Hlavní navigace

Při cestách po Evropě

Sdílet

Evropa je obecně považovaná za bezpečnou oblast z pohledu rizika nákazy infekčními nemocemi. Přesto i zde existují výjimky v zemích, ve kterých je očkování vhodné. S minimálním rizikem a bez nutnosti očkování se dají navštívit země střední a západní Evropy. Zde se tedy nemusíte vůbec bát.

Vitalia.czAutorem textu je Vitalia.cz, server o zdravém životním stylu

Mírné riziko znamenají země a ostrovy ve Středomoří. Pokud plánujete dovolenou v této oblasti, nechte se očkovat proti žloutence typu A. Té se říká nemoc špinavých rukou. K tomuto své názvu přišla díky tomu, že se virus přenáší stolicí a člověk je může nedostatečně omytýma rukama přenést na cokoliv, čeho se dotkne. Přenos je možný i skrze kontaminovanou vodu nebo potraviny. Příznaky mohou ze začátku připomínat chřipku, nastupuje zvýšená teplota, únava, nechutenství a bolesti zad. Žloutenka ale může probíhat zcela bez příznaků. „Velmi často se stává, že žloutenku u pacientů objevíme náhodou například při předoperačním vyšetření. To už je léčba složitější,“ popisuje MUDr. Vratislav Řehák z kliniky Remedis, který se specializuje právě na žloutenky.

Velmi nebezpečná je žloutenka typu B, naštěstí pro ní existuje účinné očkování. Ačkoliv se přenáší pouze tělními tekutinami, tedy možnost nákazy je složitější, znamená pro nemocného značné riziko, protože léčba nemusí být vždy účinná. Navíc se zdravotní komplikace mohou vyskytovat po zbytek života. Nejčastější formou nákazy je nechráněný pohlavní styk a časté střídání partnerů nebo použití infikované injekční stříkačky. Proto se jí také říká nemoc narkomanů. V žádném případě ale neplatí, že by se tato infekce týkala jen jich. Naopak postačí jeden sexuální „úlet“ a virus se může uhnízdit i ve vašem těle. Proti oběma žloutenkám se lze nechat očkovat v rámci jednoho vpichu, pak počítejte s investicí asi 1000 až 1500 Kč. Za vakcíny pouze proti jednomu typu zaplatíte asi 1000 Kč za každou. Některé zdravotní pojišťovny na toto očkování přispívají.

Jakmile se chystáte pohybovat v zalesněných oblastech, nechte se preventivně očkovat proti klíšťové encefalitidě. Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. V první fázi se nemoc prakticky neprojevuje nebo se podobá běžnému virovému onemocnění dýchacích cest, ve druhé fází se objevují silné bolesti hlavy, vysoké horečky, dezorientace a poruchy motoriky. V závažných případech může vést až k úmrtí. Nemoc má těžší průběh u dospělých než u dětí. Lze se dát očkovat, vakcína není hrazena ze zdravotního pojištění, ale hradí ji pacient. Cena je zhruba 500 Kč. Některé zdravotní pojišťovny ale svým klientům nabízí finanční příspěvek.

Rizikovější je výlet na východ Evropy. Když plánujete cestu do těchto oblastí, zkontrolujte si, zda máte platné očkování proti těmto nemocem tetanus, spalničky a záškrt. Všechna tato očkování jsou součástí povinné vakcinace, kterou prochází každý Čech. Zda je vaše očkování platné, ví váš obvodní lékař. Pokud z nějakých důvody zdravotní záznamy, nechte se přeočkovat v některém z očkovacích center. Ceny za vakcíny jsou následující: tetanus od 200 do 700 Kč, spalničky zhruba 300 Kč, záškrt 300 Kč. Lze zvolit kombinované vakcíny proti více nemocem.

U zemí bývalého Sovětského svazu, kromě Estonska, Lotyšska a Litvy, zvažte konzultaci s očkovacím centrem, zvláště hodláte-li pobývat na venkově a v oblastech s horšími hygienickými podmínkami. Vhodné je očkování proti břišnímu tyfu. Ten se přenáší například kontaminovanou vodou nebo potravinami. Projevuje se průjmem, vysokou horečkou, zimnicí, celkovou slabostí a také bolestí hlavy. Léčí se antibiotiky. Očkování stojí od 400 do 600 Kč. V odlehlých oblastech Ruska je vhodné očkování proti vzteklině. Virus se přenáší slinami, nejčastěji pokousáním od infikovaného zvířete. Nemoc se projevuje změnami chování, agresivitou a ochrnutím svalových funkcí. Po napadení infikovaným zvířetem je pacient očkován a nemoc zpravidla vůbec nepropukne. Jakmile dojde k prodlení a rozvoji nemoci, hrozí vážné zdravotní problémy končící smrtí. Cena za vakcínu se pohybuje od 400 do 1500 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).