Hlavní navigace

Clo

Sdílet

Chystáte-li se z dovolené přivést nějaký suvenýr, zvláště jedná-li se o suvenýr vyšší hodnoty je vhodné seznámit se předem s celními podmínkami. Clo, které za dovážené zboží zaplatíte, může mnohdy překročit cenu suvenýru i několikanásobně.

Panda

V rámci Evropské unie můžete dovážet vše bez omezení, cel a dalších daní, jen s drobnými výjimkami, týkajícími se alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Dovoz pro osobní spotřebu je nadále limitován, ale při 800 cigaretách, 10 litrech lihovin s obsahem alkoholu vyšším než 22 %, 90 litrech vína, 110 litrech piva a 1 kilogramu tabáku by bylo velmi obtížné např. ve čtyřech lidech v osobním automobilu překročit povolené množství medoviny (spadá pod víno), aniž by došlo k přetížení vozu. Léky lze rovněž v libovolném množství, ale musí být určený pro osobní spotřebu.

Mezi státy Evropské unie není uplatňováno clo. Funguje zde jednotný vnitřní trh. Není stanoveno ani množství bezcelního dovozu či vývozu. Zakázáno je dovážet zbraně (bez příslušného povolení), munici, narkotika a nekonzervované masové výrobky. Nekonzervované potraviny musí být deklarovány. Je zakázáno dovážet a vyvážet ohrožené druhy tzv. divoké fauny a flóry (např. korály, želvy, opičky, hady ). Daň z přidané hodnoty se platí již při nákupu v Nizozemsku a není již možné uplatňovat nárok na vrácení daně po návratu do ČR (s výjimkou dovozu nových motorových vozidel).

Cestujete-li za suvenýry mimo Evropskou unii (či přesněji Evropský hospodářský prostor, kam kromě zemí EU patří i Norsko, Island a Lichtenštejnsko), je vhodné před plánovaným nákupem prostudovat celní sazebník EU, který se samozřejmě vztahuje i na občany České republiky.

Jednotný celní sazebník EU (PDF 3169079 bytů)

V mnohých zemí platí též celá řada omezení, týkajících se dovozu hotovosti a zboží do země. Než zavítáte do státu, jehož „režim vstupu“ včetně dovozních omezení neznáte, doporučujeme nahlédnout na webové stránky Ministerstva zahraničních věcí, kde naleznete základní informace o omezeních v jednotlivých zemích světa.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).