Hlavní navigace

Seriál Pohledem odborníků

Jak se vyrábí mobilní bankovnictví? Pohled do vývojové „kuchyně“

Jak konkrétně dojde k tomu, že se určitý novátorský nápad nakonec přerodí v konkrétní produkt, který pak koncovým uživatelům usnadňuje život? Co vše stojí za tím, že v mobilu máte aplikaci, se kterou se připojíte do banky?

Doba čtení: 7 minut

Proč už je regulace hypoték příliš?

Zamyšlení nad neustálou diskuzí ohledně omezení hypoték, která nás ještě čeká na podzim, díky novele zákona o ČNB. Jak se omezení dotkne běžného člověka – žadatele o hypotéku s porovnáním toho, co chce stát.

Doba čtení: 4 minuty

Jak ovlivní vaši peněženku konec devizových intervencí?

Česká národní banka letos (možná) přestane bojovat proti silné koruně. Jak se bude chovat koruna po ukončení kurzového závazku a jak to ovlivní naše peněženky?

Doba čtení: 11 minut

Je odhad „zdarma“ výhodný, nebo může hypotéku prodražit?

Odhad nemovitosti patří mezi nákladné položky. Banky ale mívají akce, kdy mají odhady bez poplatků, a k nim přidají i další slevy. Ale zadarmo v bankách není nic a jde jen o chytrý marketingový tah.

Doba čtení: 4 minuty

Internetbanking je mrtvý. Ať žije klientská zóna

Většina českých a slovenských bank strávila posledních deset let vylepšováním svých internetbankingů. Přitom ignorovaly, že přes web je možné prodávat.

Doba čtení: 3 minuty

Zastropování důchodového věku je předvolební kalkul a nesmysl

Vláda schválila odchod do důchodu nejpozději v 65 letech za skřípění zubů hnutí ANO i opoziční pravice. Kdo to zaplatí a z čeho a jak se na to dívají ekonomové? (NÁZORY)

Doba čtení: 6 minut

Brexit: co bude dál? Pohled finančních analytiků

Brexit zahýbal akciovými trhy, librou, a dokonce i cenou zlata. Co by mohlo být dál? Názory analytiků jsou různé.

11. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 8 minut

Banky si hrají na homeopaty, bezpečnost přehazují na uživatele

Banky stále běžně tvrdí, že nejslabším článkem internetového bankovnictví z hlediska zabezpečení bývá klient. Nepřenáší ale banky jen odpovědnost na někoho jiného?

Doba čtení: 6 minut

16 odpovědí k rodičovské, výchově dětí a manželství

Jaká práva má ve vztahu k zaměstnavateli rodič na mateřské či rodičovské? Jak narovnat majetkové vztahy nesezdaných párů a jak řešit spory o děti a majetek v manželství? Pohled právníků.

12. 6. 2015 0:00
Doba čtení: 15 minut

Největší hrozbou internetového bankovnictví není uživatel

Banky v zahraničí si jsou vědomy své společenské odpovědnosti. Ty české však nikoli. Že banka má povinnost ochránit klientovi peníze, je běžné všude v civilizovaném světě.

Populismus na účet řidičů. Nepojištěná auta zaplatí poctiví plátci pojistného

Poctivost se nevyplácí. Odpor skupiny lidí, jejichž vliv posílila média, má na svědomí opatření, které všichni zaplatíme z vlastní kapsy. Sankce? Zakážeme.

Doba čtení: 5 minut

Co se skutečně stalo ve spořitelním družstvu WPB Capital?

Soukromé obchodní spory členů družstva a snaha ovládnout majetek nekalými praktikami, podpořená cílenou likvidací ČNB, vedla k pádu záložny. Byl to předem prohraný boj. A budou další prohrané boje.

Doba čtení: 12 minut

Jak funguje systém kontroly České národní banky?

ČNB při kontrolách institucí uplatňuje ryze byrokratický přístup. Přitom taková regulace může být podle některých bankéřů nebezpečná a zhoubná.

Doba čtení: 9 minut

Zadržení prostředků MSD způsobilo škodu Fondu pojištění vkladů

Škody způsobené blokací peněz na účtech MSD Fondu pojištění vkladů lze odhadnout až na 100 milionů korun. Škody členům MSD odhadnout nelze.

Doba čtení: 5 minut

Jak je to s výší úroků bank a spořitelních družstev?

Pár poznámek ke zprávě o vývoji finančního trhu v roce 2012. Motto: „Věřím jen těm statistikám, které si sám zfalšuji.“ (Sir Winston Leonard Spencer Churchill, 1874–1965). Záložny je potřeba vymýtit.

Doba čtení: 5 minut

Co se skutečně stalo v Metropolitním spořitelním družstvu?

Alternativní pohled na vývoj v kauze Metropolitního spořitelního družstva. Družstvo nebylo zlikvidováno náhodou nebo vlastní chybou, tunel totiž vypadá jinak.

Doba čtení: 14 minut

Jaký byl finanční rok 2013 a jaký bude rok 2014?

Rok 2013 Čechům přinesl hned dvě zásadní změny. První změnou bylo důchodové spoření, neboli druhý pilíř, a následně boom hypoték v důsledku historicky nejnižších úrokových sazeb.

30. 12. 2013 12:51
Doba čtení: 7 minut

PayPal: Rok 2013 přinese platební revoluci, ale NFC to nebude

Způsob placení zůstával velmi dlouho stejný. Tato doba je ale pryč, neboť v roce 2013 zažijeme akceleraci změn, které začaly v roce 2012, ve způsobu, jakým lidé směňují a utrácí své peníze.

Doba čtení: 3 minuty

Uvolnění stavebního spoření pro banky bude znamenat jeho jistou likvidaci

Stavení spoření by měly nabízet i komerční banky. Pokud k tomu dojte podle původního plánu ministerstva financí, je osud stavebního spoření zpečetěn.

Doba čtení: 5 minut

Odvrácená tvář oddlužení

Oddlužení jako morální hazard. Stala se z oddlužení možnost, jak ukázat věřitelům dlouhý nos a splatit jim jen jednu třetinu závazků?

Doba čtení: 5 minut

Sousedi pořádají pařby až do rána? Nebojte se ozvat

Nejčastějším problémem sousedského soužití bývá rušení nočního klidu. Zkuste se nejprve domluvit. Pokud to nejde, vyrozuměte vlastníka domu nebo přímo policii.

Doba čtení: 4 minuty

Co vlastně vadí poradcům na důchodové reformě?

Nízké provize a nová zkouška znalostí pro „prodejce“ reformy. Zdánlivě dokonalý stav, který se v praxi může bohužel zvrtnout v hotovou katastrofu.

Doba čtení: 5 minut

Jak hýbe Fukušima a Řecko cenou elektřiny

Vadí vám stále se zvyšující cena elektřiny? A jakou souvislost má podpora stavebního spoření a fotovoltaických elektráren? Vaší peněženky se dotýká mnoho globálních problémů a štědrých (chybových) kroků vlád.

Doba čtení: 9 minut

Evropa chce změnu. Čerta vyhání ďáblem

Dost bylo škrtů. Dost bylo utahování opasků. Život je krátký a my chceme žít. To byl vzkaz voličů evropským politikům.

Doba čtení: 5 minut

Spory o malé dluhy: návrat do socialismu, zaplatíme to všichni

Odměny u bagatelních sporů se mají snížit, ale po loňském zvýšení soudních poplatků spory přijdou věřitele dráž. Vymáhat malé dluhy se nevyplatí a dlužíci se mohou radovat. Kdo to asi zaplatí…?

Doba čtení: 3 minuty

Proč stále dochází k reformám?

Běžný občan vnímá reformy negativně. Sice chápe, že je to se státem zlé, ale subjektivně má pocit, že on dluhy nezpůsobil. A osobní příklad ze strany státu také chybí.

Doba čtení: 4 minuty

Na bankovním trhu nastal čas na změnu

Na českém bankovním trhu se věci dávají do pohybu. Zatímco na něj vstupuje hned několik hráčů, začínají se klienti konečně osmělovat a klást na banky nároky. Co můžeme od tohoto vývoje čekat?

Doba čtení: 2 minuty