Hlavní navigace

Když vynecháte očkování

Sdílet

Vyrazit na exotickou cestu bez očkování je obrovské riziko. Spoléhat na to, že zrovna vám se nic nestane a nenakazíte se nebezpečnou nemocí, je velmi nezodpovědné. Riskujete nejen své peníze, které budete muset investovat do léčení, ale také vážné zdravotní problémy a v některých případech i smrt. Riziko nákazy objektivně existuje a to i v případě, že si tzv. dávat pozor na to, co jíte a pijete. Ani strava luxusního hotelu vám nezaručí 100% ochranu.

Vitalia.czAutorem textu je Vitalia.cz, server o zdravém životním stylu

Pokud se přecejen rozhodnete neočkovat, ušetříte v prvním okamžiku několik sto až tisícikorun. Tato zdánlivá úspora se vám může pekelně prodražit. Pokud se nakazíte, počítejte s náklady na zdravotní péči v místě dovolené. Budete muset uhradit léky, lékařskou péči i hospitalizaci. Nejedná se o malé částky, celkový účet za vaši nezodpovědnost se může vyšplhat až k několika desítkám či stovkám tisíc korun. V případě, že máte uzavřené cestovní pojištění, pojišťovna vám po návratu do Česka investované peníze vrátí. Bude ale nutně potřebovat doklady o tom, kolik jste za péči zaplatil. Jakmile vycestujete bez cestovního pojištění, platíte vše ze své kapsy.

Další náklady pro vás bude znamenat pobyt v nemocnici a následné léčení. Minimálně několik týdnů někdy až měsíců se budete muset léčit, tedy nebudete schopen vydělávat žádné peníze. To je ovšem stále ta pozitivnější varianta. Pokud vycestujete bez očkování a nakazíte se v zemi, kde není dostupná kvalitní lékařská péče, může vás vaše nerozvážnost stát i život. Exotické choroby postupují rychle a váš organismus si snadno podmaní.

Nejčastěji si cestovatelé přiváží nechtěný suvenýr z Afriky a to i ze středoevropského pohledu velmi vzácný. Nejčastěji si turisté přivezli malárii, parazitární choroby, průjmy, kožní postižení i pokousání divokými zvířaty. Jeden pacient se za posledních 16 let zasloužil o ojedinělý import cholery do Čech. V roce 2002 sjížděl jeden mladík v Thajsku řeku na raftu, bohužel se převrátili a on se nalokal vody z řeky. Po návratu do Čech u nás skončil právě s cholerou, říká MUDr. Jana Táborská, Ph.D., přednostka Infekční kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Ani tuto chorobu, kterou známe v našich zeměpisných šířkách spíše z historické literatury, tedy nelze podceňovat.

V případě, že máte jakékoliv zdravotní problémy po návratu z exotických zemí, kontaktujte svého lékaře a nejlépe infekční oddělení nemocnice. I banální střevní onemocnění získané v tropech může mít závažné následky. Z tohoto důvodu je vhodnější před cestou navštívit Očkovací centrum při infekčních pracovištích v nemocnicích,kde nejenom profesionálně poradí, ale i pozvou k vyšetření při obtížích během cesty nebo po návratu. Další důvod je ten, že tato pracoviště ve velkých nemocnicích mají rozsáhlé zázemí laboratoří a dalších klinik a jsou dobře vybaveny zvládnout i urgentní komplikace očkování, která vzácně mohou nastat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).