Hlavní navigace

Doklady na dovolenou

Sdílet

Již pět let je Česká republika členským státem Evropské unie. V praxi to znamená, že můžeme cestovat po ostatních 26 „evropských“ státech jen s občanským průkazem nebo cestovním pasem. Hraniční přechody jsou volně průjezdné a případně kontroly jsou namátkové. Vyjet bez dokladu totožnosti se však nedoporučuje.

Úsvit

Cestovní pas a občanský průkaz

Cestovní pas není pro vstup na území členských států Evropské unie povinný, bohatě postačuje občanský průkaz. Ten však nesmí mít odstřihnutý roh v případě změny rodinného stavu jeho držitele nebo držitelky. Minimální platnost dokladů musí být nejméně tak dlouhá, po jakou dobu chceme strávit čas v zemi pobytu.

Pro cestování mimo území Evropské unie je nutné mít platný cestovní pas s dobou platnosti nejméně 12 měsíců, než bude činit délka planovaného pobytu. Cestovní pasy mají svou platnost vyznačenou v dokladu. Výměna pasu stojí 600 korun a lhůta pro výměnu je 30 dnů. Poplatek za zřízení cestovního pasu pro dítě do 15 let stojí 100 korun. Lhůta je shodná jako u dospělého.

Platnost starých dokladů ale nezaniká. Původní české cestovní pasy (starší zelené i novější bordó) zůstávají v platnosti podle data vyznačeného v dokladu. Výměna pasu je zpoplatněna a podmínky jsou stejné jako při žádosti o náhradu za prošlý pas. Standardní lhůta na vydání nového cestovního dokladu je 30 dní a poplatek je 200 korun. Pro děti mladší patnácti let je poplatek 50 korun, platnost dokladu je však oproti obvyklým 10 letům zkrácena na polovinu.

Pokud na nový pas spěcháte, může se výdejní doba zkrátit, v tomto případě je poplatek 1500 korun. „Narychlo“ vydaný pas je však bez strojově čitelné zóny. Doba platnosti takto zrychleného pasu je pouhých 6 měsíců.

Split

Před každou cestou si musíte zkontrolovat nejen to, zda je pas platný v době cesty, ale počítat s tím, že všechny státy vyžadují, aby byl doklad platný ještě několik následných měsíců. Konkrétní podmínky se liší stát od státu, ale obvykle to bývá 4 – 6 měsíců. Obecně se však doporučuje minimálně roční přesah.

Při cestách po Evropské unii vám stačí kartový občanský průkaz, protože vlastně nejste v zahraničí, ale „doma“. Pokud si však vezmete radši cestovní pas, rozhodně neprohloupíte. Především pokud cestujete s dětmi. V občanském průkaze totiž u dětí nemáte zapsané datum jejich narození, ale rodné číslo. Tato číselná kombinace je však většině zahraničních celníků absolutně nesrozumitelná, proto je lepší případným problémům předejít a použít pas.

Řidičský průkaz

Řidičské průkazy, které se vydávají v současné době, již odpovídají požadavkům Evropské unie. Řidičák je růžovomodrá plastová karta s digitalizovanou fotografií a s logem unie. Oproti původním řidičákům, které se vydávaly doživotně, mají nové plastové průkazy platnost jen 10 let z důvodu omezení životnosti plastové karty. Tento řidičský průkaz můžete využít při cestách do všech zemí Evropské unie.

Při delších cestách musíte předložit mezinárodní řidičský průkaz. Tento doklad vydávají na počkání obory dopravy městských úřadů. Přinést si musíte doklad totožnosti a jednu fotografii. Důležité je, že mezinárodní řidičák je vždy platný jen spolu s platným národním řidičským průkazem. Správní poplatek za vystevní mezinárodního řidičského průkazu je 50 korun.

Zdravotní doklady

Rosa

Neméně důležité při cestě do zahraničí jsou i doklady o zdravotním pojištění. V současné době české zdravotní pojišťovny vydávají nový Evropský průkaz zdravotního pojištění, který má usnadnit čerpání zdravotní péče ve státech Evropské unie. Na základě tohoto standardizovaného dokladu můžete v některých zemích čerpat základní péči zdarma. Je to však velmi individuální, proto je dobré zjistit si podmínky v konkrétní zemi, do které cestujete. Podrobné informace o každé zemi najdete například na oficiálních stránkách Evropského průkazu, které zřídilo Centrum mezistátních úhrad zdravotního pojištění.

Pokud vám vaše pojišťovna tento průkaz ještě nedoručila, můžete si ho vyzvednout na pobočce vaší zdravotní pojišťovny. Pojišťovna je vám povinna vydat buď přímo tento modrý průkaz, nebo jeho ekvivalent – formulář „Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění“. S jedním z těchto dokladů se prokážete v případě potřeby u zahraničního lékaře.

Při většině cest do zahraničí se ale rozhodně vyplatí komerční cestovní pojištění. V tomto případě je nejdůležitější nezapomenout si doma kartičku, na které jsou uvedeny nouzové kontakty pojišťovny v případě pojistné události. Na asistenční lince vám poradí, kde vyhledat lékařskou pomoc, popřípadě vás přímo zkontaktují se smluvním lékařem.

Turisté, kteří se chystají na dovolenou do exotických oblastí, by se měli před cestou informovat, zda nepotřebují mezinárodní očkovací průkaz. Tuto žlutou knížečku vydává hygienická stanice a informace o očkování do něj zapisuje obvykle váš praktický lékař.

Některé země mohou za určitých podmínek vyžadovat další doklady o zdravotním stavu – například při delší cestě do Číny a některých dalších zemí musíte předložit potvrzení o negativním testu na HIV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).