Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od Kozlík z Roháčku - Název komise se slovem "spravedlivý" je podivný. Komise...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 2. 2019 11:01

  Kozlík z Roháčku (neregistrovaný) 91.199.164.---

  Název komise se slovem "spravedlivý" je podivný. Komise má navrhnout změny v současném systému, který je sám o sobě nespravedlivý, protože výše důchodu nezáleží při dosažení důchodového věku jen na částce do té doby uhrazeného pojištění a koeficientu vývoje inflace. Všechny ty redukční hranice, náhradní doby, základní výměry a jiné tuto spravedlnost na jednoduchém principu deformují a deformují ji výrazněji než v jiných zemích Evropy. Míní je zrušit? Nemyslím.

 • 27. 2. 2019 11:04

  Tomáš (neregistrovaný) ---.112.242.230.static.b2b.upcbusiness.cz

  Spíš bych tu komisi nazval komisí nespravedlivosti...

 • 27. 2. 2019 15:06

  spravedlivý důchod? (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Určitě ne takový, že zase nejvíce přidáno dostanou ti, kteří jsou v důchodu nejdéle a nejméně odváděli. V důchodu jsou více let, než odpracovali a dostávají důchod, který je několika násobně vyšší, než byl jejich příjem v době, kdy pracovali. Když to takto bude pokračovat, budou na tom tito starodůchodci stejně, nebo ještě lépe než ti, kteří odcházejí do důchodu nyní nebo do něj odešli před několika málo lety, měli nebo mají také nižší nebo průměrné příjmy, ale na rozdíl od nich museli a musejí odpracovat více let, aby jim vznikl nárok na pobírání starobního důchodu.

 • 28. 2. 2019 13:34

  ViR

  Starodůchodci (což jsou většinou ženy) mají důchody vypočtené z historických výdělků výrazně nižší než "novodůchodci". Je to dáno tím, jak byly v minulosti (ale i nyní) již vyměřené důchody valorizovány a jak je "valorizován" příjem v jednotlivých letech pro stanovení osobního vyměřovacího základu při výpočtu důchodu.

  Zatímco při výpočtu nového důchodu se historické výdělky od r. 1986 zvyšují o celý index růstu mezd (včetně inflace), již přiznané důchody se nyní valorizují o inflaci + o 1/2 čistého růstu mezd (tedy růstu po odečtení inflace). Do minulého roku byl po dlouhou dobu růst mezd zohledňován jen z 1/3, několik let po poslední recesi dokonce vůbec (zohlednila se jen inflace - viz známá valorizace o cca 40 Kč). A devadesátá léta byla zcela chaotická, neb se valorizovalo až při poměrně vysoké inflaci (4 - 5%) a samozřejmě nikoli zpětně, ale dopředu. A na druhé straně občas něco vlády přihodily" mimo" pořadí, zejména před volbami.

  Díky tomuto "binci" a nastaveným pravidlům však docházelo a dochází k tomu, že výdělky např. za období let 1986 až 2001 vycházejí při stanovení vyměřovacího základu po přepočtu podtatně vyšší (a tím i z nich vyměřené důchody) než valorizované důchody, vyměřené dle těchto výdělků v minulosti.

  Jinak řečeno, každá valorizace "rozevírá nůžky" mezi "starodůchodci" a "novodůchodci" a situace starodůchodců je tím horší , kolik bylo valorizačních cyklů. (Znatelný je už i jen jediný valorizační cyklus - důchod vyměřený k 1. lednu vždy byl, s výjimkou jediného případu, od r. 1996 vyšší, než valorizovaný důchod, vyměřený za jinak stejných podmínek k 31. prosinci předchozího roku.) Ta tisícovka, přidaná od letoška důchodcům nad 85 let, je jen nesystémové plácnutí.

  Jinak, potřebný větší počet let pro nárok na důchod má společného s jeho výší akorát to, že když je někdo takové "netáhlo" aby splňoval právě jen to minimum, tak má o ty odpracované roky vyšší procentní výměru důchodu, a tedy i důchod jako celek. U většiny lidí to je jedno, protože mají dnes dobu pojištění běžně nad 40 let.

 • 28. 2. 2019 16:10

  spravedlivý důchod? (neregistrovaný) ---.dragon.cz

  Tisícovka přidaná od letoška důchodcům nad 85 let není jen nesystémové plácnutí, ale nespravedlnost vůči ostatním důchodcům, kteří mají třeba také nízké důchody, ale bohužel jim ještě není tolik let. Nejsem pro to, aby bylo přidáno všem stejně. Ale mám obavu, že to zase dopadne tak, jako to bylo před několika lety (myslím, že se to nazývalo malá důchodová reforma), kdy si kdosi stěžoval u ÚS, že jeho důchod je nižší, než by měl, vzhledem k odvedeným daním. Takže se to udělalo tak, aby se mohlo přidat více na důchodech těm vysokopříjmovým, byli oškubáni ti s průměrnými a mírně nadprůměrnými důchody, protože těm, co je měli nízké už nebylo možné jim je snížit. Teď se to zase udělá opačně. Aby se mohlo přidat těm nízkopříjmovým důchodcům, oberou se zase ti uprostřed, protože ti s vysokými důchody by si opět stěžovali u ÚS. Myslím si, že komise pro spravedlivé důchody nevyřeší nic, stejně, jako komise předešlé, ať už se nazývaly jakkoliv.

 • 12. 3. 2019 15:38

  Novák (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  ViR, píšete o nesystémovém plácnutí o tisícovce navíc, pro starodůchodce, souhlasím, ale jak chcete systémově nízké důchody pro tyto lidi napravit aby se toho tito lidé dožili, jak dlouho by to trvalo, aby se tyto důchody napravily. Jednou to bude platit i důchodech vypočtených z let 2001 a později. O změně financování důchodů jsem psal již dřív, bez jakéhokoliv zatěžování státního rozpočtu, popřípadě zvedání odvodů pro pracující a firmy. Je to protikorupční a odstaví to zlodějské politiky částečně, od jejich nenechavými pazourků, budou na tom vydělávat jen důchodci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).