Hlavní navigace

závěť

Ústní závěť platí jen v mimořádných situacích. Kdy podle ní můžete dědit?

Mimořádná ústní závěť je určena pro náhlé situace, když je zůstavitel ve zjevně bezprostředním ohrožení života. Nic podle závěti však nedostanete, když byl čas ji sepsat. Kdy je tedy ústní závěť v pořádku?

21. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak má pořídit závěť smyslově postižený nebo negramotný? Je rozdíl umět psát a umět se podepsat

Notář opomněl přizvat svědky, a tak byla závěť zůstavitele po mrtvici neplatná. Vysvětlíme, jak může zdravotně postižený či nevzdělaný analfabet sám pořídit o svém majetku, aniž by potřeboval notáře.

Doba čtení: 8 minut

Kdo a kdy po vás dědí, když nenapíšete závěť?

Když závěť napíšete, je dědictví jasné. I tak ale nesmíte opomenout vaše potomky. Když ale žádnou závěť nenapíšete, dědí se podle zákona a podle dědických tříd.

Doba čtení: 6 minut

Kdo získá majetek, který měl připadnout dědici, co se ho zřekl?

Čí bude majetek, když někdo povolaný závětí nedědí, protože zemře dřív než zůstavitel nebo se dědictví zřekne? Záleží, zda se závěť týká celého majetku, nebo ne, a jak je určen podíl na dědictví.

26. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nemáte dědice? Můžete poslat peníze tam, kde jsou potřeba

Máte majetek, ale jste bez dědiců? Pokud nechcete, aby propadl státu, pošlete ho raději potřebným. Podle průzkumu mezi 83 neziskovými organizacemi pětina z nich byla v uplynulých 11 letech obdarována i darem ze závěti. Za loňský rok to pak bylo…

Jak se „zbavit“ rizikového dědictví s dluhy?

Když vás bude notář kontaktovat se zprávou o dědictví, nemusí to znamenat jen radost ze snadno nabytého jmění. Dědí se totiž i dluhy. A pokud netoužíte dluhy zdědit a podílet se na jejich splácení, máme pro vás tip, jak se tomu vyhnout.

15. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nezapomeňte závěť na konci podepsat, jinak váš favorit nedědí

Pokud si chcete sami sepsat závěť bez právníka nebo svědků, napište celou závěť vlastní rukou a vlastní rukou ji podepište. Vlastnoruční podpis musí být na konci závěti. Jinak je neplatná.

Doba čtení: 6 minut

5 věcí, které byste měli vědět o dědictví

Dědické řízení nemusí být vždy noční můra. Zákon dává zůstaviteli i dědicům možnosti, jak celý proces usnadnit nebo i zrychlit.

27. 4. 2015 0:00
Doba čtení: 6 minut