Hlavní navigace

Výměna valut a deviz

Sdílet

Základní otázkou je volba místa směny – tedy rozhodnutí mezi bankou a směnárnou. Vyplatí se nicméně důkladně si promyslet i směňovanou částku. Zpětně vyměňovat peníze, které jste na dovolené nestihli utratit, je z finančního hlediska značně nevýhodné a komplikované. Navíc řada měn, které si přivezete z dovolené na exotičtějších místech, směnárny ani banky vůbec neakceptují.

Slunečníky

S exotickými měnami bývá problém už při nákupu. Banky na svých pobočkách nabízejí jen ty „nejobvyklejší“ měny. Širší nabídku až na výjimky nenabízejí obvykle ani pouliční směnárny. Pokud tedy na dovolenou potřebujete exotičtější měnu, musíte buď pečlivě hledat směnárnu, nebo zvolit snadno směnitelnou světovou měnu a tu vyměnit až na místě. Nejčastěji to bývá euro či dolar, podle regionu, ve kterém je umístěn cíl vaší dovolené.

Která banka či směnárna vám nabídne nejlepší kurz?

Při porovnávání konkrétních kurzů si dejte pozor, abyste správně četli kurzovní lístek. V bankách bývá kurzovní lístek vždy rozdělen na valuty a devizy. Valutový kurz se týká hotovostní výměny peněz, devizový bezhotovostní směny.

Druhá položka je ještě zamotanější – banky i směnárny kurz odlišují podle toho, zda se jedná o nákup nebo prodej valut. V tomto případě se neřiďte logikou, že když jdete nakoupit eura, týká se vás kurz nákup. Je to přesně naopak. Kurzovní lístek je tvořen z pohledu banky. Pokud tedy chcete cizí měnu nakoupit, dívejte se na kurz prodej. Naopak při prodeji valut zvolte kurz nákup. Můžete využít jednu malou pomůcku – vždy se vás týká ten kurz, který je pro váš konkrétní případ méně výhodný.

Víte, kolik amerických dolarů stojí jedna britská libra nebo kolik chorvatských kun dostanete za maďarský forint? Spočítejte si to s převodníkem měn.

Nákup valut před dovolenou

Aloe

Pokud se rozhodnete vyměnit si peníze ještě před odjezdem na dovolenou, musíte se rozhodnout, zda preferujete bezpečnost, nebo výnos. U banky máte většinou jistotu, že nedostanete neplatné či padělané bankovky. Na druhou stranu bankovní domy nabízejí ve srovnání se směnárnami méně výhodný kurz.

Některé banky si již uvědomily, že jejich nabídka je nekonkurences­chopná, a proto v letní sezóně nabízejí výměnu turisty nejoblíbenějších měn zdarma.

Aloe1

Pokud se rozhodnete nakoupit cizí měnu ve směnárně, získáte většinou lepší kurz, obvykle bez poplatku. Před uzavřením obchodu si ale vždy ověřte, zda se na směnu skutečně poplatek nevztahuje. Zatímco prodej valut nezpoplatňuje absolutní většina směnáren, u nákupu se situace liší případ od případu, resp. směnárnu od směnárny.

Problémem u směnárny může být občasný nedostatek některých měn. Směnárny obvykle prodávají to, co nakoupí od zahraničních turistů. Může se vám tedy stát, že budete muset několik směnáren obejít, než pochodíte.

Rozhodně se vždy vyvarujte využití služeb novodobých „veksláků“, kteří nabízejí výměnu peněz na ulici. Ti si sice za své oběti volí převážně cizince, ale mohou udělat výjimku.

Výměna hotovosti na dovolené

Při výměně peněz v zahraničí platí podobná pravidla jako doma. Pokud nepotřebujete místní hotovost nutně, vyplatí se nabídku jednotlivých bank či směnáren alespoň trochu porovnat. A hlavně se neukvapovat – například na letištích nebo turisticky nejatraktivnějších místech obvykle dostanete horší kurz než jinde. Až na výjimky (například Slovensko či Chorvatsko) vám českou korunu v zahraničí běžně nevymění, musíte tedy mít eura či dolary.

Horec

Ve většině zemí vám obchodníci s radostí umožní platit i u stánku „tvrdou“ měnou. Toto řešení ale použijte jen v případě krajní nouze. Euro či dolar totiž vyměníte za výrazně horší kurz než ve směnárně či bance, navíc je časté štědré zaokrouhlování, obvykle samozřejmě v neprospěch turisty.

Při výměně v zahraničí se můžete znovu rozhodnout pro směnárnu či banku. Alespoň z počátku, než se s místní měnou detailně seznámíte, se vyplatí připlatit si a zvolit bezpečnější směnu v bance. Počítejte však s poměrně vysokým poplatkem. Častokrát po vás mohou vyžadovat i předložení cestovního pasu.

Pokud se rozhodnete vzít si sebou platební kartu a platit s ní nákupy v obchodech, počítejte s tím, že ne všude můžete kartu použít. Alespoň část peněz budete v hotovosti určitě potřebovat. Jako řešení můžete využít výběr z bankomatu. Ten je obvykle zpoplatněn jedním či dvěma procenty z vybírané částky, někdy navíc i fixní částkou. Platba kartou je účtována zdarma a kurz je u většiny bank přepočítáván výhodnějším středovým kurzem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).