Hlavní navigace

Největší hrozbou internetového bankovnictví není uživatel

11. 5. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Banky v zahraničí si jsou vědomy své společenské odpovědnosti. Ty české však nikoli. Že banka má povinnost ochránit klientovi peníze, je běžné všude v civilizovaném světě.

V pondělí 4. května 2015 vyšel v MF DNES velký článek Bankovní účty v ohrožení: mafie se v Česku učí krást a podobné články se objevují i jinde.

Již v roce 2003, konkrétně 15. 4. 2003, jsem vydal zprávu věnovanou internetbankingu. Tehdy i dnes tvrdí banky a jejich partneři z některých IT firem, že nejslabším článkem jsou klienti. Banky a někteří IT konzultanti říkají, že platící uživatel je hrozbou pro jinak dokonalý systém internetového bankovnictví. To je absurdní a chybný názor.

Klient svěřil bance své peníze, banka mu nabídla službu internetového bankovnictví a následně banky a jejich IT Security poradci tvrdí o platících zákaznících, že jsou hrozbou pro jejich službu. Proč tedy banka takovým klientům internetové bankovnictví nabízí?

České banky přenášejí odpovědnost na slabšího

Již v roce 2003 jsem jasně hovořil o tom, že internetbanking je služba banky. Klient svěřil bance své peníze a ona je povinna klientovi tyto peníze ochránit. Banky to jsou schopné zajistit v případě obsluhy uživatele na přepážce. S problémy, ale funguje to v případě platebních karet, takže to musí fungovat i v případě internetového bankovnictví.

Skutečnost, že banka si je vědoma své povinnosti ochránit klientovi peníze, je běžná všude v civilizovaném ve světě. Například v USA, Kanadě nebo Velké Británii vydávají banky garance pro uživatele internetového bankovnictví. Jak je zřejmé například z veřejného prohlášení a garancí banky Barclays, garancí Wells Fargo či z garancí TD Bank, tyto banky a další v USA, Kanadě a Velké Británii jsou si plně vědomy své odborné a společenské odpovědnosti. Banky si uvědomují, že běžný uživatel má své limity, jak v oblasti znalostí z bankovnictví, tak v tomto případě především v oblasti IT a bezpečnosti IT. V zahraničí to funguje, tak proč ne v České republice?

ICT technologie nejsou dokonalé, ale tato situace je víceméně stejná nebo velmi podobná ve všech zemích. Problém není ani v zájmu počítačových podvodníků. Pro ně je zajímavější anglicky mluvící prostředí od Kanady přes USA, Velkou Británii, JAR až po Austrálii. I znalosti běžných uživatelů jsou ve všech zemích dost podobné.

Hlavní problém je v atmosféře, která okolo IT a bezpečnosti IT za posledních 10–15 let v ČR vznikla. To vyslovuji s naprostou vážností a s 20 lety zkušeností z oboru ICT bezpečnosti v ČR.

Když jsem v roce 2003 vydal svoji předchozí zprávu věnovanou bezpečnosti internetového bankovnictví, vyjádřil se k mému prohlášení zástupce IT firmy a pan profesor a soudní znalec v oboru IT. Odmítavý postoj zástupce IT firmy naprosto chápu, jeho zájmem je udržet si obchod a generovat zisky. V případě pana soudního znalce v oboru počítačové kriminality byla a je situace složitější. Pan znalec mne tehdy obvinil z toho, že jsem chtěl svým prohlášením poškodit dobré jméno českých bank. Paradoxní na celé situaci je skutečnost, že od té doby uplynulo 12 let, banky se s problémy nedokázaly úspěšně vypořádat a odpovědnost přenášejí na toho nejslabšího. (Pozn. red.: Šlo o Vladimíra Šišku, bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí, který byl následně obviněn z trestné činnosti.)

Společenská odpovědnost bank

Pokud by si banky plně uvědomovaly svoji společenskou odpovědnost, mohly za uplynulých 12 let v oblasti ICT bezpečnosti mnoho změnit. Stačilo by například sebevědomé jednání s dodavateli SW, případně nastavení obchodních podmínek podobně jako u Barclays nebo WF. To se nestalo.

Banky se v České republice drží svých původních názorů z roku 2003 a starších. Od té doby se hodně změnilo v oblasti ICT, nastoupily chytré telefony a zdokonalily se i útoky počítačových podvodníků. Nezměnil se přístup tvůrců SW a nezměnily se a těžko se změní možnosti a schopnosti běžných uživatelů. Banky v zahraničí to dávno pochopily a jasně prohlásily, že si jsou vědomy své odpovědnosti za provozovanou aplikaci.

Již v roce 2003 jsem poznal, že členové představenstev bank byly především bankéři a v případě IT a internetbankingu velmi spoléhali na rady svých podřízených nebo externích poradců. Což je částečně v pořádku. V mnoha jiných oblastech je jasný tlak na náklady a na měřitelné výsledky. Takový přístup v případě ICT zakázek a tedy i internetbankingu často chybí a CEO se spokojí s názorem, že jinak to není možné udělat, že je problém v uživatelích a podobně.

Ve skutečnosti je tvorba software exaktní obor, kde je možné vše jasně popsat a následně i kontrolovat. Za uplynulých 12 let od prvních vykradených účtů přes internetová bankovnictví se dalo mnoho věcí vyřešit. To se nestalo a nedá se to již vrátit. Otázkou pro dalších 12 let zůstává, jak se k problémům s bezpečností ICT oboru budou dál banky stavět. Banky jsou provozovateli rozsáhlých aplikací, ve kterých je kladen velký důraz na spolehlivost a bezpečnost. Ostatní firmy a úřady berou přístup bank k moderním technologiím a s nimi spojenými problémy jako svůj vzor a inspiraci.

Řešení existuje

Řešení není v nové krabičce (tedy v hardwaru), která lépe ověří identitu uživatele. Řešení není ani v bezplatném antivirovém programu. Obě řešení je nebo v krátké době bude možné obelstít. Základem je změna pohledu na SW a jeho vytváření.

Řešení jsou relativně jednoduchá, i když si to mnoho lidí nechtělo připustit v roce 2003 a o to složitější to bude pro ně dnes.

Tip do článku - účto fakturace duben

  1. Internetbanking je služba banky a ta za svoji službu nese odpovědnost a zodpovídá za to, že ochránění peníze, které jí platící klient svěřil.
  2. Dalším bodem je skutečnost, že banky budou aktivně pracovat na osvětě mezi uživateli. Prohlášení, že obyčejný uživatel je hrozbou a slabinou nikoho moc nemotivuje.
  3. Velmi důležitým bodem je také sebevědomý tlak na tvůrce operačních systémů a dalších aplikací.

Poslední doporučení je určené běžným uživatelům a skutečným IT odborníkům:

Je čas odložit obavy a zbytečný respekt z IT a chovat se jako sebevědomý zákazník tak, jak je to běžné v automobilovém průmyslu, potravinářství nebo ve výrobě hraček.
Na takové změně vydělají občané, firmy včetně bank a následně i skutečně dobří dodavatelé ICT řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).