Hlavní navigace

Při cestách do exotických zemí

Sdílet

Z hlediska možnosti nákazy některou z exotických chorob jsou nebezpečné hlavně Centrální , Východní a Západní Afrika, tropické oblasti Jižní Ameriky, částečně Střední Amerika, Jihovýchodní a Jižní Asie. Ovšem ani oblast Blízkého východu není bez rizika. Před cestou do těchto oblastí vždy navštivte očkovací centrum v dostatečném předstihu! Zde vám také sdělí konkrétní míru rizika ve vámi navštívených oblastech, a doporučí vhodné očkování vzhledem k plánu vaší cesty. Epidemiologická situace se může lišit i v jednotlivých regionech jedné země.

Vitalia.cz



Autorem textu je Vitalia.cz, server o zdravém životním stylu

Povinné očkování je v současné době očkování proti
  • žluté zimnici při cestách do zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky a
  • meningokokové meningitidě (A,C, Y, W – 135) při cestách do Saudské Arábie.

Některé státy, např. Indie, vyžadují očkování proti žluté zimnici u cestovatelů, kteří přijíždějí ze zemí, kde se tato choroba endemicky vyskytuje.

Nejčastěji doporučovaná jsou očkování proti:
  • virové hepatitidě A
  • virové hepatitidě B
  • břišnímu tyfu
  • meningokokové meningitidě typu A a C
  • vzteklině
  • japonské encefalitidě
  • choleře a onemocnění enterotoxigenním E.coli
  • klíšťové encefalitidě
  • chřipce

Žlutá zimnice je nebezpečné virové krvácivé onemocnění, které se přenáší komáry. Vyskytuje se v Jižní Americe a střední Africe. Onemocnění se po inkubační době, která je 3 až 6 dní, projeví horečkou, bolestmi hlavy a zad, nevolností, zvracením a celkovou schváceností. V těžsích případech může dojít k rozvoji žloutenky, krvácení do kůže i do zažívacího traktu (zvracení krve a černá stolice), ke krvácení z nosu a případně také ke gynekologickému krvácení. V tropických oblastech na žlutou zimnici umírá 3 až 5% domorodců. Tato infekční choroba je nebezpečná především pro návštěvníky těchto oblastí, u nichž zapříčiní až 50% úmrtnosti. Cena vakcíny je 600 Kč.

Závažné meningokokové onemocnění probíhá ve formě zánětu mozkových blan ( meningitidy ) nebo jako celkové horečnaté onemocnění ( sepse či toxický šok ). Velmi často, v krátké době, během pouhých několika hodin, vzniká z plného zdraví závažný klinický obraz, který je i v současné době život ohrožující. Původcem onemocnění je bakterie Neisseria meningitidis. K nákaze dochází při styku s nemocným nebo bezpříznakovým bacilonosičem především při velkém nahromadění lidí a vyšší fyzické námaze. Přenáší se kapénkovou infekcí, to znamená vzduchem (mluvení, kašlání, kýchání) nebo předměty, které jsou potřísněné hlenem. Inkubační doba je 3–5 dnů, může být i kratší. Nejohroženějšími věkovými skupinami jsou děti a mladí lidé. Lze používat jak tradiční vakcínu kombinovanou proti oběma skupinám A a C nebo novou konjugovanou vakcínu proti nákazám vyvolaným skupinou C. Ceny vakcín se pohybují mezi 500 až 1000 Kč.

Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou. K tomuto své názvu přišla díky tomu, že se virus přenáší stolicí a člověk je může nedostatečně omytýma rukama přenést na cokoliv, čeho se dotkne. Přenos je možný i skrze kontaminovanou vodu nebo potraviny. Příznaky mohou ze začátku připomínat chřipku, nastupuje zvýšená teplota, únava, nechutenství a bolesti zad. Žloutenka ale může probíhat zcela bez příznaků.

Velmi nebezpečná je žloutenka typu B, naštěstí pro ní existuje účinné očkování. Ačkoliv se přenáší pouze tělními tekutinami, tedy možnost nákazy je složitější, znamená pro nemocného značné riziko, protože léčba nemusí být vždy účinná. Navíc se zdravotní komplikace mohou vyskytovat po zbytek života. Nejčastější formou nákazy je nechráněný pohlavní styk a časté střídání partnerů nebo použití infikované injekční stříkačky. Proto se jí také říká nemoc narkomanů. V žádném případě ale neplatí, že by se tato infekce týkala jen jich. Naopak postačí jeden sexuální „úlet“ a virus se může uhnízdit i ve vašem těle. Proti oběma žloutenkám se lze nechat očkovat v rámci jednoho vpichu, pak počítejte s investicí asi 1000 až 1500 Kč. Za vakcíny pouze proti jednomu typu zaplatíte asi 1000 Kč za každou. Některé zdravotní pojišťovny na toto očkování přispívají.

Břišní tyfus se přenáší například kontaminovanou vodou nebo potravinami. Projevuje se průjmem, vysokou horečkou, zimnicí, celkovou slabostí a také bolestí hlavy. Břišní tyfus je rozšířený ve všech zemích s teplým klimatem a nízkým hygienickým standardem. Celosvětově je odhadován výskyt onemocnění na 16 milionů nových případů ročně a 600 tisíc souvisejících úmrtí. Nakazí se přibližně 1 cestovatel z 25–30 tisíc, na indickém subkontinentě 1 ze 3 tisíců. Léčí se antibiotiky. Prognóza léčeného onemocnění je příznivá, 95 % pacientů se uzdraví bez následků, mohou se však stát chronickými nosiči. Očkování stojí od 400 do 600 Kč.

Další nebezpečným onemocněním je vzteklina, která je rozšířená prakticky po celém světe. Virus se přenáší slinami, nejčastěji pokousáním od infikovaného zvířete. Nemoc se projevuje změnami chování, agresivitou a ochrnutím svalových funkcí. Po napadení infikovaným zvířetem je pacient očkován a nemoc zpravidla vůbec nepropukne. Jakmile dojde k prodlení a rozvoji nemoci, hrozí vážné zdravotní problémy končící smrtí. Cena za vakcínu se pohybuje od 400 do 1500 Kč.

Japonská encefalitida se vyskytuje v Jihovýchodní Asii. Pouze pokud plánujete pobyt ve venkovských vlhkých oblastech, kde se vyskytují komáři, zvažte očkování proti japonské encefalitidě. Jde o zánět mozku způsobený virem, který je přenášen komáry. Může probíhat lehce, středně těžce i závažně s trvalými následky, nebo i smrtí. Velmi hrubě lze přirovnat Japonskou encefalitidu ke Středoevropské klíšťové encefalitidě. Očkování stojí zhruba 2700 – 3000 Kč.

Cholera je nebezpečné průjmové onemocnění. Zdrojem nákazy je pouze nemocný člověk. K přenosu infekce může dojít kontaminovanou vodou, stolicí nebo zvratky nemocného člověka. Nejčastější místo výskytu je na březích velkých indických řek. Nemoc se dále vyskytuje v Jihovýchodní Asii, Africe a také v Jižní Americe. Průběh onemocnění je různý, v některých případech se příznaky onemocnění vůbec neprojeví, jindy nemocný trpí velmi silným průjmem, zvracením a oběhovým selháním. Inkubační doba bývá 1–3 dny, ale někdy jen několik hodin až 5 dní. Obvykle dochází k velké ztrátě tekutiny. Prevencí cholery je nejen očkování, ale hlavně zajištění nezávadné pitné vody a důsledné dodržování hygieny. Očkování stojí 800 Kč.

Jakmile se chystáte pohybovat v zalesněných oblastech, nechte se preventivně očkovat proti klíšťové encefalitidě. Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. V první fázi se nemoc prakticky neprojevuje nebo se podobá běžnému virovému onemocnění dýchacích cest, ve druhé fází se objevují silné bolesti hlavy, vysoké horečky, dezorientace a poruchy motoriky. V závažných případech může vést až k úmrtí. Nemoc má těžší průběh u dospělých než u dětí. Lze se dát očkovat, vakcína není hrazena ze zdravotního pojištění, ale hradí ji pacient. Cena je zhruba 500 Kč. Některé zdravotní pojišťovny ale svým klientům nabízí finanční příspěvek.

Chřipka se vyskytuje všude po celém světě – v zimě v oblastech mírného pásu a většinou během teplé vlhké sezony v tropickým oblastech. Virus chřipky se rozprašuje do vzduchu v kapénkách, které pocházejí z dechu, kašlání a kýchání infikovaných osob. Proto je chřipka tak snadno přenosná. Virus proniká do těla nosohltanem a během dvou až tří dnů se projeví příznaky nemoci, horečka 38–40°C, zimnice, bolesti hlavy, svalů a kloubů a celková slabost, která vás vysloveně položí. Na každou sezónu se připravuje jiná očkovací látka, protože virus chřipky se stále mění. Očkování se musí každým rokem opakovat. Cena očkování je 200 – 300 Kč. Některé zdravotní pojišťovny na toto očkování přispívají.

Malárie se vyskytuje ve více než 100 zemích světa. Více než 40% obyvatel celého světa je vystaveno riziku malárie. Velké oblasti střední a Jižní Ameriky, Afriky a Jižní Asie a Středního východu, Oceánie jsou považovány za oblasti s rizikem malárie. Člověk se malárií nakazí po pokousání infikovaných moskytů nebo komárů. Symptomy malárie jsou: horečka, tiky, bolesti svalů se objevit i pocit mravenčení v pokožce. Komplikace zahrnují i kóma a následné úmrtí, pokud není malárie adekvátně léčena. Prevencí je několik týdnů před odjezdem navštívit očkovacím centrum a nechat si předepsat léky, které před vznikem malárie chrání. Jejich cena je zhruba 500 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).