Hlavní navigace

Jak poslat peníze do zahraničí

Sdílet

Může se stát, že se v zahraničí ocitnete bez peněz. Existují ale možnosti, jak k vám peníze dopravit.

Rozhodnutí o tom, jaký způsob zaslání peněz do zahraničí využít, závisí především na důvodu, proč jste se v zahraničí bez peněz ocitli. Jinak budete postupovat v případě, že jste přišli o celou peněženku včetně platebních karet, jiné řešení zvolíte, pokud vám nezůstaly žádné doklady, kterými můžete prokázat svou totožnost. Vždy ale budete potřebovat někoho, kdo by vám z České republiky peníze zaslal.

Česká pošta

Barcelona

K převádění hotovosti do zahraničí slouží České poště poukázky typu Z/C. Postup je snadný – nejprve musíte vyhledat nějakou ochotnou osobu, která vám z České republiky peníze zašle. Musí je složit na přepážce České pošty, vyplnit odpovídající poukázku a zaplatit.

Poplatek se pohybuje od 90 do 145 Kč podle výše zasílané částky a země, ve které je příjemce hotovosti. Nižší poplatky jsou při převodu peněz na Slovensko. Adresát si potom peníze vyzvedne buď opět na přepážce pošty, nebo mu jsou doručeny až na jeho zahraniční adresu (může to být například hotel) – záleží na konkrétních doručovacích zvyklostech v zemi.

Ceník poplatků při převodu hotovosti poukázkou Z/C
Poukazovaná částka Poplatek
do 6 500 Kč včetně 90 Kč
do 13 000 Kč včetně 115 Kč
nad 13 000 Kč 145 Kč

Zdroj: Česká pošta

Tato cesta zasílání hotovosti do zahraničí má jednu obrovskou nevýhodu. Jelikož se jedná o fyzický převod peněz, doručení trvá 1 – 2 týdny. Navíc tyto poukázky nemůžete použít do všech zemích. Například do turisty tolik oblíbeného Chorvatska nelze poukázku Z/C podat.

Země, do kterých lze podat poukázku Z/C
Francie Maďarsko Vietnam
Itálie Litva Španělsko
Belgie Rumunsko Švédsko
Polsko Monako Bulharsko
Bělorusko Ukrajina Lotyšsko

Zdroj: Česká pošta

Western Union

Společnost Western Union (WU) se na převádění hotovosti do všech koutů světa specializuje již 130 let. Partnery má ve 195 zemích světa – nejčastěji to jsou směnárny, cestovní kanceláře, banky, pošty, hotely, ale i malé obchůdky. Celkem je tato služba k dispozici na více než 200 000 místech.

Budovy

Opět je nutné, aby vám peníze poslala konkrétní osoba z České republiky. Na pobočce WU vyplní samopropisovací doklad „Pro zasílání peněz“ (To send money) se zeleným rozlišovacím pruhem. Vy na zahraniční pobočce vyplníte doklad „Pro příjem peněz“ (To receive money) se žlutým rozlišovacím pruhem. Odesílatel bude ve výhodě – jeho formulář je obvykle kromě angličtiny vybaven i českým překladem, v zahraničí si musíte poradit s cizím jazykem. Odesílatel, který musí předložit platný doklad totožnosti, potřebuje při vyplňování znát pouze jméno příjemce a zemi doručení (u peněz převáděných do USA je nutné znát i stát).

Příjemce peněz musí vědět jméno odesílatele, výši očekávané částky a konkrétní místo a zemi odeslání peněz. Bezpečnost lze zvýšit uvedením kontrolního čísla peněžního převodu. Příjemce také obvykle musí předložit platný doklad totožnosti.

Výjimkou je pouze ztráta či odcizení dokladů. Pokud příjemce nemá žádný průkaz totožnosti, může využít dodatkové služby WU. Při přebírání hotovosti musí zodpovědět kontrolní otázku a odpověď, které zadal odesílatel peněz. Tato služba je možná jen v některých státech, naopak ve většině afrických států je povinná.

Peníze se vkládají v českých korunách a vydávají obvykle v konkrétní cizí měně, někdy je možné získat i USD či EUR.

Poplatky za převod vybraných částek prostřednictvím Western Union
Převáděná částka Poplatek
1 Kč – 1 325 Kč 350 Kč
5 301 Kč – 7 950 Kč 700 Kč
10 601 Kč – 13 250 Kč 1 000 Kč
26 501 Kč – 33 125 Kč 1 450 Kč
106 001 Kč – 119 250 Kč 4 770 Kč

Zdroj: Western Union

Ve srovnání s Českou poštou má tato služba dvě hlavní odlišnosti – převod trvá jen několik minut, ovšem stojí několikanásobně více. Poplatky začínají na 350 korunách a rychle rostou. Například za převod 11 000 Kč zaplatíte poplatek rovných tisíc korun.

Bankovní převod

Horské údolí

Pokud jste bez peněz, ale máte u sebe platební karty, řešení je snadné. První možností je, že vám někdo ze svého účtu převede peníze na váš účet a vy si je potom v zahraničí vyberete z bankomatu. Nevýhodou je časová prodleva – převod mezi tuzemskými účty v jiných bankách trvá 2 – 3 dny.

Lepším řešením tedy je, aby někdo vložil peníze na váš účet v hotovosti. Vklad hotovosti třetí osobou někdy bývá zpoplatněn. Peníze jsou na váš účet připsány nejpozději druhý den, některé banky to činí okamžitě. A vy už si jen opět vyberete hotovost z bankomatu nebo k placení využijete přímo platební kartu.

Poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí
Banka Poplatek
pevná část procento z vybírané částky
BAWAG Bank 80 Kč 0,50%
Citibank 100 Kč 0,50%
Česká spořitelna 100 Kč* 0,50%
ČSOB 80 Kč** 0,50%**
eBanka 0 Kč*** 1,50%
GE Money Bank 100 Kč 0,50%
HVB Bank 100 Kč 0,50%
Komerční banka 0 Kč**** 1,00%
Oberbank 80 Kč 0,50%
Poštovní spořitelna 80 Kč** 0,50%**
Raiffeisenbank 0 Kč***** 1,00%
Volksbank 75 Kč 0,50%
WSPK 80 Kč 0,50%
Živnostenská banka 105 Kč 0,50%

* Skupina Erste Bank 25 Kč.
** ČSOB na Slovensku 5 Kč.
*** Minimálně 140 Kč.
**** Minimálně 100 Kč.
***** Minimálně 125 Kč.

Za výběr z bankomatu je u všech bank účtován poplatek, obvykle je tvořen paušální částí a procentem z vybírané částky. V některých zemích můžete využít služby Cash Advance – vybrat si hotovost při placení nákupu v obchodě. Poplatky bývají ale ještě vyšší.

Další možnosti jsou již méně využívané a vyžadují více zařizování – peníze si můžete nechat přivézt někým z České republiky, který má stejný cíl cesty (například delegátem cestovní kanceláře), požádat o pomoc český konzulární úřad nebo si nechat poslat peníze či náhradní platební kartu z vaší banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).