+1.. nebo postavil, ale nemuzu si ji postavit i kdyz mam pozemek, protoze uzemni plan, a abych si sehnal parcelu tak na to aktualne nejsou penize. U nas se prodavaji za 3k/m2 a to nejsme ani krajskem meste.. a mohl bych pokracovat....

 • 28. 2. 2019 19:12

  Tomáš Marný

  Je to ve skanzenu, tak je to pravda jak v Rudém Právu, že? Maminka před 80 léty bydlela v domku, který měl 3 světnice, všichni spali na postelích (pravda, těch dětí bylo jen 5, ne 10, prarodiče zřejmě nešukali jak veverky), a dodnes v něm bydlí strýc (pravda, po rekonstrukci).

 • 2. 3. 2019 9:32

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Ne každý měla za předka továrníka s vilou nebo majitele pražského činžáku. Moji předkové byli třeba venkovani, už ne sice chudina, protože měli domečky a cca 2 hektary polí. To je ale neuživilo, takže vedle zemědělských prací provozovali řemeslo. Jedni prarodiče měli domek o dvou místnostech + chlévy, krytý doškovou střechou. Děti měli 4, ale 2 zemřely ještě jako kojenci. Druzí prarodiče měli domeček s jednou místností a černou kuchyní + chlév. Dětí měli 8, dospělosti se dožilo 6. Domek těchto druhých prarodičů byl později externí expozicí muzea, protože byl přímo ukázkovým domkem, jak se kdysi v té oblasti bydlelo. Krom toho byl postavený z vepřovic.
  Neřekla bych, že to, co je ve skanzenu,je pravda jak z Rudého práva. Ono když už se v 19.stol. stěhovali mladí z venkovské chudiny do měst, aby ve městě pracovali ve fabrice a bydleli v nájemním bytě 1+1 v pavlačovém domě, kde měli vodu i suché WC venku na pavlači, tak to považovali za neskutečný pokrok ve svém životě, svůj samostatný byt považovali za luxus!, protože najednou bydleli daleko líp, než jejich rodiče. Jak vyprávěla babička, tak bydleli po chlévech a stravovali se u hospodáře, kolikrát neměli ani vlastní místnost. Hospodyně běžně vařila i pro čeládku, takže třeba i pro15-20 lidí.Takže pokrok, kterého jsme dosáhli za cca 150 let, je přímo úžasný.

 • 28. 2. 2019 21:42

  Sam (neregistrovaný) ---.atnat0001.highway.a1.net

  Máte pravdu nechtějí žít v panelákovém bytě s rodiči, je jiná doba - mají svobodu - dokonce mohou cestovat, ale také mohou pracovat v cizině a vydělat 10 x tolik co tady a pak si tady koupit byt, nebo si koupit byt v Mnichově, když jsem tady četl na internetu, že je tam levnější než v Praze. Ale mladí chtějí mít všechno hned, mají na to přece nárok, zač by ten život jinak stál, Pracovat se jim moc nechce, kdo by dělal od rána do večera, ono se jim ani nechce moc studovat a dělat práci co je nebaví no to tedy už vůbec ne. Ale jak to udělat, aby se stali celebritami a mohli chodit na ty večírky?To je fakt problém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).