Hlavní navigace

Při cestách mimo Evropu

Sdílet

Cesty do vyspělých zemí jsou zpravidla málo rizikové. Přinášíme vám rady pro cestovní plán do USA, Japonska a Austrálie. Do žádné z těchto zemí není povinné žádné očkování. Pokud se budete pohybovat v civilizovaných oblastech s dobrými hygienickými podmínkami, nemusíte se bát.

Vitalia.czAutorem textu je Vitalia.cz, server o zdravém životním stylu

Při cestách do USA je vhodné zajistit si očkování proti žloutence typu B, pokud hrozí riziko nákazy například při nechráněném pohlavním styku. Postačí jeden sexuální „úlet“ a virus se může uhnízdit i ve vašem těle. Proti oběma žloutenkám typ A i B se lze nechat očkovat v rámci jednoho vpichu, pak počítejte s investicí asi 1000 až 1500 Kč. Za vakcíny pouze proti jednomu typu zaplatíte asi 1000 Kč za každou. Některé zdravotní pojišťovny na toto očkování přispívají.

Studentům se doporučuje očkování proti meningokovým nákazám. Jde o typické onemocnění mladých lidí, kteří se setkávají na diskotékách, festivalech nebo studijních pobytech. Ve skupině mladých lidí může být alespoň jeden bacilonosič, který přenese blízkým kontaktem toto onemocnění na osobu vnímavou pro meningokokové onemocnění. Přestože se nelze chránit proti všem skupinám tohoto onemocnění, již dnes se lze vyvarovat alespoň nákaze vyvolané skupinou C a A. Stačí podat pouze jednu dávku a do 14 dní je očkovaná osoba chráněna. Toto očkování má smysl zejména pro mladé dospívající či dospělé osoby ve věku zhruba 15– 25 let. Lze používat jak tradiční vakcínu kombinovanou proti oběma skupinám A a C nebo novou konjugovanou vakcínu proti nákazám vyvolaným skupinou C. Ceny vakcín se pohybují mezi 500 až 1000 Kč.

V odlehlých oblastech existuje riziko nákazy morem. Očkování je doporučeno jen těm osobám, které by mohly být příležitostně v kontaktu s hlodavci (antropologové, archeologové, geologové, zdravotníci, misionáři, speleologové atd.). Běžné očkování by mělo být dokončeno před vstupem do oblastí postižených morem. Známé oblasti se nacházejí v odlehlých oblastech těchto států: Arizona: severovýchodní část; Kalifornie:všechny oblasti na hranici s Nevadou od jezera Tahoe až k Mexické hranici; Kolorado: centrální část s roztroušenými oblastmi na jihu v příhraniční oblasti s New Mexico; Idaho: oblasti v příhraničí s jižní částí západní Mantany a oblasti v příhraničí s Wyoming; Montana: jihozápadní část; Nevada: severovýchodní část; New Mexico: celý stát; Oregon: všechny oblasti v příhraničí s Kalifornií a Idaho; Texas: oblasti sahající od města Lubbock k hranici s New Mexico; Utah: roztroušené oblasti v centrálních a jižních částech státu; Washington: centrální a východní části státu; Wyoming: jižní polovina a na severu oblasti kolem hor Big Horn.

Japonsko je z hlediska rizika nákazou bezpečné. Pouze pokud plánujete pobyt ve venkovských vlhkých oblastech, kde se vyskytují komáři, zvažte očkování proti japonské encefalitidě. Jde o zánět mozku způsobený virem, který je přenášen komáry. Může probíhat lehce, středně těžce i závažně s trvalými následky, nebo i smrtí. Velmi hrubě lze přirovnat Japonskou encefalitidu ke Středoevropské klíšťové encefalitidě. Očkování stojí zhruba 2700 – 3000 Kč.

V případě Austrálie a pobytu v odlehlých oblastech je rovněž vhodné očkování proti japonské encefalitidě. U mladých lidí je dobré očkování proti meningokokům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).